AlemaniaW
Alemania

Alemania – kraina historyczno-geograficzna położona na terenie Szwajcarii, Liechtensteinu, Austrii (Vorarlberg), Niemiec, Francji (Alzacja) i Włoch (Tyrol). Alemania to także niemieckojęzyczny region w centralnej i wschodniej części Szwajcarii, zamieszkany przez Szwajcarów niemieckojęzycznych. Głównym miastem regionu jest Zurych. Alemania dzieli się na mniejsze obszary. Podział przedstawia się następująco:Mittelland Szwajcaria Północno-zachodnia Zurych Szwajcaria Wschodnia Szwajcaria Środkowa

AllgäuW
Allgäu

Allgäu – niemiecki region geograficzny w południowo-zachodniej Szwabii, w Bawarii i częściowo Badenii-Wirtembergii. Stolicą regionu jest Kempten (Allgäu). Allgäu często przedstawiany jest na mapie w kształcie liścia chmielu.

Alpy AlgawskieW
Alpy Algawskie

Alpy Algawskie – pasmo górskie, część Alp Bawarskich, w Północnych Alpach Wapiennych. Leży w Austrii i Niemczech (Bawaria), między Jeziorem Bodeńskim i doliną rzeki Lech. Pasmo nie przekracza 3000 m n.p.m.; najwyższym szczytem jest Großer Krottenkopf, który osiąga 2657 m. Głównym miastem regionu jest Oberstdorf.

Alpy BawarskieW
Alpy Bawarskie

Alpy Bawarskie – pasmo górskie w łańcuchu Północnych Alp Wapiennych. Rzeka Lech dzieli je na Alpy Algawskie na zachodzie, rzeka Loisach – na Alpy Berchtesgadeńskie na wschodzie. Administracyjnie Alpy Bawarskie leżą w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria. Dzielą się na wiele pomniejszych pasm, spośród których najwyższe to Wettersteingebirge ze szczytem Zugspitze.

Alpy BerchtesgadeńskieW
Alpy Berchtesgadeńskie

Alpy Berchtesgadeńskie – pasmo górskie, część Alp Salzburskich, w Północnych Alpach Wapiennych. Leży w Austrii (Salzburg) i Niemczech (Bawaria), okala miejscowość Berchtesgaden. Granice pasma wyznaczają rzeki: Salzach, Mühlbach, Trockenbach, Urslau i Saalach. Najwyższym szczytem jest Hochkönig, który osiąga 2941 m. Główne miasta regionu to Salzburg, Bischofshofen, Saalfelden i Bad Reichenhall.

Ammergauer AlpenW
Ammergauer Alpen

Ammergauer Alpen – pasmo górskie, część Alp Bawarskich w Północnych Alpach Wapiennych. Pasmo to leży na granicy między Niemcami (Bawaria), a Austrią (Tyrol). Jest to zdecydowanie jedno z niższych pasm Alp; najwyższy szczyt Daniel osiąga wysokość 2340 m.

Basen Szwabsko-FrankońskiW
Basen Szwabsko-Frankoński

Basen Szwabsko-Frankoński, także Progi Szwabsko-Frankońskie – duży region fizycznogeograficzny na południu Niemiec, obejmujący większość landu Badenia-Wirtembergia oraz bawarskiej Frankonii, a także fragmentarycznie wchodzący na terytorium Szwajcarii.

Bayerische VoralpenW
Bayerische Voralpen

Bayerische Voralpen – pasmo górskie, część Alp Bawarskich, w Północnych Alpach Wapiennych. Leży w przeważającej części w południowych Niemczech, w Bawarii; mniejsza część leży w Austrii, w kraju związkowym Tyrol. Najwyższym szczytem pasma jest Krottenkopf, który osiąga wysokość 2086 m. Największym miastem rejonu jest Kufstein.

