Arboretum Bramy Morawskiej – ogród botaniczny usytuowany we wschodniej części Raciborza obejmujący całym swoim zasięgiem las komunalny Obora.

Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach – położone w odległości 7 km na północny wschód od Przemyśla.

Arboretum w Gołuchowie – jedno z najstarszych i największych arboretów w Polsce założonych w stylu angielskim w II połowie XIX w. Znajduje się w Gołuchowie w województwie wielkopolskim, w powiecie pleszewskim, w gminie Gołuchów. Obecnie jest własnością Lasów Państwowych, a konkretnie należącego doń Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie i ma powierzchnię według różnych źródeł 158,05 ha lub 144,9 ha, rozciągając się wąskim pasem długości 3 km wzdłuż obu brzegów rzeki Ciemnej.

Arboretum w Karnieszewicach – arboretum, które znajduje się w odległości 15 km na północny wschód od Koszalina, na terenie lasów Leśnictwa Kamionka, wchodzącego w skład Nadleśnictwa Karnieszewice, w gminie Sianów.

Arboretum w Kopnej Górze im. Powstańców 1863 – znajduje się w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Supraśl.

Arboretum w Kórniku – znajduje się w województwie wielkopolskim w powiecie poznańskim, w gminie Kórnik. To najstarsze i najbogatsze w gatunki arboretum w Polsce i czwarte co do wielkości kolekcji w Europie.

Arboretum w Kudypach – ogród dendrologiczny znajdujący się w miejscowości Kudypy, w odległości 4 kilometrów od Olsztyna, w rozwidleniu dróg Olsztyn-Ostróda i Olsztyn-Sząbruk. Powstałe na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku arboretum zajmuje obecnie powierzchnię 15,69 ha. Od 1999 roku jako jednostka organizacyjna Nadleśnictwa Kudypy należy do Rady Ogrodów Botanicznych w Polsce, a od 2005 roku posiada status ogrodu botanicznego nadany przez Ministerstwo Środowiska.

Arboretum w Lądku-Zdroju im. Mieczysława Wilczkiewicza – ogród dendrologiczny znajdujący się w Lądku-Zdroju, który zajmuje powierzchnię 2,03 ha. Utrzymane jest w charakterze spacerowego parku z ławkami, ścieżkami i mostkami. Spośród innych tego typu ogrodów wyróżnia się naturalnością i niewielką ingerencją w leśny ekosystem.

Arboretum w Lipnie – park dendrologiczny w Lipnie koło Niemodlina, najstarsze arboretum w Polsce.

Arboretum w Nietkowie – arboretum w Nietkowie, w gminie Czerwieńsk, w powiecie zielonogórskim.

Arboretum w Rogowie – należy do grupy najcenniejszych, najbogatszych w gatunki i odmiany drzew i krzewów tego typu ogrodów w Europie. Arboretum położone jest na terenie województwa łódzkiego, w powiecie brzezińskim, w gminie Rogów.
Arboretum w Zielonce – arboretum położone na północny wschód od Poznania w Puszczy Zielonce w województwie wielkopolskim. Utworzone w 1979 r. od 2004 roku działa w ramach Leśnego Zakładu Doświadczalno-Dydaktycznego Murowana Goślina.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego – ogród botaniczny znajdujący się w Alejach Ujazdowskich 4 w Warszawie, będący od 1818 roku pod pieczą Warszawskiej Szkoły Lekarskiej, następnie Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego, a od 1916 Uniwersytetu Warszawskiego i przemianowany na Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego.

Ogród botaniczny w Brynku – założony w 1946 r. ogród botaniczny w miejscowości Brynek przy Gimnazjum Leśnym.

Arboretum w Czarncy – arboretum zostało stworzone w 1963 r. z inicjatywy Mariana Chudzińskiego, ówczesnego pracownika Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Radomiu. Zajmuje ono część terenu dawnego folwarku Czarnieckich we wsi Czarnca. W czasach Hetmana był on starannie utrzymany, w okresie późniejszym podupadał. Do czasów współczesnych zachowały się jedynie fundamenty niektórych budynków; ostatnie zabudowanie – spichlerz – istniał jeszcze po I wojnie światowej.

