AjholeW
Ajhole

Ajhole – miejscowość w stanie Karnataka w Indiach. W VII-VIII w. n.e. była siedzibą dynastii Ćalukjów.

AmarnathW
Amarnath

Jaskinia Amarnath – jaskinia będąca jednym z najbardziej znanych miejsc kultu w hinduizmie, ciesząca się popularnością od pięciu tysięcy lat. Wewnątrz jaskini znajduje się cyklicznie rosnący i zmniejszający się zgodnie z fazami księżyca, lodowy stalagmit, czczony przez wiernych jako Śiwa-lingam.

BadrinathW
Badrinath

Badrinath – miasto w północnych Indiach w stanie Uttarakhand, na pogórzu Himalajów Wysokich.

Ćar dhamW
Ćar dham

Ćar dham – popularna nazwa czterech najważniejszych wisznuickich centrów pielgrzymkowych. Są to: Badrinath, Dwarka, Świątynia Dźagannatha w Puri oraz Rameswaram. Zostały one wybrane przez VIII-wiecznego reformatora Śankarę, który dążył do odrodzenia hinduizmu. Geograficznie wyznaczają najbardziej oddalone punkty Indii.

ĆidambaramW
Ćidambaram

Ćidambaram – miasto w Indiach, w dystrykcie Cuddalore, w stanie Tamilnadu, położone na południe od Madrasu. Liczy 58 968 mieszkańców (2001).

Dwarka (miasto)W
Dwarka (miasto)

Dwarka – miasto położone na zachodnim brzegu półwyspu Kathiawar, w dystrykcie Devbhoomi Dwarka w indyjskim stanie Gudźarat. Jedno z siedmiu najświętszych miast hinduizmu, często utożsamiane z na poły mitycznym starożytnym miastem Dwarka, wspominanym w dawnych tekstach sanskryckich, m.in. w Mahabharacie oraz w Puranach. Miejsce pielgrzymek wyznawców Kryszny. Pielgrzymki odbywają się zwłaszcza przy okazji świąt Śiwaratri i Dźanmasztami.

EluraW
Elura

Elura (Ellora) – stanowisko archeologiczne w Indiach w stanie Maharasztra znane dzięki unikalnemu zespołowi trzydziestu czterech wykutych w bazaltowej skale świątyń.

Gaja (Bihar)W
Gaja (Bihar)

Gaja – miasto w północnych Indiach w środkowej części stanu Bihar, ok. 100 km na południe od Gangesu i od stolicy stanu Patny, na szlaku kolejowym do Kolkaty, na pograniczu wyżyny Ćhota Nagpur i Niziny Hindustańskiej. Około 460 tys. mieszkańców. Jest stolicą dystryktu Gaya. Leży nad rzeką Falgu. W średniowieczu wchodziło w skład stanu Magadha. Graniczy od południa z sławnym buddyjskim ośrodkiem kultowym Bodh Gaja.

GangesW
Ganges

Ganges – rzeka w południowej Azji, przepływająca przez Indie i Bangladesz. Jej długość wynosi 2700 km, a powierzchnia dorzecza 1125 tys. km². Ganges uchodzi do Zatoki Bengalskiej będącej częścią Oceanu Indyjskiego.

GangotriW
Gangotri

Gangotri – miasto w północnych Indiach w stanie Uttarakhand, na pogórzu Himalajów Wysokich.

GhoshparaW
Ghoshpara

Ghoshpara – miasto w Indiach w stanie Bengal Zachodni. Zlokalizowane jest w południowej części dystryktu Nadia, blisko granicy z dystryktami Hugli i North 24 Pargans, około 50 km na północ od Kolkaty. Najbliższe większe ośrodki miejskie to Kalyani i Magra.

GodawariW
Godawari

Godawari – rzeka w środkowych Indiach, o długości 1448 km i powierzchni dorzecza 313 tys. km². Średni roczny przepływ przy ujściu wynosi 3980 tys. m³/s.

Groty ElefantyW
Groty Elefanty

Groty Elefanty – zespół siedmiu wykutych w skale świątyń na indyjskiej wyspie Elefancie na Morzu Arabskim.

HaridwarW
Haridwar

Haridwar – miasto w Indiach w stanie Uttarakhand, na zagórzu gór Siwalik, nad rzeką Ganges.

IndusW
Indus

Indus – rzeka w Chinach, Indiach i Pakistanie.

