
Bielawki – kępa lub bagno fluwiogeniczne, bądź część wyspy między Starą Świną i Starym Nurtem Świny.

Chełmek – wyspa między Świną a Kanałem Mielińskim w Świnoujściu.
Chełminek – sztuczna wyspa na Zalewie Szczecińskim, na północny wschód od Trzebieży.

Chełminka – wyspa w północno-zachodniej Polsce, przy północno-zachodniej części jeziora Wicko Wielkie. Administracyjnie należy do miasta Świnoujście. Wyspa wchodzi w obszar Wolińskiego Parku Narodowego. Wyspa nie jest zamieszkana.

Cypel – wyspa na Dunajcu, w granicach administracyjnych Szczawnicy.

Czarnołęka – niezamieszkana wyspa Międzyodrza przy zachodnim brzegu jeziora Dąbie.

Dębina – niezamieszkana wyspa, największa wśród wysp Międzyodrza.

Gardzka Kępa – wyspa w cieśninie Dziwnie, w gminie Kamień Pomorski w sąsiedztwie wsi Połchowo. We wczesnym średniowieczu znajdował się na niej gród. Współcześnie jest zalesiona i ze względu na walory przyrodnicze stanowi proponowany rezerwat przyrody. Wyspa znajduje się w zarządzie Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Gęsia Kępa – dawna wyspa w północno-zachodniej Polsce, przy Starej Świnie i Byczym Rowie. Obszar nie jest zamieszkany. Dawniej osobna wyspa, a obecnie połączona z wyspą Wołcza Kępa przy północnej stronie, a oddzielona od niej kanałem przy stronie wschodniej.

Karsiborska Kępa – wyspa w delcie wstecznej Świny w północnej części Zalewu Szczecińskiego, od leżącej na południe i południowy zachód wyspy Karsibór oddziela ją odnoga Świny Rzecki Nurt. Leży na obszarze miejskim Świnoujścia w dzielnicy Karsibór. Wyspa nie jest zamieszkana.

Karwia Kępa – wyspa w północno-zachodniej Polsce, w cieśninie Świnie. Znajduje się pomiędzy Karsiborską Kępą a wyspą Bielawki. Wyspa nie jest zamieszkana.

Koński Smug – polska wyspa w delcie wstecznej Świny południe od wyspy Wolina. Wyspa nie jest zamieszkana.

Koprzykowskie Łęgi – wyspa w północno-zachodniej Polsce, w cieśninie Świna. Znajduje się pomiędzy Wyspą Wolin a wyspą Wydrza Kępa. Wyspa nie jest zamieszkana.

Kurowskie Łęgi – wyspa w gminie Kołbaskowo, ograniczona wodami Odry Zachodniej od wschodu i Kanału Kurowskiego od zachodu. Jej powierzchnia wynosi około 1,2 km².

Lądko – wyspa w północno-zachodniej Polsce, między Starą Świną i kanałem Starą Głębią. Wyspa nie jest zamieszkana.

Łysa Wyspa – wyspa oddzielająca na Zatokę Nowowarpieńską od Zalewu Szczecińskiego. Znajduje się w powiecie polickim, na terenie miasta Nowe Warpno, przy granicy polsko-niemieckiej. Powierzchnia wyspy obejmuje 8 ha.

Mały Krzek – półwysep wyspy Wielki Krzek nad Zalewem Szczecińskim i Świną. Z Wielkim Krzekiem jest połączony poprzez wąski przesmyk na kanale Pęga.

Mewia Wyspa – wyspa pomiędzy rzeką Odrą a jeziorem Dąbie w Szczecinie. Przy północnym brzegu Iński Nurt łączy jezioro z Odrą, a przy południowo-zachodnim brzegu kanał Babina przechodzi do Odry. Na południe od Mewiej Wyspy znajduje się Kacza Wyspa.

Mieleńska Łąka – niezamieszkana wyspa Międzyodrza w południowej części jeziora Dąbie. Jedna z trzech dużych wysp w delcie ujściowej Regalicy (Mieni). Administracyjnie leży w Szczecinie na osiedlu Międzyodrze-Wyspa Pucka.

Obnicki Ostrów – podmokła i zabagniona wysepka na Obnicy znajdująca się przy ujściu tej rzeki do Regalicy. Zlokalizowana jest naprzeciwko Podjuch. Blisko ostrowa znajdują się wyspy: Stare Pło i Ustowskie Mokradła.

Ostrów Grabowski – dawna wyspa rzeczna na szczecińskim Międzyodrzu, powstała w procesie podziału wyspy Fette Ort. Obecnie połączona jest szeroką groblą z sąsiednią Łasztownią.

Ostrów Mieleński – wyspa na Międzyodrzu, administracyjnie położona w Szczecinie, na osiedlu Międzyodrze-Wyspa Pucka. Składają się na nią dwie części przecięte Długim Rowem.

Ostrówek – wyspa w północno-zachodniej Polsce, w cieśninie Świnie. Znajduje się pomiędzy Karsiborską Kępą a wyspą Wolą Kępą. Wyspa nie jest zamieszkana. Według danych z 2007 r. wyspa obejmowała powierzchnię 8,64 ha.

