ŚlązacyW
Ślązacy

Ślązacy – określenie grupy ludności urodzonej i mieszkającej na Śląsku. Termin ten ma w literaturze historycznej i etnograficznej szerokie i często odmienne znaczenie. Obecnie pod pojęciem Ślązaków rozumie się:Ślązacy – osoby należące do zespołu grup etnograficznych ludności polskiej, zamieszkujących głównie Górny Śląsk, obejmujący takie grupy jak: Bytomiacy, Górale śląscy, Górzanie, Krawaki, Lachy śląskie, Opolanie, Raciborzanie, Wałasi. Posługują się oni zespołem śląskich gwar lub dialektów języka polskiego o różnym zakresie wpływów języka niemieckiego i czeskiego. Grupy te rozwinęły bogatą kulturę, odrębną od sąsiednich regionów. Zachowując poczucie pewnej odrębności kulturalnej i językowej podobnie jak inne grupy etniczne Polski, deklarują narodowość polską. Ślązacy – osoby deklarujące odrębność narodową od Polaków, Czechów i Niemców, niekiedy traktujące mowę śląską jako odrębny język. Większość osób deklarujących narodowość śląską mieszka na Górnym Śląsku – w środkowej części województwa śląskiego, wschodniej części województwa opolskiego, jak również w Czechach. Narodowość ta nie jest uznawana prawnie przez Polskę i Czechy. Jednakże w oficjalnych wynikach spisów ludności w tych krajach zdeklarowało ją 847 tys. obywateli polskich oraz 12,2 tys. osób w Czechach. Ślązacy – osoby o wyraźnej polskiej tożsamości narodowej (Polacy), które mieszkają na Śląsku, ale ich przodkowie pochodzili z innych regionów Polski. Czują przywiązanie do regionu i kultury śląskiej, lecz dominuje wśród nich polszczyzna standardowa. Ślązacy – Niemcy zamieszkujący Śląsk w Polsce, Czechach oraz w Niemczech na terenach dawnej prowincji Dolny Śląsk i prowincję Górny Śląsk, deklarujący narodowość niemiecką i posługujący się językiem niemieckim lub dialektem śląskim języka niemieckiego, a także osoby które w przeszłości wyemigrowały lub zostały wysiedlone, zachowując swą śląską tożsamość. Konstytucja Saksonii z 1992 zezwala na korzystanie z flagi i herbu Dolnego Śląska na terenie śląskiej części kraju związkowego. Ślązacy – mieszkańcy Śląska, niezależnie od identyfikacji etnicznej lub narodowej.

Jan Augustyn (rolnik)W
Jan Augustyn (rolnik)

Jan Augustyn – śląski rolnik, działacz społeczny.

Lidia BielaW
Lidia Biela

Lidia Biela – działaczka konspiracyjna, długoletnia pedagog i dyrektor szkoły, odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

Walther von BrauchitschW
Walther von Brauchitsch

Walther Heinrich Alfred Hermann von Brauchitsch – niemiecki feldmarszałek, naczelny dowódca niemieckich wojsk lądowych w okresie 1938-1942.

Antoni ChlondowskiW
Antoni Chlondowski

Antoni Chlondowski, SDB, właściwie Antoni Hlond, także Antoni Hlond-Chlondowski – polski salezjanin, kompozytor.

Jan CybisW
Jan Cybis

Jan Cybis – malarz, pedagog i krytyk sztuki, współzałożyciel grupy kapistów. Mąż malarki Hanny Rudzkiej-Cybis.

Ignacy DobiaszW
Ignacy Dobiasz

Ignacy Dobiasz SDB – Sługa Boży Kościoła katolickiego, polski duchowny rzymskokatolicki, salezjanin.

Piotr Duda (związkowiec)W
Piotr Duda (związkowiec)

Piotr Duda – polski działacz związkowy, od 2010 przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Robert GajdaW
Robert Gajda

Robert Gajda – polski ksiądz, kompozytor i muzyk.

Hellmut von GerlachW
Hellmut von Gerlach

Hellmut von Gerlach, niemiecki dziennikarz i polityk.

Karol GoldaW
Karol Golda

Karol Golda SDB – Sługa Boży Kościoła katolickiego, polski duchowny katolicki, salezjanin.

