
National Historic Landmark (NHL) – budynek, miejsce, twór natury, a nawet określony obszar, uznany za takowy przez rząd Stanów Zjednoczonych ze względu na swe historyczne znaczenie. Wszystkie NHL są wymienione w Narodowym Rejestrze Pomników Historycznych, jednakże z ponad osiemdziesięciu tysięcy miejsc w USA uważanych za historyczne, na liście NHL znajduje się zaledwie 2430.

Auditorium Building – budynek w Chicago zaprojektowany przez Louisa H. Sullivana i Dankmara Adlera i oddany do użytku w 1889 roku. W XIX wieku budynek był najbardziej znanym na świecie budynkiem w Chicago, stanowił również symbol odbudowy miasta po wielkim pożarze w 1871 roku oraz jego bogactwa, kulturalnych aspiracji i kreatywności. Ponadto, dzięki swojej 17-piętrowej wieży, budynek był w momencie swojego powstania, najwyższym punktem miasta.

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Baltimore to bazylika rzymskokatolicka w mieście Baltimore w Stanach Zjednoczonych. Jest to najstarsza katedra rzymskokatolicka w Stanach Zjednoczonych i pierwsza znacząca budowla religijna wybudowana w tym kraju po uchwaleniu konstytucji USA. Bazylika jest konkatedrą archidiecezji Baltimore. Zaprojektował ją architekt Benjamin Latrobe. Bazylika jest wpisana do rejestru National Historic Landmark i National Register of Historic Places.
Bazylika katedralna w St. Augustine – katedra w St. Augustine w stanie Floryda, siedziba katolickiego biskupa diecezji Saint Augustine. Znajduje się na terenie St. Augustine Parish – najstarszej rzymskokatolickiej parafii w USA.

Blackwater Draw – rozległe stanowisko archeologiczne związane z ludnością paleoindiańską, znajdujące się we wschodniej części amerykańskiego stanu Nowy Meksyk. W 1961 roku wpisane zostało na listę National Historic Landmark.

Cahokia – stanowisko archeologiczne w stanie Illinois (USA), ok. 11 km od St. Louis (Missouri).

USS Constitution – amerykańska trójmasztowa fregata o kadłubie wykonanym z drewna dębowego. Jest najstarszym pływającym i pozostającym w czynnej służbie okrętem świata. Okręt nosi imię upamiętniające Konstytucję Stanów Zjednoczonych i obecnie pełni czynną służbę w US Navy.

Danger Cave – jaskinia położona w hrabstwie Tooele w amerykańskim stanie Utah, tuż przy granicy ze stanem Nevada. Stanowisko archeologiczne, w 1961 roku uznane za National Historic Landmark.

Dom Generała Benjamina Lincolna – jest Narodowym Pomnikiem Historycznym USA, znajdującym się na 181 North Street w Hingham w stanie Massachusetts.

Fort Niepodległości – jest zbudowaną z granitu twierdzą gwiazdą, która zapewniała ochronę Bostonowi. Obecnie jest chronionym parkiem stanowym USA. Podczas uroczystości (okazjonalnie) z armat oddawane są salwy. Fort Niepodległości został zbudowany na Castle Island. W czasach kolonializmu znany jako Castle William. Później jego nazwa została zmieniona na Fort Adams, a następnie na Fort Independence.

Fort Rock Cave – jaskinia i stanowisko archeologiczne położone w środkowej części stanu Oregon w hrabstwie Lake. Jaskinia zlokalizowana jest około 2,4 km na zachód od wulkanu Fort Rock. Na stanowisku Fort Rock Cave zostały odkryte jedne z najstarszych śladów działalności człowieka w stanie Oregon. Datowanie wykonane metodą radiowęglową pozwoliło określić wiek stanowiska na okres 13–9 tys. lat BP. Fort Rock Cave w 1961 roku został wpisany na listę National Historic Landmark, w 1966 roku został zarejestrowany przez National Register of Historic Places pod numerem 66000641.

