Berlinka – współczesna, potoczna nazwa budowanej przed i w czasie II wojny światowej autostrady Rzeszy, o planowanej długości około 500 km, mającej połączyć stolicę ówczesnej III Rzeszy – Berlin, ze znajdującym się na wschodnich rubieżach państwa Królewcem, przebiegając przez tzw. korytarz polski.
Bialski Dukt – górska droga leśna w południowo-zachodniej Polsce w Górach Bialskich, w gminie Stronie Śląskie.
Czarnobielski Dukt – górska droga leśna w Masywie Śnieżnika, w gminie Stronie Śląskie,.
Czarny Dukt – górska droga leśna w południowo-zachodniej Polsce w Górach Bialskich, w gminie Stronie Śląskie,.

Droga gminna – jedna z czterech kategorii dróg publicznych w Polsce, stanowiąca własność właściwego samorządu gminnego.

Droga Marianny, główna droga leśna przecinająca Góry Bialskie o długości ok. 7 km, łącząca Nową Morawę z Nową Bielą.

Droga międzynarodowa E8 – byłe oznaczenie drogi w Polsce w latach 1962–1985, prowadzącej od przejścia granicznego w Świecku z NRD do przejścia granicznego w Terespolu z ZSRR.

Droga Morawska – droga lokalna w południowo-zachodniej Polsce, w woj. dolnośląskim, powiat kłodzki.

Droga Orlicka – droga w południowo-zachodniej Polsce w woj. dolnośląskim, powiat kłodzki.

Droga powiatowa – jedna z czterech kategorii dróg publicznych w Polsce, stanowiąca własność właściwego samorządu powiatowego.

Droga Staromorawska – górska droga leśna w Masywie Śnieżnika, w gminie Stronie Śląskie,.
Drogowa Trasa Średnicowa (DTŚ), potocznie średnicówka lub deteeśka – droga szybkiego ruchu, łącząca sześć miast konurbacji górnośląskiej.

Dukt Nad Spławami – górska droga leśna w południowo-zachodniej Polsce w Górach Bialskich, w gminie Stronie Śląskie,.

Duża Gwiazda – skrzyżowanie ośmiu traktów komunikacyjnych i dróg leśnych, zlokalizowane w środkowej części Puszczy Zielonka, około 1,6 km na wschód od wsi Zielonka.

E28 - trasa europejska pośrednia wschód-zachód o długości 1160 km.

E30 – trasa europejska, wiodąca z irlandzkiego portu Cork do Omska w Rosji. Często uznawana jest za najważniejszy europejski szlak komunikacyjny na osi wschód-zachód. Polski odcinek E30 stanowi:droga krajowa nr 2 z granicy polsko-niemieckiej do Świecka autostrada A2 ze Świecka do Konotopy droga ekspresowa S2 z Konotopy do Warszawy Autostrada A2 z Warszawy do Kałuszyna droga krajowa nr 2 z Kałuszyna do Terespola.

E36 – trasa europejska pośrednia relacji wschód-zachód, przebiegająca przez Niemcy i Polskę pomiędzy Berlinem a trasą E40. Długość arterii wynosi ok. 240 km, z czego ok. 162 km znajduje się na obszarze Niemiec, a 78 km na obszarze Polski.

E40 – trasa europejska bezpośrednia wschód-zachód.

E65 – trasa europejska wiodąca z północy na południe Europy. Łączy miasto Malmö w Szwecji, będące ważnym ośrodkiem gospodarczym i portowym, z południem Europy, a dokładniej z miejscowością Chania na greckiej wyspie Kreta.

E67 – trasa europejska pośrednia północ-południe, łącząca Europę Środkową z Finlandią. Na odcinku od Helsinek do Warszawy nazywana jest Via Baltica.

E75 – trasa europejska bezpośrednia północ-południe, biegnąca z Vardø w Norwegii przez Finlandię, Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię Północną do miejscowości Sitia na Krecie w Grecji.

E77 – trasa europejska pośrednia północ-południe, biegnąca przez Europę Środkową.

E371 – oznaczenie europejskiej trasy łącznikowej, biegnącej przez południowo-wschodnią Polskę i wschodnią Słowację.

E372 – oznaczenie europejskiej trasy łącznikowej, biegnącej przez południowo-wschodnią Polskę i zachodnią Ukrainę.
E373 – oznaczenie europejskiej trasy łącznikowej, biegnącej przez wschodnią Polskę i północną Ukrainę.

Gierkówka – potoczna nazwa drogi szybkiego ruchu łączącej Warszawę z Katowicami, zbudowanej w latach 1972–1976, pochodząca od osoby Edwarda Gierka, I sekretarza KC PZPR, który był inicjatorem jej budowy.
Greiserówka – droga w powiecie poznańskim, łącząca Komorniki z Jeziorami, przebiegająca przez Wielkopolski Park Narodowy.

