
Brama Wilkowicka – szerokie na ok. 5 km obniżenie między Beskidem Śląskim na zachodzie a Beskidem Małym na wschodzie, będące swego rodzaju rozległą przełęczą w wododziale górnej Wisły i Soły. Powstało w miejscu zmniejszonej odporności skał pomiędzy dwoma uskokami tektonicznymi, z których jeden ogranicza od wschodu Beskid Śląski, a drugi pokrywa się z zachodnią granicą Beskidu Małego.

Gibasowe Siodło – płytka przełęcz w Paśmie Łysiny w Beskidzie Małym. Znajduje się pomiędzy Gibasówką a Wielkim Gibasowym Groniem. Północne stoki przełęczy opadają do doliny Kocierzanki, południowe do doliny Łękawki. Rejon przełęczy to wielka polana Gibasy, na której dawniej istniało osiedle z kilkunastoma gospodarstwami. Obecnie na stałe zamieszkały jest tylko jeden dom. Jest to Chatka Gibasówka udzielająca gościny turystom.

Przełęcz Kocierska – przełęcz w Beskidzie Małym, między szczytami Błasiakówka i Roczenka. Stanowi najniższy punkt w głównym grzbiecie Beskidu Andrychowskiego. Jednocześnie punkt zwornikowy: zbiegają się tutaj grzbiety Bukowskiego Gronia, Kocierza i Potrójnej.

Łysa Przełęcz lub Siodło – przełęcz w Grupie Magurki Wilkowickiej w Beskidzie Małym. Oddziela Łysą Górę od Rogacza. Północno-wschodnie stoki przełęczy opadają do doliny Mraźnicy w Bielsko-Białej południowo-zachodnie do doliny potoku Skleniec w Wilkowicach.

Panienka – płytka przełęcz w Beskidzie Małym, w Paśmie Bliźniaków ciągnącym się od doliny Wieprzówki w Andrychowie po dolinę Skawy na wschodzie. Panienka to szerokie wypłaszczenie między trzema szczytami: Przykraźń, Ostry Wierch i Susfatowa Góra.

Przegib – przełęcz w Grupie Magurki Wilkowickiej w Beskidzie Małym. Znajduje się w bocznym grzbiecie oddzielającym doliny potoków Ponikwa i Żarnówka Duża. Grzbiet ten odgałęzia się od wierzchołka 824 m po południowej stronie Groniczków i poprzez przełęcz Przegib i Nowy Świat opada do doliny Soły.

Przełęcz Przegibek – przełęcz w Grupie Magurki Wilkowickiej w Beskidzie Małym, pomiędzy szczytami Sokołówka i Przegibek. Przegibek rozdziela ją na dwie części: północną, zwaną grupą Chrobaczej Łąki, oraz południową, zwaną grupą Magurki Wilkowickiej i Czupla.

Przełęcz Beskidek – przełęcz w głównym grzbiecie Pasma Łamanej Skały w Beskidzie Małym, pomiędzy szczytami Leskowca i Potrójnej. Północno-zachodnie stoki przełęczy opadają do doliny potoku Klimaska, południowo-wschodnie do doliny potoku Sikorówka. Rejon przełęczy i wszystkie jej stoki są całkowicie zalesione.

Przełęcz Biadasowska (Biedaszowska) – przełęcz w Beskidzie Małym, w Paśmie Bliźniaków ciągnącym się od doliny Wieprzówki w Andrychowie po dolinę Skawy na wschodzie. Znajduje się w tym paśmie pomiędzy szczytami Czubów oraz Wapienicy. Na przełęczy znajduje się kamienna kapliczka Matki Bożej z 1881 roku, zwieńczona figurą ukrzyżowanego Chrystusa. Przebiega tędy lokalna droga łącząca Inwałd z Zagórnikiem.

Przełęcz Bukowska – przełęcz położona w Paśmie Bukowskim w Beskidzie Małym, pomiędzy szczytami Trzonki oraz Porębskiego Gronia. Północne stoki przełęczy opadają na Pogórze Śląskie i spływa z nich potok Domaczka, stoki południowe opadają do doliny Wielkiej Puszczy.