Franciszek HarazimW
Franciszek Harazim

Franciszek Harazim SDB – Sługa Boży Kościoła katolickiego, polski duchowny rzymskokatolicki, salezjanin.

Gerhard HauschildW
Gerhard Hauschild

Gerhard Hauschild – w latach 1926–1938 nauczyciel w szkole wiejskiej w Lubiechowie.

Franz HeinW
Franz Hein

Franz Hein, Franz Freiherr von Hein – prawnik, polityk śląski i austriacki, lider śląskich liberałów, wiceburmistrz (1848) i burmistrz (1861) Opawy, współzałożyciel Związku Ślązaków Austriackich, poseł austriackiego parlamentu: Sejmu Państwowego (Reichstag) od roku 1848 i Rady Państwa (Reichsrat) od roku 1860, w tym Izby Panów od roku 1869, poseł i marszałek Śląskiego Sejmu Krajowego od roku 1861, prezes Sądu Krajowego w latach 1865-1881.

Richard HenkesW
Richard Henkes

Richard Henkes – niemiecki duchowny katolicki, pallotyn, błogosławiony Kościoła katolickiego, męczennik.

Józef HuwerW
Józef Huwer

Józef Huwer SVD – polski duchowny rzymskokatolicki, werbista, Sługa Boży Kościoła katolickiego.

Seweryn JungW
Seweryn Jung

Seweryn Jung – niemiecki franciszkanin-reformata, misjonarz, poliglota, studiował w Rzymie, prawdopodobnie kształcił się w palestyńskiej Harrissie lub Aleppo, gdzie poznał język arabski, odbył misje do Ziemi Świętej, Egiptu i Centralnej Afryki, razem z Carlem di Genova jest pierwszym Europejczykiem, który dotarł do Sudanu, kraju Hausa.

Franz KargerW
Franz Karger

Franz Karger – niemiecki polityk, deputowany do pruskiego parlamentu.

Kazimierz KierzkowskiW
Kazimierz Kierzkowski

Kazimierz Kierzkowski ps. „Kazimierz I”,„ Prezes” – działacz polityczny i społeczny, major piechoty Wojska Polskiego i Armii Krajowej, członek Rady Głównej Centralnego Towarzystwa Organizacji i Kółek Rolniczych od 1934 roku.

Atanazy KleinwächterW
Atanazy Kleinwächter

Atanazy Kleinwächter, Athanasius Kleinwächter, właściwie Josef Kleinwächter − niemiecki duchowny katolicki, franciszkanin, gwardian franciszkański.

Edmund KokotW
Edmund Kokot

Edmund Kokot – członek organizacji konspiracyjnej, szef oddziału ZWZ w Bielszowicach, pracownik administracyjny szpitala w Bielszowicach.

Karol KoziołekW
Karol Koziołek

Karol Koziołek – polski ksiądz katolicki i działacz narodowy na Śląsku Opolskim, prezes I Dzielnicy ZPwN, poseł do Sejmiku Opolskiego (1928–1932).

Georgia KrawiecW
Georgia Krawiec

Georgia Krawiec – współczesna artystka i fotograf, tworząca w nurcie fotografii kreacyjnej.

Hans KudlichW
Hans Kudlich

Hans Kudlich – lekarz amerykański, polityk śląski i austriacki, poseł austriackiego parlamentu w latach 1848–1849, współzałożyciel Związku Ślązaków Austriackich, uczestnik Wiosny Ludów.

Leopold MarkiefkaW
Leopold Markiefka

Leopold Markiefka – ksiądz katolicki, działacz społeczny.

Erich MendeW
Erich Mende

Erich Mende – niemiecki prawnik i polityk, wicekanclerz i minister ds. wewnątrzniemieckich (1963–1966).

Gregor MendelW
Gregor Mendel

Gregor Johann Mendel OSA, Grzegorz Mendel − austriacki przyrodnik, zakonnik, opat zakonu augustianów w Brnie na Morawach, prekursor genetyki.

Georg MichaelisW
Georg Michaelis

Georg Michaelis – kanclerz Rzeszy oraz Premier Prus; od 1 kwietnia 1918 do 31 marca 1919 nadprezydent pruskiej prowincji Pomorze. Był pierwszym kanclerzem Niemiec pochodzącym z rodziny niearystokratycznej.

