ŁużyceW
Łużyce

Łużyce – kraina historyczna leżąca częściowo w Niemczech i częściowo w Polsce, położona między Kwisą i Łabą, zamieszkana przez Serbołużyczan, Niemców i Polaków.

19 Pułk Piechoty im. von Courbière’a (2 Poznański)W
19 Pułk Piechoty im. von Courbière’a (2 Poznański)

19 Pułk Piechoty im. von Courbière’a – pułk piechoty niemieckiej, został sformowany 1 lipca 1813, ze względu na dużą liczbę Wielkopolan w nim służących nazywany, podobnie jak 18 Pułk Piechoty im. von Grolmanna, „pułkiem Kaczmarków”.

Bitwa pod MoysW
Bitwa pod Moys

Bitwa pod Moys – starcie zbrojne, które miało miejsce 7 września 1757 w pobliżu wsi Moys w czasie wojny siedmioletniej. Trzynastotysięczny korpus pruski pod dowództwem generała von Winterfeldta stoczył bitwę z dwukrotnie silniejszą armią austriacką dowodzoną przez feldmarszałka von Dauna. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Austriaków, a generał Winterfeldt został śmiertelnie ranny.

BreitebergW
Breiteberg

Breiteberg – najwyższe wzniesienie na Obniżeniu Żytawsko-Zgorzeleckim w Sudetach Zachodnich, w południowo-wschodniej części Niemiec w Saksonii.

Diecezja GörlitzW
Diecezja Görlitz

Diecezja Görlitz – katolicka diecezja niemiecka położona w południowo-wschodniej części kraju, obejmująca swoim zasięgiem część Łużyc. Siedziba biskupa znajduje się w katedrze św. Jakuba w Görlitz.

DolnołużyczanieW
Dolnołużyczanie

Dolnołużyczanie inaczej Serbołużyczanie z Dolnych Łużyc, nazwa własna: Dolne Serby, nazwa niemiecka: Wenden – najmniejszy naród słowiański, mówiący obecnie głównie językiem niemieckim; starsze pokolenie posługuje się także językiem dolnołużyckim.

Flaga SerbołużyczanW
Flaga Serbołużyczan

Flaga Serbołużyczan – flaga narodowa Serbołużyczan. Składa się z trzech jednakowych poziomych pasów w barwach pansłowiańskich: niebieskiej, czerwonej i białej.

Górnołużycka WikipediaW
Górnołużycka Wikipedia

Górnołużycka Wikipedia – edycja językowa Wikipedii tworzona w języku górnołużyckim.

HochsteinW
Hochstein

Hochstein – najwyższy szczyt na Pogórzu Zachodniołużyckim w Sudetach Zachodnich, w południowo-wschodniej części Niemiec w Saksonii.

Klasztor MariensternW
Klasztor Marienstern

Klasztor Marienstern – klasztor cysterek leżący na Łużycach Górnych koło wsi Pančicy-Kukow Panschwitz-Kuckau.

Klasztor St. MarienthalW
Klasztor St. Marienthal

Klasztor St. Marienthal, Klasztor Sankt Marienthal – klasztor cysterek na Górnych Łużycach położony w pobliżu miasta Ostritz w jego części Marienthal nad Nysą Łużycką.

Język knaanW
Język knaan

Język knaan – wymarły język diaspory żydowskiej, który rozwinął się na bazie języków słowiańskich, głównie w oparciu o język czeski. Był używany na terenach słowiańskich do czasów średniowiecza. Zaliczany jest do języków zachodniosłowiańskich.

Koło ObserwatoraW
Koło Obserwatora

Koło Obserwatora, niem. Wachtberg – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, na Obniżeniu Żytawsko-Zgorzeleckim we wschodniej części Kotliny Turoszowskiej. Zaliczane jest do Korony Sudetów Polskich.

Kopalnia Węgla Brunatnego TurówW
Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział KWB Turów – polska kopalnia węgla brunatnego w województwie dolnośląskim, obejmująca swym obszarem dawną wieś Turów. Część Polskiej Grupy Energetycznej.

Kościół Świętego Krzyża w ŻytawieW
Kościół Świętego Krzyża w Żytawie

Kościół Świętego Krzyża w Żytawie – data powstania nie jest znana, stare kroniki wspominają o jego istnieniu około 1400 roku. Zarys kościoła stanowi kwadrat o bokach 16x16m. Sklepienie palmowe wsparte jest na jednym filarze wys. 12 m. W okresie wojny trzydziestoletniej służył jako bastion obronny, doszczętnie spalony 19 grudnia 1643 roku.

KwisaW
Kwisa

Kwisa – rzeka w południowo-zachodniej Polsce, płynie przez województwo dolnośląskie i lubuskie, lewy (najdłuższy) dopływ Bobru, długość 126,8 km, powierzchnia zlewni 1026 km², źródła na wysokości ok. 1020 m n.p.m., ujście – ok. 110 m n.p.m.

LiubusuaW
Liubusua

Liubusua – gród Łużyczan wzmiankowany trzykrotnie w kronice Thietmara. W 932 roku został po długotrwałym oblężeniu zdobyty przez Henryka I Ptasznika i spalony. Odbudowany w 1012 roku przez Henryka II Świętego, jeszcze w tym samym roku został zdobyty i spalony przez Bolesława Chrobrego. Zgodnie z relacją Thietmara, który opisywał Liubusua z autopsji, na północ od grodu odbudowanego przez Henryka II znajdowało się większe grodziszcze o 12 bramach, mogące pomieścić 10 tysięcy ludzi.

