
Województwo zachodniopomorskie – województwo położone w północno-zachodniej części Polski, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Graniczy na wschodzie z województwem pomorskim, na południu z województwami: wielkopolskim i lubuskim, a na zachodzie z niemieckimi krajami związkowymi: Brandenburgią i Meklemburgią-Pomorzem Przednim. Zajmuje obszar 22 892,48 km², 30 czerwca 2020 r. miało około 1,7 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Szczecin. Jest najdalej wysuniętym na zachód województwem w Polsce.
Aglomeracja szczecińska – obszar aglomeracji monocentrycznej, który ukształtował się wokół stolicy województwa zachodniopomorskiego – Szczecina, jest największym tego typu obszarem na północnym zachodzie Polski.

Flaga województwa zachodniopomorskiego – to jeden z symboli województwa zachodniopomorskiego, jednostki administracyjnej Polski.

Herb województwa zachodniopomorskiego – to jeden z symboli województwa zachodniopomorskiego, jednostki administracyjnej Polski.

Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – jedna z czternastu specjalnych stref ekonomicznych na terenie zachodniej Polski z 29 podstrefami inwestycyjnymi w województwach: lubuskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim. Zarządzającym strefą jest spółka Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA z siedzibą w Kostrzynie nad Odrą.

Morski Oddział Straży Granicznej im. płk. Karola Bacza – jeden z dziewięciu oddziałów Straży Granicznej. Swoją siedzibę ma w Gdańsku.

Odznaka Honorowa Gryfa Pomorskiego lub Odznaka Honorowa „Gryf Pomorski” – pierwsza polska regionalna odznaka honorowa. Występowała w różnych wersjach, pod różnymi nazwami, ze zmienianymi warunkami nadawania. Przyznawana z okazji zdobycia Szczecina 26 kwietnia oraz dni branżowych.

Okręg wyborczy nr 13 do Parlamentu Europejskiego w Polsce – okręg wyborczy obejmujący teren województw lubuskiego i zachodniopomorskiego, z siedzibą okręgowej komisji wyborczej w Gorzowie Wielkopolskim.

Okręg wyborczy nr 39 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmował w latach 2001–2011 obszar miasta na prawach powiatu Koszalina oraz powiatów białogardzkiego, choszczeńskiego, drawskiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego, sławieńskiego, szczecineckiego, świdwińskiego i wałeckiego. Wybierano w nim 2 senatorów na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 40 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miasta na prawach powiatu Koszalina oraz powiatów białogardzkiego, choszczeńskiego, drawskiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego, sławieńskiego, szczecineckiego, świdwińskiego i wałeckiego. W obecnym kształcie został utworzony w 2001. Wybieranych jest w nim 8 posłów w systemie proporcjonalnym.

Okręg wyborczy nr 40 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmował w latach 2001–2011 obszar miast na prawach powiatu Szczecina i Świnoujścia oraz powiatów goleniowskiego, gryfickiego, gryfińskiego, kamieńskiego, łobeskiego, myśliborskiego, polickiego, pyrzyckiego i stargardzkiego. Wybierano w nim 2 senatorów na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 41 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miast na prawach powiatu Szczecina i Świnoujścia oraz powiatów goleniowskiego, gryfickiego, gryfińskiego, kamieńskiego, łobeskiego, myśliborskiego, polickiego, pyrzyckiego i stargardzkiego. W obecnym kształcie został utworzony w 2001. Wybieranych jest w nim 12 posłów w systemie proporcjonalnym.

Okręg wyborczy nr 97 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miasta na prawach powiatu Szczecina oraz powiatu polickiego. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 98 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miasta na prawach powiatu Świnoujścia oraz powiatów goleniowskiego, gryfickiego, gryfińskiego, kamieńskiego, łobeskiego, myśliborskiego, pyrzyckiego i stargardzkiego. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 99 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar powiatów białogardzkiego, choszczeńskiego, drawskiego, kołobrzeskiego, świdwińskiego i wałeckiego. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 100 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miasta na prawach powiatu Koszalina oraz powiatów koszalińskiego, sławieńskiego i szczecineckiego. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Powiat Arnswalde – dawny powiat na terenie kolejno Prus, Cesarstwa Niemieckiego, Republiki Weimarskiej oraz III Rzeszy, istniejący od 1818 do 1945. Do 1938 należał do rejencji frankfurckiej, w prowincji Brandenburgia. Od 1938 natomiast do rejencji pilskiej, w prowincji Pomorze. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Polsce, w województwie zachodniopomorskim.

