
Abudża – miasto w Nigerii, od 1991 stolica tego kraju, w stanie Federalne Terytorium Stołeczne. Węzeł komunikacyjny, port lotniczy, uniwersytet.

Addis Abeba – największe miasto i stolica Etiopii. Położone jest w centrum kraju, na wysokości ok. 2400 m n.p.m. na Wyżynie Abisyńskiej, u podnóża wygasłego wulkanu Entoto.

Akra – stolica, największe miasto i główny port Ghany, siedziba dystryktu stołecznego, położona nad Zatoką Gwinejską.

Al-Ujun – nieoficjalna stolica Sahary Zachodniej, dawnej kolonii hiszpańskiej - Hiszpańskiej Afryki Zachodniej, obecnie pod kontrolą marokańską. Liczba ludności w 2014 roku wynosiła 217 732. Nieformalnie znajduje się w marokańskim regionie Al-Ujun-As-Sakija al-Hamra. Położone jest zaledwie 140 km na wschód od wyspy Fuerteventura, jednej z hiszpańskich Wysp Kanaryjskich. Znajduje się tutaj prefektura apostolska Sahary Zachodniej.

Algier – stolica Algierii. Miasto leży w obszernej zatoce nad Morzem Śródziemnym, 800 km od Marsylii. Nad miastem wznoszą się wzgórza do wysokości 400 m n.p.m. Algier jest centrum gospodarczym, kulturalnym i głównym portem kraju, a także najważniejszym ośrodkiem naukowym.

Antananarywa – stolica Madagaskaru i prowincji Antananarywa. Położona jest w środkowej części wyspy, nad rzeką Ikopa, na wysokości ok. 1400 m n.p.m. Antananarywa jest największym miastem na wyspie, stanowiącym centrum administracyjne, gospodarcze, naukowe i komunikacyjne kraju. Rozwinął się tu przemysł spożywczy, tytoniowy i włókienniczy. Znajdują się tu wyższe uczelnie University of Madagascar oraz Collège Rural d'Ambatobe.

Asmara – stolica Erytrei, na Wyżynie Abisyńskiej, na wysokości 2340 m n.p.m. Stanowi bardzo ważny węzeł kolejowy. W Asmarze znajduje się międzynarodowe lotnisko zbudowane w 1962 położone 4 km od centrum. Miasto cechuje duży wzrost liczby ludności: z 296 tys. mieszkańców w 1986 roku przez 500,6 tys. w roku 2002 do 578,9 tys. w 2006.

Bamako – stolica i największe miasto Mali. Położone w południowo-zachodniej części kraju, nad rzeką Niger, w pobliżu granicy z Gwineą. Współrzędne geograficzne Bamako to 12°39′N i 8°0′W.

Bandżul – stolica i czwarte co do wielkości miasto Gambii, usytuowane na wyspie St. Mary u ujścia rzeki Gambii do Oceanu Atlantyckiego. Ludność miasta zmniejszyła się w ostatnich latach, obecnie zamieszkuje je 34,4 tys. (2006), podczas gdy w 1993 mieszkało tu 42,6 tys. osób. Gwałtownie natomiast rosła liczba ludności zespołu miejskiego Wielki Bandżul. W 2003 zamieszkiwało go 357,2 tys. osób, czyli blisko dwa razy więcej niż 20 lat wcześniej.

Bangi – stolica i największe miasto Republiki Środkowoafrykańskiej, położone w południowej części kraju na zachodnim brzegu rzeki Ubangi. Zostało założone w 1889 roku jako fort wojsk francuskich.

Bissau – stolica Gwinei Bissau. Jest największym miastem i głównym portem kraju z 427 400 mieszkańcami (2007). Położone na wyspie u ujścia rzeki Gêba do Oceanu Atlantyckiego.

Brazzaville – największe miasto, stolica administracyjna i finansowa Konga, położone nad rzeką Kongo. Miasto zamieszkuje około 1,5 mln osób, co stanowi ponad 30% ludności tego kraju. Naprzeciwko Brazzaville, po drugiej stronie rzeki, znajduje się Kinszasa, która posiada prawie 12 milionów mieszkańców. Konurbację obu miast zamieszkuje ponad 13 milionów ludzi. Jest to jedyny przypadek na świecie, kiedy stolice dwóch państw leżą naprzeciwko siebie na dwóch przeciwnych brzegach rzeki.

