
Staw Baczkowski – sztuczny zbiornik wodny (glinianka) zlokalizowany w Poznaniu, na terenie Rudniczego i Kopaniny, w obrębie tzw. Szacht. Najlepsze dojście od ul. Ceglanej. Akwen jest doskonale widoczny z linii kolejowej E 20, w rejonie dawnego przystanku Poznań Junikowo.

Zbiornik Bogdałów – sztuczny zbiornik wodny w Polsce, położony w województwie wielkopolskim, w powiecie tureckim, na terenie gminy Brudzew, w pobliżu miejscowości Bogdałów-Kolonia.
Zbiornik Borkowo – zbiornik retencyjny na Kanale Kołaczkowskim, zlokalizowany w Borkowie, w gminie Kołaczkowo.
Osadnik Gajówka – sztuczny zbiornik wodny zlokalizowany na terenie gminy Przykona, w pobliżu Lasek i Psar oraz drogi krajowej nr 72. Ma powierzchnię 100 ha.

Głęboki Dół – sztuczny zbiornik wodny (glinianka), zlokalizowany w Poznaniu, na granicy Rudniczego i Świerczewa, w bezpośrednim sąsiedztwie ul. Głogowskiej, w rejonie jej skrzyżowania z ul. Glinianą. W sąsiedztwie przepływa Strumień Junikowski.

Jezioro Gołuchowskie – zbiornik zaporowy na Wysoczyźnie Kaliskiej, na Trzemnej, o powierzchni 51,5 ha, w województwie wielkopolskim, w powiecie pleszewskim, w gminie Gołuchów, wybudowany w latach 1969–1971 na gruntach wsi Gołuchów i Czerminek, 12 km na południowy wschód od Pleszewa i 15 km na północny zachód od Kalisza; pełni funkcje rekreacyjne i pomocnicze retencyjne dla Kaliskiego Węzła Wodnego; kąpielisko, na wschód od zbiornika las, kemping; komunikację miejską obsługują Pleszewskie Linie Autobusowe.

Jeziorsko – zbiornik zaporowy na Warcie, największy akwen i zbiornik retencyjny w regionie łódzkim, o powierzchni 42,3 km² i pojemności 202,8 mln m³.
Kajka – staw na terenie Poznania, położony w jednostce obszarowej SIM Miłostowo, blisko granicy z obszarem SIM Główna.

Karpętaj – sztuczny zbiornik wodny (glinianka), zlokalizowany w Poznaniu, na granicy Rudniczego i Świerczewa, w sąsiedztwie ul. Głogowskiej i ul. Glinianej.

Kleszczyński Staw – staw we wsi Kleszczyna na Krajnie.

Jezioro Kowalskie – zbiornik retencyjny położony 20 km na wschód od Poznania.

Planowany zbiornik retencyjny na rzece Lutynia ma być zlokalizowany w 90% na terenie gminy Dobrzyca i w pozostałej części na terenie gminy Kotlin. Tama ma powstać we wsi Wilcza. Powierzchnia zbiornika wyniesie szacunkowo 61,9 ha, a jego objętość jest szacowana na 1255 tys. m³. Długość zbiornika przy maksymalnym poziomie piętrzenia będzie wynosiła 3823 m, a przy minimalnym poziomie – 2640 m. Średnia szerokość zbiornika przy maksymalnym poziomie piętrzenia wyniesie 174 m, natomiast przy minimalnym – 138 m. Średnia głębokość przy maksymalnym poziomie piętrzenia 2,57 m, przy minimalnym – 2,00 m.
Kopalnia rudy darniowej w Łazińsku Drugim – nieudostępnione turystycznie dawne wyrobisko rudy darniowej zlokalizowane we wsi Łazińsk Drugi w powiecie słupeckim.

Łysy Młyn – staw i dawny młyn wodny na bezimiennym dopływie Warty w gminie Suchy Las, na zachód od drogi z Poznania do Biedruska, na północ od Radojewa.
Jezioro Maltańskie, nazywane też Zbiornikiem Maltańskim – sztuczny zbiornik wodny położony w Poznaniu na prawym brzegu Warty, powstały w wyniku spiętrzenia Cybiny. Został oddany do użytku w 1952 roku. Zbiornik zajmuje maksymalnie obszar 67,5 ha zaś jego długość to około 2,2 km, co czyni go największym sztucznym zbiornikiem wodnym, a drugim co do wielkości jeziorem miasta w ogóle. Średnia głębokość to nieco ponad 3,13 m, a maksymalna to około 5 m.
Zbiornik w Miedzichowie – zbiornik retencyjny zlokalizowany na terenie powiatu nowotomyskiego, w Miedzichowie.

