Białka (dopływ Dunajca)W
Białka (dopływ Dunajca)

Białka – rzeka w woj. małopolskim, prawy dopływ Dunajca. Powstaje w Tatrach na wysokości około 1075 m n.p.m. z połączenia Rybiego Potoku spływającego z polskiej części Tatr z Białą Wodą, spływającą ze słowackiej części Tatr. Następuje to u wylotu Doliny Białej Wody i Doliny Rybiego Potoku.

Biały Dunajec (rzeka)W
Biały Dunajec (rzeka)

Biały Dunajec – rzeka w Polsce, prawy dopływ Dunajca. Powstaje na wysokości ok. 730 m n.p.m. w Poroninie z połączenia Zakopianki z Porońcem. Następnie Biały Dunajec spływa przez miejscowość Biały Dunajec, Szaflary i Nowy Targ, gdzie na wysokości około 577 m n.p.m. łączy się z Czarnym Dunajcem dając początek rzece Dunajec. Przed ujściem opływa rezerwat przyrody Bór na Czerwonem. Biały Dunajec powstaje więc w Rowie Podtatrzańskim, dolny zaś jego bieg i ujście znajdują się na Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej.

Bór na CzerwonemW
Bór na Czerwonem

Rezerwat przyrody Bór na Czerwonem – torfowiskowy rezerwat przyrody w Nowym Targu, w powiecie nowotarskim, w województwie małopolskim. Zajmuje powierzchnię 114,66 ha. Wokół rezerwatu utworzono otulinę o powierzchni 68,40 ha. Obszar rezerwatu jest objęty ochroną czynną.

Bystry (dopływ Wielkiego Rogoźnika)W
Bystry (dopływ Wielkiego Rogoźnika)

Bystry – potok, dopływ Wielkiego Rogoźnika. Najwyżej położone źródło znajduje się na wysokości około 1100 m w leju źródliskowym między północnymi grzbietami Butorowego Wierchu i Gubałówki na Pogórzu Gubałowskim. Spływa w północnym kierunku przez miejscowości Nowe Bystre, Ratułów i Stare Bystre doliną między grzbietami tych szczytów. W dolnej części swojego biegu wypływa na Kotlinę Nowotarską. W Starem Bystrem na wysokości 643 m łączy się z potokiem Cichym tworząc potok Wielki Rogoźnik. Następuje to w miejscu o współrzędnych 49°24′48″N 19°53′24″E.

Cichy (dopływ Wielkiego Rogoźnika)W
Cichy (dopływ Wielkiego Rogoźnika)

Cichy – potok będący górnym biegiem potoku Wielki Rogoźnik. Na mapie Geoportalu opisany także jako potok Ciche. Wypływa na wysokości około 950-970 m w kilku źródłach znajdujących się u północno-zachodnich podnóży Gruszków Wierchu i północno-wschodnich podnóży Tominów Wierchu na Pogórzu Gubałowskim. Spływa przez miejscowość Ciche doliną między grzbietami tych szczytów. Wypływa na Kotlinę Nowotarską i w miejscowości Stare Bystre łączy się z potokiem Bystry, dając początek potokowi Wielki Rogoźnik. Następuje to na wysokości 643 m, w miejscu o współrzędnych 49°24′48″N 19°53′24″E.

Cisowa Skała (Kotlina Nowotarska)W
Cisowa Skała (Kotlina Nowotarska)

Cisowa Skała lub Cisowa Skałka – pojedyncza skała na Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej. Jest widoczna z szosy Nowa Biała – Białka Tatrzańska. Wznosi się pośród dużych i równych łąk po prawej stronie tej szosy, naprzeciwko znajdującej się tuż przy szosie skały Obłazowej i parkingu. Na południe od niej znajduje się niższa Grzebieniowa Skała. Obydwie wchodzą w skład tzw. Skalic Nowotarskich.