Bużumbura (Bujumbura) – stolica Burundi do 23 grudnia 2018, 336,6 tys. mieszkańców (2006). Miasto leży nad jeziorem Tanganika. Jest największą aglomeracja, centrum administracyjnym, komunikacyjnym i ekonomicznym Burundi. Na północ od miasta znajduje się międzynarodowy port lotniczy Bużumbura. Sieć dróg łączy Bużumburę z miastami Bukavu i Goma w Demokratycznej Republice Konga oraz z Kigali w Rwandzie.

Chartum – stolica Sudanu, położona w miejscu, w którym łączą się wody Nilu Białego i Błękitnego. Główny ośrodek polityczny, handlowy i kulturalny kraju, ważny węzeł komunikacyjny. Uniwersytet założony w 1903. Ludność: 2203,9 tys. mieszkańców (2008) - drugie pod względem wielkości miasto kraju. Wraz z sąsiednimi miastami Omdurmanem i Chartumem Północnym tworzy zespół miejski, który zamieszkuje około 4,8 mln mieszkańców.
Dakar – stolica i największe miasto Senegalu. Położone w zachodniej części kraju, nad wybrzeżem Oceanu Atlantyckiego, na Półwyspie Zielonego Przylądka, naprzeciw wysepki Gorée. Ludność: 2,4 mln (2006).
Dodoma – oficjalna stolica Tanzanii, położona w środkowej części kraju na wysokości ok. 1100 m n.p.m., ośrodek administracyjny okręgu Dodoma, zamieszkiwana przez ok. 324 tys. mieszkańców (2002). Jest to ósme co do wielkości miasto w Tanzanii.

Dżibuti – stolica i największe miasto afrykańskiego państwa Dżibuti. Leży przy wejściu do Zatoki Tadżura, na południe od cieśniny Bab al-Mandab.

Dżuba − stolica i największe miasto w Sudanie Południowym nad Nilem Górskim, stolica utworzonej w 2005 autonomicznej republiki Sudanu Południowego, a od 9 lipca 2011 niepodległego państwa, ośrodek administracyjny stanu Jubek.

Freetown – stolica i największe miasto Sierra Leone, położone w zachodniej części kraju, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Ludność: 836 574 (2010).

Gaborone – stolica i największe miasto Botswany, ośrodek administracyjny Dystryktu South East.
Gitega – stolica Burundi, ośrodek administracyjny prowincji Gitega. Zamieszkiwane przez niecałe 23 tys. ludzi (2012), jest siódmym pod względem wielkości miastem w kraju.

Harare – stolica i największe miasto Zimbabwe. Liczba mieszkańców sięga około 1,6 mln a cała aglomeracja Harare liczy blisko 2,8 mln mieszkańców. Centrum życia politycznego, kulturalnego i edukacyjnego kraju, a zarazem centrum przemysłu i komunikacyjne. W Harare mieszczą się siedziba rządu, sądu najwyższego, siedziby lokalnych i zagranicznych firm, korporacji i organizacji pozarządowych.

Jamusukro – stolica konstytucyjna Wybrzeża Kości Słoniowej. Liczy 310 000 mieszkańców (2014). Burmistrzem miasta jest Kouacou Gnrangbé.

Jaunde – stolica i drugie co do wielkości miasto Kamerunu – ludność: 4,1 mln (2019). Stolica departamentu Mfoundi. Położone na wyżynie w południowo-zachodniej części Kamerunu, na wysokości 730 m n.p.m.

Kair – stolica i największe miasto Egiptu, największe miasto Bliskiego Wschodu, a do 2013 roku – także Afryki. Nie ma dokładnych statystyk na temat liczby ludności Kairu. Powodują to ciągłe wędrówki mieszkańców. Szacuje się, że codziennie przybywa tu tysiąc nowych mieszkańców. Ponad 2 mln osób mieszka w tzw. „Mieście umarłych”. Kair nazywane jest „Miastem tysiąca minaretów” lub „Matką Świata”. To największy ośrodek świata islamskiego. Położone jest nad Nilem.