Powiat Belgard (Persante), Powiat Belgard – dawny powiat na terenie kolejno Prus, Cesarstwa Niemieckiego, Republiki Weimarskiej oraz III Rzeszy, istniejący od 1818 do 1945. Należał do rejencji koszalińskiej, w prowincji Pomorze. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Polsce, w województwie zachodniopomorskim.

Powiat Bublitz – dawny powiat na terenie kolejno Prus, Cesarstwa Niemieckiego, Republiki Weimarskiej oraz III Rzeszy, istniejący od 1872 do 1932. Należał do rejencji koszalińskiej, w prowincji Pomorze. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Polsce, w województwie zachodniopomorskim.

Powiat Cammin i. Pom., Powiat Cammin in Pommmern – dawny powiat na terenie kolejno Prus, Cesarstwa Niemieckiego, Republiki Weimarskiej oraz III Rzeszy, istniejący od 1818 do 1945. Należał do rejencji szczecińskiej, w prowincji Pomorze. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Polsce, w województwie zachodniopomorskim.

Powiat Dramburg – dawny powiat pruski, istniejący od 1816 do 1945. Należał do rejencji koszalińskiej, później do rejencji pilskiej w prowincji Pomorze. Teren dawnego powiatu znajduje się obecnie w Polsce, w województwie zachodniopomorskim.

Powiat Greifenberg i. Pom., Powiat Greifenberg in Pommern – dawny powiat na terenie Pomorza z siedzibą w Greifenbergu/Pommern. W latach 1816-1918 był jednostką administracyjną Królestwa Prus, od 1918 Prus – kraju związkowego, w latach 1919-1933 Republiki Weimarskiej, natomiast od 1933 do 1945 - III Rzeszy. W 1939 obejmował 765,28 km² powierzchni. Obecnie teren powiatu leży w województwie zachodniopomorskim.

Powiat Greifenhagen – dawny powiat na terenie kolejno Prus, Cesarstwa Niemieckiego, Republiki Weimarskiej oraz III Rzeszy, istniejący od 1818 do 1945. Należał do rejencji szczecińskiej, w prowincji Pomorze. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Polsce, w województwie zachodniopomorskim oraz w Niemczech w kraju związkowym Brandenburgia i powiecie Uckermark oraz w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie i powiecie Vorpommern-Greifswald.

Powiat Kolberg-Körlin, Powiat Colberg-Cörlin – dawny powiat na terenie kolejno Prus, Cesarstwa Niemieckiego, Republiki Weimarskiej oraz III Rzeszy, istniejący od 1872 do 1945. Należał do rejencji koszalińskiej, w prowincji Pomorze. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Polsce, w województwie zachodniopomorskim.

Powiat Königsberg Nm., Powiat Königsberg Neumark – dawny powiat na terenie kolejno Prus, Cesarstwa Niemieckiego, Republiki Weimarskiej oraz III Rzeszy, istniejący od 1816 do 1946. 1 stycznia 1836 do powiatu przyłączono tereny z powiatu Cüstrin, który dzień wcześniej został rozwiązany. Należał do rejencji frankfurckiej, w prowincji Brandenburgia. Teren dawnego powiatu leży obecnie w kraju związkowym Brandenburgia w powiatach: Barnim, Uckermark, Oder-Spree, Märkisch-Oderland oraz w Polsce, w województwie zachodnioppmorskim. Siedzibą władz powiatu było miasto Königsberg in der Neumark.

Powiat Köslin, Powiat Cöslin – dawny powiat na terenie kolejno Prus, Cesarstwa Niemieckiego, Republiki Weimarskiej oraz III Rzeszy, istniejący od 1816 do 1945. Należał do rejencji koszalińskiej, w prowincji Pomorze. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Polsce, w województwie zachodniopomorskim.