Przełęcz Carhel – przełęcz w Beskidzie Małym. Znajduje się w Grupie Żurawnicy pomiędzy szczytami Gołuszkowej Góry a Żurawnicy. Spod przełęczy spływają dwa potoki; potok na północnych zboczach przełęczy uchodzi do Tarnawki, na południowych do Lachówki.

Przełęcz Cisowa – przełęcz w Beskidzie Małym pomiędzy szczytami Jaworzyny oraz Maleckiego. Znajduje się w grzbiecie oddzielającym dolinę Isepnicy od doliny Kocierzanki. Odcinek grzbietu między Jaworzyną i Maleckim jest długi, równy i niemal poziomy, przełęcz Cisowa znajduje się tuż pod szczytem Maleckiego. Jest na niej niewielka polanka, z ograniczonymi widokami na Beskid Śląski.

Przełęcz Cygańska – przełęcz położona w Beskidzie Małym pomiędzy szczytami Błasiakówki oraz Wielkiej Bukowej. Zachodnie stoki Przełęczy Cygańskiej opadają do doliny potoku Wielka Puszcza, wschodnie do doliny Targaniczanki.

Przełęcz Czesława Panczakiewicza – przełęcz w Beskidzie Małym, w najdalej na północ wysuniętym jego Paśmie Bliźniaków. Pasmo to ciągnie się od doliny Wieprzówki w Andrychowie po dolinę Skawy na wschodzie. Przełęcz Cz. Panczakiewicza znajduje się w nim pomiędzy szczytem Łysej Góry, a wschodnim wierzchołkiem Bliźniaków. Południowe stoki przełęczy opadają do doliny Ponikiewki w miejscowości Ponikiew, północne na równinne tereny miejscowości Chocznia na Pogórzu Śląskim.

Przełęcz Emila Zegadłowicza – przełęcz w Beskidzie Małym, w najdalej na północ wysuniętym jego Paśmie Bliźniaków. Pasmo to ciągnie się od doliny Wieprzówki w Andrychowie po dolinę Skawy na wschodzie. Przełęcz E. Zegadłowicza znajduje się w jego wschodniej części, pomiędzy szczytem Łysej Góry, a zachodnim wierzchołkiem Iłowca, zaraz po jego zachodniej stronie. Południowe stoki przełęczy opadają do doliny Ponikiewki w miejscowości Ponikiew, północne ndo Gorzenia Górnego na Pogórzu Śląskim.

Przełęcz Isepnicka – przełęcz położona pomiędzy szczytami Cisowej Grapy oraz Kiczery w Beskidzie Małym. Północno-wschodnie stoki opadają do doliny potoku Wielka Puszcza, południowo-zachodnie do doliny Isepnicy. Od tej ostatniej pochodzi nazwa przełęczy.

Przełęcz Kaczyńska – przełęcz w Beskidzie Małym. Oddziela Pasmo Bliźniaków od północno-zachodniego grzbietu Gronia Jana Pawła II. Znajduje się pomiędzy szczytami Narożnika oraz Susfatowej Góry. Zachodnie stoki przełęczy opadają do miejscowości Zagórnik, wschodnie do miejscowości Kaczyna.

Przełęcz Kocórowa Góra – przełęcz w Beskidzie Małym. Znajduje się w Grupie Żurawnicy pomiędzy szczytami Prorokowa Góra i Kocurowa Góra – bliżej tej ostatniej. Północno-wschodnie stoki przełęczy opadają do dolinki niewielkiego potoku uchodzącego do Skawy, południowo-zachodnie do dolinki jednego z dopływów potoku Błądzonka. Przełęcz znajduje się w lesie w obrębie miejscowości Sucha Beskidzka. Przez przełęcz nie prowadzi znakowany szlak turystyczny, ale jest droga leśną łącząca dwa należące do Suchej Beskidzkiej osiedla: Bacowie i Koźle.

