
Amargosa River – rzeka epizodyczna w Stanach Zjednoczonych przepływająca przez południową Nevadę i wschodnią Kalifornię, o długości 298 km. Hydrologiczny początek Amargosa River znajduje się w Hrabstwie Nye w południowej Nevadzie, biegnie przez Pustynię Amargosa na północny zachód od Las Vegas, wpadając do jeziora Badwater w Dolinie Śmierci. Przez większą część roku Amargosa River jest suchym korytem. Wyjątkiem są okresy powodzi błyskawicznych po oberwaniu chmury.

Asa – rzeka w południowym Kazachstanie, płynąca na krótkim odcinku wzdłuż granicy z Kirgistanem. Liczy 253 km, a powierzchnia jej dorzecza wynosi 9210 km². Średni przepływ – 12 m³/s. Reżim mieszany, lodowcowo-śnieżno-deszczowy. Źródła znajdują się na stokach gór Karatau. W górnym biegu nosi nazwę Terys. Rzeka przecina jeziora Bilyköl i Akköl. Ginie w piaskach pustyni Mujun-kum. Rzeka wykorzystywana jest do nawadniania.

Aszczysu – rzeka w północnym Kazachstanie, o długości 348 km, powierzchnia zlewni 7420 km² oraz śnieżnym reżimie.

Auasz Uenz, Awash Wenz – rzeka we wschodniej Afryce płynąca przez środkową Etiopię o długości 1200 km.

Bajdrag gol – rzeka w środkowej Mongolii. Liczy 295 km a powierzchnia jej dorzecza wynosi 28 277 km². Bierze swój początek na południowych zboczach Changaju. Płynie w kierunku południowym i uchodzi do jeziora Böön Cagaan nuur u podnóży Ałtaju Gobijskiego. Rzeka wykorzystywana do nawadniania.

Barada – rzeka w Syrii.

Bear River – rzeka w amerykańskich stanach Utah, Idaho i Wyoming. Uchodzi do Wielkiego Jeziora Słonego, którego jest największym dopływem.

Bögen – rzeka w południowym Kazachstanie. Długość - 164 km, powierzchnia zlewni - 4680 km². Reżim śnieżny.

Boteti – rzeka w północnej Botswanie. Jej długość wynosi ok. 305 km. Początek bierze w bagnach Okawango niedaleko miasta Maun. Początkowo płynie na południowy wschód do jeziora Xau, a następnie skręca na północ i zasila bagna Makarikari.

Buh He – rzeka w środkowych Chinach, w prowincji Qinghai, największy z dopływów jeziora Kuku-nor.

Burła — rzeka w Rosji zauralskiej i w północno-wschodnim Kazachstanie. Długość - 489 km, powierzchnia zlewni - 12,8 tys. km², średni przepływ - 3 m³/s.

Cuito – rzeka w południowo-wschodniej Angoli. Źródło rzeki znajduje się na wyżynie Bije, w środkowej części kraju. Cuito płynie w kierunku południowo-wschodnim aż do ujścia, znajdującego się na rzece Okawango, w pobliżu miasta Dirico przy granicy angolsko-namibijskiej.

Czerczen-daria – rzeka w północno-zachodnich Chinach. Jej źródła znajdują się w górach Ałtyn-tag, uchodzi do jeziora Taitema Hu (Karaburan). Długość rzeki wynosi ok. 500 km. Wykorzystywana do irygacji.
Czongkemin, – rzeka w północnym Kirgistanie.

Czu – rzeka w północnym Kirgistanie i w południowym Kazachstanie. Jej długość wynosi 1067 km, powierzchnia zlewni 62,5 tys. km², średni przepływ 130 m³/s.

Desaguadero – rzeka w Boliwii o długości 320 km oraz powierzchni dorzecza 35 000 km².

Dulce – rzeka w północnej Argentynie, w prowincjach Tucumán, Santiago del Estero i Córdoba. Jej długość wynosi 644 km, a jej dorzecze zajmuje powierzchnię 27 tys. km².

Dzawchan – rzeka w zachodniej Mongolii o długości 808 km oraz powierzchni dorzecza 71 100 km².

Emin He – rzeka w północno-zachodnich Chinach (Sinciang) i wschodnim Kazachstanie.

Farah Rod, również Farahrud – rzeka w zachodnim Afganistanie, ma źródła w górach Band-e Bajan, płynie przez 563 km do bezodpływowego obszaru solniska Hamun-e Saberi, na granicy Afgańsko-Irańskiej. Nad rzeką położone jest miasto Farah.

Guşgy – rzeka w północno-zachodnim Afganistanie i południowym Turkmenistanie, lewy dopływ Murgabu.

