
Antałowski Potok – potok, dopływ Czarnego Dunajca. Ma źródła na wysokości około 945 m n.p.m. w Nędzowskich Borach, na zachodnich stokach Nędzowskiego Działu. Spływa Rowem Kościeliskim w północno-zachodnim kierunku, równolegle do Kirowej Wody, ale na północ od niej. Największym dopływem jest Staników Potok. Uchodzi do Czarnego Dunajca na osiedlu Roztoki na wysokości około 870 m n.p.m., w miejscu o współrzędnych 49°17′43″N 19°51′10″E.

Betlejemka – duża polana w Kotlinie Orawickiej w miejscowości Orawice na Słowacji. Położona jest po lewej stronie Bobrowieckiego Potoku, pomiędzy Kozim Gronikiem i wzgórzem Jaszczurzyca, naprzeciwko leśniczówki Bobrowiec. Znajduje się na obszarze TANAP-u i jest przez tutejszą spółdzielnię rolniczą użytkowana jako łąka. Na południowo-zachodnim krańcu Betlejemki znajduje się naturalne źródło wody termalnej Jaszczurzyca, wypływający z niego niewielki potok przepływa przez Betlejemkę. Na południowo-wschodnim obrzeżu Betlejemki znajduje się jeszcze jedno źródło wody – Kisła Woda, z którego wypływa woda o zapachu siarkowodoru, przez miejscową ludność uważana za leczniczą.

Biały Dunajec – rzeka w Polsce, prawy dopływ Dunajca. Powstaje na wysokości ok. 730 m n.p.m. w Poroninie z połączenia Zakopianki z Porońcem. Następnie Biały Dunajec spływa przez miejscowość Biały Dunajec, Szaflary i Nowy Targ, gdzie na wysokości około 577 m n.p.m. łączy się z Czarnym Dunajcem dając początek rzece Dunajec. Przed ujściem opływa rezerwat przyrody Bór na Czerwonem. Biały Dunajec powstaje więc w Rowie Podtatrzańskim, dolny zaś jego bieg i ujście znajdują się na Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej.

Dolina Błotna – część Rowu Podtatrzańskiego, dolina oddzielająca północno-zachodni kraniec Tatr od Skoruszyńskich Wierchów. Dnem tej doliny prowadzi droga z Witanowej przez Orawice do Podbiela.

Chłabowski Potok – potok, prawy dopływ Olczyskiego Potoku.

Chochołowski Potok – potok płynący dnem Doliny Chochołowskiej w Tatrach Zachodnich. Jest uważany za środkowy bieg Czarnego Dunajca. Górnym biegiem jest Wyżni Chochołowski Potok. Nazwą Chochołowski Potok obejmuje się potok na odcinku od ujścia Jarząbczego Potoku do ujścia Koryciańskiej Siklawy. Odcinek od ujścia tej ostatniej do ujścia Kirowej Wody nosi nazwę Siwej Wody.

Chowańców Potok (Chowańcówka) – potok, lewy dopływ Porońca o długości 5,61 km, powierzchni zlewni 5,56 km² i średnim spadku 4,43%.

Dolina Cicha Orawska – dolina będąca częścią Rowu Podtatrzańskiego. Znajduje się na pograniczu Tatr i Pogórza Spisko-Gubałowskiego. Płynący jej dnem potok Cicha Woda Orawska wyznacza granicę między tymi regionami; po jego północnej stronie znajdują się Orawicko-Witowskie Wierchy, po południowej – Tatry Zachodnie. Dla odróżnienia od innej Doliny Cichej nazywana jest obecnie Doliną Cichą Orawską, dawniej nazywana była po prostu Doliną Cichą. Znajduje się niemal całkowicie na terenie Słowacji, jedynie niewielki skrawek z polaną Molkówka należy do Polski.

Cicha Woda lub Cichowiańska Woda – potok będący lewym dopływem Porońca. Wielka encyklopedia tatrzańska jako prawidłową podaje nazwę Cichowiańska Woda, uzasadniając to tym, że nazwa pochodzi od miejscowości Małe Ciche. Urzędowy wykaz wód płynących Polski natomiast podaje nazwę Cicha Woda.

