Herb BarczewaW
Herb Barczewa

Herb Barczewa - przedstawia dwa białe anioły ze złotymi skrzydłami na błękitnym tle. Unoszą się nad zielonym wzgórzem i trzymają między sobą złotą mitrę biskupią.Wzór herbu stanowi załącznik nr 2 do Statutu Barczewa. Używanie herbu wymaga zgody Rady Gminy Barczewo.

Herb BartoszycW
Herb Bartoszyc

Herb Bartoszyc na czarnym tle tarczy dwa skrzyżowane białe topory na białej podstawie podzielonej poziomo czarnymi liniami na trzy białe pasy, z których górny jest najkrótszy a dolny najdłuższy. Nazwa miasta Bartoszyce bierze się z języka staroniemieckiego Barte oraz staropolskiego Barta oznaczających topór z szerokim ostrzem.

Herb Białej PiskiejW
Herb Białej Piskiej

Herb Białej Piskiej przedstawia w białej tarczy herbowej, po lewej stronie, zielone drzewo (lipę), stojące na zielonej murawie. Po prawej stronie umieszczono ołtarz ofiarny koloru czerwonego ze złotymi zdobieniami, przepasany wstęgą splecioną z zielonych liści dębu, na którym płonie ognisko.

Herb BiskupcaW
Herb Biskupca

Herb Biskupca - przedstawia zamek, jako gmach o spadzistym dachu z okalającymi go murami, z dwiema wieżami z blankami. Poniżej widoczna jest tarcza, na której przedstawione są obustronne schody. Tarcza ta była herbem rodzinnym biskupa Henryka Sorboma. Między tarczą i zamkiem umieszczony jest kapelusz biskupi - mitra, świadczący o godności biskupiej założyciela miasta. Od zamku biskupiego miasto wzięło swoją niemiecką nazwę - Bischofsburg.

Herb BisztynkaW
Herb Bisztynka

Herb Bisztynka przedstawia w polu błękitnym tarczę z herbem osobistym biskupa Henryka III Sorboma, za nią złoty pastorał biskupi w skos na opak ze zwieszającą się z niego chustą srebrną (pannisellus) o trzech chwostach.

Herb BraniewaW
Herb Braniewa

Herb Braniewa przedstawia na srebrnym polu zielone wzgórze i zieloną lipę z trzynastoma liśćmi. Po lewej stronie widnieje czerwony smok - jako symbol pogaństwa, a po prawej czerwony jeleń - symbol chrześcijańskiego miasta. Rogi, pazury i kopyta jelenia są koloru złotego. Trzynaście liści to symbol 13 lip stojących przed bramami miasta.

Herb Dobrego MiastaW
Herb Dobrego Miasta

Herb DziałdowaW
Herb Działdowa

Herbem Działdowa jest postać św. Katarzyny stojącej w gotyckim portalu. W prawej ręce, skierowanej ku górze, trzyma wycinek koła tortur, a w lewej, opuszczonej w dół, oparty o podłoże miecz. Po obu stronach portalu znajdują się tarcze rycerskie podzielone na 12 pól w czerwono-białą szachownicę Kolorystka herbu: suknia czerwona; płaszcz, korona, koło tortur i rękojeść miecza - złote; kolce koła tortur i miecz - stalowe; portal - złoty. Tło tarczy heraldyczny błękit.

Herb ElblągaW
Herb Elbląga

Herb Elbląga – to jeden z symboli miejskich Elbląga.

Herb EłkuW
Herb Ełku

Herb Ełku – jeden z symboli miejskich Ełku.

Herb FromborkaW
Herb Fromborka

Herb Fromborka - przedstawia w polu czerwonym mury miejskie srebrne z dwoma takimiż wieżami i zamkniętymi wrotami złotymi. Nad nią, między wieżami postać Madonny od pasa w górę w płaszczu niebieskim z dzieciątkiem na ręku.

Herb GiżyckaW
Herb Giżycka

Herb Giżycka – Herb Miasta Giżycka stanowią w polu błękitnym hiszpańskiej tarczy herbowej trzy leszcze srebrne w słup; spośród nich środkowy największy.

Herb GołdapiW
Herb Gołdapi

Herb Gołdapi - składa się z dwóch części: czerwonego orła z literą S i czarno-białych pól herbu Hohenzollernów. Herb widnieje na szeregu pieczęci miejskich, na których litera królewska często zanika, a czasem zastępowana jest literą F. Herb miasto otrzymało od Albrechta Fryderyka w 1570 r.

