Akcja PanienkaW
Akcja Panienka

Akcja Panienka – zamach przeprowadzony w okupowanej przez Niemców Warszawie 4 marca 1944 przez oddział Kedywu Armii Krajowej, na dowódcę posterunku niemieckiej Bahnschutzpolizei na dworcu Warszawa Zachodnia Karla Schmalza. W wyniku akcji Polacy zlikwidowali pięciu Niemców, nie ponosząc strat w ludziach. Dowódcą akcji był Kazimierz Jakubowski ps. „Kazik”.

Akcja pod ArsenałemW
Akcja pod Arsenałem

Akcja pod Arsenałem – akcja zbrojna Grup Szturmowych Szarych Szeregów o kryptonimie „Meksyk II” przeprowadzona 26 marca 1943 w pobliżu Arsenału u zbiegu ulic: Bielańskiej, Długiej i Nalewki w Warszawie. W jej wyniku uwolniono podharcmistrza Jana Bytnara „Rudego” oraz 20 innych więźniów przewożonych po przesłuchaniach z siedziby Gestapo w alei J. Ch. Szucha 25 do więzienia Pawiak przy ul. Dzielnej 24/26.

Badania nad głodem w getcie warszawskimW
Badania nad głodem w getcie warszawskim

Badanie nad głodem w warszawskim getcie – było naukową analizą podjętą przez żydowskich lekarzy więzionych w warszawskim getcie w 1942 r. Naziści, chcąc zagłodzić getto w ciągu miesięcy, zaplanowali dzienne spożycie kalorii więźniów nie większe niż 180 kalorii, czyli mniej niż 1/10 zalecanej wartości kalorycznej zdrowego człowieka przy równoczesnym wstrzymaniu dostępu do szczepionek i lekarstw, które byłyby niezbędne do zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób w gęsto zaludnionym getcie. Doprowadziło to do rozwoju dobrze prosperującego czarnego rynku, który dostarczał około 80% żywności w getcie oraz powstania sieci 250 jadłodajni prowadzonych przez Joint oraz ŻTOS, które w szczytowym momencie wydawały dziesiątki tysięcy posiłków dziennie.

Bunkier „Krysia”W
Bunkier „Krysia”

Bunkier „Krysia” – podziemny schron przy ul. Grójeckiej w Warszawie, w którym w okresie okupacji niemieckiej ukrywało się kilkadziesiąt osób narodowości żydowskiej.

Akcja BürklW
Akcja Bürkl

Akcja Bürkl – udany zamach na gestapowca Franza Bürkla, przeprowadzony w Warszawie 7 września 1943 przez żołnierzy harcerskiego oddziału „Agat”.

Akcja „C”W
Akcja „C”

Akcja „C” – akcja przeprowadzona w maju i czerwcu 1943 roku w Warszawie, zarządzona przez Kierownictwo Walki Podziemnej i wykonana siłami Armii Krajowej. Jej celem była likwidacja agentów, konfidentów oraz współpracowników okupanta.

Dystrykt warszawskiW
Dystrykt warszawski

Dystrykt warszawski, – jednostka administracyjna Generalnego Gubernatorstwa od 26 października 1939 do 16 stycznia 1945.

Dywizja Forteczna WarszawaW
Dywizja Forteczna Warszawa

Dywizja Forteczna Warszawa – niemiecka improwizowana dywizja z okresu II wojny światowej pod dowództwem generała porucznika Friedricha Webera. Jedna z niemieckich dywizji fortecznych, podporządkowana XXXXVI Korpusowi Armijnemu ze składu 9 Armii ..

Dzielnica policyjna w Warszawie (1939–1945)W
Dzielnica policyjna w Warszawie (1939–1945)

Dzielnica policyjna w Warszawie (1939–1945) – nazwa nadana w czasach okupacji niemieckiej fragmentowi warszawskiej dzielnicy Śródmieście Południowe, gdzie ulokowane były najważniejsze placówki niemieckiej policji i służb bezpieczeństwa na terenie miasta. Był to jeden z dwóch rejonów Warszawy posiadających status Nur für Deutsche.

Dzielnica rządowa w Warszawie (1939–1945)W
Dzielnica rządowa w Warszawie (1939–1945)

Dzielnica rządowa w Warszawie (1939–1945) – nazwa nadana w czasach okupacji niemieckiej fragmentowi warszawskiej dzielnicy Śródmieście Północne, gdzie ulokowane zostały siedziby niemieckich władz partyjnych, administracyjnych i wojskowych. Był to jeden z dwóch rejonów Warszawy posiadających status Nur für Deutsche.

Getto w FalenicyW
Getto w Falenicy

Getto w Falenicy – getto dla ludności żydowskiej, utworzone przez Niemców w Falenicy.

Getto w RembertowieW
Getto w Rembertowie

Getto w Rembertowie – getto dla ludności żydowskiej, utworzone przez okupantów niemieckich w podwarszawskiej miejscowości Rembertów.