Przełęcz Lipie – przełęcz w Beskidzie Małym w Grupie Żurawnicy pomiędzy szczytami Gołuszkowej Góry a Lipskiej Góry. Administracyjnie znajduje się w obrębie miejscowości Sucha Beskidzka. Przełęcz ma wysokość 485 m. Przebiega przez nią asfaltowa droga, łącząca przysiółki położone w dolinie Błądzonki ze Stryszawą Dolną. Po zachodniej stronie przełęczy Lipie znajduje się osiedle Błachutówka, na wschodnich jej stokach osiedle Knapiki.

Przełęcz na Przykrej – przełęcz położona w Paśmie Łamanej Skały w Beskidzie Małym, pomiędzy szczytami Łamanej Skały oraz wierzchem o nazwie Beskid. Południowe stoki przełęczy opadają do doliny potoku Kocierzanka, północne do doliny potoku Pracica

Przełęcz Pańska – przełęcz w Beskidzie Małym, w Paśmie Bliźniaków ciągnącym się od doliny Wieprzówki w Andrychowie po dolinę Skawy na wschodzie. Znajduje się na zabudowanym terenie miasta Andrychów, pomiędzy szczytami Pańskiej Góry i Czub, zwanych też Kobylicą. Przełęcz wznosi się na wysokości około 385 m, jej względna wysokość nad doliną Wieprzówki wynosi około 50 m.Szlaki turystyczne Andrychów – Pańska Góra – Pańska Przełęcz – Czuby – Przełęcz Biadasowska – Wapienica – Przykraźń – Panienka – Susfatowa Góra – Przełęcz Kaczyńska – Narożnik – przełęcz Sosina – Czuba – Gancarz – Czoło – Przełęcz pod Gancarzem – Groń Jana Pawła II

Przełęcz Płonna lub przełęcz Płone – przełęcz w Paśmie Łysiny w Beskidzie Małym, pomiędzy szczytami Ścieszków Gronia oraz szczytem Nad Płone. Jest to szerokie i niewyraźne siodło będące najniższym miejscem w całym paśmie. Znajduje się w lesie. Przez przełęcz prowadzi znakowany szlak turystyki pieszej oraz droga leśna z pobliskiej wsi Łysina.Szlaki turystyczne Kocierz Rychwałdzki – Ścieszków Groń – Przełęcz Płonna – Nad Płone – Kucówki – Czarne Działy – Gibasówka – Wielki Gibasów Groń – Przełęcz pod Mladą Horą – Mlada Hora – rozstaje Anuli – Smrekowica – rozdroże pod Smrekowicą – Suwory – Krzeszów

Przełęcz pod Gancarzem – przełęcz w północno-zachodnim grzbiecie Gronia Jana Pawła II w Beskidzie Małym. Znajduje się pomiędzy Czołem a Groniem Jana Pawła II. W południowo-zachodnim kierunku stoki Przełęczy pod Gancarzem opadają do dolinki jednego ze źródłowych cieków potoku Rzyczanka w Rzykach, w północno-wschodnich do dolinki jednego z cieków potoku Ponikiewka w Ponikwi.

Przełęcz pod Mladą Horą – przełęcz w Beskidzie Małym, w bocznym grzbiecie odbiegającym na południe od Łamanej Skały. Znajduje się pomiędzy Mladą Horą a Wielkim Gibasów Groniem. Zachodnie stoki przełęczy opadają do doliny potoku Kocierzanka, południowo-wschodnie do doliny Krzywego Potoku.

Przełęcz Przydawki lub Pod Dębami – przełęcz pomiędzy szczytem Pietrasowej, a niskim i bezleśnym wzniesieniem Kocońskiej Góry w grzbiecie Kocońki. Położona jest na terenie Bramy Kocońskiej, oddzielającej Beskid Mały od Pasma Pewelskiego. Leży na dziale wodnym pomiędzy Sołą a Skawą. W dorzeczu Soły znajduje się Łękawka, spływająca z południowo-zachodnich stoków przełęczy Przydawki, w dorzeczu Skawy Kocońka spływająca ze stoków północno-zachodnich. Przez przełęcz biegnie droga wojewódzka nr 946 na odcinku pomiędzy Stryszawą a Łękawicą.