Herb Górowa IławeckiegoW
Herb Górowa Iławeckiego

Herb Górowa Iławeckiego – najstarsza pieczęć miejska, przyłożona na dokumencie przystąpienia Górowa do Związku Pruskiego datowana jest na rok 1440.

Herb IławyW
Herb Iławy

Na herbie Iławy widnieje postać Matki Boskiej z Dzieciątkiem na rękach, która siedzi na tronie w bramie miasta.

Herb JezioranW
Herb Jezioran

Herb Jezioran - składał się z zamku u góry i gałązki o trzech liściach u dołu. W takiej postaci widnieje na najstarszej pieczęci miejskiej, natomiast na późniejszych z XVI w., przedstawiono kościół, a na dziewiętnastowiecznych trzy wieże. Genowefa Wojciak w projektowala ten Herb 1972/1973 roku.

Herb KętrzynaW
Herb Kętrzyna

Herb Kętrzyna to niedźwiedź brązowy, ukryty między trzema młodymi iglakami rosnącymi na wzgórzu. Herb Kętrzyna znajduje się na fladze miasta.

Herb KisielicW
Herb Kisielic

Herb Kisielic – na czerwonym polu złoty orzeł zrywający się do lotu ze srebrnym (białym) nimbem. W szponach trzyma białą wstęgę ze złotym napisem S. Joannas.

Herb KorszW
Herb Korsz

Herb Korsz przedstawia na zielonym polu trzy złote kłosy, na łodydze środkowego czerwone koło kolejowe przez którego oś przechodzi uproszczony symbol kolejowego orła w kolorze złotym.Wygląd herbu określa Załącznik nr 2 do uchwały Nr XIII/81/2007 Rady Miejskiej w Korszach z dn. 28.09.2007 r. Wykorzystanie symboli gminy wymaga zgody Rady Miejskiej.

Herb LidzbarkaW
Herb Lidzbarka

Herb Lidzbarka – przedstawia złotą głowę jednorożca na niebieskim polu. Głowa zwrócona jest w prawą stronę.Herb został ustanowiony Uchwałą Nr XI/83/2003 Rady Miejskiej w Lidzbarku z dnia 25 lipca 2003 r. Zasady używania herbu określa Rada.

Herb Lidzbarka WarmińskiegoW
Herb Lidzbarka Warmińskiego

Herb Lidzbarka Warmińskiego przedstawia wizerunek Baranka Bożego na błękitnym tle, stojącego na zielonej murawie, trzymającego w prawej ugiętej nodze złoty pastorał otoczony w górnej części 7 punktami złotego koloru. Baranek zwrócony jest w prawą (heraldycznie) stronę. Wizerunek Herbu Lidzbarka Warmińskiego stanowi załącznik Nr 2 do Statutu miasta. . Baranek Boży symbolizuje Jezusa. Herb miasta w oryginale był identyczny z herbem Warmii. Baranek znajdował się na czerwonej tarczy, a pod jego nogami nie było murawy. Po rozbiorach władze pruskie zmieniły tło na błękitne, a władze polskie po wojnie dodały zieloną murawę.

Herb LubawyW
Herb Lubawy

Herb Lubawy przedstawia w czerwonym polu postać biskupa w srebrnej albie i złotym ornacie, ze złotą infułą na głowie. W lewej ręce trzyma on złoty pastorał, oparty o ziemię, zaś prawa ręka jest wzniesiona do błogosławieństwa. Po lewej stronie postaci - zielona jodła, a po prawej - zielona lipa.W herbie Lubawy widnieje postać pierwszego biskupa Prus, wcześniejszego misjonarza tych ziem, Christiana. Z jego to rąk właśnie, w XIII w., pruski książę lubawskiego grodu, przyjął chrzest. Herb symbolizuje także innych biskupów, którzy władali miastem przez 500 lat..

Herb MikołajekW
Herb Mikołajek

Herb Mikołajek przedstawia w błękitnym polu herbowym srebrną sierpowato wygiętą rybę z koroną na głowie, skutą łańcuchem. Ryba w herbie nawiązuje do legendy o Rybim Królu z pobliskiego jeziora Śniardwy.

Herb MiłakowaW
Herb Miłakowa

Herb Miłakowa – na srebrnym polu jeleń czerwony zwrócony w prawą stronę stoi na murawie zielonej.Motyw został zaczerpnięty z opisu pieczęci miejskiej z XIV wieku. Wzór herbu określa załącznik nr 2 do statutu Miłakowa.

Herb MiłomłynaW
Herb Miłomłyna

Herb Miłomłyna – na niebieskim polu białe koło młyńskie, a w środku krzyż – symbol zakonu krzyżackiego. Przywilej lokacyjny wraz z herbem Miłomłyn otrzymał w 1335 roku od komtura Zakonu Hartwiga.

