Biała KrakowskaW
Biała Krakowska

Biała Krakowska – historyczna dzielnica Bielska-Białej, wschodnia część śródmieścia tego miasta, położona u zbiegu rzek Niwki i Białej. 1 stycznia 1951 roku została połączona z śląskim Bielskiem w jeden organizm pod nazwą Bielsko-Biała.

BielskoW
Bielsko

Bielsko – dawne miasto na Śląsku Cieszyńskim, które 1 stycznia 1951 roku zostało połączone z małopolską Białą Krakowską w jeden organizm pod nazwą Bielsko-Biała.

Bieruń StaryW
Bieruń Stary

Bieruń Stary – dzielnica Bierunia będąca jego starym miastem.

Boguszowice (Rybnik)W
Boguszowice (Rybnik)

Boguszowice – część Rybnika położona w południowo-wschodniej części miasta; w latach 1954-1962 osiedle a w latach 1962-1975 samodzielne miasto, będące obecnie dwoma odrębnymi dzielnicami Rybnika. Są to:Boguszowice Stare – od 1975 dzielnica Rybnika, obecnie składa się z dużej dzielnicy domów jednorodzinnych i małego górniczego osiedla – Osiedle Północ Boguszowice Osiedle – od 1975 dzielnica Rybnika, obecnie składa się z dużej górniczej dzielnicy – Osiedle Południe – i małego osiedla domów jednorodzinnych.

Brzeziny ŚląskieW
Brzeziny Śląskie

Brzeziny Śląskie – dzielnica Piekar Śląskich położona w południowej części miasta. W latach 1951–1975 odrębne miasto.

Brzozowice-KamieńW
Brzozowice-Kamień

Brzozowice-Kamień – dawna jednostka administracyjna, obecnie przemysłowa dzielnica w południowo-wschodniej części Piekar Śląskich. Na terenie Brzozowic-Kamienia znajdują się zakłady hutnicze cynku i ołowiu (zlikwidowane) oraz kopalnia "Andaluzja".

ChropaczówW
Chropaczów

Chropaczów − dzielnica Świętochłowic. Od północy graniczy z Łagiewnikami, od zachodu z Lipinami, od południa z Piaśnikami i od wschodu Pniokami. Zachodnia część dzielnicy leży w Dolnie Górnej Bytomki, a pozostała na Wzgórzach Chropaczowskich, które na terenie Chropaczowa mają wzniesienia sięgające 309 m n.p.m. Leży na dziale wodnym dorzecza Odry − Bytomka i dorzecza Wisły − Rawa.

Chwałowice (Rybnik)W
Chwałowice (Rybnik)

Chwałowice – dzielnica Rybnika położona na południe od centrum miasta, w latach 1945-1954 siedziba gminy Chwałowice, a w latach 1967-1973 samodzielne miasto. Chwałowice liczą ok. 7000 mieszkańców.

CzerwionkaW
Czerwionka

Czerwionka – – dzielnica Czerwionki-Leszczyn, dawna samodzielna miejscowość.

Danków (województwo śląskie)W
Danków (województwo śląskie)

Danków – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim, w gminie Lipie.

Grodziec (Będzin)W
Grodziec (Będzin)

Grodziec – dzielnica Będzina, położona w północno-zachodniej części miasta. W końcu XVI wieku jako wieś w księstwie siewierskim była własnością klasztoru norbertanek na Zwierzyńcu w Krakowie. W latach 1938−1951 siedziba jednowioskowej gminy Grodziec. W latach 1951−1975 samodzielne miasto. 1 czerwca 1975 włączony do Będzina.

Janów (województwo śląskie)W
Janów (województwo śląskie)

Janów – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Janów przy skrzyżowaniu drogi krajowej nr 46 z drogą wojewódzką nr 793. Dawniej miasto, uzyskał lokację miejską w 1696 roku, zdegradowany w 1870 roku. Do 1954 roku siedziba gminy Potok Złoty. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego.

Jeleń (Jaworzno)W
Jeleń (Jaworzno)

Jeleń – część i dzielnica miasta Jaworzno, położona w południowej jego części nad rzeką Przemszą. W przeszłości była wsią, w latach 1973–1977 miastem.

Kazimierz GórniczyW
Kazimierz Górniczy

Kazimierz Górniczy – wschodnia dzielnica Sosnowca, w której znajduje się Kopalnia Węgla Kamiennego Kazimierz-Juliusz. W latach 1967–1975 samodzielne miasto w powiecie będzińskim, w granice którego w 1973 wcielono sąsiednią Porąbkę.

