
Balwiąg – jezioro o powierzchni 11,2 ha, położone na zachód od wsi Bolity.

Bałtyń(Buten, Butowo, Bautyń, Bałtyn, niem. Bauten See) – eutroficzne jezioro o powierzchni 23,62 ha, leżące w Lasach Taborskich, na południowy wschód od osady Białka.

Bartężek – jezioro, położone na zachód od wsi Bartężek w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Morąg.

Bieniaskie Jezioro – jezioro położone koło wsi Bieniasze, na zachód od tej wsi. Powierzchnia jeziora - 9,64 ha, lustro wody położone na wysokości 117,2 m n.p.m.

Jezioro Boldajny – jezioro położone na wschód od dawnej wsi Surajny w dawnym powiecie morąskim, gmina i poczta Miłakowo. Jezioro o powierzchni 9,64 ha.

Brzeźne Jezioro – jezioro na granicy gmin Łukta i Małdyty, położone na północ od wsi Ględy.

Jezioro Budwity – jezioro leżące na północ od wsi Budwity, południe od wsi Awajki, w sąsiedztwie Kanału Ostródzko-Elbląskiego, z którym łączy się szerokim ciekiem. Długość linii brzegowej wynosi 3250 m. W południowej części jeziora wpada strumień, płynący od wsi Budwity, w północnej wypływa ciek, wpadający do Kanału Ostródzko-Elbląskiego. Jezioro o wysokich brzegach, otoczone polami i łąkami. Jezioro było użytkowane przez Zakład Rybacki Bogaczewo Sp. z o.o. Występuje tu sandacz, szczupak, lin.

Chomik – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Morąg o powierzchni około 0,5 ha, położone w Lasach Taborskich, na południe od osady Prośno.

Jezioro Cibory – jezioro położone w gminie Ostróda na południe od wsi Kajkowo, pomiędzy osadami Cibory i Lesiak Ostródzki. Połączone kanałem z jeziorem Morliny. Nazywane również jeziorem Sędzowskim lub Szędzowskim.

Ciemne Jezioro lub Jezioro Czarne – zanikłe jezioro w Małdyckim Lesie, na zachód od wsi Małdyty, w województwie warmińsko-mazurskim. Jezioro to uległo zlądowieniu, wskutek czego powstało rozległe torfowisko „Budwity”. W 1962 roku w północnej części torfowiska zlokalizowano nieczynną już kopalnię torfu „Budwity”, zaś w części południowej utworzono rezerwat przyrody Zielony Mechacz. Jeszcze w latach 60. XX wieku w centralnej części rezerwatu istniało lustro wody o powierzchni kilkudziesięciu m², które po kilkudziesięciu latach było już trzęsawiskiem.

Ciemniak – jezioro o powierzchni 3,11 ha, położone na północny wschód od wsi Żabi Róg.

Czarne Jezioro – jezioro o powierzchni 26,11 ha, położone na północny zachód od wsi Boguchwały w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Miłakowo.

Czerniec – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w pow. ostródzkim, w gminie Małdyty, leżące na terenie Pojezierza Mazurskiego.

Dąbrowa Mała – jezioro w Polsce położone w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Dąbrówno.

Dąbrowa Wielka – największe jezioro Pojezierza Chełmińsko-Dobrzyńskiego w dorzeczu Drwęcy. Niskie brzegi, linia brzegowa słabo rozwinięta. Jezioro jest połączone z jeziorem Dąbrowa Mała. Nad jeziorem położone są wsie: Dąbrówno, Leszcz oraz Kalbornia.

Jezioro Drwęckie – jezioro na Pojezierzu Iławskim, częściowo w granicach Ostródy. Powierzchnia 880,8 ha, głębokość 22,3 m, szerokość 1,1 km, z wyspą o powierzchni 10,8 ha. Składa się z dwóch wąskich rynien – jednej równoleżnikowej, długości 12 km, oraz drugiej, odgałęzionej na północny zachód, o długości 5 km.

Jezioro Florczackie – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w pow. ostródzkim, w gminie Łukta, na zachód od wsi Florczaki, leżące na terenie Pojezierza Mazurskiego

Jezioro Francuskie – najwyżej położone jezioro o powierzchni 2,93 ha w Polsce północno-wschodniej, stanowiące część rezerwatu florystycznego. Leży na terenie Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich w gminie Ostróda. Jezioro stanowi pozostałość wytopiska po zlodowaceniu bałtyckim. Południowo-wschodni brzeg porośnięty jest ok. 140-letnią buczyną. Do jeziora przylegają torfowiska, na których rośnie wierzbówka borówkolistna, turzyce, wełnianki, czermień błotna, bobrek trójlistkowy, żurawina błotna, wierzba szara, brzoza omszona.

Gardz – jezioro o powierzchni około 1,2 ha, położone na zachód od osady Prośno.

Gardzek – jezioro o powierzchni około 0,5 ha, jezioro w dużej części zarośnięte w połowie XX w., położone w Lasach Taborskich na południe od osady Prośno, gmina Morąg, woj. warmińsko-mazurskie.

Gil – jezioro położone z południowej strony wsi Kotkowo w Lasach Taborskich, w województwie warmińsko-mazurskim, powiecie ostródzkim, w gminie Łukta.

Golub – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Łukta. Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 4,8 ha do 5,54 ha, znajdujące się w Lasach Taborskich, na wschód od osady Prośno.

Ilińsk – jezioro przepływowe o powierzchni 235,4 ha, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Miłomłyn. Przedzielone jest nasypem nieczynnej obecnie trasy kolejowej. Nad jego zachodnim brzegiem położona jest osada Majdany Małe, a nad południowym – miasto Miłomłyn.