Gęsiówka (więzienie)W
Gęsiówka (więzienie)

„Gęsiówka” – zwyczajowa nazwa kompleksu więziennego mieszczącego się w Koszarach Wołyńskich przy zbiegu ulic Gęsiej i Zamenhofa w Warszawie. W latach niemieckiej okupacji oraz w okresie stalinowskim nazwą tą określano różne obiekty więzienne i obozowe mieszczące się w rejonie ul. Gęsiej, w tym obóz koncentracyjny KL Warschau.

Akcja GóralW
Akcja Góral

Akcja Góral – jedna z najważniejszych akcji zbrojnych polskiego podziemia w czasie okupacji niemieckiej. Została przeprowadzona 12 sierpnia 1943 roku w centrum Warszawy przy ulicy Senatorskiej przez oddział dyspozycyjny Kedywu KG AK – „Motor”, który uprowadził samochód bankowy z pieniędzmi o wartości prawie 105 milionów okupacyjnych złotych.

Hotel Polski w WarszawieW
Hotel Polski w Warszawie

Hotel Polski – hotel otwarty w 1808 r. w pałacu Witosławskiego przy ulicy Długiej 29 w Warszawie, funkcjonował do wybuchu powstania warszawskiego.

Akcja KutscheraW
Akcja Kutschera

Akcja Kutschera – udany zamach żołnierzy oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej AK „Pegaz” na dowódcę SS i Policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa Franza Kutscherę, dokonany 1 lutego 1944 w Alejach Ujazdowskich w Warszawie.

Landkreis WarschauW
Landkreis Warschau

Powiat Warschau-Land, niem. Landkreis Warschau, pol. powiat ziemski warszawski – jednostka administracyjna samorządu terytorialnego dystryktu warszawskiego w Generalnym Gubernatorstwie.

Obóz przejściowy przy ul. Skaryszewskiej 8 w WarszawieW
Obóz przejściowy przy ul. Skaryszewskiej 8 w Warszawie

Obóz przy ul. Skaryszewskiej – obóz przejściowy dla osób aresztowanych w łapankach, utworzony 7 lutego 1941 w budynku szkoły powszechnej nr 91 i IV Miejskiego Gimnazjum i Liceum Męskiego im. gen. Jakuba Jasińskiego ul. Skaryszewskiej 8 w Warszawie. Był miejscem tymczasowego osadzenia przed wywiezieniem na roboty przymusowe do Niemiec.

Obrona drukarni "Szaniec"W
Obrona drukarni "Szaniec"

Obrona drukarni "Szańca" – przeprowadzona 17 czerwca 1942 roku obrona należącej do ruchu oporu drukarni pisma "Szaniec".

PawiakW
Pawiak

Pawiak – nieistniejące więzienie przy ul. Dzielnej 24/26 w Warszawie wzniesione w latach 1830–1835 według projektu Henryka Marconiego między ulicami Dzielną, Pawią i Więzienną.

Plan PabstaW
Plan Pabsta

Plan Pabsta – plan urbanistyczny dla miasta Warszawy z czasów II wojny światowej, będący obok innych projektów elementem polityki niemieckiej w stosunku do stolicy Polski w latach 1939–1945.Zwykle nazwą „plan Pabsta” określa się plan autorstwa niemieckich architektów Huberta Großa i Ottona Nurnbergera z 1940, wykonany na polecenie Hansa Franka pod kierunkiem Friedricha Pabsta. Przewidywał on zburzenie większości zabudowy Warszawy i zamienienia jej w prowincjonalne miasto, służące Niemcom w charakterze ogromnego węzła komunikacyjnego i ośrodka w którym zamieszkiwałaby niemiecka elita i grupa polityczna, licząca ok. 40 000 ludzi, zarządzająca podbitymi przez III Rzeszę terenami na wschodzie.Nazwa „plan Pabsta” odnosi się również do projektu autorstwa Friedricha Pabsta z 1942, przewidującego zburzenie Starego Miasta w Warszawie, przebudowę placu Zamkowego – m.in. wybudowania Hali Ludowej w miejscu Zamku Królewskiego w Warszawie, który miał zostać zburzony z polecenia Adolfa Hitlera oraz Pomnika Germanii w miejscu rozebranej Kolumny Zygmunta.

Pułk Policji WarschauW
Pułk Policji Warschau

Pułk Policji Warschau – jeden z pułków policyjnych Ordnungspolizei na terenie Generalnego Gubernatorstwa.

Robinsonowie warszawscyW
Robinsonowie warszawscy

Robinsonowie warszawscy – przydomek nadany ludziom, którzy po kapitulacji powstania warszawskiego zdecydowali się pozostać w stolicy i ukrywali się przed Niemcami w jej ruinach, często aż do momentu wkroczenia do Warszawy oddziałów Armii Czerwonej i ludowego Wojska Polskiego 17 stycznia 1945 w wyniku operacji warszawskiej. Najsłynniejszym spośród „robinsonów” był Władysław Szpilman.