ChiemgauW
Chiemgau

Chiemgau – historyczny i kulturowy region w Górnej Bawarii. Obejmuje powiaty Traunstein i Rosenheim. Najwyższym szczytem jest Wendelstein, a największym jeziorem Chiemsee.

Chiemgauer AlpenW
Chiemgauer Alpen

Chiemgauer Alpen – pasmo górskie, część Alp Bawarskich, w Północnych Alpach Wapiennych. Leży w Austrii i Niemczech (Bawaria). Jest to jedno z niższych pasm alpejskich; najwyższym szczytem jest Sonntagshorn, który osiąga 1961 m. Główne miasta regionu to Salzburg i Kufstein.

DöbrabergW
Döbraberg

Döbraberg – szczyt w Lesie Frankońskim, w Bawarii, w Niemczech, o wys. 794 m n.p.m.

SmreczanyW
Smreczany

Smreczany, Góry Fichtel, Smreczane Góry – zalesione pasmo górskie w Niemczech i w zachodnich Czechach. Rozciąga się między Rudawami, Lasem Frankońskim i Lasem Czeskim.

FrauenchiemseeW
Frauenchiemsee

Frauenchiemsee – druga co do wielkości wyspa na jeziorze Chiemsee w Bawarii w Niemczech. Jest wyłączona z obszaru niemunicypalnego Chiemsee i wchodzi w skład gminy Chiemsee w powiecie Rosenheim – najmniejszej gminy w Górnej Bawarii. Powierzchnia ok. 12 ha.

Góry Hesko-FrankońskieW
Góry Hesko-Frankońskie

Góry Hesko-Frankońskie lub system górski Odenwaldu, Spessartu i Südrhönu – makroregion fizycznogeograficzny składający się z gór niskich i pogórzy będących północną krawędzią Basenu Szwabsko-Frankońskiego. Składa się z gór Odenwaldu, Spessartu i południowych pogórzy Rhönu (Südrhön). Najwyższym szczytem jest Katzenbuckel (626 m n.p.m.) w Odenwaldzie.

Großer ArberW
Großer Arber

Großer Arber – szczyt w paśmie górskim Las Bawarski (Niemcy), nazywany Królem Lasu Bawarskiego. Wysokość 1456 m n.p.m.

HallertauW
Hallertau

Hallertau – obszar w środkowej Bawarii o powierzchni 2 400 km²; największy na świecie zwarty obszar uprawy chmielu. Lokalna produkcja stanowiła w 2016 roku 86% niemieckiej i 34% światowej.

HaßbergeW
Haßberge

Haßberge - wyżyna Średniogórza Niemieckiego osiągająca w najwyższym punkcie 512 m n.p.m. na północ od Menu w Dolnej Frankonii i powiatu Bamberg w Bawarii. Mająca charakter przełomowy Dolina Menu oddziela mezoregion od jego siostrzanego pasma Steigerwald. Pomiędzy Ebelsbach a Haßfurtem rzeka przenika wyżyny szeroką doliną i tworzy wygodne połączenie pomiędzy górnym Menem a żyznym obszarem środkowego Menu.

Herrenchiemsee (wyspa)W
Herrenchiemsee (wyspa)

Herrenchiemsee – największa z wysp na jeziorze Chiemsee w Górnej Bawarii. Administracyjnie należy do gminy Chiemsee. Na wyspie mieszka na stałe kilka-kilkanaście osób.

KarwendelW
Karwendel

Karwendel – pasmo górskie w Północnych Alpach Wapiennych. Leży na pograniczu południowych Niemiec (Bawaria) i Austrii (Tyrol). 125 szczytów przekracza 2000 m n.p.m., jednak żaden z nich nie jest wyższy niż 3000 m; najwyższy szczyt – Birkkarspitze osiąga 2749 m. Największe miasto w pobliżu to Monachium.

Kraina SzumawskaW
Kraina Szumawska

Kraina Szumawska – podprowincja fizycznogeograficzna w obrębie Masywu Czeskiego, po części na terenie Czech, Bawarii i Austrii. Po Sudetach jest to drugi najwyższy łańcuch górski Czech, a po Alpach i Schwarzwaldzie - trzeci w granicach Niemiec.