Przełęcz Przystopek – przełęcz w Beskidzie Małym, pomiędzy szczytami Wielkiego Gibasów Gronia i Pietrasowej. Znajduje się w bocznym, opadającym na południe do przełęczy Przydawki grzbiecie Wielkiego Gibasów Gronia. Grzbietem tym biegnie dział wodny między Sołą i Skawą. Zachodnie stoki przełęczy Przydawki opadają do doliny potoku Młyńszczanka, wschodnie do doliny Krzywego Potoku.

Przełęcz Rychwałdzka – przełęcz położona w Beskidzie Małym na wysokości ok. 520 m n.p.m. pomiędzy szczytami Barutki oraz Łyski. Przez przełęcz nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny, wiedzie natomiast lokalna droga, łącząca wsie: Rychwałd i Rychwałdek.

Przełęcz Skaliste – przełęcz w Grupie Kocierza w Beskidzie Małym. Znajduje się w głównym grzbiecie Beskidu Małego, między szczytami Kiczory oraz Potrójnej. Północne stoki opadają do doliny Targaniczanki w Targanicach, południowe do doliny Kocierzanki w Kocierzu Rychwałdzkim.

Przełęcz Sosina – przełęcz w bocznym, północno-zachodnim grzbiecie Gronia Jana Pawła II w Beskidzie Małym. Znajduje się pomiędzy szczytami Czuby oraz Narożnika.

Przełęcz Szeroka – przełęcz w głównym grzbiecie Beskidu Małego. Znajduje się w Grupie Kocierza, pomiędzy szczytami Kocierza oraz Beskidu. Północne stoki przełęczy opadają do doliny potoku Wielka Puszcza, południowe do dolinki jednego ze źródłowych cieków Cisowego Potoku. Rejon przełęczy porasta las. Na południową stronę, do doliny Kocierzanki zbiega z przełęczy droga leśna, a głównym grzbietem biegnie szlak turystycznySzlaki turystyczne Mały Szlak Beskidzki na odcinku: Żarnówka Mała – Żar – Kiczera – Przełęcz Isepnicka – Cisowa Grapa – Wielka Cisowa Grapa – Przysłop Cisowy – Kocierz – Przełęcz Szeroka – Beskid – Błasiakówka – Przełęcz Kocierska. Czas przejścia: 4.05 h, ↓ 3.30 h

Przełęcz Ślemieńska – przełęcz położona na granicy Beskidów: Małego oraz Makowskiego na wysokości ok. 560 m n.p.m. pomiędzy szczytami Grodziska oraz Bakowa. Przez przełęcz nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny, wiedzie natomiast lokalna droga, łącząca Ślemień z Pewlą Ślemieńską.

Przełęcz Śleszowicka – przełęcz w Beskidzie Małym, pomiędzy szczytami Jedlicznika zwanego też Patrią i Tarnawskiej Góry. Przez przełęcz przebiega droga z Krzeszowa przez Tarnawę Górną do Mucharza.

Przełęcz Targanicka – przełęcz położona w Beskidzie Małym pomiędzy szczytami Małej Bukowej oraz Wielkiej Bukowej. Znajduje się w grzbiecie tworzącym orograficznie prawe zbocza doliny Wielkiej Puszczy. Przez przełęcz przebiega asfaltowa droga, łącząca Wielką Puszczę z Brzezinką Górną i Targanicami.

Przełęcz u Panienki – przełęcz w Grupie Magurki Wilkowickiej w Beskidzie Małym. Znajduje się pomiędzy szczytami Groniczek i Chrobaczej Łąki. Z południowych stoków poniżej przełęczy wypływa potok Żarnówka Duża, z północnych potok Kozówka. Rejon przełęczy porasta las.

