
Belá – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1378.

Biely potok – osiedle miejscowości Terchová na Słowacji. Położone jest na wysokości 575 m, przy głównej szosie, przy ujściu Dierovego potoku do Bielego potoku. Ma duże znaczenie turystyczne, gdyż znajduje się tutaj początek kilku popularnych szlaków turystycznych Małej Fatry: do skalnego wąwozu Diery oraz w masyw Wielkiego Rozsutca i Małego Rozsutca. Wychodzi stąd także szlak w Góry Kisuckie. Jest tutaj hotel, restauracja, bufety i dwa parkingi.

Bitarová – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1393.

Brezany – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1393.

Čičmany – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w powiecie Żylina.

Divina – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1325.
Divinka – wieś gminna (obec) na Słowacji, w powiecie Żylina.

Dlhé Pole – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1320.

Dolná Tižina – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1439.

Dolný Hričov – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1208.

Ďurčiná – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1393.

Fačkov – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1351.

Gbeľany – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1362.

Hôrky – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1393.

Horný Hričov – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1208.

Hričovské Podhradie – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1265.

Jasenové – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1407. Została zasiedlona przez polskich osadników z Małopolski.
Kamenná Poruba – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1368.

Kľače – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1511.

Konská – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1350.

Kotrčiná Lúčka – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1439.

Krasňany – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina.

Kunerad – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1490.

Lietava – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1300.

Lietavská Lúčka – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1393.

Lietavská Svinná – Babkov – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1393.

Lutiše – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1622.

Lysica – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1475.

Malá Čierna – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1471. Została zasiedlona przez polskich osadników z Małopolski.

Mojš – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1419.

Nededza – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1384.

Nezbudská Lúčka – wieś gminna (obec) na Słowacji, w powiecie żylińskim. Położona nad Wagiem, na styku Kotliny Żylińskiej i Małej Fatry.

Ovčiarsko – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1289.

Paština Závada – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1402.

Podhorie – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w powiecie Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1393.

Porúbka – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w powiecie Żylina.

Rajec – miasto na Słowacji w kraju żylińskim, w 2016 roku liczyło blisko 6 tys. mieszkańców.
Rajecká Lesná – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1474.
Rajecké Teplice – miasto w północnej Słowacji w kraju żylińskim, liczy ponad 2800 mieszkańców (2011). Ośrodek turystyczny, uzdrowisko. Prawa miejskie posiada od 1989.
Rosina – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1341.

Stráňavy – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1365.
Stránske – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1368. Została zasiedlona przez polskich osadników z Małopolski.

Stráža – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina.

Strečno – wieś (obec) w powiecie żylińskim, w kraju żylińskim na Słowacji. Leży na skraju Kotliny Żylińskiej na lewym brzegu Wagu, u północnych podnóży Małej Fatry Luczańskiej. W obrębie miejscowości znajduje się przełom Wagu zwany Streczniańskim Przesmykiem.

Šuja – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1393. Pierwsi mieszkańcy przybyli z Polski

Svederník – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1392.

Teplička nad Váhom – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsza pośrednia wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1235, w roku 1267 wzmiankowana bezpośrednio pod nazwą Toplucha.

Terchová – duża wieś (obec) w północnej Słowacji, położona 25 km na wschód od Żyliny, przy wylocie Vrátnej doliny. Znajduje się na pograniczu dwóch mezoregionów geograficznych: Małej Fatry i Gór Kisuckich.
Turie – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1386.

Varín – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Miejscowość położona jest w Kotlinie Żylińskiej. Zabudowania miejscowości znajdują się na obydwu brzegach rzeki Varínka,tuż przy jej ujściu do Wagu.

Veľká Čierna – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1361.

Višňové – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1393.
Zbyňov – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w powiecie Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1407.

Żylina − miasto w północnej Słowacji, siedziba władz kraju żylińskiego i powiatu Żylina. Główny ośrodek regionu Doliny Wagu.