Arboretum, Ogród dendrologiczny w Glinnej – arboretum znajdujące się w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Stare Czarnowo.
Gołubieński Ogród Botaniczny powstał w latach 1971-1983 i jest własnością prywatną. Na obszarze 3,68 ha gromadzi ponad 6 tysięcy gatunków i odmian roślin pochodzących z różnych stref klimatycznych świata, w tym ponad 200 gatunków chronionych i zagrożonych wyginięciem. Ogród prowadzi działalność dydaktyczną i naukową, należy do Rady Krajowej Ogrodów Botanicznych oraz do Międzynarodowego Towarzystwa Ogrodów Botanicznych (BGCI).

Ogród Botaniczny w Kielcach – ogród botaniczny o powierzchni ponad 13,72 ha położony u zbiegu ulic Karczówkowskiej i Jagiellońskiej w Kielcach. Otwarty w lipcu 2018 jako oddział leżącego we wschodnim sektorze miasta Geoparku Kielce.

Leśne Arboretum 100-lecia Odzyskania Niepodległości – arboretum zlokalizowane na obrzeżach Tomaszowa Lubelskiego, w Pasiekach, w sąsiedztwie siedziby Nadleśnictwa Tomaszów.

Leśny Ogród Botaniczny "Marszewo" – ogród botaniczny działający na gruntach w zarządzie Nadleśnictwa Gdańsk przy Ośrodku Edukacji Leśnej w Marszewie w Gdyni. Zezwolenie na działalność tej placówki wydane zostało 4 sierpnia 2010 roku przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Polsce. Ogród jest członkiem Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce. Zajmuje powierzchnię 49,69 ha. Koncepcja ogrodu opracowana została na zlecenie Nadleśnictwa Gdańsk przez pracowników naukowych Uniwersytetu Gdańskiego. Z licznych kolekcji tematycznych roślin, jako pierwszy powstał sad starych odmian drzew owocowych. W placówce realizowana jest edukacja przyrodnicza w oparciu o kolekcje roślinne, ścieżki edukacyjne i w interaktywnej sali edukacyjnej. Zajęcia, dla grup, prowadzone przez cały rok, wymagają wcześniejszej rezerwacji online. Dla osób indywidualnych ogród jest otwarty w sezonie kwiecień – październik w dni robocze i w niedziele.

Łódzki Ogród Botaniczny im. Jakuba Mowszowicza – ogród w Łodzi, powstał w roku 1929 na terenie parku Źródliska. Po zakończeniu II wojny światowej na obszarze przyległym do Parku na Zdrowiu rozpoczęto tworzenie nowego ogrodu botanicznego. Od 1988 patronem ogrodu jest Jakub Mowszowicz.
Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu – otwarty dla publiczności w 1938 ogród botaniczny, zajmujący powierzchnię 6,36 ha. Mieści się przy ul. Józefa Piłsudskiego 60 w Zabrzu, w pobliżu obiektów sportowych KS Górnik.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego – ogród botaniczny założony w 1783 w Krakowie zajmuje powierzchnię 9,6 ha i jest najstarszym ogrodem botanicznym w Polsce.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej powstał 23 lutego 1965 roku na lubelskim Sławinie.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego – ogród botaniczny założony we Wrocławiu w roku 1811 na terenie częściowo Ostrowa Tumskiego, częściowo odzyskanym po zburzonych na rozkaz Napoleona fortyfikacjach miejskich i po zasypanej północnej odnodze Odry, ograniczonym dzisiejszymi ulicami Kanonią, Hlonda, Wyszyńskiego, Sienkiewicza i Świętokrzyską.
Ogród Botaniczny w Grudziądzu – park botaniczno-dendrologiczny, położony nad Trynką, między ulicami Bema i Armii Krajowej. Zajmuje powierzchnię 0,51 ha.