Cicha Woda – rzeka, dopływ Zakopianki, uznawana za górny bieg Białego Dunajca. Ma źródła po wschodniej stronie Nędzowskiego Działu, oddzielającego zlewnię Czarnego Dunajca od zlewni Białego Dunajca. Źródła te znajdują się w dolnej części północnych stoków Hrubego Regla i na Groniku. Pierwszym dopływem Cichej Wody jest lewostronny Butorowski Potok, potem prawostronny Małołącki Potok. Około 100 m na wschód od ujścia Butorowskiego Potoku, napotykając strome, fliszowe stoki Butorowskiego Wierchu, podcina je, tworząc w nich niemal pionową ścianę o wysokości 15 m. Odbijając się od niej, zmienia kierunek o 90°. Koryto Cichej Wody ma tutaj szerokość do 4 m, a w jego dnie występują wychodnie łupków fliszowych.

Czarny Potok – potok, lewostronny dopływ Foluszowego Potoku.

Dolina Borowianki – znajdująca się na Słowacji lewa, górna odnoga Doliny Huciańskiej. Oddziela wschodnią część Gór Choczańskich od Pogórza Orawskiego. Jej dnem spływa potok Borovianka, a wzdłuż niego rozłożona jest miejscowość Wielkie Borowe. Orograficznie prawe zbocza doliny tworzą należące do Gór Choczańskich Prosieczne i Czarna Hora, lewe grzbiet Pogórza Orawskiego opadający od wierzchołka Súšava w południowo-wschodnim kierunku poprzez Grúň i Haj do Obłazów Kwaczańskich. Górną część doliny Borowianki zajmują rozległe łąki, dolna część poniżej zabudowań Wielkiego Borowego ścieśnia się w wąską dolinkę, górą trawiastą, na samym końcu zalesioną i stromą. W tej dolnej części doliny Borovianka podcięła wapienne zbocza Haja i Czarnej Hory, w wielu miejscach tworząc strome wapienne ściany i turnie. Na jednej z nich, tuż przy szlaku turystycznym, zamontowano betonowy krzyż.

Dolina Huciańska – część Rowu Podtatrzańskiego, dolina oddzielająca Tatry Zachodnie od Skoruszyńskich Wierchów i Pogórza Orawskiego. Nazwa Dolina Huciańska używana jest w polskich opracowaniach, podaje ją np. Wielka encyklopedia tatrzańska, natomiast przez część słowackich geografów i na niektórych słowackich mapach dolina ta uznawana jest za górną część Doliny Kwaczańskiej

Dolina Roztoki – niewielka dolina będąca orograficznie prawym odgałęzieniem Doliny Huciańskiej na Słowacji. Takie jest ujęcie niektórych polskich źródeł. Na słowackich mapach Dolina Huciańska jednak nie jest wyróżniana – cała dolina od Kwaczan aż po Huciańską Przełęcz jest nazywana Doliną Kwaczańską i w takim ujęciu Dolina Roztoki jest odgałęzieniem Doliny Kwaczańskiej. Znajduje się w Rowie Huciańskim i w Górach Choczańskich.

Dunajowa Polana – polana w słowackich Tatrach Zachodnich w Kotlinie Orawickiej. Jest to pierwsza z szeregu polan znajdujących się wzdłuż drogi prowadzącej od Orawic dnem Kotliny Orawickiej i jej przedłużenia – Doliny Cichej Orawskiej. Znajduje się na wysokości ok. 820 m n.p.m., po południowej stronie rzeki Orawica i biegnącej wzdłuż niej drogi. Od południowej strony za polaną ciągnie się wał Pieczyska. Powyżej Dunajowej Polany wzdłuż drogi biegnącej Kotliną Orawicką i Doliną Cichą znajduje się jeszcze kilka dalszych polan: Szatanowa Polana, Czymchowska Polana, Czaplówka i Cicha Polana – wszystkie po południowej jej stronie.

Foluszowy Potok – potok, prawostronny dopływ Młynisk.

Hawryłówka – polana zlokalizowana na orograficznie lewych zboczach doliny Czarnego Dunajca, pomiędzy potokami Siwa Woda i Przybylanka. Położona jest na wysokości ok. 885-940 m n.p.m., w niedużej odległości od szosy Kościelisko – Czarny Dunajec. Od szosy tej do polany prowadzi droga gruntowa (zaczyna się w lesie na południowy wschód od polany Pod Jaworki. Przez Hawryłówkę można tą drogą dojść do polany Molkówka.