Korytarz suwalski – rozważana przez Rosję w latach 90. eksterytorialna autostrada, która miała połączyć Rosję z obwodem kaliningradzkim. Droga miała przebiegać przez Polskę i Białoruś.

Linia Bucka – droga leśna w Puszczy Zielonce, łącząca skrzyżowanie Duża Gwiazda, zlokalizowane na wschód od Zielonki z peryferyjnymi gospodarstwami Dąbrówki Kościelnej, położonymi koło Karczewka. W całości leży na terenie gminy Murowana Goślina.

Międzynarodowe drogi w Polsce – europejskie drogi międzynarodowe przebiegające przez Polskę, łączące Europą Zachodnią i Południową z państwami wschodniej części kontynentu: Białorusią, Litwą, Ukrainą i Rosją oraz innymi państwami.

Praski Trakt – nazwa drogi gruntowej w Górach Stołowych, która dawniej stanowiła część traktu pocztowego. Długość około 12 km przy różnicy wzniesień około 250 m.

Sucha Droga – jedna z leśnych dróg w Górach Bialskich prowadząca ze Starej Morawy na Wielkie Rozdroże. Dawniej stanowiła istotne i często uczęszczane połączenie z Bielicami.

Trakt Bednarski – dawny, historyczny szlak handlowy, łączący Zielonkę z Bednarami, zlokalizowany na terenie Puszczy Zielonka. Przebiega przez ważne skrzyżowania dróg leśnych: Dużą Gwiazdę i Małą Gwiazdę.

Trakt Litewski – główny trakt handlowy pomiędzy dwiema stolicami I Rzeczypospolitej – Wilnem i Krakowem. Była to także ważna droga biegnąca ze wschodu na zachód kraju, którą wożone było zboże i produkty leśne do wiślanego portu w Kazimierzu, by potem spławiać je do Gdańska.
Trakt Poznański - dawny, historyczny szlak komunikacyjny, łączący Dąbrówkę Kościelną z Kicinem, zlokalizowany na terenie Puszczy Zielonka. Przebiega przez ważne skrzyżowanie dróg leśnych - Dużą Gwiazdę, gdzie krzyżuje się z Traktem Bednarskim i Linią Bucka.

Transport rowerowy w Gdańsku – sieć gdańskich ścieżek rowerowych jest jedną z najbardziej rozbudowanych w kraju. W skład gdańskiej infrastruktury rowerowej oprócz dróg rowerowych oraz ciągów rowerowo-pieszych, wchodzą również kontrapasy rowerowe, śluzy rowerowe, monitorowane parkingi dla jednośladów. Rozwiązania, stosowane w Gdańsku zostały uznane w 2014 roku przez Ministerstwo Infrastruktury za najlepsze w kraju.

Trasa im. Eugeniusza Kwiatkowskiego – trasa szybkiego ruchu w Gdyni, nosząca imię Eugeniusza Kwiatkowskiego, łącząca Port Promowy i Kontenerowy, stocznię oraz bazę Marynarki Wojennej z obwodnicą Trójmiasta i za jej pośrednictwem z autostradą A1. Potrzeba budowy trasy wynikła z braku sprawnego i bezpośredniego połączenia obsługującego ruch ciężkich pojazdów pomiędzy rozwijającym się wciąż portem a drogami dla kołowego transportu ładunków. Budowana była z przerwami od 30 sierpnia 1974 do 12 czerwca 2008. Często nazywana jest Estakadą Kwiatkowskiego, ponieważ przez wiele lat istniała tylko formie niedokończonej estakady, zaś po zakończeniu budowy estakada nadal stanowi najdłuższy i dobrze dostrzegalny odcinek z wielu miejsc.

Via Baltica – fragment drogi międzynarodowej E67, częściowo zrealizowana jako droga ekspresowa z Warszawy do Tallinna w Estonii, biegnąca z Polski przez Litwę i Łotwę do Estonii. Pełni ona rolę najważniejszego połączenia drogowego pomiędzy krajami bałtyckimi. Via Baltica wraz z Rail Baltica jest elementem transeuropejskiego korytarza transportowego.

Via Carpatia – budowana etapami europejska międzynarodowa trasa relacji „północ-południe”, łącząca Kłajpedę na Litwie z Salonikami w Grecji.

Wielka (duża) pętla bieszczadzka – potoczna nazwa samochodowej i rowerowej trasy turystycznej w polskiej części Bieszczadów i Gór Sanocko-Turczańskich.

Zakopianka – popularna nazwa trasy z Krakowa do Zakopanego, o długości 102 km. Prowadzi ona odcinkiem drogi krajowej nr 7 z Krakowa do Rabki-Zdroju, dalej drogą krajową nr 47.