Krater SteinheimW
Krater Steinheim

Krater Steinheim – krater uderzeniowy w zachodniej części Bawarii w Niemczech. W jego wnętrzu położona jest miejscowość Steinheim am Albuch.

KrautinselW
Krautinsel

Krautinsel – niezamieszkana wyspa na jeziorze Chiemsee w Bawarii w Niemczech. Jest wyłączona z obszaru niemunicypalnego obejmującego jezioro Chiemsee i wchodzi w skład gminy Chiemsee w powiecie Rosenheim.

Las BawarskiW
Las Bawarski

Las Bawarski - określenie stosowane na bawarską część makroregionu fizycznogeograficznego Szumawy znajdującego się na terenie Czech, Austrii i Niemiec. Najwyższym szczytem jest Großer Arber.

Las CzeskiW
Las Czeski

Las Czeski – makroregion o charakterze wyżynno-górskim na granicy Czech i Bawarii. Dla części niemieckiej używany jest wariantowy egzonim Las Górnopalatynacki. W Czechach odróżnia się makroregion Las Czeski oraz stanowiący jego najwyższą część mezoregion Las Czeski.

Las FrankońskiW
Las Frankoński

Las Frankoński – pasmo gór niskich w Niemczech, położone między Turyńskimi Górami Łupkowymi a Smreczanami, stanowiące część Średniogórza Turyńsko-Frankońskiego, będącego jednym z podprowincji fizycznogeograficznych Średniogórza Niemieckiego. Najwyższy punkt to Döbraberg.

Nördlinger RiesW
Nördlinger Ries

Nördlinger Ries – kolista depresja w zachodniej części Bawarii, Niemcy. Miasto Nördlingen jest położone ok. 6 km na południowy zachód od punktu centralnego tej depresji. Jest to krater uderzeniowy powstały 14,3 – 14,5 miliona lat temu.

OdenwaldW
Odenwald

Odenwald – niewysoki masyw górski w południowej części Niemiec, w sąsiedztwie rzek Men i Neckar.

Park Krajobrazowy Las FrankońskiW
Park Krajobrazowy Las Frankoński

Park Krajobrazowy Las Frankoński – park natury położony w Górnej Frankonii, w Bawarii, w Niemczech. Założony 23 kwietnia 1973. Obejmuje obszar ok. 1 023 km². Leży na terenie powiatów Kronach, Kulmbach i Hof.

Park Narodowy BerchtesgadenW
Park Narodowy Berchtesgaden

Park Narodowy Berchtesgaden – znajduje się w południowo-wschodniej części Niemiec w Alpach (Bawaria), od południa graniczy z Austrią. Park został utworzony 1 sierpnia 1978. Całkowita powierzchnia parku wynosi 21 000 ha. Najwyższym szczytem na terenie Parku jest Watzmann 2 713 m n.p.m. Od roku 1990 Park jest częścią Rezerwatu Biosfery Berchtesgaden zgłoszonego w UNESCO.

Podgórze RudawskieW
Podgórze Rudawskie

Podgórze Rudawskie – makroregion w północno-zachodnich Czechach, część podprowincji Kraina Rudaw.

Region planowaniaW
Region planowania

Region planowania – obszar w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, na którym są określone zasady i cele planowania regionalnego. Obszar ten jest mniejszy niż kraj związkowy a większy niż jednostka osadnicza. Jest ich łącznie 18, powstały 1 kwietnia 1973.

Region Ren-MenW
Region Ren-Men

Region Frankfurt/Ren-Men (Frankfurt/Rhein-Main), w skrócie nazywany po prostu „Ren-Men” (Rhein-Main) jest aglomeracją w południowej Hesji, jak i w graniczących krajach związkowych Nadrenii-Palatynacie i Bawarii.