Dzielnica Francuska – najstarsza i najsłynniejsza część Nowego Orleanu, rozciągająca się między ulicami Canal Street, Esplanade Avenue, Decatur Street i Rampart Street. Nazywana także French Quarter (ang.), Vieux Carré (fr.) lub Barrio Latino (hiszp.). Najbardziej charakterystyczną cechą dzielnicy jest jej architektura budowlana.
Corcoran Gallery of Art – galeria sztuki w Waszyngtonie, specjalizująca się głównie w malarstwie amerykańskim, założona w 1869 roku przez przedsiębiorcę Williama Wilsona Corcorana jako prywatna kolekcja sztuki. Jest najstarszym muzeum sztuki w Waszyngtonie. Obecnie galeria posiada znaczący zbiór XVIII-, XIX- i XX-wiecznej sztuki amerykańskiej i europejskiej, a ponadto dzieła sztuki współczesnej, fotografii, rzeźby i sztuki użytkowej.

The Glass House – modernistyczny dom mieszkalny w New Canaan w stanie Connecticut w USA zbudowany w roku 1949 według projektu Philipa Johnsona jako jego własna rezydencja.

Graceland – nazwa posiadłości Elvisa Presleya w Memphis w stanie Tennessee. Miejsce śmierci Presleya, w dniu 16 sierpnia 1977 r. Elvis mieszkał w swojej posiadłości prawie połowę swojego życia, a dokładniej 20 lat, od 1957 roku kiedy ją zakupił za 100 tysięcy USD.

Grave Creek Mound – monumentalny kopiec grobowy, znajdujący się w amerykańskim stanie Wirginia Zachodnia, niedaleko granicy stanu Ohio, w dolinie rzeki Ohio. Największy tego typu obiekt w Stanach Zjednoczonych. Stożkowaty obiekt ma 20 metrów wysokości i 88,5 metra średnicy u postawy, został wzniesiony przez ludność kultury Adena.

Independence Rock – wybitna granitowa skała, o wysokości 36 m od podstawy, na południowym zachodzie hrabstwa Natrona w stanie Wyoming, w pobliżu drogi stanowej nr 220. Najwyższe wzniesienie w paśmie Gór Granitowych. W połowie XIX wieku skała była ważnym punktem orientacyjnym na szlakach oregońskim i mormońskim. W roku 1961 uznana została za Narodowy Pomnik Historyczny USA. Obecnie wchodzi w skład Stanowego Parku Historycznego Independence Rock, będącego własnością i zarządzanego przez stan Wyoming.

Katedra Świętego Patryka – katedra na Manhattanie w Nowym Jorku, siedziba arcybiskupa Nowego Jorku. Największa neogotycka świątynia katolicka w Ameryce Północnej. Położona jest przy Piątej Alei, pomiędzy Pięćdziesiątą i Pięćdziesiątą Pierwszą Ulicą w sercu dzielnicy Midtown, naprzeciw Centrum Rockefellera.

Kopiec Węża – wał ziemny znajdujący się na płaskowyżu w rejonie Bush Creek niedaleko Peebles w hrabstwie Adams w amerykańskim stanie Ohio. W 1964 roku wpisany na listę National Historic Landmark. Kształtem przedstawia wijącego się węża ze spiralnie skręconym ogonem, połykającego jajo. Jego pochodzenie i przeznaczenie jest przedmiotem sporów.

Little Tokyo – dzielnica w śródmieściu Los Angeles w Kalifornii w USA. Jest jedną z trzech japońskich dzielnic, obok istniejących w San Francisco i San Jose w Stanach Zjednoczonych. Inne nazwy to Lil' Tokyo, J-Town lub Shō-tokyo. Powierzchnia – 0,33 km², liczba ludności – 1043 mieszkańców. Dzielnica jest wpisana do rejestru National Historic Landmark i National Register of Historic Places.

Masakra w Crow Creek – rzeź mieszkańców osady Crow Creek położonej nad rzeką Missouri w Dakocie Południowej, do której doszło około 1325 roku. Wydarzenie to nie jest znane z żadnych relacji historycznych i fakt jego zajścia został poznany dzięki przeprowadzonym współcześnie badaniom archeologicznym. Miejsce masakry posiada status National Historic Landmark.

