66-Seen-WanderwegW
66-Seen-Wanderweg

66-Seen-Wanderweg – okólny pieszy szlak turystyczny w Niemczech prowadzący przez bogate w wody powierzchniowe tereny Brandenburgii, w tym obszary podberlińskie, liczący około 400 km długości.

Autostrada A10 (Niemcy)W
Autostrada A10 (Niemcy)

Autostrada federalna A10 – autostrada w Niemczech, zewnętrzna obwodnica Berlina. Potocznie znana jako Berliner Ring, jej obwód wynosi 196 km. Na krótkim odcinku przebiega przez obrzeża miasta – okręg Pankow.

Autostrada A11 (Niemcy)W
Autostrada A11 (Niemcy)

Autostrada A11 – autostrada w Niemczech przebiegająca od autostradowej obwodnicy Berlina (A10) do granicy z Polską w Kołbaskowie, gdzie przechodzi w polską autostradę A6. Jest częścią szlaku europejskiego E28 Berlin – Szczecin – Gdańsk. Długość wynosi 112 km, z czego 91 km w Brandenburgii i 21 km w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

Autostrada A12 (Niemcy)W
Autostrada A12 (Niemcy)

Autostrada federalna A12 – autostrada w Niemczech łącząca Berlin z Frankfurtem nad Odrą, gdzie przekracza granicę i łączy się z polską drogą krajową nr 2. Jest częścią szlaku europejskiego E30. Odcinek Dreieck Spreeau – Frankfurt otwarto dla ruchu w 1937. Odcinek do granicy został otwarty w 1957, jednak jako droga jednojezdniowa. Druga jezdnia powstała dopiero w 1992.

Autostrada A13 (Niemcy)W
Autostrada A13 (Niemcy)

Autostrada A13 – autostrada federalna w Niemczech prowadząca od berlińskiego Ringu do Drezna. W węźle Spreewald łączy się z nią autostrada A15 w kierunku Chociebuża i granicy z Polską w Olszynie. Stanowi jedną z niemieckich części międzynarodowego szlaku E55.

Autostrada A19 (Niemcy)W
Autostrada A19 (Niemcy)

Autostrada A19 – autostrada w Niemczech tworząca część połączenia autostradowego Berlin–Rostock. Długość wynosi 124 km. Jest częścią trasy europejskiej E55 (Kopenhaga–Berlin–Praga–Salzburg–Bari). Autostradę zbudowano w NRD i oddano do użytku w latach 1973-1978.

Autostrada A111 (Niemcy)W
Autostrada A111 (Niemcy)

Autostrada federalna A111 – łącznica autostradowa w Niemczech w północnej części Berlina o długości 17 km, która łączy Berliner Ring z Berliner Stadtring.

Autostrada A113 (Niemcy)W
Autostrada A113 (Niemcy)

Autostrada federalna A113 – autostrada w Niemczech leżąca na południu Berlina oraz w Brandenburgii. Swój przebieg rozpoczyna na węźle autostradowym Schönefelder Kreuz z autostradami A10 – zewnętrzną obwodnicą Berlina i A13, skąd biegnie w kierunku północnym. Kończy się na węźle Dreieck Neukölln z autostradą A100, pierścieniem drogowym wokół centrum miasta. A113 ma 19 km długości.

Autostrada A115 (Niemcy)W
Autostrada A115 (Niemcy)

Autostrada A115 – autostrada federalna w Niemczech leżąca na południowym zachodzie niemieckiej stolicy – Berlina. Łączy ona autostradę A10 od węzła autostradowego Autobahndreieck Nuthetal dwudziestoośmiokilometrowym odcinkiem z autostradą A100 i centrum miasta.

Autostrada A117 (Niemcy)W
Autostrada A117 (Niemcy)

Autostrada A117 – autostrada w Niemczech leżąca na osi północ-południe, łącząca południową obwodnicę Berlina, drogę B96a z autostradą A113 na południowo-wschodnich przedmieściach miasta. Dawniej droga posiadała oznaczenie A113. Wraz z oddaniem do ruchu odcinków łączących autostradę ze śródmieściem Berlina zmieniono oznaczenie starej trasy.

Berliner AußenringW
Berliner Außenring

Berliner Außenring – kolej obwodowa o długości 125 km otaczająca zamkniętym pierścieniem Berlin. Określenie zewnętrzny służy rozróżnieniu z wewnętrzną obwodnicą kolejową Berlina, Ringbahn.

Autostrada A10 (Niemcy)W
Autostrada A10 (Niemcy)

Autostrada federalna A10 – autostrada w Niemczech, zewnętrzna obwodnica Berlina. Potocznie znana jako Berliner Ring, jej obwód wynosi 196 km. Na krótkim odcinku przebiega przez obrzeża miasta – okręg Pankow.

Brandenburgische StädtebahnW
Brandenburgische Städtebahn

Brandenburgische Städtebahn – lokalna, niezelektryfikowana linia kolejowa w kraju związkowym Brandenburgia, w Niemczech. Łączyła ona Neustadt (Dosse), Rathenow, Brandenburg, Bad Belzig z Treuenbrietzen.