Klimontów (Sosnowiec)W
Klimontów (Sosnowiec)

Klimontów – wschodnia, duża dzielnica Sosnowca. W latach 1967–1975 samodzielne miasto w powiecie będzińskim.

KostuchnaW
Kostuchna

Kostuchna – dzielnica Katowic w południowym zespole dzielnic. Graniczy ona z dzielnicami Piotrowice-Ochojec, Zarzeczem, Podlesiem, Murckami oraz z miastem Tychy. Ma ona charakter podmiejski, mieszkaniowo-przemysłowa. Jej powierzchnia wynosi 8,59 km² a liczba mieszkańców 8 233.

KromołówW
Kromołów

Kromołów – dzielnica Zawiercia, położona na wschód od centrum miasta, do 1977 roku oddzielna miejscowość.

LelówW
Lelów

Lelów – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, siedziba gminy wiejskiej Lelów. Dawniej miasto; uzyskał lokację miejską w 1354 roku, zdegradowany w 1869 roku. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie częstochowskim.

Łabędy (Gliwice)W
Łabędy (Gliwice)

Łabędy – dzielnica miasta Gliwice od 1964 roku. W latach 1945–1954 siedziba wiejskiej gminy Łabędy, a w latach 1954–1964 samodzielne miasto.

ŁagiszaW
Łagisza

Łagisza – dzielnica w północnej części miasta Będzina. 1915-1954 siedziba gminy Łagisza. W latach 1969-1972 samodzielne miasto.

Milówka (województwo śląskie)W
Milówka (województwo śląskie)

Milówka – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, siedziba gminy Milówka, leżąca w Beskidzie Żywieckim nad rzeką Sołą. Powierzchnia sołectwa wynosi 2648 ha, a liczba ludności 4446, co daje gęstość zaludnienia 171 os./km².

ModrzejówW
Modrzejów

Modrzejów – dawne miasto (1706-1870), obecnie południowa, nieduża dzielnica Sosnowca, czasem błędnie określana Niwką-Modrzejowem od nazwy połączonej, a już nie istniejącej kopalni.

Mrzygłód (Myszków)W
Mrzygłód (Myszków)

Mrzygłód – dzielnica Myszkowa w województwie śląskim. W latach 1412–1870 samodzielne miasto. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie częstochowskim. Od 1 grudnia 1983 część Myszkowa.

Mstów (województwo śląskie)W
Mstów (województwo śląskie)

Mstów – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, siedziba gminy Mstów. Położona nad Wartą, przy drodze wojewódzkiej nr 786. W latach 1279–1870 miejscowość miała status miasta.

MurckiW
Murcki

Murcki – historyczna część oraz jednostka pomocnicza Katowic, położona w południowej części miasta, w latach 1967-1975 samodzielne miasto.

Nakło (wieś w powiecie częstochowskim)W
Nakło (wieś w powiecie częstochowskim)

Nakło – wieś w Polsce, położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Lelów.

NiedobczyceW
Niedobczyce

Niedobczyce – dzielnica Rybnika położona w południowo-zachodniej części miasta. W latach 1955-1975 stanowiły samodzielne miasto. Liczy ponad 12 000 mieszkańców.

Niwka (Sosnowiec)W
Niwka (Sosnowiec)

Niwka – południowa dzielnica Sosnowca od 1953, w latach 1916–1953 samodzielna gmina Niwka w powiecie będzińskim, wcześniej wieść i osada rybacka, potem także osada fabryczna, wzmiankowana po raz pierwszy w 1581.

Nowa CzęstochowaW
Nowa Częstochowa

Nowa Częstochowa − dawne miasto u podnóża Jasnej Góry, które prawa miejskie otrzymało w 1717 roku. Przed nadaniem praw miejskich nosiła nazwę Częstochówka. W 1826 roku miasto połączono ze Starą Częstochową tworząc współczesną Częstochowę. Obecnie stanowi część dzielnicy Częstochówka-Parkitka.

NowokrzepiceW
Nowokrzepice

Nowokrzepice – dawne miasto (1788-1810), obecnie fizycznie niespójna część miasta Krzepice.

Nowy BytomW
Nowy Bytom

Nowy Bytom – dzielnica i centrum administracyjne miasta Ruda Śląska. W latach 1947–1958 odrębne miasto.

