
Balaton – ośrodek rekreacji i wypoczynku w Sosnowcu Porąbce, którego zasadniczym elementem jest otoczony lasami staw Balaton o powierzchni około 10 ha. Zbiornik antropogeniczny powstały w zagłębieniu po wydobyciu materiału gliniastego. W latach 1994-2002 średnia prędkość osiadania wynosiła 80 mm/rok.

Balaton – zbiornik wodny i ośrodek rekreacyjno-sportowy w Wodzisławiu Śląskim. Obiektem zarządza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Centrum w Wodzisławiu Śląskim.

Blachownia – zbiornik retencyjny na Stradomce położony w mieście Blachowni, w powiecie częstochowskim. Ma powierzchnię 47 ha i objętość 0,5 mln m³. Maksymalna głębokość zbiornika wynosi około 2 m, natomiast średnia głębokość to 1 m. Oprócz Stradomki do zalewu wpływa także Trzepizurka.

Chechło-Nakło (Jezioro) – sztuczny zbiornik wodny położony w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim, na terenie gminy Świerklaniec, na granicy wsi Świerklaniec i Nakło Śląskie.

Jezioro Czanieckie, tzw. Zbiornik Czaniecki – zbiornik retencyjny wody pitnej na Sole o powierzchni 45 ha, powstały w wyniku budowy zapory w Czańcu. Całkowita pojemność wynosi 1,3 mln m³, a maksymalna głębokość 6,5 m. Stanowi rezerwuar wody pitnej m.in. dla miast Katowice, Tychy i Bielsko-Biała – woda jest na miejscu uzdatniana. Na zbiorniku jest zakaz jakichkolwiek sportów wodnych i gospodarki rybackiej etc.

Jezioro Czerniańskie – zbiornik zaporowy utworzony w celach retencyjnych i jako rezerwuar wody pitnej w miejscu połączenia Białej i Czarnej Wisełki w Wiśle Czarne poprzez budowę zapory ziemnej w 1973 roku. Pojemność zbiornika to 4,5 mln m³, powierzchnia wynosi 360 tys. m². Wysokość zapory – 37 m, długość – 270 m. Zbiornik posiada stałą rezerwę powodziową w wysokości 1,56 mln m³. Zapora zaprojektowana przez Jana Stonawskiego

Zalew Droniowicki – sztuczny zbiornik wodny o powierzchni 3,8 hektara na rzece Lublinicy, znajdujący się w Lublińcu pomiędzy ulicami Pokoju i Stawową.
Zbiornik Dziećkowice, Zbiornik Imieliński – zbiornik poeksploatacyjny położony pomiędzy Mysłowicami, Jaworznem, Imielinem i Chełmem Śląskim.

Dzierżno Duże – zbiornik poeksploatacyjny utworzony w 1964 roku w środkowej części doliny Kłodnicy przez zalanie dwóch wyrobisk popiaskowych o podobnej głębokości maksymalnej oddzielonych rozmytą obecnie groblą. Zbiornik jest położony na terytorium Gliwic, Pyskowic i gminy Rudziniec, w zachodniej części województwa śląskiego na lewym brzegu Kanału Gliwickiego.

Dzierżno Małe – zbiornik poeksploatacyjny utworzony w 1938 roku przez zalanie wyrobiska popiaskowego w ujściowym odcinku Dramy do Kanału Gliwickiego.

Foryska – niewielki staw położony przy Osiedlu Piaśniki II w Świętochłowicach, województwo śląskie na terenie użytku ekologicznego Staw Foryśka. Jest jednym z cenniejszych pod względem przyrodniczym obiektów na terenie miasta. W samym akwenie i w jego bezpośrednim otoczeniu żyje stosunkowo dużo gatunków zwierząt rzadkich w skali regionu i podlegających w Polsce ochronie prawnej.

Jezioro Goczałkowickie – zbiornik zaporowy na Wiśle utworzony w 1956 roku przez spiętrzenie wód rzecznych zaporą w Goczałkowicach-Zdroju w województwie śląskim. Powierzchnia maksymalna zbiornika wynosi 3200 ha, a pojemność całkowita około 168 mln m³. Długość zapory wynosi 2980 m. Jest to zbiornik retencyjny zaopatrujący w wodę część Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, zapewniając 38% uzdatnionych wód powierzchniowych dla Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. w Katowicach. Oprócz zaopatrzenia w wodę pełni on także funkcje retencyjne i gospodarcze.