Zbiornik Murowaniec – zbiornik retencyjny na Wysoczyźnie Kaliskiej, na Swędrni o powierzchni 69,60 ha, w województwie wielkopolskim, w powiecie kaliskim, w gminie Koźminek, wybudowany w latach 2002–2004 na gruntach wsi Murowaniec, 2 km na północny zachód od Koźminka i 14 km na północny wschód od Kalisza; pełni funkcje retencyjne dla Kaliskiego Węzła Wodnego oraz rekreacyjne; na północ od zbiornika leżą wsie letniskowe Krzyżówki i Młynisko; gospodarstwa agroturystyczne.

Staw w Nekielce – pożwirowy staw rybny zlokalizowany pomiędzy wsiami Nekielka i Starczanowo w powiecie wrzesińskim.
Stawy w Objezierzu – grupa stawów rybnych na Samicy Kierskiej, zlokalizowana w gminie Oborniki, na południowy zachód od Objezierza.
Stawy w Owińskach – grupa pięciu zbiorników powyrobiskowych, zlokalizowana w Owińskach, na pograniczu z Bolechówkiem, na skraju lasów Puszczy Zielonki.

Jezioro Pokrzywnickie – jezioro zaporowe na Trojanówce na Wysoczyźnie Kaliskiej o powierzchni 167 ha. Położone w województwie wielkopolskim, powiecie kaliskim, gminie Opatówek. Powstałe w latach 1976–1978 na gruntach wsi Szałe i Trojanów na granicy m. Kalisza; plaża strzeżona, tor wioślarski, marina, motel.
Praczków – staw rybny, zlokalizowany na terenie gminy Zduny, w pobliżu osady Hadrianów, w kompleksie leśnym Baszków-Rochy w obrębie Dąbrów Krotoszyńskich.
Staw przy Szosie – zespół stawów rybnych zlokalizowany pomiędzy Drawskim Młynem, a dawnym folwarkiem Zawada, na bezimiennym dopływie Noteci.
Zbiornik Przykona – sztuczny zbiornik wodny zlokalizowany na terenie gminy Przykona, w pobliżu Słomowa Kościelnego, przy drodze powiatowej nr 4506.

Zbiornik Radzyny – zbiornik retencyjny na rzece Samie, zlokalizowany w gminie Kaźmierz i gminie Szamotuły, na północ od Kaźmierza.

Staw Rozlany – sztuczny zbiornik wodny (glinianka), zlokalizowany w Poznaniu, na granicy Rudniczego i Świerczewa, w bezpośrednim sąsiedztwie ul. Głogowskiej, w rejonie jej skrzyżowania z ul. Glinianki. Powierzchnia zlewni – 0,6 km². W sąsiedztwie przepływa Strumień Junikowski.

Jezioro Rusałka – jezioro zaporowe o powierzchni 36,7 ha, powstałe w l. 1941–1942, leżące w Poznaniu, w zachodnim, golęcińskim klinie zieleni. Zasilane przez Bogdankę i Golęcinkę. Powierzchnia zlewni – 26,6 km². Trasa wokół jeziora ma ok. 3,5 km.

Zbiornik Rydzyna – zbiornik retencyjny zlokalizowany na terenie gminy Rydzyna.
Jezioro Słupeckie – sztuczny zbiornik wodny znajdujący się na terenie województwa wielkopolskiego, w powiecie słupeckim, w gminie Słupca, w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Słupca. Utworzony w roku 1954-1955 na miejscu torfowiska ze spiętrzenia wód rzeki Meszny. Wody jeziora charakteryzują się wysokim poziomem zanieczyszczeń, jednak akwen jest bardzo popularny wśród wędkarzy. W przeszłości jezioro było miejscem organizacji zawodów motorowodnych. Od południa do jeziora przylegają obszary leśne i park miejski Słupcy. W zimie 2010 roku jezioro było miejscem katastrofy ekologicznej. Na skutek obniżenia poziomu wody lub zanieczyszczeń i związanej z tym przyduchy na brzegach jeziora zalegały tony martwych ryb.

