
Województwo tarnopolskie – województwo II Rzeczypospolitej utworzone 23 grudnia 1920 ze stolicą w Tarnopolu. Innymi głównymi miastami województwa były Złoczów, Brody, Brzeżany i Zbaraż.

Berezowica Mała – wieś na Ukrainie w rejonie zbaraskim obwodu tarnopolskiego.

Bołożynów – wieś w rejonie buskim obwodu lwowskiego Ukrainy. Do scalenia w 1934 r. w II Rzeczypospolitej miejscowość była siedzibą gminy wiejskiej w powiecie złoczowskim województwa tarnopolskiego.

Boniszyn – wieś w rejonie złoczowskim obwodu lwowskiego Ukrainy. Do scalenia w 1934 r. w II Rzeczypospolitej miejscowość była siedzibą gminy wiejskiej w powiecie złoczowskim województwa tarnopolskiego. Od 1991 r. na terytorium niepodległej Ukrainy. Przez wioskę przepływa Złoczówka.

Brody, dawniej Lubicz – miasto na Ukrainie, w obwodzie lwowskim, siedziba rejonu brodzkiego nad Suchowólką; liczą 23752 mieszkańców (2011).
Brzeżany – miasto wydzielone z rejonu na Ukrainie, w obwodzie tarnopolskim, siedziba rejonu brzeżańskiego.

Bubszczany też Bobuczany – wieś w rejonie złoczowskim obwodu lwowskiego Ukrainy. Do scalenia w 1934 r. w II Rzeczypospolitej miejscowość była siedzibą gminy wiejskiej w powiecie zborowskim województwa tarnopolskiego.

Busk – miasto na Ukrainie, w obwodzie lwowskim, nad Bugiem, siedziba administracyjna rejonu buskiego. 8,3 tys. mieszkańców (2006). W Busku rzeka Bug łączy się z rzeką Pełtwią, ze względu na dużą liczbę odnóg Bugu i mostów miasto było nazywane galicyjską Wenecją.

Chilczyce – wieś w rejonie złoczowskim obwodu lwowskiego Ukrainy. Do scalenia w 1934 r. w II Rzeczypospolitej miejscowość była siedzibą gminy wiejskiej w powiecie złoczowskim województwa tarnopolskiego.

Czerwonogród, dziś Uroczyszcze Czerwone koło Nyrkowa) – dawna miejscowość na Podolu w zachodniej Ukrainie, obecnie w rejonie zaleszczyckim obwodu tarnopolskiego. Czerwonogród położony był nad rzeką Dżuryń, wpadającą do Dniestru w pobliżu Zaleszczyk.

Czyżów – wieś w rejonie złoczowskim obwodu lwowskiego Ukrainy.

Gliniany – miasto w rejonie złoczowskim obwodu lwowskiego Ukrainy.

Grzymałów – osiedle typu miejskiego na Ukrainie, w obwodzie tarnopolskim, w rejonie husiatyńskim, nad rzeką Gniłą, przy drodze P118.

Hlibów – wieś w rejonie husiatyńskim obwodu tarnopolskiego Ukrainy.

Hnilice – wieś w rejonie podwołoczyskim obwodu tarnopolskiego Ukrainy.

Horodyłów – wieś w rejonie złoczowskim obwodu lwowskiego Ukrainy. Do scalenia w 1934 r. w II Rzeczypospolitej miejscowość była siedzibą gminy wiejskiej w powiecie złoczowskim województwa tarnopolskiego.

Jasionowce – wieś w rejonie złoczowskim obwodu lwowskiego Ukrainy.

Jazłowiec – wieś na zachodniej Ukrainie w rejonie buczackim obwodu tarnopolskiego, na południe od Buczacza, przy drodze T2016. Od 1944 jako wieś jest siedzibą rady wiejskiej. Przez wieś biegnie rzeka Olchowiec, lewy dopływ Strypy.

Kniaże – wieś w rejonie złoczowskim obwodu lwowskiego Ukrainy. Do scalenia w 1934 r. w II Rzeczypospolitej miejscowość była siedzibą gminy wiejskiej w powiecie złoczowskim województwa tarnopolskiego.
Kobyłowłoki – wieś na zachodniej Ukrainie w obwodzie tarnopolskim w rejonie trembowelskim, leżąca między Trembowlą a Czortkowem. Do 1945 w położona w Polsce, w województwie tarnopolskim, w powiecie trembowelskim. W latach 1964-1990 wieś nosiła rewolucyjną nazwę Жовтневе.
Kopyczyńce – miasto w obwodzie tarnopolskim Ukrainy, w rejonie husiatyńskim nad rzeczką Niczławą. W 1921 r. (spis) 8146 mieszkańców. Zamieszkane do 1944 r. głównie przez Polaków, Ukraińców i Żydów.