Andrzej MielęckiW
Andrzej Mielęcki

Andrzej Mielęcki – polski działacz społeczny i polityczny na Górnym Śląsku, lekarz.

Bascha MikaW
Bascha Mika

Bascha Mika – niemiecka dziennikarka

Rochus MischW
Rochus Misch

Rochus Misch – Oberscharführer (sierżant) w SS, z zawodu malarz-tapeciarz, telefonista i adiutant Adolfa Hitlera w czasie II wojny światowej. Był przedostatnim żyjącym mieszkańcem bunkra Hitlera w Berlinie z maja 1945 oraz ostatnim żyjącym świadkiem samobójczej śmierci führera.

Franciszek MiśkaW
Franciszek Miśka

Franciszek Miśka SDB – Sługa Boży Kościoła katolickiego, polski salezjanin i proboszcz w Lądzie nad Wartą.

Leopold MoczygembaW
Leopold Moczygemba

Leopold Moczygemba OFMConv, – franciszkanin konwentualny, założyciel miejscowości Panna Maria w Teksasie, w 1854.

Piotr NiedurnyW
Piotr Niedurny

Piotr Niedurny – polski działacz niepodległościowy.

Antoni NormanW
Antoni Norman

Ks. infułat Antoni Norman – polski duchowny starokatolicki, działacz ekumeniczny i społeczny, administrator diecezji krakowsko-częstochowskiej Kościoła Polskokatolickiego w RP, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego i św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Bukownie oraz proboszcz parafii katedralnej Matki Boskiej Królowej Apostołów w Częstochowie.

Tomasz PilarskiW
Tomasz Pilarski

Alfons Tomasz Pilarski, ps. „Janson”, „Jan Rylski”, „Kompardt” i inne – jeden z głównych animatorów anarchizmu w Polsce w okresie przedwojennym.

Bernard PretwiczW
Bernard Pretwicz

Bernard Pretwicz herbu Wczele ; niem. Bernhard von Prittwitz – śląski szlachcic w służbie króla Polski, rotmistrz wojsk obrony potocznej, starosta ulanowski, barski (1540–1552) i trembowelski (1552–1561).

Wolfgang W.E. SamuelW
Wolfgang W.E. Samuel

Wolfgang W.E. Samuel – amerykański pisarz i publicysta oraz weteran Sił Powietrznych USA.

Kaspar SchwenkfeldW
Kaspar Schwenkfeld

Kaspar Schwenkfeld von Ossig – śląski reformator religijny, twórca grupy wyznaniowej szwenkfeldystów.

Alois TauxW
Alois Taux

Alois Taux – niemiecko-austriacki muzyk, dyrygent i kompozytor oraz pierwszy dyrektor Mozarteum w Salzburgu.

Georg von ThaerW
Georg von Thaer

Georg Friedrich Wilhelm von Thaer – wysoki urzędnik na Śląsku. Od 1916 do 1924 pełnił funkcję wojewody samorządowego (Landeshauptmann) Śląska, od 1924 do 1933 był wojewodą samorządowym na Dolnym Śląsku.

Jan Gotfryd TheinerW
Jan Gotfryd Theiner

Jan Gotfryd Theiner herbu Pszczyna – lekarz warszawski, luteranin.

Małgorzata Tkacz-JanikW
Małgorzata Tkacz-Janik

Małgorzata Tkacz-Janik – polska działaczka społeczna na rzecz praw kobiet, nauczycielka akademicka, badaczka kultury i dziedzictwa Śląska, dr nauk humanistycznych.

Alois VicherekW
Alois Vicherek

Alois Vicherek , pseudonim wojskowy Josef Slezák – czeski generał, pilot.

Wincenty z KielczyW
Wincenty z Kielczy

Wincenty z Kielczy, także Wincenty z Kielc – polski poeta tworzący po łacinie, kompozytor, hagiograf, kanonik krakowski, dominikanin; autor hymnu Gaude Mater Polonia.

Udo von WoyrschW
Udo von Woyrsch

Udo Gustav Wilhelm Egon von Woyrsch – niemiecki generał, Dowódca SS i Policji na Górnym Śląsku, jeden z najbliższych współpracowników Heinricha Himmlera.

Andrzej WydrzyńskiW
Andrzej Wydrzyński

Andrzej Wydrzyński – polski pisarz, publicysta i reżyser teatralny.