Polickie Łąki – wyspa odrzańska w Dolinie Dolnej Odry otoczona odnogami Odry: Domiążą, Cieśnicą, Łarpią i Polickim Nurtem. Jest to największa wyspa w Policach. Powierzchnia wyspy jest równa około 3,6 km².
Siedlińska Kępa – niezamieszkana wyspa rzeczna na Regalicy na Międzyodrzu w Szczecinie na wysokości Zdrojów. Otoczona dwoma ramionami rzeki: od wschodu Cegielinką a od zachodu – Martwą Wodą.

Skolwiński Ostrów – wyspa odrzańska w Dolinie Dolnej Odry otoczona odnogami Odry: Cieśnicą, Kanałem Skolwińskim, Wietliną i Domiążą. Południowa część wyspy znajduje się w Szczecinie w granicach osiedla Skolwin, część północna – w Policach. Powierzchnia wyspy jest równa około 1,6 km².

Smug – wyspa w północno-zachodniej Polsce, w cieśninie Świnie. Znajduje się pomiędzy Karsiborem a wyspą Bielawki. Wyspa nie jest zamieszkana.

Stare Pło – wyspa na Międzyodrzu, naprzeciwko Żydowiec i Podjuch, ograniczona wodami Obnicy i Regalicy.

Świńskie Kępy – grupa 7 wysp w północno-zachodniej Polsce, przy północno-zachodniej części jeziora Wicko Wielkie.

Trzcinice – zespół 5 małych wysp w północno-zachodniej Polsce, w południowej części jeziora Wicko Wielkie.

Ustowskie Mokradła – wyspa na Międzyodrzu. Większość jej obszaru leży na terenie Gminy Kołbaskowo, natomiast jej północno-zachodnia część wraz z Kąpieliskiem Miejskim Dziewoklicz znajduje się na terenie Szczecina. Na wyspie rosną lasy łęgowe. Nie są one zbyt dostępne dla ludzi ze względu na liczne przeszkody wodne. Jedyny zagospodarowany obszar na wyspie to kąpielisko i teren dla wędkarzy – Dziewoklicz. Znajduje on się w północno-zachodnim krańcu wyspy. Funkcjonuje tam wypożyczalnia kajaków oraz piaszczysta plaża. Dojazd na wyspę możliwy jest przez most z Zaleskich Łęg rozpięty nad Kanałem Leśnym.

Warnie Kępy – wyspa w północno-zachodniej Polsce, między Starą Świną a jeziorem Wicko Wielkie. Wyspa nie jest zamieszkana.

Wichowska Kępa - wyspa na Roztoce Odrzańskiej, zatoce Zalewu Szczecińskiego u ujścia Odry. Znajduje się na zachód od Zatoki Wódzkiej i na północ od Wielkomękowskiej Głębi.

Wielka Kępa – niezamieszkana wyspa Międzyodrza przy zachodnim brzegu jeziora Dąbie.

Wielki Krzek – polska wyspa leżąca w delcie wstecznej Świny na Zalewie Szczecińskim na południowy zachód od Wolina.

Wielkie Pło – wyspa na Międzyodrzu pomiędzy Obnicą, Skośnicą i Regalicą naprzeciwko Żydowiec. Woda rozgraniczająca wyspę od wyspy Stare Pło jest w stanie zaniku. Dawniej wyspa sięgała dalej na południe, ciągłość przerwała Skośnica.

Wiszowa Kępa – wyspa w północno-zachodniej Polsce, między Starą Świną i jeziorem Wicko Wielkie. Wyspa nie jest zamieszkana.

Wola Kępa – wyspa w północno-zachodniej Polsce, w cieśninie Świnie. Znajduje się pomiędzy wyspami: Ostrówek a Warnie Kępy. Wyspa nie jest zamieszkana. Według danych z 2007 r. wyspa obejmowała powierzchnię 10,78 ha.

Wołcza Kępa – wyspa w północno-zachodniej Polsce, między Starą Świną i jeziorem Wicko Wielkie. Wyspa nie jest zamieszkana.

Wydrza Kępa – niezamieszkana polska wyspa na południe od wyspy Wolin, od której jest oddzielona przez kanał Wielka Struga. Zachodni brzeg ogranicza struga Gęsia, wschodni Kacza, a południowy Stara Świna.

Wysoki Ostrów – wyspa na Jeziorze Dobskim o powierzchni około 2 ha. Jest porośnięta drzewami liściastymi. Wyspa jest rezerwatem przyrody i nie wolno do niej przybijać ani przy niej cumować, gdyż jest miejscem gniazdowania kormoranów i czapli siwej. Z tego też względu wokół wyspy, jak i na całym jeziorze, obowiązuje strefa ciszy, czyli zakaz używania silników spalinowych i sygnałów dźwiękowych. Wyspa jest specyficzną atrakcją turystyczną, gdyż stwarza możliwość obserwacji kormoranów, a także dzięki charakterystycznym, częściowo uschniętym od ptasich odchodów drzewom.

Wyspa Akademicka t. Krainka – niezamieszkana i niezagospodarowana wyspa szczecińskiego Międzyodrza. Znajduje się na Odrze Zachodniej na wysokości ujścia cieku Bukowa, w granicach miasta Szczecina, w dzielnicy Śródmieście.
Wyspa Refulacyjna – sztuczna wyspa na Zalewie Szczecińskim. Wyspa osłania port w Trzebieży koło Polic. Ma ok. 0,03 km² powierzchni i wznosi się ok. 1,3 m n.p.m.