Hotar – wzgórze znajdujące się w słowackiej Kotlinie Zuberskiej należącej do Rowu Podtatrzańskiego, a dokładniej jego części zwanej Rowem Zuberskim). W niektórych przewodnikach turystycznych podawana jest też nazwa Chotarz. Znajduje się w widłach Zimnej Wody Orawskiej i Błotnego Potoku, a także pomiędzy trzema drogami okrążającymi go z wszystkich stron; drogą Witanowa – Habówka, drogą Zuberzec – Habówka i trzecią drogą wychodzącą z Zuberca i będąca skrótem między tymi drogami. Od tej trzeciej drogi najłatwiej wyjść na wzgórze polną drogą. Względna wysokość wzgórza nad lustrem Zimnej Wody w znajdującej się u jego podnóża Habówce wynosi 105 m.

Hucianka lub Huciański Potok – potok na Słowacji spływający dnem Doliny Huciańskiej. Powstaje w miejscowości Huty z połączenia dwóch potoków: Badlovego potoku spływającego spod Huciańskiej Przełęczy oraz Potoku Jaworzyńskiego spływającego z Tatr, spod Jaworzyńskiej Przełęczy. Spływa w południowo-zachodnim kierunku przez miejscowość Huty. W Obłazach łączy się z Roztockim Potokiem i Borovianką i wpływa do Doliny Kwaczańskiej, zmieniając nazwę na Kwaczanka. Takie jest ujęcie polskich autorów. Na niektórych słowackich mapach nie jest wyróżniana nazwa Hucianka i cały potok od ujścia do źródeł ma nazwę Kwaczanka.
Iwanów Wierch – wzgórze oraz niski wałowaty grzbiet oddzielający dolne części Doliny Siwej i Doliny Przybyskiej w słowackich Tatrach Zachodnich. Iwanów Wierch zaczyna się w Zubercu i biegnie łukowato w południowym kierunku do granicy lasu. Jego kontynuacją jest Wielki Siwy Klin.

Jaworowy Potok – duży potok w słowackich Tatrach Wysokich, płynący Doliną Zadnią Jaworową i Doliną Jaworową. Wypływa z Żabiego Stawu Jaworowego. Ma kilka większych dopływów płynących z bocznych odnóg Doliny Jaworowej. W okolicach Jaworowej Polany tworzy serię niewielkich kaskad. Po opuszczeniu Tatr przepływa w północno-wschodnim kierunku Rowem Podspadzkim przez wsie spiskie: Jaworzyna Tatrzańska i Podspady. W Podspadach zakręca w północno-zachodnim kierunku i doliną pomiędzy Magurą Spiską i grzbietem Skoruśniaka. Na wysokości ok. 805 m n.p.m., powyżej Jurgowa wpada do Białki, jako jeden z jej głównych dopływów.

Kira Leśnicka – osiedle podhalańskiej wsi Kościelisko, leżące pomiędzy dolinami Kościeliską i Lejową w Tatrach Zachodnich, w pobliżu Kir. W XVI w. na mocy nadań królewskich było własnością sołtysów wsi Leśnica na wschodnim Podhalu i stąd pochodzi druga część nazwy tego osiedla. Dawniej była to koszona i wypasana polana, obecnie jest to w większości zabudowane osiedle i wraz z sąsiednią Niżnią Kirą Miętusią określane jest potocznie nazwą Kiry.

Kirowa Woda – dolny bieg Kościeliskiego Potoku płynącego Doliną Kościeliską w Tatrach Zachodnich. Według Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej Kościeliski Potok zmienia nazwę na Kirową Wodę powyżej Kir, Wykaz wód płynących Polski uściśla: poniżej ujścia Miętusiego Potoku. Według tego wykazu Kirowa Woda jest dopływem Czarnego Dunajca.
Kotlina Jaworzyńska – niewielka kotlina poniżej wylotu Doliny Jaworowej w słowackich Tatrach. Wchodzi w skład Rowu Podtatrzańskiego, a dokładniej jego części zwanej Rowem Podspadzkim. Rozłożyła się w niej niewielka słowacka miejscowość Jaworzyna Tatrzańska.

