Miasta LibanuW
Miasta Libanu

Według danych oficjalnych pochodzących z 2005 roku Liban posiadał ponad 20 miast o ludności przekraczającej 7 tys. mieszkańców. Stolica kraju Bejrut jako jedyne miasto liczyło ponad 1 milion mieszkańców; 3 miasta z ludnością 100÷500 tys.; 4 miasta z ludnością 50÷100 tys.; 3 miasta z ludnością 25÷50 tys. oraz reszta miast poniżej 25 tys. mieszkańców.

Ad-DamurW
Ad-Damur

Ad-Damur – nadmorskie miasto w Libanie 24 km na południe od Bejrutu. Liczy 26 956 mieszkańców.

Al-BatrunW
Al-Batrun

Al-Batrun – miasto w Libanie, na wybrzeżu Morza Śródziemnego, na południe od przylądka Ras asz-Szaka, 54 km na północ od Bejrutu, 33 km na południe od Trypolisu, siedziba dystryktu Al-Batrun. Liczy 11 tys. mieszkańców (2006). Niewielki port rybacki wokół małej zatoki, ośrodek produkcji owoców. W starożytności i średniowieczu ośrodek produkcji wyśmienitych win. Zamieszkane przez maronitów, siedziba biskupa maronickiego. Zabytki: rzymski amfiteatr wykuty w skale, maronicka katedra świętego Stefana z XIX wieku, prawosławna cerkiew świętego Jerzego z XIII wieku, kaplica Matki Boskiej Morza.

Al-ChijamW
Al-Chijam

Al-Chijam, także Chiam lub Khiam – miejscowość w południowym Libanie, w dystrykcie Kada Mardż Ujun. Podczas okupacji izraelskiej w latach 80. i 90. XX wieku Al-Chijam znajdowało się pod kontrolą Armii Południowego Libanu. Mieściło się tutaj ciężkie więzienie, w którym przetrzymywano osoby podejrzane o sprzyjanie antyizraelskiemu ruchowi oporu.

Al-HirmilW
Al-Hirmil

Al-Hirmil, Hermel – miasto w Libanie; w Muhafazie Bekaa, siedziba dystryktu Kada Hirmil. Hirmil leży 143 km na północny wschód od Bejrutu, w pobliżu rzeki Orontes. Miasto zamieszkiwane jest w większości przez ludność szyicką. Ok. 6 km od Hirmilu znajduje się starożytna piramida.

Al-KahhalaW
Al-Kahhala

Al-Kahhala – miejscowość w Libanie, w dystrykcie Alajh, ok. 13 km na południe od Bejrutu, zamieszkana przez maronitów.

Al-MuchtaraW
Al-Muchtara

Al-Muchtara – niewielkie miasto w Libanie, w dystrykcie Kada Asz-Szuf, położone ok. 50 km na południowy wschód od Bejrutu i 29 km od nadmorskiego Ad-Damur. Jest siedzibą druzyjskiego rodu Dżumblatt.

AlajhW
Alajh

Alajh – miasto w Libanie, liczy 27,8 tys. mieszkańców (2006). Ośrodek przemysłu spożywczego.

AmjunW
Amjun

Amjun – miasto w Libanie, 78 km na północ od Bejrutu, 18 km na południe od Trypolisu, centrum administracyjne dystryktu Kada Al-Kura. Miejscowość zamieszkiwana jest głównie przez grekokatolików. Początki osadnictwa na terenie Amjun sięgają IV tys. p.n.e. W 694 r. maronici pokonali bizantyjską karną ekspedycję w bitwie pod Amjun. Zabytki: katedra św. Jerzego „El Dahleez”, kościół św. Jana „Al Sheer”, kościół św. Fokasa, grota św. Mariny.

AmszitW
Amszit

Amszit – miasto w zachodnim Libanie, liczące około 25 tys. mieszkańców. Leży nad Morzem Śródziemnym i jest ośrodkiem maronitów. W mieście zamieszkuje niewielka mniejszość szyicka. Amszit było obiektem ataków w 2006 podczas II wojny libańskiej. 21 stycznia 1948 roku urodził się tam Michel Sulaiman, libański wojskowy i polityk, prezydent Libanu od 2008 roku.

An-NakuraW
An-Nakura

An-Nakura – miasto w Libanie, położone w dystrykcie Kada Tyr, 103 km na południe od Bejrutu. W An-Nakurze stacjonują od 1978 roku żołnierze UNIFIL, w skład której wchodził m.in. z Polski Kontyngent Wojskowy w Libanie.

AndżarW
Andżar

Andżar – miasto w Libanie położone w dolinie Bekaa. Liczba ludności – ok. 2400. Powierzchnia – ok. 20 km².

