
Amundsen-Scott South Pole Station – amerykańska stacja naukowo-badawcza w Antarktydzie Wschodniej, na biegunie geograficznym, na wysokości 2830 m. Została założona w 1957 roku w ramach Międzynarodowego Roku Geofizycznego i nazwana na cześć dwóch zdobywców bieguna południowego: Roalda Amundsena i Roberta Falcona Scotta. Obsługiwana jest przez United States Antarctic Program.

Base Teniente Arturo Parodi Alister – letnia stacja polarna należąca do Chile, położona w Górach Ellswortha na Antarktydzie.

Base Esperanza – argentyńska stacja antarktyczna leżąca nad Zatoką Nadziei.

Belgrano II – argentyńska stacja polarna na Antarktydzie, otwarta 5 lutego 1979 r. Wcześniej istniały jeszcze dwie stacje o tej nazwie: Belgrano, otwarta w 1955 r. i Belgrano III działająca w latach 1980-1984. Obecnie działa tylko stacja Belgrano II, najdalej na południe wysunięta argentyńska placówka naukowa. Leży u wybrzeży Morze Weddella, około 1300 km od bieguna południowego. Belgrano II jest całoroczną placówką naukową, zatrudniającą 21 osób.

Base General Bernardo O’Higgins – całoroczna stacja polarna należąca do Chile, położona na Trinity Peninsula na Półwyspie Antarktycznym. Została oficjalnie otwarta 18 lutego 1948 roku w obecności prezydenta Gabriela Gonzaleza Videli, jako jedna z pierwszych stacji na Antarktydzie.

Bharati – całoroczna stacja antarktyczna, należąca do Indii, położona nad Zatoką Prydza na Antarktydzie Wschodniej.
Biegun niedostępności – stacja polarna założona przez radziecką wyprawę antarktyczną, położona na kontynentalnym biegunie niedostępności na Antarktydzie. Stacja nie funkcjonuje, jest natomiast zapisana na liście historycznych miejsc i pomników Antarktydy.

Base Antártica Brown – letnia stacja polarna należąca do Argentyny, położona nad zatoką Paradise Bay nad Cieśniną Gerlache’a, na wybrzeżu Półwyspu Antarktycznego. Zarządza nią Argentyński Instytut Antarktyczny.
Byrd – nieczynna stacja polarna należąca do Stanów Zjednoczonych, położona na Ziemi Marii Byrd na Antarktydzie. Obecnie w jej miejscu funkcjonuje mniejszy obóz, pełniący funkcję logistyczną.

Casey Station – całoroczna stacja polarna należąca do Australii, położona na Ziemi Wilkesa na Antarktydzie Wschodniej.

Concordia – francusko-włoska całoroczna stacja polarna na Płaskowyżu Polarnym na Antarktydzie, położona na wysokości 3220 m n.p.m. na obszarze o nazwie Dome C, otwarta w 2005 roku. Leży w odległości 1670 km od bieguna południowego. Najbliższe stacje polarne to francuska Dumont d’Urville, australijska Casey i włoska Zucchelli w zatoce Terra Nova.

Dakshin Gangotri – sezonowa stacja antarktyczna, należąca do Indii, położona na Antarktydzie Wschodniej.

Davis Station – całoroczna stacja polarna należąca do Australii, położona nad Zatoką Prydza na Antarktydzie Wschodniej.

Stacja im. Antoniego Bolesława Dobrowolskiego – nieczynna polska stacja polarna położona na Antarktydzie Wschodniej, w Oazie Bungera. Stacja jest położona w głębi kontynentu. Ze względu na trudny dostęp była użytkowana tylko przez krótki okres.

Drużnaja 4 – letnia stacja polarna należąca do Rosji, położona na Wybrzeżu Ingrid Christensen na Antarktydzie Wschodniej.

Dumont d’Urville – francuska stacja polarna położona na Antarktydzie Wschodniej, nad Oceanem Indyjskim, nazwana imieniem podróżnika Jules’a Dumont d’Urville’a. Stacja znajduje się na małej wysepce u wybrzeża Ziemi Adeli. Początkowo stacja działała sezonowo, obecnie jest czynna przez cały rok.

Edgeworth David Base – letnia stacja polarna, należąca do Australii, położona w Oazie Bungera na Antarktydzie Wschodniej. Patronem stacji jest Edgeworth David, walijsko-australijski geolog i polarnik.

Gondwana – letnia stacja antarktyczna, należąca do Niemiec, położona na Antarktydzie Wschodniej.

Base Presidente Gabriel González Videla – chilijska stacja antarktyczna nad Paradise Harbor na Ziemi Grahama.

Hallett – nieistniejąca obecnie stacja polarna należąca do Stanów Zjednoczonych i Nowej Zelandii, położona na Ziemi Wiktorii na Antarktydzie.

Halley Research Station – brytyjska całoroczna stacja polarna znajdująca się na Lodowcu Szelfowym Brunta na Morzu Weddella, u wybrzeża Ziemi Coatsów, zarządzana przez British Antarctic Survey. Współcześnie istniejąca stacja Halley VI ma modułową konstrukcję; jest to pierwsza na świecie stacja badawcza, mająca możliwość przemieszczania się po powierzchni lodowca.