Iłgi – śródleśne, płytkie, muliste jezioro, zaklasyfikowana jako linowo-szczupakowe, leżące między jeziorami Gil Wielki i Drwęckim. Jezioro przepływowe, w zachodniej części wpływa rzeka Iłga, niosąca wody z jeziora Gil Wielki, we wschodniej części wypływ rzeki Iłgi, płynącej do samborowskiej części Jeziora Drwęckiego. W południowej części do jeziora wpadają trzy małe strumienie. Długość linii brzegowej wynosi 3150 m.
Isąg – jezioro znajdujące się na terenie gminy Łukta. Linia brzegowa dobrze rozwinięta, brzegi w większości wysokie. Przez jezioro przepływa rzeka Pasłęka.

Jezioro Kocioł – jezioro położone koło Karnit, na północny wschód od wsi Urowo, w gminie Zalewo.

Kruka – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Miłakowo. Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 2,5 ha do 3,5 ha, położone między wsią Stare Bolity, a osadą Nowe Bolity.

Kwisąg – jezioro o powierzchni około 3,5 ha, położone na północ od wsi Niebrzydowo Wielkie w gminie Morąg.

Jezioro Litewskie – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w pow. ostródzkim, w gminie Miłakowo, położone na wschód od wsi Litwa, leżące na terenie Pojezierza Mazurskiego.

Jezioro Lubiańskie – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w pow. ostródzkim, w gminie Grunwald, leżące na terenie Pojezierza Mazurskiego.

Łążka lub Dolny Staw – jezioro o powierzchni około 6 ha, położone w Dobrocińskich Lasach, za zachód od wsi Kiełkuty.

Jezioro Miedziane, Łęg, Niedźwiedź Duży, Barowa – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, o powierzchni około 19 ha, położone w Dobrocińskich Lasach na wschód od wsi Leśnica i Małdyty.

Mielno – jezioro w Polsce położone w województwie warmińsko-mazurskim, w powiatach olsztyńskim i ostródzkim, w gminach Olsztynek i Grunwald, w miejscowości Mielno.

Morliny – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w pow. ostródzkim, w gminie Ostróda leżące niedaleko Ostródy. Zbiornik przepływowy.

Narie – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Morąg, leżące na terenie Pojezierza Iławskiego.

Powrych – jezioro w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Morąg o powierzchni 8,12 ha, położone koło wsi Tątławki.

Puzy – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, na północnych obrzeżach Ostródy, połączone jest siecią kanałów, rowów i strumieni z sąsiednimi jeziorami; od wschodu z jeziorem Szeląg Wielki, od południa z Jeziorem Drwęckim.

Jezioro Ruda Woda (Duckie) – długie jezioro rynnowe w Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Małdyty, koło wsi Szymonówko.
Jezioro Sajmino (Kajkowskie) – jezioro położone w województwie warmińsko-mazurskim w Ostródzie na południowo-wschodnim skraju miasta. Na zachód od jeziora znajduje się wieś Kajkowo. Wzdłuż północno-wschodniego brzegu przebiega Droga krajowa nr 16. Na północno-zachodnim brzegu znajduje się kąpielisko miejskie. Od południowego wschodu jest połączone ciekiem wodnym z jeziorem Sement Mały, z którym stanowiło całość do czasu, gdy w latach 1872-1875 zbudowano rozdzielający je nasyp kolejowy na linii Ostróda - Olsztynek. Zbiornik o mało rozwiniętej linii brzegowej, łagodnych stokach, piaszczystej ławicy i dnie mulisto-piaszczystym.

Sambród – jezioro o powierzchni 132 ha, położone między wsiami Sambród i Małdyty, w gminie Małdyty, powiat ostródzki, województwo warmińsko-mazurskie.

Jezioro Smordy (Jakuba) – linowo-szczupakowe jezioro położone na południowo-zachodnim krańcu Ostródy. Dorzecze Drwęcy. Zbiornik o mało rozwiniętej linii brzegowej, mulistej ławicy przybrzeżnej i mulistym dnie, o maksymalnej szerokości nieprzekraczającej 200 m oraz długości do 1450 m.

Szeląg Mały – jezioro położone na Pojezierzu Mazurskim.

Szeląg Wielki – rynnowe jezioro sielawowe, na obrzeżach rozległego kompleksu Lasów Taborskich z rezerwatem Rezerwatem Sosny Taborskie. Jezioro rynnowe o powierzchni 599 ha, długości 12,5 km, szerokości do 0,9 km, głębokości maksymalnej 35,5 m, głębokości średniej 13,5 m.

Tabórz – śródleśne jezioro leżące w Lasach Taborskich, w gminie Łukta. Nad brzegiem jeziora znajdują się wsie Tabórz i Markuszewo.

Tarąg – jezioro w gminie Morąg, w woj. warmińsko-mazurskim o powierzchni ok. 1,5 ha, leżące na południowy zachód od osady Nowe Bolity.

Jezioro Tarda – płytkie, śródleśne jezioro, typu linowo-szczupakowe, położone na obrzeżach wsi Tarda w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Miłomłyn, na zachód od Olsztyna i na południowy wschód od Jeziora Bartężek, za nieczynną linią kolejową. Powierzchnia jeziora przekracza 35 ha.

Trądla – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Morąg. Zbornik o powierzchni 5,53 ha, położony na północ od wsi Pojezierce, w pobliżu jeziora Narie.

Winiec – jezioro o powierzchni 4,04 ha, położone na zachód od wsi Winiec, w gminie Miłomłyn, w województwie warmińsko-mazurskim.

Zgniłek – jezioro o powierzchni 6,35 ha, znajdujące się na wschód od wsi Liksajny, w gminie Miłomłyn, w województwie warmińsko-mazurskim. Z jeziora Zgniłek uchodzi odpływ do jeziora Ruda Woda.