Herb MłynarW
Herb Młynar

Herb Młynar przedstawia w polu błękitnym srebrne koło młyńskie a w nim złoty konar drzewa o sześciu gałęziach i sześciu liściach.

Herb MorągaW
Herb Morąga

Herb Morąga przedstawia pielgrzyma w czarnej szacie na złotym polu, stojącego boso na ziemi. W prawej ręce niesie czerwony kij z butlą wody a w lewej muszlę pielgrzyma - symbol pielgrzymujących do Santiago de Compostela.

Herb MrągowaW
Herb Mrągowa

Herb Mrągowa przedstawia czarną lewą tylną łapę niedźwiedzia na białym lub srebrnym tle. Kolorami miasta są zatem czarny i biały. Mrągowo używa tego herbu od połowy XVI wieku. Widnieje on na kilku pieczęciach miejskich z 1589 r., 1736 r., 1837 r.

Herb NidzicyW
Herb Nidzicy

Herb Nidzicy – przedstawia dzikiego męża na białym polu stojącego na zielonej ziemi pomiędzy winoroślami. Na głowie ma zieloną koronę z liści a na biodrach liściastą opaskę. W prawej ręce trzyma ukośnie srebrny miecz, w lewej złotą lilię. Istnieje prawdopodobieństwo, że budowniczowie nidzickiego zamku pochodzili z Nadrenii i próbowali na nasłonecznionym stoku góry zamkowej posadzić winorośl.

Herb Nowego Miasta LubawskiegoW
Herb Nowego Miasta Lubawskiego

Herb Nowego Miasta Lubawskiego

Herb OleckaW
Herb Olecka

Herb Olecka przedstawia w polu srebrnym zamek czerwony o trzech basztach nakrytych dachami stożkowymi błękitnymi, zwieńczonymi kulami złotymi, na którym tarcza dwudzielna w słup, w polu prawym srebrnym półorzeł czerwony brandenburski, w polu lewym szachownica Hohenzollernów.

Herb OlsztynaW
Herb Olsztyna

Herb Olsztyna – jeden z symboli miejskich Olsztyna.

Herb OlsztynkaW
Herb Olsztynka

Herb Olsztynka używany jest od założenia miasta w XIV wieku. Przedstawia postać św. Piotra odzianego w błękitną szatę, dzierżącego w prawej dłoni złoty klucz, a w lewej – laskę pątniczą. Postać, umieszczona w polu białym, stoi na zielonej murawie. Herb pochodzi od patrona olsztyneckiego kościoła – pw. św. Piotra.

Herb OrnetyW
Herb Ornety

Herb Ornety przedstawia w polu srebrnym czarnego stojącego smoka, z zakręconym ogonem i podniesionym skrzydłem, na murawie zielonej.

Herb OstródyW
Herb Ostródy

Herb Ostródy przedstawia na czerwonej tarczy herbowej Świętego Jerzego jako rycerza w złotej zbroi na białym koniu, godzącego kopią w zielonego smoka. Koń spięty w skoku w (heraldyczną) prawą stronę. Uprzęż konia czarna. Smok z otwartą paszczą, leży na plecach, skulony w odruchu obronnym.Obecna wersja herbu ustanowiona została uchwałą Nr XLI/286/94 Rady Miejskiej w Ostródzie, 30 marca 1994 r.

Herb PasłękaW
Herb Pasłęka

Herb Pasłęka – na złotym polu rycerz jadący na białym koniu przez trzy zielone pagórki w prawą stronę tarczy. Prawa ręka rycerza wzniesiona z mieczem, w lewej tarcza czerwona z białym poziomym pasem.Prawdopodobnie jest to herb mistrza zakonu krzyżackiego – Meinharda von Querfurta z Elbląga – założyciela miasta. Herb Pasłęka posiada długą tradycję heraldyczną. W obecnej formie ustanowiony został przez radę gminy Pasłęk uchwałą nr XXIII/117/92 z dnia 18.09.1992 r.

Herb PasymiaW
Herb Pasymia

Herb Pasymia przedstawia w polu srebrnym pod czerwonym ostrołukiem Matkę Boską w koronie z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce i berłem w prawej. Szata Marii jest niebieska, aureole nad głową Matki i Dziecka złote, tak jak włosy opadające na ramiona Marii.

Herb PieniężnaW
Herb Pieniężna

Herb Pieniężna przedstawia w błękitnej tarczy herbowej skrzyżowane ze sobą srebrny miecz i złoty klucz; pomiędzy nimi znajdują się trzy srebrne worki z mąką. Pierwotnie był to herb mówiący – worki mąki nawiązują do niemieckiej nazwy Pieniężna: "Mehlsack". Klucz i miecz to atrybuty patronów kościoła parafialnego, odpowiednio św. Piotra i św. Pawła.