Olsztyn (województwo śląskie)W
Olsztyn (województwo śląskie)

Olsztyn – wieś w Polsce, w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, około 15 km na południowy wschód od Częstochowy, siedziba gminy Olsztyn. Przez miejscowość biegnie Szlak Orlich Gniazd. Nad wsią góruje wzgórze, na którym znajdują się ruiny XIV-wiecznego zamku.

Pilchowice (województwo śląskie)W
Pilchowice (województwo śląskie)

Pilchowice – wieś sołecka w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie gliwickim, w gminie Pilchowice, siedziba gminy Pilchowice. Historycznie leży na Górnym Śląsku.

Porąbka (Sosnowiec)W
Porąbka (Sosnowiec)

Porąbka – wschodnia dzielnica Sosnowca. W latach 1967–1973 samodzielne miasto w powiecie będzińskim, na następne dwa lata wcielona w granice Kazimierza Górniczego jako jego dzielnica.

PrzyrówW
Przyrów

Przyrów – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Przyrów, nad Wiercicą. Siedziba gminy Przyrów. Dawniej miasto.

Ruda (Ruda Śląska)W
Ruda (Ruda Śląska)

Ruda – najstarsza dzielnica Rudy Śląskiej. Według danych z 2006 roku zamieszkiwało 23 134 osób. W latach 1947–1958 samodzielne miasto, odrębne od Nowego Bytomia i Wirku.

StaromieścieW
Staromieście

Staromieście – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Lelów.

Strzemieszyce WielkieW
Strzemieszyce Wielkie

Strzemieszyce Wielkie – dzielnica Dąbrowy Górniczej, położona pomiędzy Redenem i Strzemieszycami Małymi, przy drodze krajowej nr 94. Oddalona o 7,5 km od centrum. Przez Strzemieszyce przepływają rzeki Rakówka oraz Jamki, które z kolei wpływają do Bobrka.

StrzybnicaW
Strzybnica

Strzybnica – dzielnica Tarnowskich Gór położona w północno-zachodniej części miasta. Dawniej osiedle a także samodzielne miasto.

SzczakowaW
Szczakowa

Szczakowa – dzielnica Jaworzna w województwie śląskim. W latach 1933–1956 była samodzielnym miastem, a w latach 1934–1954 także siedzibą wiejskiej gminy Szczakowa.

SzopieniceW
Szopienice

Szopienice – część jednostki pomocniczej Szopienice-Burowiec, położona we wschodniej części Katowic, nad Rawą, około 8 km na wschód od centrum. W latach 1947-1959 samodzielne miasto.

Wesoła (Mysłowice)W
Wesoła (Mysłowice)

Wesoła – dzielnica Mysłowic.

Wielowieś (województwo śląskie)W
Wielowieś (województwo śląskie)

Wielowieś – wieś sołecka w Polsce, położona w województwie śląskim, w powiecie gliwickim, w gminie Wielowieś. Siedziba gminy Wielowieś. Historycznie leży na Górnym Śląsku.

WirekW
Wirek

Wirek – dzielnica Rudy Śląskiej, którą według danych z 2006 roku zamieszkiwało 20 595 osób.

Włodowice (województwo śląskie)W
Włodowice (województwo śląskie)

Włodowice – wieś w Polsce, w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, siedziba gminy Włodowice.

Zagórze (Sosnowiec)W
Zagórze (Sosnowiec)

Zagórze – północna, wielka dzielnica Sosnowca, przeobrażona zupełnie z budową Huty Katowice. W latach 1967–1975 samodzielne miasto w powiecie będzińskim.

ZąbkowiceW
Ząbkowice

Ząbkowice – dzielnica Dąbrowy Górniczej, położona 8 km na północny wschód od centrum miasta, nad Trzebyczką, przy starym szlaku handlowym Olkusz-Siewierz. W latach 1962–1975 samodzielne miasto, od 1973 – siedziba gminy wiejskiej Ząbkowice.

ZbrosławiceW
Zbrosławice

Zbrosławice – wieś sołecka w Polsce, położona w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim, w gminie Zbrosławice, siedziba tejże gminy.

Żarnowiec (województwo śląskie)W
Żarnowiec (województwo śląskie)

Żarnowiec – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Żarnowiec. Miejscowość jest siedzibą gminy Żarnowiec. Dawniej miasto. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa katowickiego.