AntiljasW
Antiljas

Antiljas – nadmorskie miasto w Libanie, w kadzie Al-Matin, 5 km na północ od Bejrutu, dawna kolonia grecka, obecnie siedziba ormiańskiego Katolikosa Wielkiego Domu Cylicyjskiego.

BaalbekW
Baalbek

Baalbek, Balabakk – miasto w północno-wschodnim Libanie, leżące w dolinie Bekaa między górami Liban i Antyliban. Liczba mieszkańców: 81 tys..

BabdaW
Babda

Babda – miasto w Libanie, stolica muhafazy Dżabal Lubnan; liczy 84,9 tys. mieszkańców (2006). Ośrodek przemysłu spożywczego. W Babdzie znajduje się rezydencja prezydenta Republiki Libańskiej.

BabdatW
Babdat

Babdat – miasto w Libanie w dystrykcie Al-Matin, 22 km od Bejrutu, 25 km od Babdy, 17 km od Dżudajdy. W okresie II wojny światowej przebywali w Babdat polscy uchodźcy cywilni.

BahamdunW
Bahamdun

Bahamdun – miasto w Libanie, w kadzie Alajh, ok. 23 km na południe od Bejrutu, zamieszkana przez chrześcijan. Bahamdun tworzą dwie wioski: Bahamdun al-Mahatta i Bahamdun ad-Daja. We wrześniu 1983 roku, podczas tzw. "wojny górskiej" toczyły się zacięte walki o Bahamdun pomiędzy milicjami chrześcijańskim i druzyjskimi. Po zdobyciu miasta druzowie zamordowali kilkuset cywilnych mieszkańców i członków SL.

Bajt ad-DinW
Bajt ad-Din

Bajt ad-Din – niewielkie miasto w Libanie, siedziba dystryktu Kada Asz-Szuf, położone 45 km na południowy wschód od Bejrutu. Od 1985 r. organizowany jest znany letni festiwal muzyczny w Bajt ad-Din.

Bajt MiriW
Bajt Miri

Bajt Miri – miasto w Libanie, w kadzie Al-Matin, w pobliżu Bejrutu, zamieszkiwane przez chrześcijan, a także druzów.

BaklinW
Baklin

Baklin – miasto w Libanie, w kadzie Asz-Szuf, 45 km na południowy wschód od Bejrutu. Od XII do XVI wieku było siedzibą emirów z rodu Maan.

BardżaW
Bardża

Bardża – miasto w zachodnim Libanie, w kadzie Asz-Szuf, leżące 32 km na południe od Bejrutu, 13 km na północ od Sydonu i 3 km na wschód od wybrzeża Morza Śródziemnego.

BaszarriW
Baszarri

Baszarri – libańskie miasto położone 1400 m n.p.m. nad Świętą Doliną w dystrykcie Kada Baszarri w muhafazie Dystrykt Północny. Miasto jest położone u podnóży lasu cedrowego. Miejsce urodzenia słynnego libańskiego pisarza, poety, malarza i rzeźbiarza - Chalila Dżubrana.

BejrutW
Bejrut

Bejrut – stolica i największe miasto Libanu, leżące w środkowej części kraju. Liczy 2 mln 60 tys. mieszkańców (2012), większość pochodzenia arabskiego. Dawniej miasto było nazywane: Birutu, Berytos. Znajduje się tu wiele zabytków i dobytku historycznego kraju.

BikfajjaW
Bikfajja

Bikfajja – miasto w Libanie, 25 km na wschód od Bejrutu. Zamieszkiwane jest głównie przez chrześcijan. Znajduje się tu letnia siedziba ormiańskiego katolikosa Cylicji. Bikfajja stanowi „matecznik” rodu Dżemajelów.

Bint DżubajlW
Bint Dżubajl

Bint Dżubajl – miasto w południowym Libanie w Muhafazie An-Nabatijja na granicy z Izraelem, twierdza Hezbollahu, największe skupisko aktywistów tej organizacji. Mieszka tu ok. 30 tys. ludzi. Dokładna liczba nie jest znana gdyż ostatni spis ludności miał miejsce w 1932 r.

BitighrinW
Bitighrin

Bitighrin – miejscowość w Libanie, w dystrykcie Al-Matin, 33 km od Bejrutu. Bitighrin zamieszkiwane jest przez ludność chrześcijańską. Najliczniejsze nazwiska to: Saliba, Murr, Samaha, Rafik.

Burdż HammudW
Burdż Hammud

Burdż Hammud – miasto w Libanie, w dystrykcie Al-Matin, w praktyce stanowiące część Bejrutu. Zamieszkiwane jest głównie przez Ormian, którzy osiedli w Libanie po ucieczce przed ludobójstwem w Turcji. Istnieje też spora społeczność szyicka. W 1951 roku Burdż Hammud zostało odrębną jednostka administracyjną. W okresie libańskiej wojny domowej toczyły się ciężkie walki w szyickiej dzielnicy Nabaa między muzułmanami a chrześcijańskimi milicjami Kataeb i Dasznakcutiun.