Kampala – stolica i największe miasto Ugandy położone w południowej części kraju, w pobliżu Jeziora Wiktorii.

Kigali – stolica i największe miasto Rwandy. Położone jest w centrum państwa. Od uzyskania niepodległości przez kraj w 1962 stanowi jego największy ośrodek ekonomiczny, kulturalny i transportowy. Znajduje się tu dom i biura prezydenta Rwandy oraz biura ministerstw rządu.

Kinszasa – stolica i największe miasto Demokratycznej Republiki Konga. Jest to drugie co do wielkości miasto Afryki, po Lagosie w Nigerii, położone na południe od równika. W 2017 roku miasto zamieszkane było przez 11,8 mln osób.

Konakry – stolica Gwinei, leży w zachodniej części kraju, nad Oceanem Atlantyckim. Znaczna część miasta znajduje się na wyspie Tombo. W 2014 roku liczyło ok. 1,7 mln mieszkańców.

Kotonu – miasto w południowym Beninie, w departamencie Littoral. Położone jest pomiędzy Zatoką Gwinejską na południu, a jeziorem Nokoué na północy, przy ujściu rzeki Ouémé. W spisie ludności z 11 maja 2013 roku liczyło 679 012 mieszkańców. Pod względem liczby ludności jest największym miastem kraju, jego głównym ośrodkiem gospodarczym i portem morskim. Kotonu jest także siedzibą parlamentu, ministerstw i Sądu Najwyższego Beninu.

Libreville – stolica i największe miasto Gabonu, położone na północnym - zachodzie kraju, nad rzeką Gabon w Afryce Równikowej. Centrum przemysłu i handlu. Liczy ok. 580 tys. mieszkańców.

Lilongwe – stolica Malawi. Według spisu z 2018 roku liczy 989,3 tys. mieszkańców.

Lobamba – czwarte co do wielkości miasto Eswatini, położone w środkowo-zachodniej części kraju. Leży w dolinie Zulwini (Królewskiej), jest odległe o około 16 km na południowy wschód od stolicy kraju – Mbabane.

Lomé – stolica Togo, państwa w zachodniej Afryce. Miasto położone na Wybrzeżu Niewolniczym, nad Zatoką Gwinejską; ośrodek administracyjny regionu Marirtime.

Luanda – stolica i największe miasto Angoli, położone w północno-zachodniej części kraju nad Oceanem Atlantyckim. W 2008 roku była uznana za najdroższe miasto świata.

Lusaka – stolica Zambii. Jest położona w południowo-środkowej części kraju na wysokości 1300 m.

Malabo – stolica Gwinei Równikowej, port na wyspie Bioko w Zatoce Gwinejskiej. Drugie co do wielkości miasto kraju. Miasto ma utracić funkcję stolicy na rzecz będącej w budowie Oyali.

Maputo – stolica Mozambiku, położona w południowej części kraju i zarazem oddzielna prowincja. Maputo położone jest na zachodnim brzegu zatoki o tej samej nazwie, u ujścia rzeki Tembe. Zatoka jest długa na 95 km i szeroka na 30. U południowego krańca zatoki ma swoje ujście rzeka Maputo. W 2013 roku liczba ludności miasta wynosiła 1 158 690 osób.

Maseru – stolica i największe miasto Lesotho, położone w zachodniej części kraju, w pobliżu granicy z RPA, nad rzeką Caledon. Ludność: ok. 267 tys. (2012). Także stolica administracyjnego dystryktu Maseru.

Mbabane − stolica i drugie co do wielkości miasto Eswatini, położone w zachodniej części kraju.
Mogadiszu – stolica i największe miasto w Somalii, nad Oceanem Indyjskim, także port morski i centrum handlowe. W 2017 roku miasto liczyło 2 590 000 ludności.

Monrovia – największe miasto i stolica Liberii. Położone u ujścia rzeki St. Paul do Oceanu Atlantyckiego. Okręg stołeczny liczy sobie ponad milion mieszkańców, czyli 29% populacji całej Liberii, według spisu ludności z 2008 roku.

