
Białka – rzeka w woj. małopolskim, prawy dopływ Dunajca. Powstaje w Tatrach na wysokości około 1075 m n.p.m. z połączenia Rybiego Potoku spływającego z polskiej części Tatr z Białą Wodą, spływającą ze słowackiej części Tatr. Następuje to u wylotu Doliny Białej Wody i Doliny Rybiego Potoku.

Biały Dunajec – rzeka w Polsce, prawy dopływ Dunajca. Powstaje na wysokości ok. 730 m n.p.m. w Poroninie z połączenia Zakopianki z Porońcem. Następnie Biały Dunajec spływa przez miejscowość Biały Dunajec, Szaflary i Nowy Targ, gdzie na wysokości około 577 m n.p.m. łączy się z Czarnym Dunajcem dając początek rzece Dunajec. Przed ujściem opływa rezerwat przyrody Bór na Czerwonem. Biały Dunajec powstaje więc w Rowie Podtatrzańskim, dolny zaś jego bieg i ujście znajdują się na Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej.

Rezerwat przyrody Bór na Czerwonem – torfowiskowy rezerwat przyrody w Nowym Targu, w powiecie nowotarskim, w województwie małopolskim. Zajmuje powierzchnię 114,66 ha. Wokół rezerwatu utworzono otulinę o powierzchni 68,40 ha. Obszar rezerwatu jest objęty ochroną czynną.

Bystry – potok, dopływ Wielkiego Rogoźnika. Najwyżej położone źródło znajduje się na wysokości około 1100 m w leju źródliskowym między północnymi grzbietami Butorowego Wierchu i Gubałówki na Pogórzu Gubałowskim. Spływa w północnym kierunku przez miejscowości Nowe Bystre, Ratułów i Stare Bystre doliną między grzbietami tych szczytów. W dolnej części swojego biegu wypływa na Kotlinę Nowotarską. W Starem Bystrem na wysokości 643 m łączy się z potokiem Cichym tworząc potok Wielki Rogoźnik. Następuje to w miejscu o współrzędnych 49°24′48″N 19°53′24″E.

Cichy – potok będący górnym biegiem potoku Wielki Rogoźnik. Na mapie Geoportalu opisany także jako potok Ciche. Wypływa na wysokości około 950-970 m w kilku źródłach znajdujących się u północno-zachodnich podnóży Gruszków Wierchu i północno-wschodnich podnóży Tominów Wierchu na Pogórzu Gubałowskim. Spływa przez miejscowość Ciche doliną między grzbietami tych szczytów. Wypływa na Kotlinę Nowotarską i w miejscowości Stare Bystre łączy się z potokiem Bystry, dając początek potokowi Wielki Rogoźnik. Następuje to na wysokości 643 m, w miejscu o współrzędnych 49°24′48″N 19°53′24″E.

Cisowa Skała lub Cisowa Skałka – pojedyncza skała na Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej. Jest widoczna z szosy Nowa Biała – Białka Tatrzańska. Wznosi się pośród dużych i równych łąk po prawej stronie tej szosy, naprzeciwko znajdującej się tuż przy szosie skały Obłazowej i parkingu. Na południe od niej znajduje się niższa Grzebieniowa Skała. Obydwie wchodzą w skład tzw. Skalic Nowotarskich.

Czarna Orawa – rzeka w południowej Polsce o długości 29 km. Jej źródła znajdują się na stokach Bukowińskiego Wierchu i Żeleźnicy. Rzeka przepływa przez Beskid Orawsko-Podhalański, Kotlinę Orawsko-Nowotarską i na samej granicy polsko-słowackiej uchodzi do sztucznego zbiornika wodnego – Jeziora Orawskiego. Górny bieg potoku nosi nazwę Orawka. Głównymi dopływami są: Bębeński Potok, Bukowiński Strumyk, Jasiowski Potok, Jędraszcz, Piekielnik, Pietrzakowski Potok, Psi Potok, Psiarnia, Syhlec, Wisielec, Zubrzyca.
Czarny Dunajec – rzeka w południowej Polsce, w dorzeczu Wisły. Długość – 48 km, powierzchnia zlewni – 456 km².

Jezioro Czorsztyńskie – zaporowy zbiornik wodny na Dunajcu, w Kotlinie Nowotarskiej, pomiędzy Pieninami a Gorcami. Powstał przez zbudowanie w Niedzicy zapory wodnej pomiędzy Pieninami Spiskimi a Właściwymi.

Dudowiec – potok, prawy dopływ Piekielnika.

Gąsiorówka – potok, prawy dopływ Obrocznej o długości około 750 m.