ByblosW
Byblos

Byblos – miasto w środkowym Libanie na wybrzeżu Morza Śródziemnego, centrum administracyjne dystryktu Kada Dżubajl.

Dajr al-AhmarW
Dajr al-Ahmar

Dajr al-Ahmar – miasto we wschodnim Libanie, w dystrykcie Kada Baalbek, 100 km od Bejrutu, siedziba maronickiego biskupstwa Baalbek-Dajr al-Ahmar.

Dajr al-KamarW
Dajr al-Kamar

Dajr al-Kamar – miejscowość w Górach Szuf w środkowym Libanie, zwana “miastem emirów”. Liczy ok. 10 tys. mieszkańców. Od XVI wieku była siedzibą libańskich gubernatorów z rodów Maan i Chehab. Szczególny rozkwit Dajr al-Kamar nastąpił w okresie panowania druzyjskiego emira Fachr ad-Dina II, którego pałac można podziwiać do dnia dzisiejszego. Miejscowość słynie z licznych zabytków.

DżazzinW
Dżazzin

Dżazzin – chrześcijańskie miasto w południowym Libanie, leżące 22 km od Sydonu i 40 km na południe od Bejrutu, siedziba dystryktu Kada Dżazzin. Dżezzin jest znanym ośrodkiem wypoczynkowym ze względu na swoje położenie, występujące tutaj lasy piniowe i czterdziestometrowej wysokości wodospady. Znajduje się tu naturalna jaskinia zwana Jaskinią Fachr ad-Dina, ponieważ emir Libanu schronił się tam przed Turkami. Zabytki: klasztor Świętego Antoniego (1774), Seraj (1898), pałac Farida Serhala, monumentalny budynek w stylu orientalnym, zawierające zbiór cennych zabytków. Miasto słynie także z tradycyjnych sztućców i sztyletów.

Dżubb DżanninW
Dżubb Dżannin

Dżubb Dżannin – miasto w Libanie, centrum administracyjne dystryktu Kada Al-Bika al-Gharbi, 68 km na południowy wschód od Bejrutu.

DżudajdaW
Dżudajda

Dżudajda Al-Matin – nadmorskie miasto w Libanie, 7 km od Bejrutu, siedziba władz dystryktu Kada Al-Matin. Większość jego mieszkańców stanowią chrześcijanie.

DżunijaW
Dżunija

Dżunija – miasto w Libanie, nad Morzem Śródziemnym, 15 km na północ od Bejrutu, centrum administracyjne dystryktu Kada Kasarwan, liczy 103 200 mieszkańców (2006). Ośrodek turystyczno-wypoczynkowy z kąpieliskiem morskim; centrum rozrywki ze znanym kasynem gry. Trzecie co do wielkości miasto kraju.

GhazirW
Ghazir

Ghazir – miejscowość w Libanie, w dystrykcie Kasarwan, miejsce urodzenia emira Beszira Szihaba II oraz prezydenta Fuada Szihaba. W mieście znajduje się zabytkowe kolegium Deir Mar Maroun, wybudowane przez jezuitów w latach 1843-44. W Ghazir zatrzymał się Juliusz Słowacki podczas swojej podróży na Bliski Wschód w 1837 roku. W okresie II wojny światowej i tuż po niej przebywali tu polscy uchodźcy, istniała polska szkoła i kościół.

HalbaW
Halba

Halba – miasto w Libanie, w muhafazie Dystrykt Północny, centrum administracyjne dystryktu Kada Akkar, 112 km na północny wschód od Bejrutu, w pobliżu granicy z Syrią. Miasto zamieszkiwane jest głównie przez sunnitów oraz w mniejszości przez prawosławnych i maronitów. W mieście znajduje się cytadela, której początki sięgają okresu rzymskiego.

HarisaW
Harisa

Harisa – miejscowość w Libanie, w kadzie Kasarwan, 20 km od Bejrutu. Harisa jest ważnym centrum pielgrzymek oraz ośrodkiem kultu maryjnego libańskich chrześcijan, którego budowę rozpoczął maronicki patriarcha Eliasz Hoyek w 1904 r., w 50 rocznicę uchwalenia dogmatu o niepokalanym poczęciu.

HasbajjaW
Hasbajja

Hasbajja – miasto w Libanie, centrum administracyjne kady Hasbajja, zamieszkiwane w większości przez społeczność druzyjską. Hasbaja znajduje się u podnóża góry Hermon, w pobliżu rzeki Hasbani, 114 km na południowy wschód od Bejrutu i 58 km na południowy zachód od Damaszku. W 1173 roku miejscowy zamek krzyżowców został zdobyty przez Szihabów, których potomkowie zamieszkują do dzisiejszego dnia zabytkową Cytadelę w Hasbai. W czerwcu 1860 roku miała miejsce masakra ok. 1000 tutejszych chrześcijan.