Ogród Botaniczny – park o pow. 2,5 ha, położony w Szczecinie na osiedlu Łękno w kwartale ulic Jana Kochanowskiego, Słowiańska, Harcerzy, Serbska.

Górski Ogród Botaniczny im. Mariana Raciborskiego Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Zakopanem – ogród botaniczny w Zakopanem stanowi integralną część Tatrzańskiej Stacji Terenowej Instytutu Ochrony Przyrody PAN. Jest najmniejszym ogrodem botanicznym w Polsce.
Ogród Botaniczny w Zielonej Górze – odbudowany w 2007 roku przedwojenny ogród botaniczny w Zielonej Górze przy ul. Botanicznej. Ogród zajmuje ponad 2 ha.

Ogród Japoński we Wrocławiu znajduje się w Parku Szczytnickim w Śródmieściu Wrocławia.

Ogród botaniczny w Oliwie – założenie o charakterze edukacyjno-poznawczym, stanowiące część gdańskiego Parku Oliwskiego w Oliwie.

Ogród botaniczny w Orlu – został założony w 1995 roku przez prywatne osoby i mieści się w miejscowości Orle. Uznany został za ogród botaniczny w 2010 roku decyzją Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Powierzchnia ogrodu wynosi 90 ha i rośnie w nim ponad dwa tysiące drzew i krzewów z różnych gatunków i odmian. Ogród położony jest nad malowniczym jeziorem, które znajduje się w jego środkowej części i jako jedyna placówka tego typu w Polsce udostępnia możliwość połowu ryb. Założycielami i właścicielami ogrodu są Maria i Klaudiusz Buzalscy, a jego dyrektorem jest Maria Buzalska. Ogród jest rozwijany i od dnia jego założenia posadzono w nim kilkadziesiąt tysięcy roślin. Od początku opiekę naukową nad kolekcją i opracowaniem koncepcji sprawuje profesor Urszula Nawrocka-Grześkowiak z Katedry Dendrologii i Kształtowania Terenów Zieleni Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej PAN w Warszawie – ogród botaniczny powołany w 1974 roku decyzją prezydium Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje powierzchnię ok. 40 ha.

Ogród Dendrologiczny w Przelewicach – arboretum w Przelewicach w województwie zachodniopomorskim.

Śląski Ogród Botaniczny Związek Stowarzyszeń – największy w Polsce ogród botaniczny istniejący od 2003 roku jako Związek Stowarzyszeń. W jego skład wchodzą: Województwo Śląskie, Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Powiat Mikołowski, Powiat Raciborski, Gmina Mikołów, Gmina Radzionków, Gmina Racibórz, Gmina Lyski, Towarzystwo Przyjaciół Ślaskiego Ogrodu Botanicznego, Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej, Stowarzyszenie Wspólnota, Stowarzyszenie Golf Park Mikołów, Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew. Członkiem wspierającym jest Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze. Związek ma formułę otwartą dla innych samorządów, stowarzyszeń i instytucji naukowych. W 2006 roku Związek otrzymał zgodę Ministra Środowiska na prowadzenie ogrodu botanicznego.

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu – niewielki ogród botaniczny, a od 1965 również zoologiczny w Toruniu.
Arboretum Wirty – ogród dendrologiczny położony w miejscowości Wirty nad Jeziorem Borzechowskim, w gminie Zblewo, powiat starogardzki, województwo pomorskie. Znajduje się pod zarządem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, leży na terenie Nadleśnictwa Kaliska – Leśnictwo Wirty, oddział 37.

Arboretum w Wojsławicach – ogród dendrologiczny na terenie Wojsławic w woj. dolnośląskim. Od roku 1988 filia Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Znane z bogatego zbioru różaneczników i azalii, liliowców, bukszpanów oraz drzew i krzewów nie mrozoodpornych w innych częściach Polski. W 2020 roku w arboretum otwarto Polski Ogród Milenijny, gdzie zgromadzono unikatową kolekcję odmian roślin polskiej hodowli oraz gatunki roślin zagrożonych, ginących i chronionych.