Meadowcroft – nawis skalny znajdujący się w Pensylwanii, około 48 kilometrów na południowy zachód od Pittsburgha. Stanowisko archeologiczne zawierające jedne z najwcześniejszych śladów pobytu ludności paleoindiańskiej na kontynencie amerykańskim. W 2005 roku wpisane zostało na listę National Historic Landmark.
Moundville – stanowisko archeologiczne położone niedaleko miejscowości Moundville w zachodniej części amerykańskiego stanu Alabama. Posiada status National Historic Landmark.
Mount Vernon – rezydencja, posiadłość i plantacja pierwszego prezydenta USA, George’a Washingtona, położona nad rzeką Potomak w pobliżu Mount Vernon w hrabstwie Fairfax w stanie Wirginia.

Florence Griswold Museum – muzeum historyczne i galeria sztuki w Old Lyme. Założone w 1936, jest określane jako kolebka amerykańskiego impresjonizmu. Budynek muzeum został w 1993 wpisany na listę National Register of Historic Places oraz na listę National Historic Landmark.

The Metropolitan Museum of Art – największe muzeum amerykańskie, znajdujące się w Nowym Jorku, na wschodnim skraju Central Parku, przy Piątej Alei. Zostało założone w 1870, a w 1880 przeniesione do nowej siedziby. Budynek muzeum znajduje się w rejestrze National Historic Landmark i National Register of Historic Places.

Smithsonian American Art Museum and the Renwick Gallery – galeria sztuki w Waszyngtonie założona w roku 1829 przez Johna Vardena. Smithsonian American Art Museum jest jednym z najstarszych amerykańskich muzeów sztuki. Jego zbiory wzięły swój początek z darów pochodzących z kolekcji prywatnych i od organizacji artystycznych istniejących w stolicy kraju przed założeniem Smithsonian Institution w 1846 roku. Muzeum z biegiem lat powiększało swe zbiory stając się ośrodkiem naukowym i miejscem zachowania dziedzictwa kulturowego Ameryki. Obecnie jego kolekcja składa się z prac reprezentujących wszystkie dziedziny sztuki, powstałych w okresie ponad 300 lat. Muzeum posiada jedną z największych kolekcji sztuki amerykańskiej na świecie. Obecnie Smithsonian American Art Museum tworzy jeden kompleks muzealny razem z założoną w 1972 Renwick Gallery. W historycznym budynku muzeum mieści się ponadto National Portrait Gallery.
National Register of Historic Places (NRHP) – oficjalny rejestr zasobów kulturowych Stanów Zjednoczonych zasługujących na ochronę, zatwierdzony ustawą National Historic Preservation Act of 1966. Rejestr ten jest częścią krajowego programu ds. koordynacji i wspierania działań publicznych i prywatnych mających na celu identyfikację, ocenę i ochronę amerykańskich zasobów historycznych i archeologicznych. Nieruchomości wymienione w rejestrze obejmują te budynki, struktury, obiekty, miejsca i dystrykty historyczne, które są ważne dla amerykańskiej historii, architektury, archeologii, inżynierii i kultury. Rejestr NRHP jest zarządzany przez National Park Service, który jest częścią amerykańskiego Departamentu Spraw Wewnętrznych. W rejestrze NRHP jest aktualnie 85 014 obiektów.
Saint-Gaudens National Historic Site – posiadłość należąca do jednego z najwybitniejszych amerykańskich rzeźbiarzy Augustusa Saint-Gaudensa i jego rodziny, będąca obecnie miejscem przechowywania spuścizny po nim.
Jaskinia Sandia – mała jaskinia położona w kanionie Las Huertas na północny wschód od Albuquerque w Nowym Meksyku, w której odkryto ślady ludzkiej egzystencji.

NS „Savannah” – amerykański statek pasażersko-towarowy, pierwszy w historii, i jeden z nielicznych, statek handlowy z napędem jądrowym.