IhdinW
Ihdin

Ihdin – górskie miasto w Libanie, w kadzie Zagharta, 124 km na północ od Bejrutu. Historia miejscowości sięga starożytności. W VI wieku jej mieszkańcy przyjęli chrześcijaństwo w obrządku maronickim. Mieszkańcy Ihdin wspierali krzyżowców z Hrabstwa Trypolisu w walce z muzułmanami. W 1283 roku miejscowość została spalona przez wojska sułtana Kalawuna i ponownie zniszczona w 1586 roku. W XVI wieku ehdeńczycy założyli Zaghartę i od tego czasu mieszkańcy obu miast tworzą jedną wspólnotę.

KaslikW
Kaslik

Kaslik – miasto w Libanie, w muhafazie Dżabal Lubnan, graniczące od wschodu z miastem Dżunija. W mieście znajduje się Katolicki Uniwersytet Ducha Świętego. Miasto jest położone 14 km na północ od Bejrutu, stolicy Libanu.

Mardż UjunW
Mardż Ujun

Mardż Ujun, Jedaidat Marjayoun, Marjayoun, Marj Ayyun – miasto w Libanie, centrum administracyjne dystryktu Kada Mardż Ujun, zamieszkiwane w większości przez ludność chrześcijańską, a także druzów i muzułmanów.

An-NabatijjaW
An-Nabatijja

An-Nabatijja – miasto w Libanie; stolica Muhafazy An-Nabatijja; 102 tys. mieszkańców (2006). Przemysł spożywczy, włókienniczy.

RaszajjaW
Raszajja

Raszaja – miasto w Libanie, centrum administracyjne dystryktu Kada Raszajja, na północ od Hermonu, 84 km na południowy wschód od Bejrutu, 10 km od granicy z Syrią.

RijakW
Rijak

Rijak – miasto w Libanie, w dystrykcie Kada Zahla. Liczy 18 876 mieszkańców. W czasie wojny izraelsko-libańskiej w 2006, lotnisko wojskowe było kilkakrotnie bombardowane przez lotnictwo izraelskie.

SzikkaW
Szikka

Szikka – przemysłowe miasto w północnym Libanie, w kadzie Al-Batrun, położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego, 65 km od Bejrutu. W lipcu 1976 roku miejscowość została zajęta przez Palestyńczyków i ich sojuszników, którzy dokonali masakry miejscowych chrześcijan. Dopiero wsparcie lokalnej samoobrony przez prawicowe milicje, sprowadzone z innych części kraju, umożliwiło wyparcie napastników i uratowanie miasta przed całkowitym zniszczeniem.

Tyr (miasto)W
Tyr (miasto)

Tyr – starożytne miasto Fenicjan, obecnie miasto i port Sur w południowym Libanie na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Posiada połączenie kolejowe i drogowe z portem w Sydonie. Jego nazwa znaczy „skała” lub „klif”.

ZaghartaW
Zagharta

Zagharta – miasto w północnym Libanie, siedziba dystryktu, 7 km od Trypolisu, 91 km od Bejrutu. Administracyjnie tworzy jedną jednostkę municypalną z miastem Ehden, oddalonym o 24 km.

ZahlaW
Zahla

Zahla – miasto w środkowym Libanie, w Dolinie Bekaa, na wysokości 950 m, 52 km na wschód od Bejrutu; ośrodek administracyjny Muhafazy Bekaa; liczy 79 800 mieszkańców (2006); znana miejscowość wypoczynkowa ; centrum handlowe regionu uprawy winorośli i drzew cytrusowych; wyrób araku; węzeł drogowy, lotnisko. Jest największym chrześcijańskim miastem na Bliskim Wschodzie, zamieszkanym przede wszystkim przez katolików - melchitów.

Zuk MikajilW
Zuk Mikajil

Zuk Mikajil – niewielkie miasto w Libanie, w kadzie Kasarwan, pomiędzy Bejrutem a Dżuniją, 14 km od wybrzeża Morza Śródziemnego. Zamieszkiwane jest głównie przez maronitów i grekokatolików. W 1999 roku UNESCO wyróżniło Zuk Mikajil tytułem Miasta Pokoju.

Zuk MusbihW
Zuk Musbih

Zuk Musbih – miejscowość w Libanie, w kadzie Kasarwan, na północnym brzegu Nahr al-Kalb. Zuk Musbih, podobnie jak Zuk Mikajil, powstało na początku XIV wieku jako jeden z sieci posterunków strażniczych, chroniących posiadłości mameluckie w Kasarwanie przed szyitami i chrześcijanami. Zamieszkiwane jest obecnie głównie przez maronitów.