Staw Kalina – staw w Świętochłowicach-Zgodzie, największy zbiornik wodny w mieście. Znajduje się on w bezodpływowym obniżeniu. Powierzchnia stawu wynosi około 5,3 ha. Głębokość wody nie przekracza 3,5 m.

Jaworzno–Szczakowa – „Koparki” – zbiornik poeksploatacyjny w Jaworznie, będący jednym z najpopularniejszych polskich nurkowisk. Nad zbiornikiem leży całoroczna baza nurkowa „Koparki”.

Kozłowa Góra – zbiornik zaporowy utworzony przez spiętrzenie wód Brynicy, położony na południowo-wschodnim obrzeżu gminy Świerklaniec. Popularna i oficjalna nazwa zbiornika pochodzi od Kozłowej Góry, dzielnicy Piekar Śląskich. Zbiornik powstał według projektu inżyniera Jana Stonawskiego, który był też głównym kierownikiem budowy tego zbiornika.

Zbiornik Łąka – sztuczny zbiornik wodny utworzony na rzece Pszczynka w 1987 na północ od Zbiornika Goczałkowickiego w gminie Pszczyna. Tereny rekreacyjne.
Jezioro Międzybrodzkie – zbiornik zaporowy na rzece Sole, w województwie śląskim. Powstał w 1937, po wybudowaniu Zapory Porąbka.

Zalew Pająk – zbiornik retencyjny w Konopiskach, przysiółku Pająk w powiecie częstochowskim, województwie śląskim. Powstał przez spiętrzenie rzeki Konopki. Wykorzystywany jest dla celów rekreacyjnych, odbywa się nad nim Puchar Polski w triathlonie.
Jezioro Paprocańskie – zbiornik wodny położony w południowo-zachodniej części Tychów. Jest zbiornikiem sztucznym powstałym dla potrzeb Huty Paprockiej w 1796 roku. W latach 1986–1992 w zbiorniku przeprowadzono zabiegi rekultywacyjne polegające na całkowitym osuszeniu zbiornika, zdjęciu namułu i obniżeniu gruntu dennego o 0,5 m na powierzchni 110 ha. Obecnie pełni rolę rekreacyjną oraz retencyjną stanowiąc osłonę przeciwpowodziową dla południowo-wschodnich dzielnic miasta.
Jezioro Pławniowice – zbiornik wodny położony na terytorium gminy Rudziniec, w powiecie gliwickim, w województwie śląskim, Mieści się między wsiami Niewiesze i Pławniowice.

Polder Buków – sztuczny zbiornik przeciwpowodziowy na Odrze o pojemności ok. 53 mln m³. Okresowo całkowicie zalewany, położony na terenie trzech gmin – Gorzyce i Lubomia w powiecie wodzisławskim i Krzyżanowice w powiecie raciborskim całość na terenie województwa śląskiego. W czasie budowy obiektu zlikwidowano wieś Kamień nad Odrą w powiecie wodzisławskim.
Jezioro Porajskie – zbiornik zaporowy na rzece Warta utworzony w 1978 roku przez spiętrzenie wód rzecznych zaporą w Poraju. Zbiornik ma powierzchnię maksymalną 5,5 km², pojemność maksymalną ok. 25 mln m³, długość 4,9 km, szerokość maksymalną 1,4 km i linię brzegową o długości ok. 15 km. Głębokość maksymalna zbiornika wynosi 13 metrów, średnia – 3,9 m, a wskaźnik głębokościowy osiąga 0,3.
Jezioro Rybnickie – zbiornik zaporowy utworzony przez spiętrzenie wód rzecznych Rudy zaporą w Rybniku Stodołach.
Zbiornik Sosina – zbiornik wodny położony w mieście Jaworznie, we wschodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.
Starganiec − zbiornik wodny oraz ośrodek wypoczynkowy znajdujący się w granicy administracyjnej miasta Mikołów, obok granicy z Katowicami.

Zbiornik wodny Stawiki w Sosnowcu oraz kompleks rekreacyjny o tej samej nazwie, położony na obrzeżach Parku im. Jana Fusińskiego, w zachodniej części miasta na granicy z Katowicami. Staw położony jest na terenach, które przed 1960 rokiem należały do miasta Szopienice. Tereny te poprzez administracyjną decyzję o zmianie granic Szopienic znalazły się w obrębie miasta Sosnowca.

Zalew Zakrzew – zbiornik retencyjny na rzece Białej Okszy, znajdujący się na pograniczu wsi Rybno i Kłobucka. Zalew ma powierzchnię 9,49 ha.