Jang Bogo – całoroczna stacja polarna należąca do Republiki Korei, położona na Antarktydzie Wschodniej. Została nazwana na cześć Chang Pogo, koreańskiego żeglarza i dowódcy z IX wieku.

Jinnah – letnia stacja antarktyczna, należąca do Pakistanu, położona na Ziemi Królowej Maud na Antarktydzie Wschodniej.

Komsomolskaja – nieczynna letnia stacja polarna należąca do ZSRR, położona na lądolodzie Antarktydy Wschodniej.

Kunlun – letnia stacja polarna należąca do Chin, położona na Antarktydzie. Jest to najwyżej położona stacja badawcza na tym kontynencie. Jej nazwa pochodzi od chińskich gór Kunlun.

Law Racovita Negoita Base – letnia stacja polarna, zarządzana wspólnie przez Australię i Rumunię, położona nad Zatoką Prydza na Antarktydzie Wschodniej. Patronami stacji są Phillip Law, australijski polarnik i dyrektor programu badań Antarktydy, rumuński zoolog Emil Racoviță, członek Belgijskiej Wyprawy Antarktycznej, oraz rumuński polarnik Teodor Negoiță, któremu Rumunia zawdzięcza możliwość korzystania z tej bazy.

Leningradskaja – letnia stacja polarna należąca do Rosji, położona na Wybrzeżu Oatesa na Antarktydzie Wschodniej.

Little America – nazwa pięciu kolejnych stacji polarnych należących do Stanów Zjednoczonych, które znajdowały się na Lodowcu Szelfowym Rossa u wybrzeża Antarktydy.

Mawson Station – całoroczna stacja polarna należąca do Australii, położona na Ziemi Mac Robertsona na Antarktydzie Wschodniej.

Mirnyj – rosyjska stacja polarna na Antarktydzie Wschodniej, nad Morzem Davisa. Nazwa bazy naukowej upamiętnia rosyjski statek „Mirnyj”, dowodzony przez kapitana Fabiana Bellingshausena, który na przełomie lat 1819/1820 popłynął na południe, aby najbardziej jak tylko to możliwie przybliżyć się do bieguna południowego w celach badawczych.

Mołodiożnaja – letnia stacja polarna należąca do Rosji, położona nad zalewem Alasheyev'a na Ziemi Enderby na Antarktydzie Wschodniej.

Neumayer III – całoroczna stacja antarktyczna, należąca do Niemiec, położona na Antarktydzie Wschodniej.

Pionierskaja – nieczynna stacja polarna należąca do ZSRR, położona na lądolodzie Antarktydy Wschodniej.
Base Antártica Primavera – letnia stacja polarna należąca do Argentyny, położona na wybrzeżu Półwyspu Antarktycznego. Zarządza nią argentyńska armia.

Progress – całoroczna stacja polarna należąca do Rosji, zlokalizowana nad Zatoką Prydza na Antarktydzie Wschodniej.

Ruperto Elichiribehety – letnia stacja antarktyczna, należąca do Urugwaju, położona nad Zatoką Nadziei na Ziemi Grahama na Antarktydzie.

Russkaja – letnia stacja polarna należąca do Rosji, położona na wybrzeżu Antarktydy Zachodniej. Jest to jedyna stacja badawcza położona na długim pasie wybrzeża od nasady Półwyspu Antarktycznego do Morza Rossa, od strony Pacyfiku. Stacja została zamknięta w 1990 r., obecnie działa tam automatyczny sprzęt pomiarowy.

Siple – nieczynna stacja polarna należąca do Stanów Zjednoczonych, położona na Ziemi Ellswortha na Antarktydzie.

Siple Dome – letni obóz antarktyczny, należący do Stanów Zjednoczonych, położony na Ziemi Marii Byrd na Antarktydzie Zachodniej.

Sky Blu – letni obóz polarny położony na Ziemi Palmera, należący do Wielkiej Brytanii.

Sojuz – letnia stacja polarna należąca do Rosji, położona w Górach Księcia Karola na Antarktydzie Wschodniej.

Sowietskaja – nieczynna letnia stacja polarna należąca do ZSRR, położona na lądolodzie Antarktydy Wschodniej.

Taishan – letnia stacja polarna należąca do Chin, położona na Antarktydzie. Jej nazwa pochodzi od chińskiej góry Tai Shan.

Wostok – całoroczna stacja polarna należąca do Rosji, położona na Antarktydzie.

Wostok 1 – nieczynna stacja polarna, założona przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, położona na Antarktydzie.

Zhongshan – całoroczna stacja polarna należąca do Chin, zlokalizowana nad Zatoką Prydza na Antarktydzie Wschodniej. Została nazwana na cześć Sun Jat-sena, chińskiego przywódcy.

Stazione Mario Zucchelli – włoska stacja antarktyczna położona w Zatoce Terra Nova.