Przełęcz Wapienicka – przełęcz w Beskidzie Małym, w Paśmie Bliźniaków ciągnącym się od doliny Wieprzówki w Andrychowie po dolinę Skawy na wschodzie. Znajduje się pomiędzy Wapienicą a Przykraźnią. Na przełęczy jest polanka wąskim przesmykiem łącząca się z polami uprawnymi miejscowości Zagórnik, które pasem wzdłuż potoka podchodzą niemal pod same siodło przełęczy. Na wysokości 475 m ma tu swoje źródła potok będący jednym z dopływów Wieprzówki

Przełęcz Władysława Midowicza – przełęcz w Beskidzie Małym pomiędzy szczytami Leskowca oraz Gronia Jana Pawła II. Znajduje się w głównym grzbiecie Beskidu Małego, nieco poniżej schroniska PTTK Leskowiec i jest węzłem szlaków turystycznych. Przełęcz nosi imię Władysława Midowicza - zmarłego w 1993 roku geografa i meteorologa oraz działacza turystycznego.

Przełęcz Zakocierska – przełęcz w Beskidzie Małym, znajdująca się między szczytami Potrójnej oraz wierzchem o nazwie Beskid. Zachodnie stoki przełęczy opadają do doliny potoku Kocierzanka, wschodnie do doliny Pracicy (jeden ze źródłowych cieków Wieprzówki. Przełęcz Zakocierska oddziela Grupę Kocierza od Pasma Łamanej Skały.

Przysłop Cisowy – przełęcz położona w Beskidzie Małym, pomiędzy południowym, najniższym szczytem Wielkiej Cisowej Grapy oraz zachodnim wierzchołkiem Kocierza. Północne stoki przełęczy opadają do doliny potoku Roztoka, południowe do doliny potoku uchodzącego do Kocierzanki. W górnej części stoków południowych jest rezerwat przyrody Szeroka, jego granica biegnie granią od Przysłopu Cisowego przez Cisową Grapę Południową i Maleckie po Przełęcz Cisową.Szlaki turystyczne Mały Szlak Beskidzki na odcinku: Żarnówka Mała – Żar – Kiczera – Przełęcz Isepnicka – Cisowa Grapa – Wielka Cisowa Grapa – Przysłop Cisowy – Kocierz – Przełęcz Szeroka – Beskid – Błasiakówka – Przełęcz Kocierska. Czas przejścia: 4.05 h, ↓ 3.30 h odcinek: Tresna – Jaworzyna – Kościelec – Jaworzyna – Przełęcz Cisowa – Maleckie – Przysłop Cisowy. Czas przejścia 3 h, ↓ 2.10 h

Skolarówka – płytka przełęcz w Paśmie Łysiny w Beskidzie Małym. Nazwa przełęczy pochodzi od położonego poniżej niej, na południowych stokach osiedla Skolarówka. Podawana czasami nazwa Szkolarzówka jest błędna. Przełęcz znajduje się po zachodniej stronie Czarnych Działów. Północne stoki przełęczy opadają do doliny Kocierzanki, południowe do doliny Łękawki. Na południowych stokach, tuż pod grzbietem jest grupa kilku duża polan. Miały one wielu właścicieli, o czym świadczą ich nazwy: Bąkówka, Bosiowo, Pompkowo, Maloczka.

Wysokie Siodło – przełęcz między szczytami Czupla i Rogacza w Beskidzie Małym. Obydwa te szczyty znajdują się w zachodniej części Beskidu Małego, w Grupie Magurki Wilkowickiej. Nazwę przełęczy podaje przewodnik R. Trusia Beskid Mały, wysokość mapa Geoportalu. Przełęcz jest dość płytka, ma jednak ważne znaczenie turystyczne, krzyżują się bowiem na niej dwa szlaki turystyczne; czerwony i niebieski. Przełęcz znajduje się w lesie.Szlaki turystyczne Czernichów – Suchy Wierch – Rogacz – Wysokie Siodło – Czupel – Magurka Wilkowicka Łodygowice – Przysłop – Wysokie Siodło – Międzybrodzie Bialskie