Zalew Dzibice – cztery sztuczne zbiorniki wodne na rzece Białka w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce. Częściej nazywane są Zalewem Kostkowickim lub Zalewem w Kostkowicach, co jest nazwą błędną, gdyż nie znajdują się we wsi Kostkowice, lecz we wsi Dzibice.

Zalew Ostrowy – zbiornik retencyjny na rzece Białej Okszy znajdujący się pomiędzy wsiami Ostrowy nad Okszą i Borowa, w gminie Miedźno, powiecie kłobuckim. Zbiornik ma powierzchnię 39 ha.

Zbiornik Przeczyce – utworzony w 1963 r. zbiornik zaporowy na Czarnej Przemszy w miejscu jej przełomu przez Próg Środkowotriasowy w okolicach Przeczyc. Zbiornik Przeczyce położony jest pod względem fizycznogeograficznym w obrębie Garbu Tarnogórskiego na Wyżynie Śląskiej, a według kryteriów administracyjnych na terenie dwóch gmin – wschodnia część jest zaliczana do Siewierza, natomiast zachodnia wchodzi w skład gminy Mierzęcice.

Zbiornik Kuźnica Warężyńska – zbiornik poeksploatacyjny (popiaskowy) w dorzeczu Czarnej Przemszy utworzony w 2005 roku w miejscu zlikwidowanej piaskowni o nazwie „Kuźnica Warężyńska”. Zbiornik uroczyście otwarto 25 sierpnia 2005 roku. Zarówno nazwa dawnej piaskowni jak i zbiornika pochodzą od nazwy pobliskiej wsi Kuźnica Warężyńska. Zbiornik nieoficjalnie bywa nazywany zbiornikiem Pogoria IV, chociaż brak hydrologicznego uzasadnienia dla tej nazwy z uwagi na położenie poza zlewnią Pogorii.

Zbiornik Pogoria I – zbiornik poeksploatacyjny (popiaskowy) w zlewni cieku Pogoria powstały na przełomie lat 30. i 40. XX wieku. Powierzchnia lustra wody przy maksymalnym poziomie piętrzenia wynosi 75 ha, długość – 1,62 km, szerokość średnia – 0,46 km, szerokość maksymalna – 0,76 km, wskaźnik wydłużenia zbiornika – 2,13. Linia brzegowa ma długość 4 km. Jezioro poeksploatacyjne ma pojemność ok. 3,6 mln m³, przy czym głębokość średnia wynosi 4,8 m, a maksymalna 7,8 m.

Zbiornik Pogoria II – zbiornik poeksploatacyjny (popiaskowy) w zlewni cieku Pogoria, utworzony w latach 1976–1978, po przystosowaniu i napełnieniu wodą niezasypanej części piaskowni Gołonóg II. Powierzchnia lustra wody przy maksymalnym poziomie piętrzenia wynosi 26 ha, długość – 0,72 km, szerokość średnia – 0,36 km, szerokość maksymalna – 0,54 km, wskaźnik wydłużenia zbiornika – 1,33. Linia brzegowa ma długość 2 km. Jezioro poeksploatacyjne ma pojemność ok. 0,5 mln m³, przy czym głębokość średnia wynosi 1,9 m, a maksymalna 2,6 m.

Zbiornik Pogoria III – zbiornik poeksploatacyjny (popiaskowy) w zlewni cieku Pogoria, pochodzący z lat 70. XX wieku. Powierzchnia lustra wody przy maksymalnym poziomie piętrzenia wynosi 208 ha, długość – 2,0 km, szerokość średnia – 1,0 km, szerokość maksymalna – 1,5 km, wskaźnik wydłużenia zbiornika – 1,34. Linia brzegowa ma długość 6 km. Jezioro poeksploatacyjne ma pojemność 12 mln m³, przy czym głębokość średnia wynosi 5,8 m, a maksymalna ok. 16 m.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Żabie Doły – zespół przyrodniczo-krajobrazowy położony na Górnym Śląsku, na granicy miast: Bytomia, Chorzowa i Piekar Śląskich o powierzchni 226,2 ha.

Jezioro Żywieckie – zbiornik retencyjny na rzece Sole koło Żywca, położony na granicy Kotliny Żywieckiej i Beskidu Małego. Utworzenie w 1966 r. zbiornika zaporowego spowodowało zalanie kilku wsi, m.in. Zarzecza, Tresnej, Zadziela i Starego Żywca.