
Adula - grupa górska znajdująca się w Alpach Lepontyjskich, części Alp Zachodnich. Leży na pograniczu Szwajcarii i Włoch. Góry te zbudowane są z granitów, łupków łyszczykowych oraz gnejsów. Najwyższym szczytem jest Rheinwaldhorn wznoszący się na wysokość 3402 m n.p.m.

Alpi della Grande Sassière e del Rutor – grupa górska w Alpach Zachodnich. Leży na pograniczu Francji i Włoch. Nazwa masywu pochodzi od dwóch szczytów należących do tej grupy: Testa del Rutor i Aiguille de la Grande Sassière - najwyższego szczytu grupy. Grupa ta jest częścią Alp Graickich.

Alpi di Lanzo e dell’Alta Moriana, Alpes de la Haute Maurienne et de Lanzo – masyw górski w Alpach Zachodnich. Leży na pograniczu Francji i Włoch. Nazwa masywu pochodzi od dwóch pobliskich dolin: Maurienne i Valli di Lanzo. Najwyższym szczytem grupy jest Pointe de Charbonnel, który osiąga 3760 m. Grupa ta jest częścią Alp Graickich.

Alpy Berneńskie – pasmo górskie, część Alp Zachodnich w Szwajcarii, w kantonach Vaud, Uri i Valais. Wznoszą się stromo po północnej stronie doliny górnego Rodanu. Najwyższym szczytem jest Finsteraarhorn, który osiąga 4274 m n.p.m. Pasmo to graniczy z: Préalpes de Savoie na zachodzie, Schweizer Voralpen na północy, Alpami Glarneńskimi na wschodzie, Alpami Lepontyńskimi na południowym wschodzie, Alpami Pennińskimi na południu oraz Masywem Mont Blanc na południowym zachodzie.

Alpy Biellesi i Cusiane – grupa górska w Alpach Zachodnich. Leży w północnych Włoszech w regionach Piemont i Dolina Aosty w niewielkiej części). Jest częścią Alp Pennińskich. Najwyższym szczytem grupy jest Monte Mars, który osiąga wysokość 2600 m. Dzieli się na dwa masywy: Alpy Biellesi i Alpy Cusiane.

Alpy Delfinackie – część Alp Zachodnich we Francji. Nazwa związana z historyczną krainą francuską – Delfinatem. W środkowej części znajduje się najwyższy, krystaliczny masyw Écrins zaliczany do Zewnętrznych Alp Krystalicznych. Łańcuch ciągnie się na przestrzeni około 110 km z północy na południe. Przedłużeniem Alp Delfinackich w kierunku zachodnim są w większości wapienne Prealpy, do których zaliczono m.in. Chartreuse, Vercors i Dévoluy. Od Alp Kotyjskich na wschodzie oddziela je przełęcz Galibier, od Alp Graickich na zachodzie oddziela je dolina rzeki Arc.

Alpy Glarneńskie – część Alp Zachodnich w Szwajcarii, w kantonach Glarus, Gryzonia, Sankt Gallen i Uri. Leży między dolinami górnego Renu i Reuss. Zbudowane są głównie z wapieni. Graniczą z: Alpami Berneńskimi na zachodzie, Prealpami Szwajcarskimi na północy, Alpami Retyckmi na wschodzie oraz z Alpami Lepontyńskimi na południu.

Alpy Graickie – część Alp Zachodnich na granicy Francji i Włoch. Zachodnia część Alp Graickich jest dorzeczem rzeki Isère i jej dopływu rzeki Arc, natomiast wschodnia część leży w dorzeczu Padu. Najwyższym szczytem pasma jest Mont Blanc w Masywie Mont Blanc. Szczyt ten jest też najwyższym szczytem całych Alp.
Alpy Grand Combin – grupa górska w Alpach Pennińskich, we Włoszech i Szwajcarii, w której skład, według klasyfikacji Suddivisione Orografica Internazionale Unificata del Sistema Alpino, wchodzą masywy: Grand Golliat, Grande Rochère, Mont Velàn, Grand Combin, Mont Gelé, Mont Collon, Ruinette, Pleureur i Aiguilles Rouges d’Arolla. Grupa ciągnie się w grzbiecie głównym Alp Pennińskich od przełęczy Col du Grand Ferret do przełęczy Col Collon.