Moroni – stolica Związku Komorów, leżąca na zachodnim wybrzeżu największej wyspy Ngazidja u podnóża wulkanu Kartala ; ośrodek administracyjny wyspy Ngazidja. Stolicę zamieszkuje około 60 tysięcy ludzi. Główny port handlowy kraju ; międzynarodowy port lotniczy Moroni.

Nairobi – miasto i hrabstwo w Afryce, stolica Kenii, położone w centrum kraju na wysokości 1700 m n.p.m. u podnóża gór Aberdare i źródeł rzeki Athi. Jedno z największych miast Afryki Wschodniej. Główne gałęzie przemysłu to spożywczy, włókienniczy, chemiczny, drzewny i papierniczy. Ważny węzeł drogowy, ma połączenie kolejowe z Mombasą i Kampalą w Ugandzie.

Nawakszut – stolica Mauretanii, położona w zachodniej części kraju, 4 km od wybrzeża Atlantyku. Nawakszut jest również stolicą wydzielonego dystryktu stołecznego w Mauretanii. W 2013 roku miasto liczyło ok. 958 tys. mieszkańców.
Ndżamena – stolica i największe miasto Czadu, położone w południowo-zachodniej części kraju, na prawym brzegu rzeki Szari, niedaleko ujścia rzeki Logone.

Niamey – stolica Nigru położona nad rzeką Niger, ośrodek administracyjny dystryktu stołecznego Niamey.

Port Louis – stolica Mauritiusa, licząca 156 720 mieszkańców (2010). Port nad Oceanem Indyjskim i największe miasto kraju. Gospodarka jest zdominowana przez port i handel zagraniczny. Produkcja odzieży, przemysł chemiczny.

Porto-Novo – miasto w południowo-wschodnim Beninie, konstytucyjna stolica tego państwa oraz ośrodek administracyjny departamentu Ouémé. Położone jest nad laguną Porto-Novo przy Zatoce Gwinejskiej, około 20 km na północny wschód od Kotonu, największego miasta kraju. W spisie ludności z 11 maja 2013 roku liczyło 264 320 mieszkańców.

Praia – stolica i największe miasto Republiki Zielonego Przylądka, port handlowy i rybacki na wyspie Santiago ; ośrodek administracyjny okręgu Praia; 151 436 mieszkańców (2015). Założone na końcu XV wieku, od połowy XVII wieku do 1975 roku ośrodek administracyjny kolonii portugalskiej.

Pretoria – miasto w Republice Południowej Afryki i administracyjna stolica państwa. Pretoria to 8. najbogatsze miasto w Afryce i 4. najbogatsze miasto w RPA. Większość (52,5%) mieszkańców miasta stanowią ludzie rasy białej, a oprócz nich 2,5% to Koloredzi, czarni Afrykanie (42%) oraz Hindusi (1,9%).

Rabat – stolica Maroka, miasto położone w zachodniej części kraju, nad Oceanem Atlantyckim, przy ujściu rzeki Bu Rakrak, siedziba administracyjna regionu Rabat-Sala-Al-Kunajtira. W 2014 roku liczyło ok. 574 tys. mieszkańców.

São Tomé – stolica i największe miasto Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, nad Zatoką Gwinejską, na Wyspie Świętego Tomasza; ośrodek administracyjny prowincji Wyspa Świętego Tomasza. Ludność: 65 468 osób (2010). Port handlowy i rybacki; przemysł spożywczy, drzewny; port lotniczy.

Trypolis – stolica i największe miasto Libii, położone w północno-zachodniej części kraju, w Trypolitanii, nad Morzem Śródziemnym.
Tunis – stolica Tunezji, położona w odległości ok. 10 km od Zatoki Tuniskiej na Morzu Śródziemnym, nad zachodnim brzegiem Jeziora Tuniskiego.

Victoria – stolica Seszeli i największe miasto tego kraju. Liczba ludności wynosiła w 1997 roku 24 701 osób.
Wagadugu – stolica Burkiny Faso i prowincji Kadiogo, powstała w Afryce Zachodniej w XV stuleciu, zamieszkiwana w 2012 przez 1 626 950 osób. Wagadugu to największe miasto w Burkina Faso.

Windhuk – stolica Namibii, położona w środkowej części kraju na wysokości 1650 m n.p.m. Jest to także stolica regionu Khomas.