Kotlina Orawicka – kotlina na Słowacji znajdująca się w Rowie Podtatrzańskim, a dokładniej w jego części zwanej Rowem Orawickim. Znajduje się w niej miejscowość Orawice. W Kotlinie Orawickiej mają swoje ujście 3 doliny: Dolina Mihulcza, Dolina Bobrowiecka Orawska i Dolina Cicha Orawska oraz zaczyna się w niej Dolina Orawicka. Tutaj też ma swój początek rzeka Orawica, powstająca na granicy Kotliny Orawickiej i Doliny Cichej.

Kotlina Zakopiańska – kotlina pomiędzy Tatrami a Pogórzem Gubałowskim, środkowa część Rowu Zakopiańskiego. Znajduje się na niej główna, centralna część miasta Zakopane, a jej dnem spływa rzeka Zakopianka, która po połączeniu się z potokiem Poroniec tworzy Biały Dunajec.
Kotlina Zuberska – część Rowu Zuberskiego oddzielającego Tatry Zachodnie od Skoruszyńskich Wierchów. Jest to duże rozszerzenie Doliny Zimnej Wody Orawskiej poniżej wylotu Doliny Zuberskiej i Doliny Borowej Wody. Do Kotliny Zuberskiej należy również w większości bezleśny grzbiet Między Bory w widłach Zimnej Wody i Błotnego Potoku i ciągnący się po przełęcz Maniowa Przehyba. Na grzbiecie tym znajduje się pokryte polami uprawnymi wzgórze Hotar i zalesione wzgórze Starý háj.

Krzemienny Potok – potok na Słowacji będący lewym dopływem Błotnego Potoku. Ma źródła na wysokości około 1450 m w masywie Osobitej w Tatrach Zachodnich. Spływa w północno-zachodnim kierunku krętą Doliną Przednią Krzemienną. Opuszczając Tatry, zmienia kierunek na północny i wpływa na Dolinę Błotną należącą do Rowu Podtatrzańskiego. Uchodzi do Błotnego Potoku po zachodniej stronie leśniczówki Błotna, tuż przy szosie Orawice – Habówka.

Krzeptowski Potok – potok, prawy dopływ Cichej Wody Zakopiańskiej o powierzchni zlewni 1,255 km².

Maniowa Przehyba – znajdująca się na Słowacji szeroka i płaska przełęcz będąca zakończeniem zachodniego grzbietu Osobitej. Grzbiet ten poprzez Okolik i Kocie Skały opada do Maniowej Przehyby, którą uważa się za zachodnią granicę Tatr w tym miejscu. Grzbiet nie kończy się jednak tutaj, lecz w postaci niskiego i w dużym stopniu bezleśnego wału Między Bory ciągnie się jeszcze w północno-zachodnim kierunku poprzez Stáry háj do wzgórza Hotar nad Habówką. Ta druga część grzbietu (po zachodniej stronie Maniowej Przehyby należy już do Rowu Podtatrzańskiego.

Mąkowa Polana, czasem nazywana Polaną Monkową lub Mączkową – duża polana w Dolinie Mąkowej w Tatrach Bielskich na Słowacji. Położona jest na wysokości ok. 900-920 m n.p.m. w środkowej części tej doliny. Przez środek polany płynie Bielski Potok, a wzdłuż niego prowadzi ze Zdziaru do polany dość dobra droga. Na polanie po północnej stronie Bielskiego Potoku znajduje się duży hotel-dom wczasowy „Magura” z 140 miejscami noclegowymi. Po przeciwnej stronie potoku, za mostkiem, znajduje się osiedle Do Mączków, na którym rodzina o nazwisku Monka osiedliła się ok. 1885 r. Od jej nazwiska pochodzi nazwa doliny i polany. Z tej części polany roztacza się dobry widok na Tatry Bielskie. W górnym, południowo-zachodnim skraju Mąkowej Polany znajduje się wylot Doliny Kępy i ujście przepływającego nią potoku Kępa do Bielskiego Potoku. Przy szlaku turystycznym stoi figurka z napisem i ławka dla turystów.