Sobór św. Michała Archanioła – prawosławny sobór w Sitce, wzniesiony w latach 1844–1848, odbudowany w 1966 po pożarze. Położony przy skrzyżowany ulic Matsutoff i Lincoln. Znajduje się w rejestrze National Historic Landmark i National Register of Historic Places.

Sobór Wniebowstąpienia Pańskiego – prawosławny parafialny sobór w Unalasce. Jest główną świątynią dekanatu Unalaska. Znajduje się w rejestrze National Historic Landmark i National Register of Historic Places.

Świątynia Kirtland – najstarsza ze świątyń należących do ruchu świętych w dniach ostatnich zwanych mormonami. Należy do Społeczności Chrystusa. Jest domem modlitwy i miejscem nabożeństw. Znajduje się w miejscowości Kirtland, w stanie Ohio, Stany Zjednoczone. Została wpisana na listę National Historic Landmark i National Register of Historic Places.

Taft Museum of Art – muzeum sztuk pięknych położone w Cincinnati przy 316 Pike Street, znane jako jedno z najlepszych małych muzeów sztuki w Stanach Zjednoczonych. Zbudowana ok. 1820 siedziba muzeum figuruje na liście Narodowych Pomników Historycznych USA. W muzeum znajduje się blisko 700 dzieł sztuki, w tym obrazy mistrzów europejskich i amerykańskich, kolekcja chińskiej porcelany oraz eksponaty europejskiego rzemiosła artystycznego. Celem Taft Museum of Art jest zachowanie, wystawianie i dostarczanie informacji nt. jego unikatowych zbiorów i zabytkowego budynku, w którym się znajdują. Muzeum otwarto ponownie w 2004 roku po gruntownym remoncie, dzięki któremu powstała nowa galeria przeznaczona do wystaw specjalnych, urządzono na nowo ogrody, zbudowano parking i sklep muzealny.

USS Texas (BB-35) – amerykański pancernik typu New York, należącego do drugiego typoszeregu drednotów w United States Navy. Zbudowany w latach 1911–1914, był drugim okrętem amerykańskiej marynarki noszącym nazwę pochodzącą od stanu Teksas.
Wadsworth Atheneum – muzeum sztuki w Hartford. Założone w 1842 w Hartford przez miejscowego podróżnika, artystę-amatora i architekta Daniela Wadswortha jest najstarszym publicznym muzeum sztuki w Stanach Zjednoczonych i największym w stanie Connecticut. W zbiorach muzeum znajduje się prawie 50 000 dzieł obejmujących 5 000 lat historii sztuki, w tym: sztukę antyczną, europejskie rzemiosło artystyczne, obrazy epoki baroku i surrealizmu, zbiór pejzaży artystów Hudson River School, obrazy europejskich i amerykańskich impresjonistów, dzieła epoki modernizmu, rysunki, grafikę i tekstylia, kolekcję rewolwerów Samuela Colta, sztukę Afryki i dzieła sztuki współczesnej. Kolekcja obrazów malarzy Hudson River School w zbiorach Wadsworth Atheneum jest największa na świecie. Historyczny budynek muzeum został w 1970 roku wpisany na listę zabytków USA National Register of Historic Places jako poz. nr 70000709.

Washington Navy Yard – nieaktywna już stocznia i fabryka broni, znajdująca się w południowo-wschodnim Waszyngtonie.

Zapora Glen Canyon – betonowa zapora wodna typu grawitacyjno-łukowego, zbudowana w kanionie Glen Canyon na rzece Kolorado w Stanach Zjednoczonych w pobliżu miasta Page (Arizona).

Zapora Hoovera – betonowa zapora wodna typu grawitacyjno-łukowego, zbudowana w Czarnym Kanionie na rzece Kolorado w Stanach Zjednoczonych, na granicy stanów Arizona i Nevada. W chwili ukończenia w 1936 była zarówno największą na świecie elektrownią wodną, jak i największą na świecie konstrukcją betonową. Została pokonana pod oboma względami przez zaporę Grand Coulee w 1945. Obecnie jest to 38. elektrownia wodna pod względem wielkości na świecie.