Koropiec – osiedle typu miejskiego na Ukrainie w rejonie monasterzyskim obwodu tarnopolskiego.

Kropiwna – wieś w rejonie złoczowskim obwodu lwowskiego Ukrainy. Do scalenia w 1934 r. w II Rzeczypospolitej miejscowość była siedzibą gminy wiejskiej w powiecie złoczowskim województwa tarnopolskiego.

Lackie Małe przemianowane na – wieś w rejonie złoczowskim obwodu lwowskiego Ukrainy. Do 1946 r. część wsi, podzielonej na dwie osady: Lackie Małe i Lackie Wielkie. Do scalenia w 1934 r. w II Rzeczypospolitej miejscowość była siedzibą gminy wiejskiej w powiecie złoczowskim województwa tarnopolskiego.

Lackie Wielkie – wieś w rejonie złoczowskim obwodu lwowskiego Ukrainy. Do 1946 r. część wsi, podzielonej na dwie osady: Lackie Małe i Lackie Wielkie. Do scalenia w 1934 r. w II Rzeczypospolitej miejscowość była siedzibą gminy wiejskiej w powiecie złoczowskim województwa tarnopolskiego.
Łopatyn – osiedle typu miejskiego na Ukrainie, w obwodzie lwowskim i rejonie radziechowskim. Położone jest ok. 80 km na północny wschód od Lwowa. Miasto liczy 3403 mieszkańców i jest miastem partnerskim Otmuchowa.

Majdan Gołogórski – wieś w kierunku południowo-zachodnim od Złoczowa, nad Złotą Lipą. Nazwa pochodzi od słowiańskiego słowa majdan. Powierzchnia: 2038 km². W roku 2005 zamieszkiwało ją 348 mieszkańców. Na północy znajduje się miejscowość Lackie Wielkie oraz wioska Zalesie; na południowym wschodzie leżą Remizowce; na południu Kondratów a na zachód od Majdanu znajduje się wieś Gołogóry. W południowej stronie wioski wznosi się wzgórze Horajec (Hracz)
Mikulińce – osiedle typu miejskiego w rejonie trembowelskim obwodu tarnopolskiego, 18 km na południe od Tarnopola, nad rzeką Seret na Podolu. Mikulińcom administracyjnie podlegają także: Wola, Konopkówka i Krzywki. W okolicy znajduje się stacja kolejowa Mikulińce-Strusów, na linii z Tarnopola do Kopyczyniec.

Niemiacz – wieś na Ukrainie, w obwodzie lwowskim, w rejonie brodzkim, do 1945 w Polsce, w województwie tarnopolskim, w powiecie brodzkim, w gminie Podkamień.

Nyrków, także Nerków – wieś na Ukrainie w rejonie zaleszczyckim obwodu tarnopolskiego.

Olejów – wieś i gmina w obwodzie tarnopolskim na Ukrainie, w rejonie zborowskim, w dorzeczu Dniestru nad rzeką Łopuszanką, dopływem Seretu. Leży 10 km na północny wschód od Załoźców, 14 km na południowy zachód od Zborowa.

Perepelniki – wieś w rejonie zborowskim obwodu tarnopolskiego Ukrainy.

Pietrycze – wieś w rejonie buskim obwodu lwowskiego Ukrainy. Do scalenia w 1934 r. w II Rzeczypospolitej miejscowość była siedzibą gminy wiejskiej w powiecie złoczowskim województwa tarnopolskiego.

Poczapy – wieś w rejonie złoczowskim obwodu lwowskiego Ukrainy. Do scalenia w 1934 r. w II Rzeczypospolitej miejscowość była siedzibą gminy wiejskiej w powiecie złoczowskim województwa tarnopolskiego.

Podgórzany – wieś na zachodniej Ukrainie, położona 2 km na południe od Trembowli, u ujścia Gniezny do Seretu.
Podhajce – miasto na Ukrainie, w obwodzie tarnopolskim, nad Koropcem, siedziba administracyjna rejonu podhajeckiego. Według stanu na koniec grudnia 2017 liczyło 2761 mieszkańców.

Podhorce – wieś w rejonie brodzkim obwodu lwowskiego Ukrainy. W II Rzeczypospolitej miejscowość była siedzibą gminy wiejskiej Podhorce w powiecie złoczowskim województwa tarnopolskiego.