Rozbicie oddziału „Osa”-„Kosa 30”W
Rozbicie oddziału „Osa”-„Kosa 30”

Rozbicie oddziału „Osa”-„Kosa 30” – aresztowanie przez Gestapo kilkudziesięciu żołnierzy Organizacji Specjalnych Akcji Bojowych zgromadzonych 5 czerwca 1943 roku z okazji ślubu kolegi w warszawskim kościele św. Aleksandra. 12 lipca 1943 roku aresztowano także szefa sztabu „Osy”-„Kosy 30” por. Mieczysława Kudelskiego ps. „Wiktor”, który podjął próbę odtworzenia oddziału. Wydarzenia te zmusiły dowództwo Armii Krajowej do jego rozwiązania.

Akcja StammW
Akcja Stamm

Akcja „Stamm”, znana także jako Specjalna Operacja Bojowa „Stamm” – nieudany zamach żołnierzy oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej AK „Pegaz” na Waltera Stamma, kierownika Wydziału IV w urzędzie Komendanta SD i policji bezpieczeństwa na dystrykt warszawski, przeprowadzony 6 maja 1944 w alei J. Ch. Szucha w Warszawie.

Szarża pod Wólką WęglowąW
Szarża pod Wólką Węglową

Szarża pod Wólką Węglową – jedna z kilku polskich szarż kawaleryjskich podczas kampanii wrześniowej. Była to ostatnia szarża w dziejach jazdy polskiej wykonana z udziałem całego pułku kawalerii.

Szczekaczka (megafon uliczny)W
Szczekaczka (megafon uliczny)

Szczekaczka – potoczne, pogardliwe określenie megafonu ulicznego wykorzystywanego przez niemieckie władze okupacyjne do przekazywania informacji dla ludności polskiej w czasie II wojny światowej.

Szubienica na WoliW
Szubienica na Woli

Szubienica na Woli – miejsce straceń wykonanych przez Niemców w odwecie za Akcję Wieniec, zlokalizowane w Warszawie na Woli przy ul. Mszczonowskiej.

Walki o Warszawę (1945)W
Walki o Warszawę (1945)

Walki o Warszawę – walki toczone w dniach 16–17 stycznia 1945 roku o Warszawę, podczas II wojny światowej w czasie operacji wiślańsko-odrzańskiej.

Wielka AkcjaW
Wielka Akcja

Wielka Akcja – akcja likwidacyjna getta warszawskiego połączona z masową eksterminacją jego mieszkańców przeprowadzona od 22 lipca do 21 września 1942. Była częścią akcji „Reinhardt”.

Akcja WilanówW
Akcja Wilanów

Akcja Wilanów – akcja bojowo-represyjna Oddziału Specjalnego "Osjan" oraz batalionu Zośka i kompanii wydzielonej Agat, przeprowadzona 26 września 1943 r. w podwarszawskim (wówczas) Wilanowie i Kępie Latoszkowej.

Zamach Gwardii Ludowej na kolumnę SAW
Zamach Gwardii Ludowej na kolumnę SA

Zamach Gwardii Ludowej na kolumnę SA – zamach przeprowadzony 15 lipca 1943 na rogu Alei Ujazdowskich i ulicy Wilczej w Warszawie.

Zamach na kasyno przy alei SzuchaW
Zamach na kasyno przy alei Szucha

Zamach na kasyno przy alei Szucha – akcja Polskich Socjalistów przeprowadzona 19 maja 1942 w okupowanej Warszawie. Była skierowana przeciwko środowiskom kolaborującym z Niemcami i nierespektującym zasad moralności obywatelskiej.

Zamachy Gwardii Ludowej na Café ClubW
Zamachy Gwardii Ludowej na Café Club

Zamachy Gwardii Ludowej na Café Club – dwa zamachy na kawiarnię Café Club w Warszawie przeprowadzone przez członków Gwardii Ludowej w 1942 i Związku Walki Młodych w 1943 w odwecie za masowe egzekucje więźniów Pawiaka. W ich wyniku rannych zostało kilku Niemców.

Zamachy Gwardii Ludowej na kina dla NiemcówW
Zamachy Gwardii Ludowej na kina dla Niemców

Zamachy Gwardii Ludowej na kina dla Niemców – seria zamachów bombowych wykonanych w Warszawie przez Gwardię Ludową w odwecie za gigantyczną akcję łapankową na terenie Warszawy 15 stycznia 1943.

Zburzenie WarszawyW
Zburzenie Warszawy

Zburzenie Warszawy – operacja planowego wyburzania i palenia Warszawy prowadzona przez Niemców po upadku powstania warszawskiego.