Buckower KleinbahnW
Buckower Kleinbahn

Buckower Kleinbahn – normalnotorowa kolej muzealna w Niemczech, łącząca stację Müncheberg na Kolei Wschodniej z miejscowością Buckow. Ma długość 4,9 km.

Kanał FinowW
Kanał Finow

Kanał Finow – kanał o długości około 32 km położony w Brandenburgii,, w powiecie Barnim. Należy do z najstarszych istniejących sztucznych dróg wodnych w Europie. Został wybudowany w 1605 w celu połączenia Odry z Hawelą. Utracił swoje znaczenie gospodarcze po wybudowaniu w 1914 kanału Odra-Hawela.

Kanał HaweliW
Kanał Haweli

Kanał Haweli – kanał wodny zaprojektowany w czasach NRD jako obejściowa droga wodna, omijająca Berlin Zachodni w ramach większego projektu tworzenia obwodnicy transportowej wokół Berlina. Budowa została przeprowadzona w błyskawicznym tempie i bez sporządzania wstępnych prac studialnych w ciągu 13 miesięcy włączając w to wybudowanie jednej śluzy, jednego jazu oraz 5 przepompowni. W czasie robót przemieszczono 5,56 miliona m³ gruntu.

Kanał Odra-HawelaW
Kanał Odra-Hawela

Kanał Odra-Hawela – kanał w Niemczech, w Brandenburgii, o długości 82,8 km, oddany do użytku 17 czerwca 1914 roku. Zastąpił Kanał Finow z XVII wieku. Całkowita długość drogi wodnej Hawela – Odra wynosi 101,6 km. Łączy Odrę koło Cedyni z Hawelą koło Oranienburga. Stanowi ważne połączenie dróg wodnych Niemiec i Polski i zachodnią Europą oraz Berlina ze Szczecinem.

Kanał Odra-SprewaW
Kanał Odra-Sprewa

Kanał Odra-Sprewa – kanał śródlądowy w Republice Federalnej Niemiec o długości 83,7 km, zbudowany między 1887–1891 rokiem.

Kolej Dolnośląsko-MarchijskaW
Kolej Dolnośląsko-Marchijska

Kolej Dolnośląsko-Marchijska – kolej łącząca stolicę Dolnego Śląska – Wrocław – z obszarem historycznej Marchii Brandenburskiej i stolicą Prus, Berlinem.

Linia kolejowa Berlin – DreznoW
Linia kolejowa Berlin – Drezno

Linia kolejowa Berlin – Drezno – w większości dwutorowa, zelektryfikowana, główna linia kolejowa położona w trzech niemieckich krajach związkowych: Berlinie, Brandenburgii i Saksonii, która była pierwotnie zbudowana i eksploatowana przez Berlin-Dresdner Eisenbahn-Gesellschaft. Przebiega z Berlina przez południowe tereny Teltow, a następnie między Łużycami Dolnymi i Fläming przez Elsterwerda i Großenhainer Pflege do Drezna. Linia ma długości 174,2 km. Tylko na odcinku Lichtenrade – Blankenfelde jest jednutorowa.

Linia kolejowa Berlin – GörlitzW
Linia kolejowa Berlin – Görlitz

Linia kolejowa Berlin-Görlitz – główna linia kolejowa w Niemczech, w krajach związkowych Berlin, Brandenburgia i Saksonia, która została wybudowana przez Berlin-Görlitzer Eisenbahn-Gesellschaft. Obsługuje Łużyce pociągami z Berlina przez Chociebuż do Görlitz. Linia jest zelektryfikowana tylko na odcinku Berlin – Chociebuż.

Linia kolejowa Berlin – HamburgW
Linia kolejowa Berlin – Hamburg

Linia kolejowa Berlin – Hamburg – linia kolejowa o długości 286 km przystosowana do przewozów pasażerskich dalekobieżnych i towarowych. Była to pierwsza zmodernizowana do prędkości ponad 200 km/h linia dużych prędkości w Niemczech. Linia ta ma również najwyższą średnią prędkość w połączeniu pomiędzy dwoma niemieckimi miastami, która wynosi 190 km/h (2008).

Linia kolejowa Berlin – LehrteW
Linia kolejowa Berlin – Lehrte

Linia kolejowa Berlin – Lehrte – linia kolejowa wschód-zachód biegnąca od Berlina przez Lehrte koło Hanoweru. Budowę linii rozpoczęto w 1871 przez Magdeburg-Halberstädter Eisenbahngesellschaft i ukończono 1 lipca 1886 roku.

Linia kolejowa Berlin – MagdeburgW
Linia kolejowa Berlin – Magdeburg

Linia kolejowa Berlin-Poczdam-Magdeburg – linia kolejowa w Niemczech. Pierwszy jej odcinek od Berlina do Poczdamu został otwarty w 1838, będąc pierwszą linią kolejową w Prusach. W 1846 linia została wydłużona do Magdeburga. Linia ma długość 141,9 km i jest przystosowana do prędkości 160 km/h.