Jamuna (rzeka)W
Jamuna (rzeka)

Jamuna – rzeka w północnej części Indii, główny dopływ Gangesu. Źródła w Himalajach w stanie Uttaranchal, ujście w mieście Allahabad.Długość: 1370 km Powierzchnia dorzecza: 351 tys. km² Główne dopływy: Ćambal, Betwa (prawe) Główne miasta: Delhi, Agra, Allahabad.

JamunotriW
Jamunotri

Jamunotri – źródło rzeki Jamuny w indyjskim stanie Uttarakhand i siedziba bogini o tym samym imieniu. Miejsce to stanowi ważne centrum pielgrzymek i część trasy tzw. ćar dham jatra, obejmującej w sumie cztery sanktuaria w indyjskich Himalajach. W XI w. Guleria, maharani Jaipuru zbudowała tam świątynię यमुनोत्री मंदिर trb. Yamunotri mandir. Prasad stanowi ryż ugotowany w położonych nieopodal gorących źródłach (tapt kund.

Jaskinie BatuW
Jaskinie Batu

Jaskinie Batu – zespół jaskiń odkrytych pod koniec XIX w. w formacjach wapiennych położonych 13 km na północ od centrum Kuala Lumpur, stolicy Malezji.

KanchipuramW
Kanchipuram

Kanchipuram – miasto w południowych Indiach, w stane Tamilnadu, na południowy zachód od Ćennaj. Stolica dystryktu Kanchipuram. W roku 2001 zamieszkiwane przez 152 984 mieszkańców.

KaweriW
Kaweri

Kaweri – rzeka w południowych Indiach, uważana przez hindusów za świętą i utożsamiana z Lopamudrą, mityczną córką Brahmy.

KedarnathW
Kedarnath

Kedarnath – święte miasto hinduistów w północnych Indiach w stanie Uttarakhand, na pogórzu Himalajów Wysokich.

KhajurahoW
Khajuraho

Khajuraho – miejscowość w Indiach w stanie Madhya Pradesh, nad rzeką Khudar, słynąca z zespołu hinduistycznych świątyń wzniesionych między IX a XII w. przez władców z dynastii Ćandelów.

KurukszetraW
Kurukszetra

Kurukszetra – nazwa miasta w indyjskim stanie Hariana; dosłowne znaczenie to pole Kuru.

MahabaleshwarW
Mahabaleshwar

Mahabaleshwar – miasto położone w dystrykcie Satara w stanie Maharashtra w Indiach. Popularna górska miejscowość wypoczynkowa. Również miejsce przyciągające pielgrzymów ze względu na źródła świętej rzeki Krishny.

MahabalipuramW
Mahabalipuram

Mahabalipuram, niekiedy również Mamallapuram – miejscowość w Indiach w stanie Tamil Nadu, nad brzegiem Zatoki Bengalskiej. Mieszczą się w niej liczne świątynie i zabytki rzeźbiarskie z czasów dynastii Pallawów z VII-VIII w. Ich państwo, nastawione na handel i ekspansję morską w Mahabalipuramie miało swój główny port. Na jego potrzeby, jako latarnię morską wykorzystywano świątynię Olakaneśwary, zbudowaną na wysokiej skale w VIII w. Na jej płaskim dachu rozpalano ogień, aby określać statkom położenie portu.

MajapurW
Majapur

Majapur – miejscowość położona w okolicach Nawadwip w Zachodnim Bengalu w Indiach. Jedno ze świętych miejsc hinduizmu, corocznie odwiedzane przez miliony pielgrzymów.

Mapam YumcoW
Mapam Yumco

Mapam Yumco – jezioro w południowo-zachodnich Chinach, na Wyżynie Tybetańskiej, pomiędzy masywami Kajlas oraz Namnani Feng. Leży na wysokości 4602 m n.p.m., ma pow. ok. 520 km² i głębokość blisko 80 m. Od jeziora podziemnym odpływem przepływa woda do jeziora La’ang Cuo. Jest to święte jezioro Tybetańczyków i hindusów. Nad brzegami zbudowano liczne klasztory buddyjskie.

MathuraW
Mathura

Mathura – święte miasto w stanie Uttar Pradesh w Indiach, położone ok. 50 km na północ do Agry i 150 km na południe od Delhi. Jest siedzibą władz dystryktu Mathura. Liczy 298 827 mieszkańców (2001).

NashikW
Nashik

Nashik – miasto w Indiach, w stanie Maharashtra, nad rzeką Godawari. W 2005 r. miasto to na powierzchni 264,23 km² zamieszkiwało 1 364 000 osób.