Czarna OrawaW
Czarna Orawa

Czarna Orawa – rzeka w południowej Polsce o długości 29 km. Jej źródła znajdują się na stokach Bukowińskiego Wierchu i Żeleźnicy. Rzeka przepływa przez Beskid Orawsko-Podhalański, Kotlinę Orawsko-Nowotarską i na samej granicy polsko-słowackiej uchodzi do sztucznego zbiornika wodnego – Jeziora Orawskiego. Górny bieg potoku nosi nazwę Orawka. Głównymi dopływami są: Bębeński Potok, Bukowiński Strumyk, Jasiowski Potok, Jędraszcz, Piekielnik, Pietrzakowski Potok, Psi Potok, Psiarnia, Syhlec, Wisielec, Zubrzyca.

Czarny Dunajec (rzeka)W
Czarny Dunajec (rzeka)

Czarny Dunajec – rzeka w południowej Polsce, w dorzeczu Wisły. Długość – 48 km, powierzchnia zlewni – 456 km².

Jezioro CzorsztyńskieW
Jezioro Czorsztyńskie

Jezioro Czorsztyńskie – zaporowy zbiornik wodny na Dunajcu, w Kotlinie Nowotarskiej, pomiędzy Pieninami a Gorcami. Powstał przez zbudowanie w Niedzicy zapory wodnej pomiędzy Pieninami Spiskimi a Właściwymi.

DudowiecW
Dudowiec

Dudowiec – potok, prawy dopływ Piekielnika.

GąsiorówkaW
Gąsiorówka

Gąsiorówka – potok, prawy dopływ Obrocznej o długości około 750 m.

Grzebieniowa SkałaW
Grzebieniowa Skała

Grzebieniowa Skała – pojedyncza skała na Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej. Jest widoczna z szosy Nowa Biała – Białka Tatrzańska. Wznosi się na płaskim terenie, pośród dużych łąk po prawej stronie tej szosy, naprzeciwko znajdującej się tuż przy szosie skały Obłazowej i parkingu. Na północ od niej, w odległości około 60 m znajduje się wyższa i większa Cisowa Skała. Obydwie stanowią właściwie jedno wzgórze przedzielone przełęczą. Wznoszą się w miejscowości Gronków. Mimo niewielkiej wysokości względnej wyraźnie wyodrębniają się w terenie.

Jezioro OrawskieW
Jezioro Orawskie

Jezioro Orawskie, Zbiornik Orawski – zbiornik zaporowy znajdujący się na Orawie w północnej Słowacji. Jest to największy powierzchniowo i drugi co do objętości sztuczny zbiornik wodny Słowacji. Jezioro leży w regionie geograficznym Kotliny Orawskiej, u zbiegu rzek Czarnej i Białej Orawy. Uchodzą do niego także potoki: Półgórzanka, Jeleśnia, Chyżny oraz wiele pomniejszych. Kilka kilometrów na południe towarzyszy mu mały zbiornik wyrównawczy Tvrdošin.

KlikuszówkaW
Klikuszówka

Klikuszówka – potok, dopływ Czarnego Dunajca. Jest ciekiem 3 rzędu o długości 5,357 km. Wypływa na wysokości około 850 m na południowych stokach opadającego do Klikuszowej grzbietu Bukowiny Obidowskiej w Gorcach. Spływa w kierunku południowym i wypływa na Kotlinę Nowotarską w Nowym Targu. Przepływa przez zabudowany obszar tego miasta i na wysokości 584 m uchodzi do Czarnego Dunajca jako jego lewy dopływ.

Kokoszków (potok)W
Kokoszków (potok)

Kokoszków – potok, lewy dopływ Dunajca.

Kotlina NowotarskaW
Kotlina Nowotarska

Kotlina Nowotarska (514.11) – wschodnia część Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, położona między Beskidami Zachodnimi na północy a Pogórzem Spisko-Gubałowskim na południu.

Kotlina OrawskaW
Kotlina Orawska

Kotlina Orawska – zachodnia część Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, znajdująca się w zlewisku Morza Czarnego. Tylko niewielka część znajduje się w granicach Polski, większa jej część znajduje się na Słowacji.