Zbiornik Sośnie – zbiornik retencyjny na rzece Młyńska Woda, zlokalizowany w miejscowości Sośnie w powiecie ostrowskim.
Stara Baba – staw powyrobiskowy (glinianka) leżący na terenie Poznania, w części Rudnicze, pomiędzy ulicami Legnicką, Rudnicze i Ceramiczną. Etymologia niecodziennej nazwy nie jest znana.
Staw Kachlarski – sztuczny zbiornik wodny (glinianka), zlokalizowany w Poznaniu, na granicy Rudniczego i Świerczewa pomiędzy ul. Glinianą i ul. Wykopy, w sąsiedztwie ul. Głogowskiej.
Stawy Strzeszyńskie – zespół trzech stawów, zlokalizowanych na poznańskim Strzeszynie, w sąsiedztwie Jeziora Strzeszyńskiego. Stawy Strzeszyńskie położone są na południowy wschód od tego akwenu i tylko dwa z nich posiadają nazwy, trzeci jest bezimienny. Wszystkie je łączy Bogdanka.
Szachty – zbiorcza nazwa używana przez mieszkańców Poznania na zespół glinianek, zlokalizowanych w dolinie Strumienia Junikowskiego w południowej części miasta, w dawnych osadach związanych z cegielniami - Rudniczem i Świerczewie.

Staw Świerczewo – jeden ze stawów pocegielnianych (glinianek), zlokalizowany w obrębie poznańskich Szacht, na południu Świerczewa, w rejonie ulic Mieleszyńskiej i Stara Cegielnia. Powierzchnia zlewni – 0,4 km².
Trafary – zbiornik retencyjny i teren dawnej osady, zlokalizowany na terenie gminy Zduny, około 3 kilometry na północny zachód od Konarzewa, w kompleksie leśnym Baszków-Rochy w obrębie Dąbrów Krotoszyńskich.

Jezioro Turkusowe – sztuczne, poprzemysłowe jezioro w Polsce, położone w województwie wielkopolskim, na terenie miasta Konin. Ma zielonkawoniebieską barwę, od której wzięła się jego nazwa. Jest pozostałością po odkrywce węgla brunatnego „Gosławice” Kopalni Węgla Brunatnego Konin. Jezioro powstało w latach 70. XX w. Odpady z wyrobiska były odprowadzane do jeziora, a w wyniku mineralizacji woda przybrała turkusowy kolor. Kąpiel w zbiorniku jest zabroniona z powodu silnie zasadowego odczynu wody.
Węgielnik – staw rybny, zlokalizowany na terenie gminy Zduny, w pobliżu osady Ostatni Grosz, w kompleksie leśnym Baszków-Rochy w obrębie Dąbrów Krotoszyńskich.

Zbiornik Wielowieś Klasztorna, zaprojektowany w 1978 zbiornik retencyjny na Wysoczyźnie Kaliskiej, na Prośnie, 1999,00 ha, w województwie wielkopolskim, w powiecie kaliskim, ostrowskim i ostrzeszowskim, w gminach Godziesze Wielkie, Brzeziny, Grabów nad Prosną, Kraszewice i Sieroszewice, 24 km powyżej Kaliskiego Węzła Wodnego; ma pełnić funkcje retencyjne i rekreacyjne.
Odkrywka rudy darniowej w Wierzchach – udostępnione turystycznie dawne wyrobisko rudy darniowej zlokalizowane w północnej części wsi Wierzchy w powiecie pleszewskim.

Jezioro Wrzesińskie – zbiornik retencyjny zlokalizowany na osiedlu Lipówka we Wrześni. Zbiornik został zbudowany w latach 1965–1967 w celach rekreacyjno-sportowych oraz rolniczych. Zasilany jest rzeką Wrześnicą i czterema rowami melioracyjnymi. Ma podłużny kształt i jest skierowane w kierunku północno zachodnim. Ma słabo rozwiniętą linię brzegową, która jest porośnięta głównie trzciną i pałką wodną. Wzdłuż północnego i południowego brzegu zostały wytyczone alejki spacerowe.
Zbiornik Czapnica – zespół sztucznych zbiorników powyrobiskowych, zlokalizowanych na Starołęce Wielkiej w Poznaniu.
Zbiornik Izbice – zbiornik retencyjny na rzece Masłówce, zlokalizowany na zachód od Rawicza, na terenie Lasu Łaszczyńskiego.

Zbiornik w Suchym Lesie – budowany zbiornik retencyjno-przesączający, zlokalizowany na Rowie Złotnickim w Suchym Lesie przy ul. Bogusławskiego. Służyć będzie do okresowego przetrzymywania nadmiaru wód w czasie intensywnych przyborów.