Linia kolejowa Cottbus – Frankfurt (Oder)W
Linia kolejowa Cottbus – Frankfurt (Oder)

Linia kolejowa Chociebuż - Frankfurt nad Odrą -jednotorowa magistrala kolejowa w południowo-wschodniej części landu Brandenburgia, wybudowana przez spółkę: Cottbus-Großenhainer Eisenbahn-Gesellschaft.

Linia kolejowa Cottbus – GubenW
Linia kolejowa Cottbus – Guben

Linia kolejowa Cottbus – Guben – dwutorowa zelektryfikowana główna linia kolejowa na południowym wschodzie Brandenburgii łącząca miasto Chociebuż z miastem Guben na lewym brzegu Nysy Łużyckiej.

Linia kolejowa Löwenberg – PrenzlauW
Linia kolejowa Löwenberg – Prenzlau

Linia kolejowa Löwenberg – Prenzlau – normalnotorowa lokalna linia kolejowa (Nebenbahn) w północnej Brandenburgii, w północno-wschodnich Niemczech. Linia łączy Löwenberg przez Templin do Prenzlau. Odcinek Löwenberg – Templin Stadt eksploatowany jest w pasażerskim transporcie kolejowym, natomiast dalsza trasa do Prenzlau jest wyłączona z użytku od 2000 roku.

Linia kolejowa Szczecin – BerlinW
Linia kolejowa Szczecin – Berlin

Linia kolejowa Szczecin – Berlin – linia kolejowa łącząca Berlin (Berlin-Gesundbrunnen) ze Szczecinem. Linia ma 132,4 kilometra długości. W większej części znajduje się w Niemczech, a tylko 14,9 kilometrów jest w granicach Polski.

Lotnisko FinowW
Lotnisko Finow

Lotnisko Finow – lotnisko położone 8 kilometrów na zachód od Eberswalde, w Brandenburgii, w Niemczech.

Ost- i Westprignitzer KreiskleinbahnenW
Ost- i Westprignitzer Kreiskleinbahnen

Ost- i Westprignitzer Kreiskleinbahnen – sieć kolei wąskotorowych obsługująca tereny rejonu Prignitz w północno-zachodniej Brandenburgii (Niemcy).

Ruppiner KanalW
Ruppiner Kanal

Ruppiner Kanal – kanał żeglowny w Niemczech, w Brandenburgii, łączący Ruppiner See z Hawelą pod Oranienburgiem. Jeden z najstarszych kanałów w Brandenburgii.

S-Bahn MitteldeutschlandW
S-Bahn Mitteldeutschland

S-Bahn Mitteldeutschland – sieć kolejowego transportu publicznego w aglomeracji Lipsk i Halle.

Szlak OgórkowyW
Szlak Ogórkowy

Szlak Ogórkowy – szlak rowerowy w Niemczech, który przebiega prawie w całości przez tereny Spreewaldu (Brandenburgia). Trasa liczy około 260 km.

Szybka kolej Hanower-BerlinW
Szybka kolej Hanower-Berlin

Linia kolei dużych prędkości Hanower – Berlin – linia kolejowa o długości 258 km, łącząca miasta niemieckie w Hanower i Berlin.

Tramwaje w BrandenburguW
Tramwaje w Brandenburgu

Tramwaje w Brandenburgu – system tramwajowy działający w niemieckim Brandenburgu.

Tramwaje w GubinieW
Tramwaje w Gubinie

Tramwaje w Gubinie – system komunikacji tramwajowej działający w Gubinie w latach 1904–1938.

Tramwaje w StrausberguW
Tramwaje w Strausbergu

Tramwaje w Strausbergu – system tramwajowy działający w niemieckim mieście Strausberg, oddalonym o około 30 km od Berlina.

Tramwaje w WerderzeW
Tramwaje w Werderze

Tramwaje w Werderze − zlikwidowany system komunikacji tramwajowej w niemieckim mieście Werder (Havel), działający w latach 1895−1926.

Tramwaje w WoltersdorfieW
Tramwaje w Woltersdorfie

Tramwaje w Woltersdorfie − system komunikacji tramwajowej działający w gminie Woltersdorf w Niemczech. Linia tramwajowa kończy bieg na terenie Berlina przy dworcu Rahnsdorf.

Trolejbusy w EberswaldeW
Trolejbusy w Eberswalde

Trolejbusy w Eberswalde - jedna z trzech sieci komunikacji trolejbusowej w Niemczech.

Verkehrsverbund Berlin-BrandenburgW
Verkehrsverbund Berlin-Brandenburg

Verkehrsverbund Berlin-Brandenburg (VBB) – organizator publicznego transportu zbiorowego w Niemczech. Obejmuje przedsiębiorstwa transportu publicznego z Berlina i Brandenburgii. Jest to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której właścicielami są landy Berlin i Brandenburgia oraz 18 miast Brandenburgii z udziałem 1,85% każde.

Węzeł autostradowy WerderW
Węzeł autostradowy Werder

Autobahndreieck Werder – węzeł drogowy na skrzyżowaniu autostrad A10 i A2 w okolicach miasta Werder, w Brandenburgii, w Niemczech. Obecna nazwa węzła pochodzi od nazwy miasta.