Alpy Kotyjskie – część Alp Zachodnich we Francji i Włoszech (Piemont), leżą między przełęczami Maddalena i Mont-Cenis. Rzeka Dora Riparia oddziela to pasmo od Alp Graickich, a rzeka Stura od Alp Nadmorskich. Najwyższy szczyt to Monte Viso – 3841 m n.p.m.

Alpy Lepontyjskie – część Alp Zachodnich na terenie Szwajcarii oraz we Włoszech. Zajmują centralną część Alp.

Alpy Liguryjskie to część Alp Zachodnich, obejmująca odcinek głównego grzbietu wododziałowego Alp, położona na terenie Włoch oraz Francji. Przełęcz Cadibona oddziela je od Apeninu Liguryjskiego, a przełęcz Tende od Alp Nadmorskich. Zbudowane są głównie ze skał krystalicznych, wapiennych i utworów fliszowych. Najwyższym szczytem Alp Liguryjskich jest Punta Marguareis.

Alpy Mischabel i Weissmies – grupa górska w Alpach Zachodnich. Leży na granicy między Włochami a Szwajcarią. Jest częścią Alp Pennińskich. Grupa graniczy z: Alpami Berneńskimi na północy, Alpami Monte Leone i Sankt Gottard na północnym wschodzie, Alpami Ticino i Verbano na wschodzie, masywem Monte Rosa na południu oraz Alpami Weisshorn i Matterhorn na zachodzie. Najwyższym szczytem grupy jest Dom, który osiąga wysokość 4545 m. w skład grupy, według klasyfikacji Suddivisione Orografica Internazionale Unificata del Sistema Alpino, wchodzą masywy: Allalin, Mischabel, Weissmies i Andolla.

Alpy Monte Leone – Świętego Gotarda, Alpy Lepontyńskie Północnozachodnie – proponowana podsekcja Alp Lepontyńskich (I/B-10), części Alp Zachodnich. Leży na pograniczu Włoch i Szwajcarii.

Alpy Nadmorskie. Rozległa grupa górska, stanowiąca część Alp Zachodnich we Francji i Włoszech. Obejmują odcinek głównego grzbietu wododziałowego Alp od przełęczy Maddalena na północy, oddzielającej je od Alp Kotyjskich, po przełęcz Tende na południu, oddzielającą je od Alp Liguryjskich. Najwyższa część grupy, zbudowana ze skał krystalicznych, nosi nazwę Mercantour. Najwyższym szczytem jest Monte Argentera, który osiąga 3297 m n.p.m. Podgrupą pasma są Prealpy Nicejskie, które osiągają wysokość 1413 m.

Alpy Pennińskie – pasmo górskie w Alpach Zachodnich. Leży na pograniczu Włoch i Szwajcarii. Szwajcarska część pasma nazywana jest Alpami Walijskimi.

Alpy Prowansalskie położone są we Francji pomiędzy doliną Durrance na północnym zachodzie a wybrzeżem Morza Liguryjskiego na południowym wschodzie. Znajdują się w Południowych Alpach Zachodnich. Długość wynosi ok. 130 km. najwyższym szczytem jest Tête de l’Estrop, który osiąga wysokość 2961 m. Od Alp Kotyjskich na północy oddziela je dolina rzeki Ubaye, od Alp Nadmorskich na wschodzie oddziela je przełęcz Col d’Allos.

Alpy Ticino i Verbano - to podgrupa górska Alp Lepontyńskich, części Alp Zachodnich. Leży na pograniczu Włoch i Szwajcarii.

