
Według danych oficjalnych pochodzących z 2011 roku Kosowo posiadało ponad 30 miast o ludności przekraczającej 3 tys. mieszkańców. Stolica kraju Prisztina jako jedyne miasto liczyło ponad 100 tys. mieszkańców; 2 miasta z ludnością 50÷100 tys., 5 miast z ludnością 25÷50 tys. oraz reszta miast poniżej 25 tys. mieszkańców.
Dečani, - miasto w zachodnim Kosowie; w regionie Peć; w pobliżu miasta Peć; liczy 56 tys. mieszkańców (2006). Burmistrzem miasta jest Nazmi Selmanaj. W mieście znajduje się monaster Visoki Dečani.

Đeneral Janković – miasto i gmina w południowym Kosowie, graniczące z Macedonią Północną.

Djakowica – miasto leżące w południowo-zachodnim Kosowie w regionie Peć. Czwarte co do wielkości miasto kraju. Ośrodek przemysłu i rzemiosła (złotnictwo); meczet, domy w stylu bałkańskim i orientalnym. W pobliżu miasta wydobycie rud chromu.

Dragaš − miasto w południowym Kosowie, liczy około 10 tys. mieszkańców (2006). Burmistrzem miasta jest Halim Shemsidini.

Glogovac – miasto w środkowym Kosowie, nad rzeką Drenicą, liczy około 2 tys. mieszkańców (2006). Burmistrzem miasta jest Gani Sylaj.

Gnjilane – miasto w Kosowie; stolica regionu Gnjilane. Położone we wschodniej części kraju. Szóste co do wielkości miasto Kosowa.

Gračanica – miasto w środkowym Kosowie. W mieście znajduje się monaster Gračanica.

Istok – miasto w zachodnim Kosowie/Serbii, liczy około 10 tys. mieszkańców (2006).

Junik – miasto i gmina w zachodnim Kosowie, zamieszkane przez Albańczyków. Liczy 10 000 mieszkańców. Burmistrzem miasta jest Tahir Isufaj.

Kačanik – miasto w południowym Kosowie; w regionie Gnjilane.

Klina – miasto w środkowym Kosowie; w regionie Peć; nad rzeką Drenicą, 12,1 tys. mieszkańców (2005). Burmistrzem miasta jest Prekë Gjeta.

Klokot – miasto i gmina w południowo-wschodnim Kosowie.

Kosovska Kamenica – miasto we wschodnim Kosowie; w regionie Gnjilane; 10,5 tys. mieszkańców (2005). Burmistrzem miasta jest Shaip Surdulli.

Kosowe Pole – miasto w środkowym Kosowie, 8 kilometrów na południowy zachód od Prisztiny, w kotlinie Kosowe Pole, siedziba administracyjna gminy Kosowe Pole. W 2011 roku liczyło ok. 13 tys. mieszkańców.

Leposavić – miasto w północnym Kosowie, liczy około 10 tys., mieszkańców (2006). Burmistrzem miasta jest Velimir Bojović.

Lipljan – miasto i gmina w środkowym Kosowie, liczy około 2 tys. mieszkańców (2006). Burmistrzem miasta jest Imri Ahmeti.
Malishevë / Mališevo – miasto w środkowym Kosowie, w regionie Prizren, nad rzeką Drenicą, siedziba gminy Malishevë / Mališevo. W 2006 roku liczyło około 2 tys. mieszkańców.

Mamuša – miasto w południowo-zachodnim Kosowie.
Mitrowica, Kosowska Mitrowica – miasto w północnym Kosowie, u ujścia rzeki Sitnicy do rzeki Ibar, siedziba administracyjna regionu Mitrowica. Ośrodek przemysłu tytoniowego i drzewnego; ruiny twierdzy Zvečan z XII wieku. Miasto podzielone jest między Albańczyków a Serbów - granicę stanowi rzeka Ibar. Obie części liczą łącznie ok. 110 tys. mieszkańców. W mieście znajduje się Uniwersytet Prisztiński, uczelnia uchodźców serbskich z Prisztiny.

Novobërdë – miejscowość we wschodnim Kosowie. W 2011 roku liczyła 183 mieszkańców.
Obilić – miasto w środkowym Kosowie, liczy około 21,548 mieszkańców (2011). Miejscowość została założona w 1989, wchodzi w skład gminy prisztińskiej. Burmistrzem miasta jest Mehmet Krstiq.

Orahovac – miasto w zachodnim Kosowie ; 20,3 tys. mieszkańców (2005). Burmistrzem miasta jest Esat Haxhijaha. Dziesiąte co do wielkości miasto Kosowa.

Parteš – miasto i gmina w południowo-wschodnim Kosowie.
Peć, – miasto w północno-zachodnim Kosowie, nad rzeką Pećka Bistrica.
Podujevo – miasto w północno-wschodnim Kosowie ; 38,6 tys. mieszkańców (2005). Burmistrzem miasta jest Ilaz Pireva. Ósme co do wielkości miasto kraju.
Prisztina – stolica i największe miasto Kosowa, położone w północno-wschodniej części kraju, w Górach Dynarskich, w kotlinie Kosowe Pole. Od północnej i wschodniej części miasto otaczają wzgórza, sięgające 700 m n.p.m. Prisztina jest też stolicą regionu o tej samej nazwie.

Prizren – miasto w południowym Kosowie, które 17 lutego 2008 roku jednostronnie proklamowało niepodległość; w pobliżu granicy z Albanią, u podnóża Szar Płaniny; stolica regionu Prizren. Około 221,3 tys. mieszkańców (2006). Drugie co do wielkości miasto Kosowa. Handlowy ośrodek regionu rolniczego; przetwórstwo owoców i warzyw; rozwinięte rzemiosło artystyczne.

Ranilug – miasto i gmina w południowo-wschodnim Kosowie.
Srbica − miasto w środkowym Kosowie, nad rzeką Drenicą, liczy około 10 tys. mieszkańców (2006). Burmistrzem miasta jest Ramadan Gashi.

Štimlje – miasto w środkowym Kosowie; w regionie Prisztina; 10 tys. mieszkańców (2006). Burmistrzem miasta jest Fatmir Rashiti.

Štrpce – miasto w południowym Kosowie, liczy około 13 tys. mieszkańców, większość stanowią Serbowie (67%). Burmistrzem miasta jest Stanko Jakovljević.

Suva Reka – miasto w południowym Kosowie; w regionie Prizren; 18 tys. mieszkańców (2005). Burmistrzem miasta jest Sali Asllanaj.

Uroševac – miasto w południowym Kosowie/Serbii w regionie Uroševac. Liczy 108 tysięcy mieszkańców (2011).
Vitina – miasto w południowo-wschodnim Kosowie, liczy około 10 tysięcy mieszkańców (2006). Burmistrzem miasta jest Nexhmedin Arifi.

Vučitrn – miasto w północno-wschodnim Kosowie ; 40,8 tys. mieszkańców (2005). Cerkiew św. Eliasza z 1834. Burmistrzem miasta jest Bajram Mulaku.

Zubin Potok – miasto w północnym Kosowie, liczy około 10 tys. mieszkańców (2006). Burmistrzem miasta jest Slaviša Ristić.

Zvečan – miasto i gmina w północnej części Kosowa, separatystycznego regionu Serbii, który ogłosił niepodległość. Znajduje się w regionie Kosowskiej Mitrowicy), liczy około 10 tys. mieszkańców (2006). Burmistrzem miasta jest Dragiša Milović.