Grzebieniowa Skała – pojedyncza skała na Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej. Jest widoczna z szosy Nowa Biała – Białka Tatrzańska. Wznosi się na płaskim terenie, pośród dużych łąk po prawej stronie tej szosy, naprzeciwko znajdującej się tuż przy szosie skały Obłazowej i parkingu. Na północ od niej, w odległości około 60 m znajduje się wyższa i większa Cisowa Skała. Obydwie stanowią właściwie jedno wzgórze przedzielone przełęczą. Wznoszą się w miejscowości Gronków. Mimo niewielkiej wysokości względnej wyraźnie wyodrębniają się w terenie.

Jezioro Orawskie, Zbiornik Orawski – zbiornik zaporowy znajdujący się na Orawie w północnej Słowacji. Jest to największy powierzchniowo i drugi co do objętości sztuczny zbiornik wodny Słowacji. Jezioro leży w regionie geograficznym Kotliny Orawskiej, u zbiegu rzek Czarnej i Białej Orawy. Uchodzą do niego także potoki: Półgórzanka, Jeleśnia, Chyżny oraz wiele pomniejszych. Kilka kilometrów na południe towarzyszy mu mały zbiornik wyrównawczy Tvrdošin.

Klikuszówka – potok, dopływ Czarnego Dunajca. Jest ciekiem 3 rzędu o długości 5,357 km. Wypływa na wysokości około 850 m na południowych stokach opadającego do Klikuszowej grzbietu Bukowiny Obidowskiej w Gorcach. Spływa w kierunku południowym i wypływa na Kotlinę Nowotarską w Nowym Targu. Przepływa przez zabudowany obszar tego miasta i na wysokości 584 m uchodzi do Czarnego Dunajca jako jego lewy dopływ.

Kokoszków – potok, lewy dopływ Dunajca.

Kotlina Nowotarska (514.11) – wschodnia część Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, położona między Beskidami Zachodnimi na północy a Pogórzem Spisko-Gubałowskim na południu.

Kotlina Orawska – zachodnia część Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, znajdująca się w zlewisku Morza Czarnego. Tylko niewielka część znajduje się w granicach Polski, większa jej część znajduje się na Słowacji.

Kotlina Orawsko-Nowotarska (514.11) – północna, najniższa część Obniżenia Orawsko-Podhalańskiego, między Beskidami Zachodnimi na północy a Pogórzem Spisko-Gubałowskim na południu.

Kowaniec – potok, dopływ Czarnego Dunajca. Powstaje z połączenia potoków Mały Kowaniec i Wielki Kowaniec, przy czym ten ostatni uznaje się za górny bieg Kowańca. Jest ciekiem 3 rzędu o długości 8,833 km. Połączenie potoków następuje na wysokości około 650 m w należącym do Nowego Targu osiedlu Kowaniec. Od tego miejsca potok Kowaniec spływa przez Nowy Targ w południowo-zachodnim kierunku, niżej zakręcając na południe. Na wysokości około 580 m chodzi do Czarnego Dunajca jako jego lewy dopływ. Niemal cały bieg potoku Kowaniec i jego zlewnia znajdują się na obszarze Gorców, tylko dolny odcinek to tereny Kotliny Nowotarskiej.

Młaka Brzeżek – torfowisko w obrębie miejscowości Ludźmierz w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Nowy Targ. Znane jest także pod innymi nazwami: Przymiarki, Torfowisko Ludźmierskie, Puścizna Rękowiañska, Młaka Brzeże i Na Brzyskach. W niektórych opracowaniach dzielone jest na dwa odrębne torfowiska: Młaka Brzeże na północno-zachodnim końcu i Przymiarki na południowo-wschodnim końcu, bliżej szosy. Na mapie Geoportalu jest podpisane jako Puścizna Rękowiańska (Młaka).

Obłazowa lub Obłazowa Skała – izolowana skała wapienna położona w miejscowości Nowa Biała w województwie małopolskim. Wznosi się na lewym brzegu Białki na wysokość 670 m n.p.m. Jej względna wysokość nad poziomem wody w Białce wynosi 53 m. Formalnie znajduje się na granicy Kotliny Orawsko-Nowotarskiej i Pogórza Bukowińskiego, pochodzi jednak z tego samego masywu skalnego co należąca już do Pienin Spiskich Kramnica znajdująca się po drugiej stronie Białki. Masyw ten rozcięty został przez Białkę, która dokonała tutaj szerokiego na 100 m przełomu. Dwie oddzielne obecnie skały tworzą bramę po obu stronach Białki. Geologicznie jest to część Pienińskiego Pasa Skałkowego.