Dolina Mąkowa – dolna część Doliny Bielskiego Potoku, od Ptasiowskiej Rówienki do jej połączenia z Doliną Zdziarską. Orograficznie lewe zbocza Doliny Mąkowej należą do Magury Spiskiej, prawe do Tatr Bielskich. Ma kilka prawobocznych odgałęzień wcinających się w północne stoki Tatr Bielskich: Dolina do Regli, Dolina Kępy i dolina Jaworzynka Bielska. Dnem doliny spływa Bielski Potok, wzdłuż niego prowadzi dość dobra Bielska Droga pod Reglami.

Między Bory – niski i płaski wał na Słowacji, ciągnący się od Maniowej Przehyby do wideł Zimnej Wody Orawskiej i Błotnego Potoku. Stanowi przedłużenie zachodniego grzbietu Osobitej w Tatrach Zachodnich. Grzbiet ten poprzez Okolik i Kocie Skały opada do Maniowej Przehyby, według Wielkiej encyklopedii tatrzańskiej uważanej za zachodnią granicę Tatr w tym miejscu. Wał Między Borami znajduje się już w Rowie Podtatrzańskim. Od wideł Zimnej Wody i Błotnego Potoku ciągnie się poprzez wzgórza Hotar i Starý háj w południowo-wschodnim kierunku po Maniową Przehybę. Względna jego wysokość nad dolinami Zimnej Wody i Błotnego Potoku nie przekracza 115 m. Jest w większości bezleśny. Zalesiona jest część wschodnia, natomiast część zachodnia z wzgórzem Hotar to pola uprawne spółdzielni rolniczej w Zubercu. Tę część przecina droga Zuberzec – Orawice – Witanowa. Przez cały wał Między Bory prowadzi też droga gruntowa dla maszyn rolniczych. Na bezleśnej części wału, wśród pół uprawnych, znajduje się niewielki lasek, na którym utworzono rezerwat przyrodniczy Rezervácia Medzi Bormi.

Miśkowiec – potok, prawostronny dopływ Cichej Wody.

Młynkowiec – potok, prawy dopływ Cichej Wody Zakopiańskiej.

Niżnia Kira Miętusia – dawna polana po wschodniej stronie wylotu Doliny Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich, od zachodu ograniczona Kirową Wodą. Wnika w głąb Doliny Kościeliskiej aż po Niżnią Kościeliską Bramę. Od XVIII w. była własnością sołtysów Miętusów z wsi Miętustwo i stąd pochodzi drugi człon nazwy tego osiedla. Obecnie stanowi część osiedla Kiry.

Olczyski Potok – potok, dopływ Zakopianki. Spływa Doliną Olczyską w polskich Tatrach Zachodnich. W dolnej części bywa też nazywany Olczanką, dawniej zaś nazywano go Olczą. Powstaje na wysokości 1067 m n.p.m. jako wypływ z potężnego Wywierzyska Olczyskiego o wydajności do 1000 l/s. Zaraz przy Olczyskim Wywierzysku dołącza do niego łożysko Suchego Potoku Olczyskiego, jest ono jednak zazwyczaj suche i wody płyną nim tylko po większych opadach czy gwałtownych roztopach.

Orawica – rzeka na Słowacji, lewobrzeżny dopływ Orawy. Według geografów polskich powstaje na wysokości ok. 834 m n.p.m. na granicy Doliny Cichej Orawskiej i Kotliny Orawickiej przy Szatanowej Polanie z połączenia dwóch potoków: Cichej Wody Orawskiej i Juraniowego Potoku. Natomiast geografowie słowaccy nie wydzielają Cichej Wody Orawskiej jako osobnego potoku, traktując go jako część Orawicy – ich zdaniem Orawica ma swoje źródła na wysokości ok. 950 m n.p.m. na polskiej polanie Molkówka.