Powiat Naugard – dawny powiat na terenie kolejno Prus, Cesarstwa Niemieckiego, Republiki Weimarskiej oraz III Rzeszy, istniejący od 1818 do 1945. Należał do rejencji szczecińskiej, w prowincji Pomorze. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Polsce, w województwie zachodniopomorskim.

Powiat Neustettin – dawny powiat pruski, istniejący od 1816 do 1945. Do 30 września 1938 należał do rejencji koszalińskiej i prowincji Pomorze. Następnego dnia został przyłączony do rejencji pilskiej, zachowując zarazem przynależność do prowincji pomorskiej. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Polsce, w województwie zachodniopomorskim.

Powiat Pyritz – dawny powiat na terenie kolejno Prus, Cesarstwa Niemieckiego, Republiki Weimarskiej oraz III Rzeszy, istniejący od 1818 do 1945. Należał do rejencji szczecińskiej, w prowincji Pomorze. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Polsce, w województwie zachodniopomorskim.

Powiat Randow – prusko-niemiecka jednostka podziału terytorialnego w latach 1818–1939, powiat w prowincji Pomorze, w rejencji szczecińskiej. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Polsce, w województwie zachodniopomorskim - w powiecie polickim i mieście Szczecin oraz w Niemczech, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie i w kraju związkowym Brandenburgia.

Powiat Regenwalde – dawny powiat na terenie kolejno Prus, Cesarstwa Niemieckiego, Republiki Weimarskiej oraz III Rzeszy, istniejący od 1818 do 1945 z siedzibą do roku 1860 w Regenwalde, a następnie w Labes. Do 30 września 1938 należał do rejencji szczecińskiej, w prowincji Pomorze, ale dzień później został przyłączony do rejencji koszalińskiej w tej samej prowincji. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Polsce, w województwie zachodniopomorskim.

Powiat Rummelsburg i. Pom., Powiat Rummelsburg in Pommern – dawny pruski powiat istniejący od 1724 do 1945. Należał do rejencji koszalińskiej i prowincji Pomorze. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Polsce, w województwach pomorskim i zachodniopomorskim.

Powiat Saatzig – dawny powiat na terenie kolejno Prus, Cesarstwa Niemieckiego, Republiki Weimarskiej oraz III Rzeszy, istniejący od 1818 do 1945. Należał do rejencji szczecińskiej, w prowincji Pomorze. Stolicą powiatu był Stargard. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Polsce, w województwie zachodniopomorskim.

Powiat Schivelbein – dawny powiat na terenie kolejno Marchii Brandenburskiej, Prus, Cesarstwa Niemieckiego oraz Republiki Weimarskiej, istniejący okresu po-średniowiecznego do 1932.

Powiat Schlawe i. Pom., Powiat Schlawe in Pommern – dawny powiat na terenie kolejno Prus, Cesarstwa Niemieckiego, Republiki Weimarskiej oraz III Rzeszy, istniejący od 1816 do 1945. Należał do rejencji koszalińskiej, w prowincji Pomorze. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Polsce, w województwie zachodniopomorskim.

Powiat Soldin – były powiat w pruskiej rejencji frankfurckiej, w prowincji Brandenburgia. Istniał w latach 1818–1945. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Polsce, w województwie zachodniopomorskim.

Powiat Ueckermünde – dawny pruski/niemiecki powiat istniejący w latach 1818-1950. Stolica powiatu znajdowała się w Ueckermünde. Należał do rejencji szczecińskiej, w prowincji Pomorze. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Niemczech, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, w powiecie Vorpommern-Greifswald oraz Polsce, w województwie zachodniopomorskim.

Powiat Usedom-Wollin - dawny pruski/niemiecki powiat istniejący w latach 1818-1945. Należał do rejencji szczecińskiej, w prowincji Pomorze. Stolica powiatu znajdowała się w mieście Swinemünde. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Polsce, w województwie zachodniopomorskim oraz w Niemczech w powiecie Vorpommern-Greifswald.

RTON Góra Chełmska – Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy z masztem o wysokości 95 m. Znajduje się w Koszalinie, usytuowana jest na Górze Chełmskiej, przy ul. Słupskiej 14. Właścicielem obiektu jest EmiTel sp. z o.o.