NawadwipW
Nawadwip

Nawadwip lub Nabadwip, Nawadwipa, Nabadwipdham – miasto i stolica okręgu w stanie Bengal Zachodni w Indiach. Ważny ośrodek pielgrzymkowy gaudija wisznuizmu, związany z postacią Ćajtanji Mahaprabhu.

PrajagradźW
Prajagradź

Prajagradź – miasto w Indiach w stanie Uttar Pradeś, gdzie łączą się rzeki Ganges i Jamuna.

PuriW
Puri

Puri – miasto w stanie Orisa w Indiach. Położone nad Zatoką Bengalską jest popularnym ośrodkiem rekreacyjnym.

PuszkarW
Puszkar

Pushkar – święte miasto w stanie Radżastan w Indiach, 11 km na zachód od miasta Adźmer. Liczy ok. 11 000 mieszkańców Znajduje się tu jedyna w Indiach świątynia Brahmy.

PuttaparthiW
Puttaparthi

Puttaparthi – miasteczko w południowych Indiach w stanie Andhra Pradesh, w pobliżu Dharma Varam. Znajduje się tu aśram Sathya Sai Baby o nazwie Prasanthi Nilayam.

RameswaramW
Rameswaram

Rameswaram – miasto w indyjskim stanie Tamilnadu, na wyspie Pamban. Ważne centrum pielgrzymek hinduistycznych, uważane za jedno z najświętszych miejsc hinduizmu, południowo-indyjski odpowiednik Waranasi. Wraz z Badrinath, Dwarką i Świątynia Dźagannatha w Puri stanowi jedno z tzw. Ćar dham – czterech świętych miejsc. W miejscowej świątyni mieści się dźjotirlinga, jedna z 12 w Indiach.

RishikeshW
Rishikesh

Rishikesh – miasto w północnych Indiach w stanie Uttarakhand, na pogórzu Himalajów Małych, nad Gangesem.

SaptasindhawaW
Saptasindhawa

Saptasindhawa – siedem świętych rzek hinduizmu. Nazwa ta występuje (kilkakrotnie) już w Rygwedzie.

Saraswati (rzeka)W
Saraswati (rzeka)

Saraswati – nazwa wyschniętej ok. 2500–2000 r. p.n.e. rzeki w zachodnich Indiach w pobliżu współczesnej granicy z Pakistanem w stanie Gudźarat, na wschód od rzeki Indus. Wypływała z lodowców Himalajów i wpadała do Morza Arabskiego w miejscu, gdzie dziś jest solnisko Wielki Rann na spornym terytorium pomiędzy Pakistanem a Indiami. W dolnym biegu miała prawdopodobnie nawet od 3 do 10 km szerokości. Podejrzewa się, że rzeka wyschła w wyniku ruchów tektonicznych Ziemi, które mogły spowodować takie zmiany koryta, że wody Saraswati przejęły inne rzeki. Współczesna rzeka Saraswati, która również zasila bagna Rannu, jest znacznie mniejsza i znajduje się jeszcze dalej na wschód, natomiast korytem antycznej Saraswati płynie okresowa rzeka Ghaggar-Hakra.

ShirdiW
Shirdi

Shirdi – indyjskie miasto znajdujące się w dystrykcie Ahmednagar, w stanie Maharashtra. Liczba mieszkańców w 2001 wynosiła 26 169.

TiruvannamalaiW
Tiruvannamalai

Tiruvannamalai – stolica dystryktu Tiruvannamalai w podziale administracyjnym Tamilnadu. Leży 185 km od Ćennaj i 210 km od Bengaluru.

UdupiW
Udupi

Udupi – miasto w indyjskim stanie Karnataka, stolica dystryktu Udupi. Ludność wynosi 119 tysięcy osób. Najczęściej używanym językiem wmieście jest tulu, a także kannada i konkani. Miasto słynie ze świątyni Kryszny, szeregu popularnych świąt, jak paryaya czy rathotsav, czyli procesji wozów świątynnych ratha, a także odrębnej lokalnej tradycji kulinarnej, tzw. kuchni Udupi.

WaranasiW
Waranasi

Waranasi – miasto w północnych Indiach, w stanie Uttar Pradesh, na Nizinie Hindustańskiej, nad Gangesem. W 2011 roku liczyło ok. 1,2 mln mieszkańców.

WryndawanW
Wryndawan

Wryndawan – miejscowość w stanie Uttar Pradesh powstała w miejscu mitycznego lasu o tej samej nazwie. Położona jest 15 km od miasta Mathura, w pobliżu autostrady Agra-Delhi. W 2001 roku miasto Wryndawan liczyło 56 618 mieszkańców.