
Kurhan, in. tumulus – rodzaj mogiły, w kształcie kopca o kształcie stożkowatym lub zbliżonym do półkulistego, z elementami drewnianymi, drewniano-kamiennymi lub kamiennymi, w którym znajduje się komora grobowa z pochówkiem szkieletowym lub ciałopalnym. Pomieszczenia grobowe, nieraz bardzo rozbudowane, mają zwykle konstrukcję kamienną bądź drewnianą, czasem są kute w litej skale.
Tracki grobowiec w Aleksandrowie – tracki grobowiec odkryty w 2000 roku we wsi Aleksandrowo, w Bułgarii.

Bolszaja Bliznica – kurhan na Półwyspie Tamańskim, 8 km na południe od ruin starożytnego miasta greckiego Fanagorii, z IV wieku p.n.e.
Cairn de Barnenez – neolityczne stanowisko megalityczne znajdujące się w pobliżu miejscowości Plouezoc’h w departamencie Finistère we francuskiej Bretanii. Od 18 stycznia 1956 roku posiada status monument historique, w kategorii classé.

Cmentarzysko Jaćwingów – leśny rezerwat przyrody położony na terenie Szwajcarii w granicach administracyjnych miasta Suwałki, około 5 km na północny wschód od centrum Suwałk. Powołany został Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 31 października 1959. Zajmuje powierzchnię 3,39 ha.

Cmentarzysko kurhanowe w Piórkowie – wielokulturowe cmentarzysko zbudowane pod koniec epoki brązu przez ludność mazursko-warmińskiej grupy kultury łużyckiej położone w powiecie braniewskim, w gminie Płoskinia.

Dissignac – neolityczny kurhan megalityczny pochodzący z początku V tysiąclecia p.n.e., znajdujący się koło miejscowości Saint-Nazaire we francuskim departamencie Loara Atlantycka. Od 1889 roku posiada status monument historique, w kategorii classé.

Garth Hill – góra w południowej Walii, o wysokości 307 m n.p.m. Ze względu na swoje położenie i wysokość bywa utożsamiana z Ffynnon Garw – fikcyjną górą/wzgórzem, opisanym w książce O Angliku, który wszedł na wzgórze, a zszedł z góry, Christophera Mongera.

El Gour – kurhan (bazina) z ok. VIII–IV w. p.n.e. w północnym Maroku, wzniesiony z ciętych kamiennych bloków ułożonych dwuwarstwowo na planie koła.

Grave Creek Mound – monumentalny kopiec grobowy, znajdujący się w amerykańskim stanie Wirginia Zachodnia, niedaleko granicy stanu Ohio, w dolinie rzeki Ohio. Największy tego typu obiekt w Stanach Zjednoczonych. Stożkowaty obiekt ma 20 metrów wysokości i 88,5 metra średnicy u postawy, został wzniesiony przez ludność kultury Adena.

Grobowiec królewski w Seddin – monumentalny kurhan, znajdujący się w miejscowości Seddin na północ od Poczdamu w niemieckiej Brandenburgii. Pochodzi z okresu kultury łużyckiej i datowany jest na IX/VIII wiek p.n.e. Odkryto w nim jeden z najbogatszych pochówków młodszej epoki brązu w Europie Środkowej.

Grobowiec książęcy w Leubingen – monumentalny kurhan kultury unietyckiej, zlokalizowany w miejscowości Leubingen w niemieckiej Turyngii, na północ od Erfurtu. Zawiera pochówek tzw. książęcy, datowany na ok. 1900 p.n.e.

Grobowiec tracki w Swesztari – grobowiec wodza trackiego plemienia Getów, odkryty w 1982 roku w kurhanie w okolicach bułgarskiej wsi Swesztari w Obwodzie Razgrad. W 1985 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Grób wodza celtyckiego – stanowisko archeologiczne położone w gminie Hochdorf an der Enz w Eberdingen w Niemczech. W roku 1977 został tu znaleziony bogaty grób wodza celtyckiego datowany na VI wiek p.n.e.. Wykopaliska trwały w latach 1978-1979.

Grobowiec tracki w Kazanłyku – murowany tracki grobowiec kurhanowy z okresu hellenistycznego, znajdujący się w północnej części miasta Kazanłyk, w środkowej części Bułgarii.
Kungagraven i Kivik – stanowisko archeologiczne w Szwecji, położone w Kivik we wschodniej części prowincji historycznej (landskap) Skania.