Hari Rod – rzeka w Azji Środkowej w starożytności Arios, płynie przez Afganistan, Iran i Turkmenistan. Jej długość wynosi 1120 km, a powierzchnia dorzecza – 70 tys. km².

Helmand – rzeka w Afganistanie i Iranie. Najdłuższa rzeka Afganistanu. Źródła rzeki znajdują się w południowej części Hindukuszu ok. 50 km od Kabulu. Następnie rzeka płynie w kierunku południowo-zachodnim, traci wiele ze swych wód i uchodzi na terenie Iranu do bezodpływowego jeziora Hamun-e Helmand.

Humboldt – rzeka w Stanach Zjednoczonych, w północnej części stanu Nevada, na terenie Wielkiej Kotliny. Liczy około 480 km długości.

Irgiz – rzeka w zachodnim Kazachstanie, prawy dopływ Turgaju. Długość - 593 km, powierzchnia zlewni - 32 tys. km², średni przepływ - 8 m³/s. Reżim śnieżny z maksimum w kwietniu i minimum od lipca do października. Zamarza na czas od listopada do kwietnia. Grubość lodu pod koniec zimy sięga 1 m. Wody używane do nawadniania i do celów rolniczych.

Karakenggyr – okresowa rzeka w Kazachstanie, największy dopływ Sarysu.

Karasuk – rzeka w azjatyckiej części Rosji, na terenie m.in. obwodu nowosybirskiego.

Kaszka-daria – rzeka we wschodnim Uzbekistanie w Azji Centralnej. Długość – 378 km, powierzchnia zlewni – 8780 km², średni roczny przepływ – 24,9 m³/s. Reżim śnieżno-deszczowy z wiosennym maksimum i letnim minimum.

Katta Oʻradaryo – rzeka w południowo-wschodnim Uzbekistanie, w wilajecie kaszkadaryjskim. Jej długość wynosi 113 km, a dorzecze zajmuje powierzchnię 1410 km².

Keriya He – rzeka w Regionie Autonomicznym Sinciang-Ujgur w Chińskiej Republice Ludowej. Keriya ma długość 519 km i płynie z pasma górskiego Kunlun na północ, do Kotliny Kaszgarskiej, gdzie ginie w pustyni. Nad rzeką położona jest gmina miejska o tej samej nazwie, stanowiąca stolicę powiatu Keriya. Rzeka stanowi część miejscowego systemu irygacji, a w przeszłości położone nad nią oazay były miejscem postoju karawan. Powierzchnia dorzecza wynosi 7358 km².

Kobdo – największa rzeka Mongolii Zachodniej.
Lauca – rzeka w Chile i Boliwii o długości 250 km oraz średnim przepływie 0,79 m³/s.

Mały Uzeń – rzeka we wschodniej Rosji przeduralskiej i w północno-zachodnim Kazachstanie. Długość – 638 km, powierzchnia zlewni – 18 250 km², przepływ – od 3,4 m³/s do 782 m³/s. Reżim śnieżny.

Manas He – rzeka w północno-zachodnich Chinach, w regionie autonomicznym Xinjiang, w Kotlinie Dżungarskiej. Liczy 406 km długości a powierzchnia jej dorzecza wynosi 4056 km². Wypływa z lodowców w masywie Eren Habirga (Tienszan). W górnym biegu płynie głębokimi, wąskimi dolinami wypływając następnie na równinny obszar Kotliny Dżungarskiej. Uchodzi do jeziora Manas Hu, na wschód od miasta Karamay. Rzeka wykorzystywana do nawadniania.
Mojave – okresowa rzeka we wschodniej części gór San Bernardino w hrabstwie San Bernardino w Kalifornii. Z reguły płynie pod powierzchnią gruntu, podczas gdy kanały powierzchniowe są przez większość czasu suche, z wyjątkiem źródeł i kilku wąwozów w dolnym biegu rzeki.

Murgab – rzeka w Azji Centralnej, płynąca przez terytorium Afganistanu i Turkmenistanu. Jej długość wynosi 978 km, a powierzchnia dorzecza – 46,9 tys. km².

Nura – rzeka w środkowym Kazachstanie. Jej długość wynosi 978 km, powierzchnia zlewni 58,1 tys. km², a powierzchnia dorzecza 60,8 km².

Ojył – rzeka w północno-zachodnim Kazachstanie. Długość – 800 km, powierzchnia zlewni – 31,5 tys. km², maksymalny przepływ – 260 m³/s. Reżim śnieżny.

Okawango – rzeka w południowo-zachodniej Afryce – Angoli, Namibii i Botswanie o długości 1600 km i dorzeczu ok. 800 tys. km². Jest wyjątkową rzeką, nie uchodzi bowiem do morza, ale kończy swój bieg w kotlinie Kalahari, uchodząc do bagnistego zbiornika Okawango.