Kotlina Orawsko-NowotarskaW
Kotlina Orawsko-Nowotarska

Kotlina Orawsko-Nowotarska (514.11) – północna, najniższa część Obniżenia Orawsko-Podhalańskiego, między Beskidami Zachodnimi na północy a Pogórzem Spisko-Gubałowskim na południu.

Kowaniec (potok)W
Kowaniec (potok)

Kowaniec – potok, dopływ Czarnego Dunajca. Powstaje z połączenia potoków Mały Kowaniec i Wielki Kowaniec, przy czym ten ostatni uznaje się za górny bieg Kowańca. Jest ciekiem 3 rzędu o długości 8,833 km. Połączenie potoków następuje na wysokości około 650 m w należącym do Nowego Targu osiedlu Kowaniec. Od tego miejsca potok Kowaniec spływa przez Nowy Targ w południowo-zachodnim kierunku, niżej zakręcając na południe. Na wysokości około 580 m chodzi do Czarnego Dunajca jako jego lewy dopływ. Niemal cały bieg potoku Kowaniec i jego zlewnia znajdują się na obszarze Gorców, tylko dolny odcinek to tereny Kotliny Nowotarskiej.

Młaka BrzeżekW
Młaka Brzeżek

Młaka Brzeżek – torfowisko w obrębie miejscowości Ludźmierz w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Nowy Targ. Znane jest także pod innymi nazwami: Przymiarki, Torfowisko Ludźmierskie, Puścizna Rękowiañska, Młaka Brzeże i Na Brzyskach. W niektórych opracowaniach dzielone jest na dwa odrębne torfowiska: Młaka Brzeże na północno-zachodnim końcu i Przymiarki na południowo-wschodnim końcu, bliżej szosy. Na mapie Geoportalu jest podpisane jako Puścizna Rękowiańska (Młaka).

ObłazowaW
Obłazowa

Obłazowa lub Obłazowa Skała – izolowana skała wapienna położona w miejscowości Nowa Biała w województwie małopolskim. Wznosi się na lewym brzegu Białki na wysokość 670 m n.p.m. Jej względna wysokość nad poziomem wody w Białce wynosi 53 m. Formalnie znajduje się na granicy Kotliny Orawsko-Nowotarskiej i Pogórza Bukowińskiego, pochodzi jednak z tego samego masywu skalnego co należąca już do Pienin Spiskich Kramnica znajdująca się po drugiej stronie Białki. Masyw ten rozcięty został przez Białkę, która dokonała tutaj szerokiego na 100 m przełomu. Dwie oddzielne obecnie skały tworzą bramę po obu stronach Białki. Geologicznie jest to część Pienińskiego Pasa Skałkowego.

Obroczna (potok)W
Obroczna (potok)

Obroczna – potok, dopływ Lepietnicy. Jest ciekiem 4 rzędu o długości 6,479 km. Wypływa na wysokości około 705 m w miejscowości Pyzówka w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Nowy Targ. Spływa przez tereny tej miejscowości w kierunku północno-wschodnim, po czym zataczając łuk zmienia kierunek na południowo-zachodni, przepływa przez osadę Obroczna, miejscowość Morawczyna i pomiędzy zabudowaniami wsi Lasek i Krauszów na wysokości 613 m uchodzi do Lepietnicy jako jej prawy dopływ.

Ogrodzonka (potok)W
Ogrodzonka (potok)

Ogrodzonka – potok, lewy dopływ Obrocznej.

Olesiów PotokW
Olesiów Potok

Olesiów Potok – potok, lewy dopływ Kowańca o długości około 600 m.

Piekielnik (dopływ Czarnego Dunajca)W
Piekielnik (dopływ Czarnego Dunajca)

Piekielnik – potok, lewy dopływ Czarnego Dunajca o długości 10,76 km i powierzchni zlewni 56,39 km².