Herb PiszaW
Herb Pisza

Herb Pisza posiada trójdzielne pole herbowe. Dolny pas jest barwy czerwonej, pas górny podzielony na dwie części : prawą białą i lewą czarną. Są to barwy herbowe elektora Fryderyka Wilhelma Hohenzollerna, który w 1645 roku nadał Piszowi prawa miejskie. Pośrodku tarczy herbowej przedstawiona jest głowa Jana Chrzciciela na złotej misie.

Herb ReszlaW
Herb Reszla

Herb Reszla przedstawia niedźwiedzia barwy brunatnej, wspinającego się po srebrnej lasce biskupiej (pastorale) ze złotą głowicą. Pole herbowe wypełnia wzór złożony z powtarzających się motywów stylizowanych żołędzi, zgrupowanych po cztery i ułożonych w grupy o kształcie liter "X", na ciemnozielonym tle. Obecna wersja jest zmodyfikowanym graficznie wariantem herbu używanego od XIV wieku, we wcześniejszych niedźwiedź barwy czarnej wraz z pastorałem umieszczony był na białym tle. Użycie w herbie pastorału ma symbolizować związek z kapitułą warmińską, do której przynależał Reszel i która dokonała lokacji miasta.

Herb Rucianego-NidyW
Herb Rucianego-Nidy

Herb Rucianego-Nidy na niebieskim polu biała żaglówka, nad nią zielony liść w tle żółta fabryka.

Herb RynuW
Herb Rynu

Herb Rynu − przedstawia brązowego jelenia spoczywającego nad brzegiem niebieskiego jeziora pod zielonym drzewem. Godło to zostało skopiowane z piętnastowiecznej pieczęci tutejszego komtura krzyżackiego. Nadanie herbu nastąpiło dopiero w 1880 r. Zasady używania herbu określa Rada Miejska.

Herb SępopolaW
Herb Sępopola

Herb Sępopola i gminy Sępopol przedstawia na srebrnej tarczy herbowej czerwoną, ceglaną i blankowaną bramę miejską z takąż basztą po lewej stronie, pływające na złotej łodzi po błękitnych wodach. Baszta dodatkowo posiada szpiczasty dach.

Herb SuszaW
Herb Susza

Herbem gminy i miasta Susz jest św. Rozalia – złotowłosa panna, stojąca na trzech stylizowanych wzgórzach koloru zielonego, ubrana w niebieską długą suknię. Cała postać zwrócona jest lekko w lewą stronę. Palcem prawej ręki wskazuje na czerwoną różę, którą trzyma w lewej dłoni. Tło tarczy herbowej wzoru gotyckiego jest koloru białego.

Herb SzczytnaW
Herb Szczytna

Herb Szczytna – jeden z symboli miejskich Szczytna.

Herb TolkmickaW
Herb Tolkmicka

Herb Tolkmicka – na złotym polu trzy zielone liście dębu z trzema korzeniami, powyżej czarny krzyż zakonny.

Herb WęgorzewaW
Herb Węgorzewa

Herb Węgorzewa przedstawia w niebieskiej tarczy herbowej białą blankowaną wieżę nakrytą spiczastym czerwonym daszkiem zwieńczonym gałką i białą chorągiewką, ukazaną z ukosa. Na przedniej ścianie wieży tarcza sercowa dwudzielna w pas: w polu górnym czerwony orzeł brandenburski ze złotą przepaską na piersiach, w polu dolnym czarno-biała szachownica Hohenzollernów. Jest to jedyne w polskiej heraldyce miejskiej przedstawienie przestrzenne obiektu architektonicznego, również w heraldyce europejskiej przedstawienia przestrzenne występują bardzo rzadko.

Herb WielbarkaW
Herb Wielbarka

Herb Wielbarka przedstawia w polu czerwonym basztę blankowaną srebrną pomiędzy dwoma świerkami złotymi na murawie zielonej, w bramie rycerz srebrny z tarczą i mieczem.

Herb ZalewaW
Herb Zalewa

Herb Zalewa stanowi w niebieskim polu en face wizerunek Jana Ewangelisty ze złożonymi rękami modlącego się w złotym kotle stojącym ogniu barwy czerwonej. Obwódka herbu czarna, nimb złoty.Herb odtworzono z pieczęci z lat 1305-1334. Wizerunek herbu przedstawiony jest w załączniku nr 1 do Statutu Zalewa.