Polana Biały Potok – polana u podnóża Tatr, u wylotu Doliny Lejowej. Znajduje się w mezoregionie geograficznym zwanym Rowem Podtatrzańskim, a dokładniej w jego części zwanej Rowem Kościeliskim. Położona jest na wysokości 890-920 m n.p.m.. Jej północnym skrajem biegnie szosa z Zakopanego do Czarnego Dunajca przez Kościelisko i Chochołów. Najstarsze dokumenty wymieniające tę polanę jako pastwisko pochodzą z XVI w. Polana składa się z dwóch części oddzielonych od siebie Lejowym Potokiem i pasem zadrzewień wzdłuż niego. Część zachodnia to polana kośna, znajdują się na niej dwa tylko szałasy. Część wschodnia jest wypasana i znajdują się na niej liczne szałasy, a w sezonie zimowym jest czynny wyciąg narciarski Przy skraju wschodnim znajduje się zajazd „Józef”. Wiosną na polanie obficie zakwitają krokusy, a jesienią zimowit jesienny.

Poroniec – potok, dopływ Białego Dunajca. Pochodzenie nazwy nie jest znane; może mieć jakiś związek z nazwą wsi Poronin, ale nawet nie wiadomo, czy najpierw nadano nazwę potokowi, czy wsi. Dawniej Porońcem nazywano także Suchą Wodę Gąsienicową oraz polanę Psią Trawkę, zaś Dolinę Suchej Wody Gąsienicowej nazywano Doliną Porońca.

Potok zza Bramki – potok wypływający z Doliny za Bramką w Tatrach Zachodnich. Ma źródło na wysokości około 1160 m n.p.m. Oprócz tego najwyżej położonego źródła w górnych partiach Doliny za Bramką jest jeszcze wiele źródeł zasilających potok i wiele małych cieków. Po opuszczeniu Tatr Potok zza Bramki przecina Drogę pod Reglami, następnie drogę Zakopane – Kościelisko i na wysokości ok. 832 m n.p.m. uchodzi do Cichej Wody Zakopiańskiej jako jej prawy dopływ. Długość potoku wynosi 3,5 km, powierzchnia zlewni 2,237 km2.

Rów Huciański – ciąg dwu dolin tworzących zachodnią część Rowu Podtatrzańskiego. Rozpoczyna się na Svoradzie na północnych stokach Prosiecznego i ciągnie po Huciańską Przełęcz. Kolejno należą do niego :Dolina Borowianki wraz z miejscowością Wielkie Borowe Dolina Huciańska wraz z Kotliną Huciańską i miejscowością Huty

Rów Orawicki – odcinek Rowu Podtatrzańskiego od przełęczy Borek po Bramę Orawską. Tworzą go kolejno: Dolina Mihulcza, Kotlina Orawicka i Dolina Cicha Orawska:

Rów Podspadzki – część Rowu Podtatrzańskiego pomiędzy Brzegowskim Działem a Zdziarską Przełęczą. Ciągnie się od słowackiej miejscowości Jaworzyna Tatrzańska wzdłuż Jaworowego Potoku przez słowacką miejscowość Podspady do podnóża grzbietu łączącego Tatry Bielskie z Magurą Spiską przez Przełęcz Zdziarską. Rów Podspadzki oddziela Tatry od Pogórza Spiskiego. Jego zachodnia część, w której znajduje się Jaworzyna Tatrzańska nosi nazwę Kotliny Jaworzyńskiej.

Rów Podtatrzański (514.14), słow. Podtatranská brázda – mezoregion fizycznogeograficzny leżący u północnego podnóża Łańcucha Tatrzańskiego i stanowiący część Obniżenia Orawsko-Podhalańskiego. Oddziela on Góry Choczańskie i Tatry od Pogórza Spisko-Gubałowskiego.

Rów Zakopiański – część Rowu Podtatrzańskiego znajdująca się pomiędzy Tatrami a Pogórzem Gubałowskim. Zachodnią jego granicę tworzy Nędzowski Dział oddzielający go od Rowu Kościeliskiego. We wschodnim kierunku Rów Zakopiański ciągnie się przez Kotlinę Zakopiańską stanowiącą jego środkową część do miejsca połączenia Zakopianki z Porońcem. Na wschód od tego miejsca ciągnie się Rów Poroniński.
Rów Zuberski – odcinek Rowu Podtatrzańskiego od Wyżniej Huciańskiej Przełęczy po przełęcz Borek. Oddziela on Tatry Zachodnie od Skoruszyńskich Wierchów. W całości znajduje się na Słowacji. Tworzą go kolejno: Dolina Borowej Wody, Kotlina Zuberska i Dolina Błotna. Słowacy czasami nazwą Zuberski Rów obejmują także Rów Huciański i Kotlinę Orawicką.