Lubsza (rzeka)W
Lubsza (rzeka)

Lubsza (Lubica) – rzeka, prawy dopływ Nysy Łużyckiej o długości 68,26 km i powierzchni dorzecza 914,1 km².

LužW
Luž

Luž – najwyższy szczyt w Górach Łużyckich w Sudetach Zachodnich, na granicy Czech i Niemiec.

Łużycka Brygada WOPW
Łużycka Brygada WOP

Łużycka Brygada Wojsk Ochrony Pogranicza (ŁBWOP) – związek taktyczny Wojsk Ochrony Pogranicza.

Operacja łużyckaW
Operacja łużycka

Operacja łużycka – część operacji berlińskiej przeprowadzonej w drugiej połowie kwietnia 1945 roku na froncie wschodnim II wojny światowej.

Marchia WschodniaW
Marchia Wschodnia

Marchia Wschodnia – marchia utworzona w 937 roku przez Ottona I na południowo-wschodnich rubieżach Saksonii obejmująca terytorium od gór Harz po rzeki Soławę i Muldę. Celem marchii był podbój graniczących z nią ziem słowiańskich. Po zajęciu Łużyc w 963 roku marchia ta graniczyła bezpośrednio z państwem polskim. Jej władcą był margrabia Gero. Po jego śmierci, w roku 966, cesarz Otton I podzielił marchię na 6 części.

Most staromiejski Zgorzelec-GörlitzW
Most staromiejski Zgorzelec-Görlitz

Most staromiejski Zgorzelec-Görlitz – most belkowy o konstrukcji stalowej przez Nysę Łużycką łączący polski Zgorzelec z niemieckim Görlitz. Otwarcie mostu nastąpiło 20 października 2004 roku.

Amt PeitzW
Amt Peitz

Urząd Peitz - urząd w Niemczech, leżący w kraju związkowym Brandenburgia, w powiecie Spree-Neiße. Siedziba urzędu znajduje się w mieście Peitz.

Państwo SamonaW
Państwo Samona

Państwo Samona – najstarsze znane państwo zachodniosłowiańskie, którego dokładne lata istnienia nie zostały potwierdzone. Przyjmuje się, iż organizm ten funkcjonował w latach 623–660, 623–658 lub 626–661, obejmując tereny przyszłych Czech, Moraw, Dolnej Austrii, Styrii, Karyntii i Karnioli, a także część zachodnich Węgier, zachodniej i środkowej Słowacji oraz części Polski i Łużyc.

Park MużakowskiW
Park Mużakowski

Park Mużakowski – park w Polsce i w Niemczech, zajmujący 728 ha powierzchni po obu stronach rzeki Nysy Łużyckiej, która stanowi granicę polsko-niemiecką, w województwie lubuskim, w powiecie żarskim. Jest to największy park w stylu angielskim na terenie Polski.

PeitzW
Peitz

Peitz – miasto we wschodnich Niemczech, w kraju związkowym Brandenburgia, na terenie Łużyc, w powiecie Spree-Neiße, siedziba urzędu Peitz. Miasto leży w odległości około 15 km na północ od centrum Chociebuża, liczy ok. 5 tys. mieszkańców.

RotsteinW
Rotstein

Rotstein – najwyższy wzniesienie na Płaskowyżu Budziszyńskim (niem. Oberlausitzer Gefilde) w Sudetach Zachodnich, w południowo-wschodniej części Niemiec w Saksonii.

Urząd SchenkenländchenW
Urząd Schenkenländchen

Urząd Schenkenländchen – urząd w Niemczech, leżący w kraju związkowym Brandenburgia, w powiecie Dahme-Spreewald. Siedziba urzędu znajduje się w mieście Teupitz.

SkrzydliceW
Skrzydlice

Skrzydlice – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie zgorzeleckim, w gminie Sulików.

SpitzbergW
Spitzberg

Spitzberg lub Oberoderwitzer Spitzberg, Oderwitzer Spitzberg –najwyższy szczyt na Pogórzu Wschodniołużyckim w Sudetach Zachodnich, w południowo-wschodniej części Niemiec w Saksonii.

Stara Droga PraskaW
Stara Droga Praska

Stara Praska Droga - "Czeska ścieżka", średniowieczny szlak handlowy i komunikacyjny między Łużycami Górnymi a Pragą.

Amt UnterspreewaldW
Amt Unterspreewald

Amt Unterspreewald – Amt w Niemczech, leżący w kraju związkowym Brandenburgia, w powiecie Dahme-Spreewald. Siedziba urzędu znajduje się w mieście Golßen.

Amt Unterspreewald (1992–2012)W
Amt Unterspreewald (1992–2012)

Amt Unterspreewald – dawny związek gmin w Niemczech, leżący w kraju związkowym Brandenburgia, w powiecie Dahme-Spreewald. Siedziba urzędu znajdowała się w miejscowości Schönwald.

ValtenbergW
Valtenberg

Valtenberg – najwyższe wzniesienie na Pogórzu Łużyckim w Sudetach Zachodnich, w południowo- wschodniej części Niemiec w Saksonii.

Zagłębie ŁużyckieW
Zagłębie Łużyckie

Zagłębie Łużyckie – region wydobycia węgla brunatnego w południowo-wschodniej części Niemiec, w okolicy Chociebuża, nad rzekami Czarną Elsterą i Sprewą. Eksploatacja ok. 150 mln ton rocznie, stopniowe ograniczanie wydobycia.