Obroczna – potok, dopływ Lepietnicy. Jest ciekiem 4 rzędu o długości 6,479 km. Wypływa na wysokości około 705 m w miejscowości Pyzówka w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Nowy Targ. Spływa przez tereny tej miejscowości w kierunku północno-wschodnim, po czym zataczając łuk zmienia kierunek na południowo-zachodni, przepływa przez osadę Obroczna, miejscowość Morawczyna i pomiędzy zabudowaniami wsi Lasek i Krauszów na wysokości 613 m uchodzi do Lepietnicy jako jej prawy dopływ.

Ogrodzonka – potok, lewy dopływ Obrocznej.

Olesiów Potok – potok, lewy dopływ Kowańca o długości około 600 m.

Piekielnik – potok, lewy dopływ Czarnego Dunajca o długości 10,76 km i powierzchni zlewni 56,39 km².

Potoczek – potok, dopływ Czarnego Dunajca. Wypływa na wysokości około 632 m na torfowisku Grel po zachodniej stronie miasta Nowy Targ. Spływa przez niezbudowane i bezleśne obszary Kotliny Nowotarskiej, dopiero w końcowym odcinku swojego biegu płynie na krótkim odcinku przez miasto, przecinając ulicę Grel. Na wysokości około 586 m uchodzi do Czarnego Dunajca jako jego lewy dopływ. Posiada lewobrzeżny dopływ wypływający na wysokości około 680 m na Kotlinie Nowotarskiej w północno-zachodniej części miasta. Dopływ ten również płynie głównie przez niezabudowane i bezleśne obszary.

Potok Chorów – potok, lewy dopływ Piekielnika o długości 5,67 km i powierzchni zlewni 9,53 km².

Przeczny Potok – potok, prawostronny dopływ Przykopy o długości 5,73 km i powierzchni zlewni 7,96 km².

Puścizna koło Wróblówki – torfowisko w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej, między miejscowościami Wróblówka i Długopole w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Czarny Dunajec. Położone jest na średniej wysokości 631 m, na obszarze niezabudowanym, wśród łąk i pól uprawnych tych miejscowości. Od zachodniej, północnej i wschodniej strony torfowisko otoczone jest opaskowymi rowami mielioracyjnymi odprowadzającymi wodę do Czarnego Potoku. Obecnie torfowisko w większości porasta bór bagienny..

Puścizna Rękowiańska – torfowisko pomiędzy miejscowościami Czarny Dunajec i Załuczne w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, gminie Czarny Dunajec. Pod względem geograficznym jest to region Kotliny Nowotarskiej. Torfowisko znajduje się po prawej stronie drogi z Czarnego Dunajca do Piekielnika, na średniej wysokości 660 m. Najniżej położone miejsce znajduje się na wysokości 653 m.

Przełom Białki pod Krempachami – krajobrazowy rezerwat przyrody w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim. Jest położony na terenie miejscowości Krempachy i Nowa Biała, niewielki jego fragment leży także w miejscowości Trybsz.

Skotnica – potok, lewy dopływ Czarnego Dunajca.

Torfowiska Orawsko-Nowotarskie (PLH120016) – projektowany specjalny obszar ochrony siedlisk w ramach programu Natura 2000 w województwie małopolskim o powierzchni 8255,62 ha. Obejmuje część obszaru Kotliny Nowotarskiej. Zaprojektowany został w kwietniu 2004 r., 25 stycznia 2008 roku zatwierdzony został przez Komisję Europejską jako obszar mający znaczenie dla Wspólnoty. Obejmuje tereny gmin Czarny Dunajec, Jabłonka, Nowy Targ i miasta Nowy Targ. Dotychczas teren ten objęty był ochroną jako Południowomałopolski Obszar Chronionego Krajobrazu, ponadto w jego obrębie znajduje się rezerwat przyrody Bór na Czerwonem.

Uboczańska – potok, prawy dopływ Piekielnika.

Wielki Rogoźnik – potok, dopływ Czarnego Dunajca. Jest dolnym biegiem potoku Cichy. Powstaje w miejscowości Stare Bystre w miejscu ujścia potoku Bystry na wysokości 643 m n.p.m. Przepływa przez miejscowości Stare Bystre, Rogoźnik i Ludźmierz. W tym ostatnim uchodzi do Czarnego Dunajca jako jego prawy dopływ. Następuje to na wysokości 596 m, w miejscu o współrzędnych 49°27′48″N 19°59′11″E.

Załuczny – potok, lewy dopływ Piekielnika o długości 4,38 km i powierzchni zlewni 6,26 km².