Alpy Weisshorn i Matterhorn – grupa górska w Alpach Pennińskich, w której skład, według klasyfikacji Suddivisione Orografica Internazionale Unificata del Sistema Alpino, wchodzą masywy: Bouquetins, Luseney–Cian, Dent Blanche - Cornier, Obergabelhorn - Zinalrothorn, Weisshorn i Matterhorn. Leży między dolinami Val d'Anniviers i Mattertal w kantonie Valais w Szwajcarii i na granicy między Włochami i Szwajcarią. Grupa graniczy z: Alpami Berneńskimi na północy, Alpami Mischabel i Weissmies i masywem Monte Rosa na wschodzie oraz masywem Mt. Collon na zachodzie. Najwyższym szczytem masywu jest Weisshorn, który osiąga wysokość 4505 m.

Écrins - najwyższa grupa górska w Alpach Delfinackich, części Alp Zachodnich.

Jura – łańcuch górski na granicy francusko-szwajcarskiej, znajdujący się na północny zachód od Alp.

Massiccio del Gran Paradiso – grupa górska w Alpach Zachodnich. Leży w północno-zachodnich Włoszech, w regionach Dolina Aosty i Piemont. Nazwa masywu pochodzi od najwyższego szczytu masywu, Gran Paradiso, wznoszącego się na wysokość 4061 m. Masyw jest częścią Alp Graickich.
Massif de la Chartreuse – grupa górska w Alpach Zachodnich. Leży we wschodniej Francji w regionie Rodan-Alpy. Jest częścią Préalpes de Savoie. Główne ośrodki rejonu to między innymi Entremont-le-Vieux, Saint-Pierre-de-Chartreuse, Sainte-Marie-du-Mont i Saint-Pierre-d’Entremont. Najwyższym szczytem jest Chamechaude, który osiąga wysokość 2082 m.
Massif de la Vanoise – grupa górska w Alpach francuskich. Jedne opracowania traktują ją jako zachodnią część Alp Graickich, inne wydzielają ją jako osobną grupę, oddzieloną od Alp Graickich siodłem przełęczy l’Iseran. Należy do Alp Zachodnich.

Massif des Bauges – grupa górska w Alpach Zachodnich. Leży we wschodniej Francji w regionie Rodan-Alpy. Jest częścią Préalpes de Savoie. Główne ośrodki rejonu to między innymi La Féclaz, Savoie Grand Revard i Semnoz. Najwyższym szczytem masywu jest Arcalod, który osiąga wysokość 2217 m.

Masyw Bornes – to masyw górski w Alpach Zachodnich. Leży we wschodniej Francji w regionie Rodan-Alpy. Jest częścią Prealp Sabaudzkich. Główne ośrodki rejonu to między innymi Le Grand-Bornand, Mont-Saxonnex i Saint-Jean-de-Sixt. Najwyższym szczytem masywu jest Pointe Percée, która osiąga wysokość 2750 m.

Massif du Beaufortain – grupa górska w Alpach Zachodnich. Leży we wschodniej Francji, w regionie Rodan-Alpy. Nazwa masywu pochodzi od pobliskiej miejscowości – Beaufort. Najwyższym szczytem masywu jest Roignais, który osiąga 2995 m. Masyw zajmuje powierzchnię ok. 1700 km².

Massif du Chablais, Préalpes du Chablais – grupa górska w Alpach Zachodnich. Leży na granicy między Francją a Szwajcarią (kanton Valais. Jest częścią Préalpes de Savoie. Główne ośrodki rejonu to między innymi Champéry, Morgins i Torgon po stronie szwajcarskiej oraz Saint-Jean-d’Aulps, Morzine, Montriond i Les Gets po stronie francuskiej. Najwyższym szczytem masywu jest Hauts-Forts, który osiąga wysokość 2466 m n.p.m. Najwyższe szczyty:Szczyty Francji: Hauts-Forts 2466 m, Mont de Grange 2432 m, Pointe de Vorlaz 2346 m, Roc d’Enfer 2243 m, Dent d’Oche 2221 m, Château d’Oche 2197 m, Pointe de Nantaux 2170 m, Szczyty na granicy Francji i Szwajcarii: Cornettes de Bise 2432 m, Pointe de Fornet 2300 m, Pointe de Chésery 2251 m, Tête du Géant 2228 m, Pointe de Chavanette 2219 m, Cornebois 2200 m, Szczyty Szwajcarii: Pointe des Mossettes 2277 m, Les Jumelles 2215 m, Chambairy 2206 m, Mont Gardy 2201 m, Le Grammont 2172 m.