Potoczek (dopływ Czarnego Dunajca)W
Potoczek (dopływ Czarnego Dunajca)

Potoczek – potok, dopływ Czarnego Dunajca. Wypływa na wysokości około 632 m na torfowisku Grel po zachodniej stronie miasta Nowy Targ. Spływa przez niezbudowane i bezleśne obszary Kotliny Nowotarskiej, dopiero w końcowym odcinku swojego biegu płynie na krótkim odcinku przez miasto, przecinając ulicę Grel. Na wysokości około 586 m uchodzi do Czarnego Dunajca jako jego lewy dopływ. Posiada lewobrzeżny dopływ wypływający na wysokości około 680 m na Kotlinie Nowotarskiej w północno-zachodniej części miasta. Dopływ ten również płynie głównie przez niezabudowane i bezleśne obszary.

Potok ChorówW
Potok Chorów

Potok Chorów – potok, lewy dopływ Piekielnika o długości 5,67 km i powierzchni zlewni 9,53 km².

Przeczny PotokW
Przeczny Potok

Przeczny Potok – potok, prawostronny dopływ Przykopy o długości 5,73 km i powierzchni zlewni 7,96 km².

Puścizna koło WróblówkiW
Puścizna koło Wróblówki

Puścizna koło Wróblówki – torfowisko w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej, między miejscowościami Wróblówka i Długopole w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Czarny Dunajec. Położone jest na średniej wysokości 631 m, na obszarze niezabudowanym, wśród łąk i pól uprawnych tych miejscowości. Od zachodniej, północnej i wschodniej strony torfowisko otoczone jest opaskowymi rowami mielioracyjnymi odprowadzającymi wodę do Czarnego Potoku. Obecnie torfowisko w większości porasta bór bagienny..

Puścizna RękowiańskaW
Puścizna Rękowiańska

Puścizna Rękowiańska – torfowisko pomiędzy miejscowościami Czarny Dunajec i Załuczne w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, gminie Czarny Dunajec. Pod względem geograficznym jest to region Kotliny Nowotarskiej. Torfowisko znajduje się po prawej stronie drogi z Czarnego Dunajca do Piekielnika, na średniej wysokości 660 m. Najniżej położone miejsce znajduje się na wysokości 653 m.

Rezerwat przyrody Przełom Białki pod KrempachamiW
Rezerwat przyrody Przełom Białki pod Krempachami

Przełom Białki pod Krempachami – krajobrazowy rezerwat przyrody w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim. Jest położony na terenie miejscowości Krempachy i Nowa Biała, niewielki jego fragment leży także w miejscowości Trybsz.

Skotnica (potok)W
Skotnica (potok)

Skotnica – potok, lewy dopływ Czarnego Dunajca.

Torfowiska Orawsko-NowotarskieW
Torfowiska Orawsko-Nowotarskie

Torfowiska Orawsko-Nowotarskie (PLH120016) – projektowany specjalny obszar ochrony siedlisk w ramach programu Natura 2000 w województwie małopolskim o powierzchni 8255,62 ha. Obejmuje część obszaru Kotliny Nowotarskiej. Zaprojektowany został w kwietniu 2004 r., 25 stycznia 2008 roku zatwierdzony został przez Komisję Europejską jako obszar mający znaczenie dla Wspólnoty. Obejmuje tereny gmin Czarny Dunajec, Jabłonka, Nowy Targ i miasta Nowy Targ. Dotychczas teren ten objęty był ochroną jako Południowomałopolski Obszar Chronionego Krajobrazu, ponadto w jego obrębie znajduje się rezerwat przyrody Bór na Czerwonem.

UboczańskaW
Uboczańska

Uboczańska – potok, prawy dopływ Piekielnika.

Wielki RogoźnikW
Wielki Rogoźnik

Wielki Rogoźnik – potok, dopływ Czarnego Dunajca. Jest dolnym biegiem potoku Cichy. Powstaje w miejscowości Stare Bystre w miejscu ujścia potoku Bystry na wysokości 643 m n.p.m. Przepływa przez miejscowości Stare Bystre, Rogoźnik i Ludźmierz. W tym ostatnim uchodzi do Czarnego Dunajca jako jego prawy dopływ. Następuje to na wysokości 596 m, w miejscu o współrzędnych 49°27′48″N 19°59′11″E.

ZałucznyW
Załuczny

Załuczny – potok, lewy dopływ Piekielnika o długości 4,38 km i powierzchni zlewni 6,26 km².