Pomorzany – osiedle typu miejskiego na Ukrainie, w obwodzie lwowskim, w rejonie przemyślańskim, w górnym biegu rzeki Złota Lipa, przy drodze P116.

Potok Złoty – osiedle typu miejskiego na Ukrainie, 24 km od Buczacza, w rejonie buczackim na południu obwodu tarnopolskiego.

Przewłoczna – wieś w rejonie buskim obwodu lwowskiego Ukrainy. Do scalenia w 1934 r. w II Rzeczypospolitej miejscowość była siedzibą gminy wiejskiej w powiecie złoczowskim województwa tarnopolskiego.

Puźniki, Pużniki – nieistniejąca obecnie wieś na Ukrainie w rejonie monasterzyskim obwodu tarnopolskiego na południe od wsi Zalesie. Dawniej wieś sołecka na obszarze dzisiejszej Ukrainy, w dawnej gminie Koropiec w województwie tarnopolskim, położona na północ od Koropca.

Remizowce – wieś w rejonie złoczowskim obwodu lwowskiego, założona w 1469 r. W II Rzeczypospolitej miejscowość była siedzibą wiejskiej gminy Remizowce w powiecie złoczowskim województwa tarnopolskiego. Miejscowość liczy 1098 mieszkańców.

Sasów lub Sassów – wieś na północ od Złoczowa, nad Bugiem; w rejonie złoczowskim obwodu lwowskiego Ukrainy. W latach 1918–1939 w powiecie złoczowskim, województwa tarnopolskiego w Polsce; dekanat złoczowski. Ważna stacja kolejowa na linii Krasne–Tarnopol.

Sidorów – wieś w rejonie husiatyńskim obwodu tarnopolskiego nad rzeką Zbrucz na Podolu.

Słobódka Janowska – wieś położona na Ukrainie w obwodzie tarnopolskim, w rejonie trembowelskim nad prawym brzegu Seretu na południe od Janowa Trembowelskiego.

Snowicz – wieś w rejonie złoczowskim obwodu lwowskiego Ukrainy.

Sokołówka – wieś, dawniej miasteczko, w rejonie buskim obwodu lwowskiego Ukrainy. Za II Rzeczypospolitej Sokołówka była siedzibą wiejskiej gminy Sokołówka w powiecie złoczowskim w województwie tarnopolskim. W 1921 roku liczyła 2569 mieszkańców. Obecnie liczy 739 mieszkańców.

Styberówka – wieś na Ukrainie, w obwodzie lwowskim, w rejonie brodzkim, do 1945 w Polsce, w województwie tarnopolskim, w powiecie brodzkim, w gminie Podkamień.

Ścianka – wieś w obwodzie lwowskim, w rejonie złoczowskim na Ukrainie. Miejscowość liczy 147 mieszkańców.

Toporów – wieś w zachodniej Ukrainie w rejonie buskim obwodu lwowskiego. W II Rzeczypospolitej miejscowość była siedzibą gminy wiejskiej Toporów w powiecie radziechowskim województwa tarnopolskiego.

Ubinie – wieś na zachodniej Ukrainie, w rejonie kamioneckim obwodu lwowskiego, położona 40 km od Lwowa. Wieś liczy około 350 mieszkańców.

Uhorce – wieś w rejonie złoczowskim obwodu lwowskiego Ukrainy. Do scalenia w 1934 r. w II Rzeczypospolitej miejscowość była siedzibą gminy wiejskiej w powiecie złoczowskim województwa tarnopolskiego.

Urłów – wieś na Ukrainie w rejonie zborowskim obwodu tarnopolskiego.

Zalesie – wieś w rejonie złoczowskim obwodu lwowskiego Ukrainy. Do scalenia w 1934 r. w II Rzeczypospolitej miejscowość była siedzibą gminy wiejskiej w powiecie złoczowskim województwa tarnopolskiego.

Zaleszczyki – miasto, siedziba władz rejonu na Podolu, położone w głębokim jarze w zakolu Dniestru, administracyjnie znajduje się w obwodzie tarnopolskim Ukrainy.

Żuków – wieś w rejonie złoczowskim obwodu lwowskiego Ukrainy. Do scalenia w 1934 r. w II Rzeczypospolitej miejscowość była siedzibą gminy wiejskiej w powiecie złoczowskim województwa tarnopolskiego.

Żulice – wieś w rejonie złoczowskim obwodu lwowskiego Ukrainy.