Massif du Giffre – grupa górska w Alpach Zachodnich. Leży na granicy między Francją a Szwajcarią (kanton Valais. Jest częścią Préalpes de Savoie. Główne ośrodki rejonu to między innymi Flaine, Samoëns i Sixt-Fer-à-Cheval. Najwyższym szczytem jest Haute Cime des Dents du Midi, który osiąga wysokość 3257 m. Pasmo to jest najwyższą częścią Préalpes de Savoie.

Masyw Dévoluy – wapienny masyw górski położony w zachodniej części Prealp Delfinackich w regionie Rodan-Alpy, w departamentach Isère, Drôme i Alpy Wysokie. Jest to najwyższa część Prealp Delfinackich. Należy do Alp Zachodnich.

Masyw Diois - wapienny masyw górski położony w zachodniej części Prealp Delfinackich w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Drôme. Należy do Alp Zachodnich.

Masyw Mont Blanc – masyw górski w Alpach Zachodnich. Leży na pograniczu Szwajcarii, Francji i Włoch. Nazwa masywu pochodzi od najwyższego szczytu – Mont Blanc, który osiąga 4808,72 m i jest zarazem najwyższym szczytem całych Alp.
Masyw Świętego Gotarda – grupa górska w Szwajcarii, leżąca w granicach czterech kantonów: Gryzonii, Ticino, Uri i Valais.

Préalpes de Provence – pasmo górskie, część południowych Alp Zachodnich. Leży na terenie południowo-wschodniej Francji w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Pasmo to jest podgrupą Alp Prowansalskich. Najwyższym szczytem jest Les Monges, który osiąga 2115 m.
Préalpes de Savoie – pasmo górskie, część Alp Zachodnich. Leży na pograniczu Francji i Szwajcarii. Jest to jedna z najbardziej na zachód wysuniętych części Alp Zachodnich. Pasmo sąsiaduje z: Préalpes du Dauphiné na południowym zachodzie, Alpami Delfinackimi na południowym wschodzie, Masywem Mont Blanc na wschodzie, Alpami Berneńskimi i Schweizer Voralpen na północnym wschodzie. Najwyższym szczytem pasma jest Haute Cime des Dents du Midi, który osiąga wysokość 3257 m.

Préalpes du Dauphiné – pasmo górskie, część Alp Zachodnich. Leży w południowo-wschodniej Francji. Jest to najbardziej na zachód wysunięta część Alp. Od Alp Delfinackich oddziela je przełęcz Col Bayard. Na południu sąsiadują z Alpami Prowansalskimi i Préalpes de Provence, na północnym wschodzie z Prealpami Sabaudzkimi, a od zachodu i północnego zachodu ogranicza je rzeka Rodan. Najwyższym szczytem pasma jest Grande Tête de l’Obiou, który osiąga wysokość 2790 m.

Prealpy Nicejskie – pasmo górskie, część południowych Alp Zachodnich. Leży na terenie południowej Francji w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże oraz w Monako. Pasmo to jest częścią Alp Nadmorskich. Największym miastem regionu jest Nicea. Najwyższym szczytem jest Mont Férion, który osiąga 1413 m.

Schweizer Voralpen, Schweizerische Voralpen, Préalpes Suisses – pasmo górskie w Szwajcarii, część Alp Zachodnich. Rozciąga się od Jeziora Genewskiego na zachodzie do doliny Renu na wschodzie.

Vercors - wapienny masyw górski położony w zachodniej części Prealp Delfinackich w departamentach Isère i Drôme. Należy do Alp Zachodnich.