RhönW
Rhön

Rhön – pasmo górskie pochodzenia wulkanicznego w środkowych Niemczech, rezerwat biosfery. Część Średniogórza Niemieckiego. Rhön jest znany ze swych źródeł mineralnych i łagodnych szczytów. Wzniesienia w paśmie osiągają do 950,2 m n.p.m. (Wasserkuppe). Największym miastem w pobliżu jest Fulda.

Schalch (Chiemsee)W
Schalch (Chiemsee)

Schalch – sztuczna wysepka na jeziorze Chiemsee w Bawarii w Niemczech. Najmniejsza z czterech wysp znajdujących się na tym zbiorniku wodnym i jedyna, wchodząca wraz z taflą jeziora w skład obszaru niemunicypalnego Chiemsee.

SmreczanyW
Smreczany

Smreczany, Góry Fichtel, Smreczane Góry – zalesione pasmo górskie w Niemczech i w zachodnich Czechach. Rozciąga się między Rudawami, Lasem Frankońskim i Lasem Czeskim.

SpessartW
Spessart

Spessart – niski masyw górski w południowo-zachodniej części Niemiec. Położone one jest w większości w kraju związkowym Bawaria oraz częściowo w Hesji. Najwyższy jego szczyt, Geiersberg, wznosi się na wysokość 585 m n.p.m. Nazwa wywodzi się ze staroniemieckiego określenia „Puszcza Dzięciołów”.

Stara BawariaW
Stara Bawaria

Stara Bawaria – jedna z trzech tradycyjnych części obecnego kraju związkowego Bawaria, obok Szwabii i Frankonii. Stara Bawaria tworzyła elektorat Bawarii; określenie służyło też do określania mieszkańców tej krainy. Obecnie składa się z trzech okręgów (rejencji): Górnej i Dolnej Bawarii oraz Górnego Palatynatu. Region jest zamieszkany przez katolicką większość.

SteigerwaldW
Steigerwald

Steigerwald - wyżyna Średniogórza Niemieckiego w bawarsko - frankońskiej części Wyżyny Meńsko-Neckarskiej w połowie drogi między Würzburgiem a Norymbergą na granicy Dolnej i Środkowej Frankonii. Najwyższym wzniesieniem jest Scheinberg. Kontynuacją Steigerwaldu na północ, po prawej stronie Menu jest Haßberge, a na południe, południowy zachód Frankenhöhe. Region jest chroniony w ramach parku krajobrazowego o powierzchni 1280 km².

Steinernes MeerW
Steinernes Meer

Steinernes Meer – płaskowyż na granicy Niemiec (Bawaria) i Austrii (Salzburg), w Północnych Alpach Wapiennych. Według Alpenvereinseinteilung der Ostalpen leży w Alpach Berchtesgadeńskich. Płaskowyż zajmuje powierzchnię ok. 160 km². Bawarska część płaskowyżu należy do Parku Narodowego Berchtesgaden.

SteinwaldW
Steinwald

Steinwald – zalesiony grzbiet górski stanowiący najbardziej na południe wysuniętą część Smreczan. Najwyższy szczyt, Platte, wznosi się 946 m n.p.m. W przeciwieństwie od reszty bawarskich Smreczan, miejscowa ludność jest w większości wyznania katolickiego. W 1970 pasmo objęto ochroną w ramach parku krajobrazowego.

Szumawa (makroregion)W
Szumawa (makroregion)

Szumawa – makroregion fizycznogeograficzny na terenie Czech, Bawarii i Austrii, stanowiący południową część Krainy Szumawskiej, ciągu pasm górskich i wyżyn ograniczających Masyw Czeski od południowego zachodu.