Klekacz – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Tomaszów Lubelski.

Knowth – stanowisko archeologiczne we wschodniej Irlandii, należące do kompleksu Brú na Bóinne. Odkryto tu ślady bytności człowieka od czasów prehistorycznych po średniowiecze.

Kojły – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Czyże.

Kraśnicza Wola – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie grodziskim, w gminie Grodzisk Mazowiecki.

Kuraszewo – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Czyże.

Kurhan Królewski – jeden z kurhanów nekropoli Pantikapajonu, położony około 5 km od centrum współczesnego Kerczu. Należał zapewne do władcy bosporskiego z IV wieku p.n.e. Przypuszcza się, że władcą tym mógł być Leukon I.
Kurhan Mamaja lub wzgórze 102 – najwyższy punkt Wołgogradu, nekropolia i miejsce pamięci radzieckich żołnierzy poległych w bitwie stalingradzkiej podczas II wojny światowej.

Kurhan Melek-Czesmienski – – jeden z kurhanów nekropoli Pantikapajonu, położony w centrum współczesnego Kerczu. Należał zapewne do bogatego mieszkańca Bosforu z 2 połowy IV wieku p.n.e.

Maes Howe – neolityczny kurhan z komorą grobową, do której prowadzi kilkumetrowe wąskie przejście, znajdujący się na Orkadach w Szkocji. Jego średnica wynosi 35 m, a wysokość 7 m. Został zbudowany ok. 5000 lat temu, zatem jeszcze przed powstaniem piramid egipskich. Jest najwspanialszym przykładem grobowca komorowego w północno-zachodniej Europie, jednocześnie zachowując unikatowy, nigdzie indziej niespotykany typ budowy. W 1999 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nekropolia w Bougon – megalityczne cmentarzysko znajdujące się w departamencie Deux-Sèvres we francuskim regionie Poitou. Składa się z pięciu kurhanów, wzniesionych i następnie rozbudowywanych w różnych okresach między V a III tysiącleciem p.n.e. Pierwsze prace na stanowisku przeprowadził w 1840 roku Charles Arnault. Od 1960 roku posiada status monument historique, w kategorii classé.

Nemrut Dağı – jeden z najwyższych szczytów leżącego w południowo-wschodniej Turcji pasma Antytauru. Położony na 38°20'N i 38°45'E szczyt wznosi się na wysokość 2134 m n.p.m.
Pazyryk – zespół 5 kurhanów sackich z VI–IV wieku p.n.e. w dolinie rzeki Wielki Ułagan w górach Ałtaj w Rosji.

Rostołty – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Juchnowiec Kościelny.

Stanowisko archeologiczne nr 24 w Łubczu (kurhan) – stanowisko kultury ceramiki sznurowej (neolit).

Stefkowa – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Olszanica. Leży przy DK84.

Sutton Hoo – stanowisko archeologiczne we wschodniej Anglii, na południe od Woodbridge w Suffolk, w którym znajduje się symboliczny anglosaski grób królewski (cenotaf) odnaleziony w 1939 przez archeologa-samouka Basila Browna.
Takamatsuzuka – datowany na VII wiek kurhan (kofun), znajdujący się w miejscowości Asuka w prefekturze Nara w Japonii.

Tremper Mound – kopiec ziemny położony w hrabstwie Scioto w amerykańskim stanie Ohio, około 5 mil na północ od Portsmouth, będący dziełem kultury Hopewell. Od 1972 roku wpisany jako zabytek na listę National Register of Historic Places.
Ulów – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Tomaszów Lubelski.

Wielkopolskie Piramidy – grupa 4 kurhanów znajdujących się w pobliżu Łęk Małych w Wielkopolsce, w odległości ok. 200 metrów od drogi Kościan – Grodzisk.

Wzgórze Wisielców – rezerwat archeologiczny położony na południe od Wolina na wzniesieniach nad Dziwną z cmentarzyskiem kurhanowym z IX-X wieku.

Zagaje Stradowskie – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kazimierskim, w gminie Czarnocin.

Żerczyce – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim, w gminie Nurzec-Stacja.