Sichlański Potok – potok, lewy dopływ Cichej Wody.

Siwa Polana – położona na wysokości 910–935 m n.p.m. śródleśna polana u wylotu Doliny Chochołowskiej, na obrzeżu Tatr Zachodnich w mikroregionie zwanym Rowem Kościeliskim. Znajduje się w odległości 1 km od skrzyżowania dróg w Roztokach, przez które przebiega droga Zakopane – Witów – Czarny Dunajec. Od skrzyżowania tego prowadzi do niej wąska asfaltowa droga. Przy drodze leśniczówka i domy.

Siwa Woda – środkowa część Chochołowskiego Potoku, od ujścia Koryciańskiej Siklawy do ujścia Kirowej Wody. Płynie ona dalej przez zachodnią część Rowu Kościeliskiego, cały czas przez las, przyjmując tylko bardzo niewielkie dopływy. W Roztokach łączy się z Kirową Wodą, tworząc rzekę Czarny Dunajec. Połączenie to następuje na wysokości około 880 m n.p.m. Zaraz powyżej tego miejsca uchodzi do Kirowej Wody jeszcze Lejowy Potok.
Siwy Potok – potok w słowackich Tatrach Zachodnich. Ma źródła na wysokości około 1400 m pod przełęczą Białe Wrótka. Spływa w północnym kierunku dnem Doliny Siwej, wpływa na Kotlinę Zuberską i zaraz powyżej zabudowań miejscowości Zuberzec łączy się z Przybyskim Potokiem, tworząc Zuberską Wodę. Takie ujęcie prezentuje Wielka encyklopedia tatrzańska. Na słowackiej mapie i w innych źródłach Zuberska Woda ma nazwę Stefkowski Potok i wypływa z Jaskini Brestowskiej. W tym ujęciu Siwy Potok jest dopływem Stefkowskiego Potoku.

Staników Potok – potok, lewy dopływ Antałowskiego Potoku.

Sucha Woda Gąsienicowa lub po prostu Sucha Woda – potok tatrzański płynący Doliną Suchej Wody. Wypływa z Zielonego Stawu Gąsienicowego w Dolinie Gąsienicowej i płynie poprzez Dolinę Gąsienicową i Dolinę Suchej Wody. Wykaz hydronimów za górny bieg Suchej Wody uznaje Czarny Potok.

Szatanowa Polana – polana w słowackich Tatrach Zachodnich, w górnej części Kotliny Orawickiej, na jej granicy z Doliną Cichą Orawską. Znajduje się w widłach Juraniowego Potoku i Orawicy.

Waniczka – polana i rozdroże szlaków turystycznych przy wylocie Doliny Bobrowieckiej Orawskiej do Kotliny Orawickiej, na obszarze TANAP-u. Jest to duża i wydłużona rówień po prawej stronie Bobrowieckiego Potoku i dobrej drogi asfaltowej. Jest użytkowana gospodarczo jako łąka, na jej środku znajduje się leśniczówka Bobrowiec. W górnym końcu polany, pod lasem, na wysokości 872 m n.p.m. znajduje się wiata dla turystów, tablice informacyjne i rozdroże szlaków turystycznych. Prowadzi stąd ścieżka i kładka przez Bobrowiecki Potok do źródła siarkowej wody mineralnej zwanego Kisłą Wodą oraz do dawnego kąpieliska termalnego Jaszczurzyca.

Zakopianka – rzeka, dopływ Białego Dunajca, uznawana za jego środkowy bieg. Górnym biegiem jest Cicha Woda, która zmienia nazwę na Zakopiankę od ujścia potoku Młyniska. Takie jest ujęcie według aktualnego Wykazu wód płynących Polski. Dawniej za początek Zakopianki uznawano ujście potoku Bystra.

Zimna Woda lub Zimna Woda Orawska – duży potok w Karpatach Zachodnich w historycznym regionie Orawie na Słowacji. Powstaje w Tatrach Zachodnich, a następnie płynie przez Kotlinę Zuberską i Kotlinę Orawską.