Szwajcaria FrankońskaW
Szwajcaria Frankońska

Szwajcaria Frankońska, w podziale fizycznogeograficznym Niemiec określana też jako Wiesentalb od rzeki Wiesent przez nią przepływającą – wyżyna we Frankonii w Niemczech (Bawaria), stanowi środkową część Północnej Jury Frankońskiej. W przybliżeniu zamyka się w czworokącie wyznaczonym przez miejscowości Pegnitz - Gräfenberg - Forchheim - Hollfeld. Słynie z pagórkowatego krajobrazu porozcinanego dolinami rzek, pełnego skalnych formacji, jaskiń i zamków. Niekiedy w mowie potocznej określenie Szwajcaria Frankońska się rozszerza na cały obszar Północnej Jury Frankońskiej.

Turyńskie Góry ŁupkoweW
Turyńskie Góry Łupkowe

Turyńskie Góry Łupkowe – pasmo górskie w Turyngii i niewielkim stopniu w Bawarii na północy powiatu Kronach, część Średniogórza Niemieckiego. Znajduje się między Lasem Turyńskim na północnym-zachodzie i pokrewnym Lasem Frankońskim na południowym-wschodzie. Ma charakter płaskowyżu porozcinanego głębokimi dolinami rzecznymi.

VogtlandW
Vogtland

Vogtland – wyżyna w Niemczech oraz w niewielkim stopniu w Czechach. Stanowi część Średniogórza Niemieckiego. Wzniesienia w paśmie nie przekraczają 800 m n.p.m. Największe miasta w pobliżu to Plauen, Gera, Hof.

WettersteingebirgeW
Wettersteingebirge

Wettersteingebirge - pasmo górskie, część Alp Bawarskich, w Północnych Alpach Wapiennych. Leży na granicy Niemiec (Bawaria) i Austrii (Tyrol). Nie przekraczają 3000 metrów nad poziomem morza; najwyższy szczyt Zugspitze osiąga 2962 m. Największe miasto w pobliżu to Monachium.

Wyżyna BawarskaW
Wyżyna Bawarska

Wyżyna Bawarska, Przedgórze Alpejskie – przedpole północnej części Alp, leżące na obszarze południowo-zachodnich Niemiec. Wraz z Wyżyną Szwajcarską i Przedgórzem Austriackim tworzy Północne Przedgórze Alp.

Wyżyna FrankońskaW
Wyżyna Frankońska

Wyżyna Frankońska, także Jura Frankońska – wyżyna w południowej części Niemiec, na obszarze Bawarii, w dorzeczu rzek Dunaj i Men. Stanowi zachodnie przedłużenie Jury Szwabskiej, od której jest oddzielona kraterem Nördlinger Ries.

Wyżyna Meńsko-NeckarskaW
Wyżyna Meńsko-Neckarska

Wyżyna Meńsko-Neckarska (329.1) – makroregion w regionalizacji fizycznogeograficznej Niemiec zaproponowanej przez J. Kondrackiego obejmujący centralną część Basenu Szwabsko-Frankońskiego, położoną niżej od otaczających je wyżyn i gór Jury Szwabskiej, Wyżyny Frankońskiej, Gór Hesko-Frankońskich i najwyższego z nich Schwarzwaldu. Głównymi rzekami odwadniającymi region są dopływy Renu: Men i Neckar. Jest to region gęsto zaludniony, intensywnie wykorzystywany rolniczo, z rozwiniętym przemysłem. Największymi miastami w granicach wyżyny są Stuttgart, będący stolicą Badenii-Wirtembergii i Norymberga.

Wzgórza Górnopalatynacko-GórnomeńskieW
Wzgórza Górnopalatynacko-Górnomeńskie

Wzgórza Górnopalatynacko-Górnomeńsskie – makroregion fizycznogeograficzny w Bawarii wyróżniony przez niemiecki Urząd Ochrony Środowiska. Jest to długi na 170 km., ale szeroki jedynie na 7-35 km. pas licznych wzgórz oddzielających wyższą Wyżynę Frankońską na zachodzie oraz Smreczany i Krainę Szumawską na wschodzie.

ZugspitzeW
Zugspitze

Zugspitze – najwyższy szczyt górski w Niemczech. Należy do Korony Europy.