Oqsuv (Aksu) – rzeka w południowo-wschodnim Uzbekistanie, dopływ Kaszka-darii. Powierzchnia jej dorzecza wynosi 1280 km².

Sagyz – słonowodna rzeka w północno-zachodnim Kazachstanie. Długość – 511 km, powierzchnia zlewni – 19,4 tys. km², średni przepływ – 2 m³/s, szerokość koryta – 3-48 m, głębokość – 0,3-2 m. Reżim śnieżno-deszczowy.

Sangzor (Sanzar) – rzeka w Uzbekistanie, w wilajecie dżyzackim. Jej długość wynosi 198 km, a dorzecze zajmuje powierzchnię 2530 km².

Sarysu – rzeka w środkowym Kazachstanie. Jej długość wynosi do 761 km, powierzchnia zlewni 81,6 tys. km², średni przepływ 7,3 m³/s. Maksimum w kwietniu, w górnym biegu trwa do połowy maja.

Sevier – rzeka o długości 616 km, najdłuższa w stanie Utah, której całe dorzecze znajduje się na obszarach tego stanu. Uchodzi do bezodpływowego jeziora Sevier. W swoim górnym biegu rzeka jest nadmiernie wykorzystywana do nawadniania pól uprawnych, na skutek czego jezioro Sevier wysycha.

Soch – rzeka w Kirgistanie i Uzbekistanie. Jej długość wynosi 124 km, a dorzecze zajmuje powierzchnię 3510 km².

Sylety, Silety – rzeka w północnym Kazachstanie, o długości 407 km, powierzchni zlewni 18,5 tys. km², średnim przepływie 5,8 m³/s oraz reżimie śnieżnym.

Szyderty, Sarapan, w dolnym biegu Karasu – rzeka w północno-wschodnim Kazachstanie. Jej długość wynosi 506 km, powierzchnia zlewni 15,9 tys. km². Charakteryzuje się reżimem śnieżnym, z maksimum od kwietnia do czerwca.

Tałas – rzeka w Kirgistanie i Kazachstanie. Długość - 661 km, powierzchnia zlewni - 52,7 tys. km².

Tesijn gol – rzeka w północno-zachodniej Mongolii i Rosji (Tuwa). Liczy 568 km a powierzchnia jej dorzecza wynosi 33 358 km². W dolnym biegu średni przepływ wynosi 56 m³/s. Źródła znajdują się w górach Bulnaj. W swoim dolnym biegu płynie przez Kotlinę Uwską i uchodzi do jeziora Uws-nur tworząc zabagnioną deltę. Szerokość koryta dochodzi w niektórych miejscach do 120 m. W lecie rzeka występuje z koryta, natomiast w zimie zamarza.

Tokyrau – rzeka we wschodnim Kazachstanie, o śnieżnym reżimie. Jej długość wynosi 298 km, powierzchnia zlewni 21,1 tys. km², średni przepływ w górnym biegu 1,56 m³/s.
Truckee (ang. Truckee River) – rzeka w północnej Kalifornii i północnej Nevadzie (USA) o długości 225 km. Swój bieg rozpoczyna w górach Sierra Nevada, a kończy w jeziorze Pyramid.

Turgaj – rzeka w północno-zachodnim Kazachstanie. Jej długość wynosi 825 km, powierzchnia zlewni 157 tys. km², średni przepływ w dolnym biegu 8 m³/s.

Uldz gol – rzeka w północno-wschodniej Mongolii i Rosji. Liczy 428 km a powierzchnia jej dorzecza wynosi 27,5 tys. km². Źródła znajdują się we wschodniej części ajmaku chentejskiego. Jest to rzeka równinna, średnio zasobna w wodę. Dzieli się na wiele odnóg, między którymi powstały bagna. Grunty w dolinie rzeki są wykorzystywane pod uprawę. Wzdłuż brzegów spotyka się nieduże obszary piasków. Rzeka wpada do bezodpływowego jeziora Barun-Toriej w Rosji.

Ulungur He – rzeka w północno-zachodnich Chinach (Sinciang) i południowo-zachodniej Mongolii. Liczy ok. 700 km a powierzchnia jej dorzecza wynosi ok. 50 tys. km². Źródła znajdują się w Mongolii, w Ałtaju Mongolskim. W swoim górnym biegu płynie wąską, głęboką doliną w kierunku południowym. W okolicach miejscowości Bürenchajrchan, na przedgórzu Ałtaju Mongolskiego, zmienia swój kierunek i skręca na zachód, gdzie wpływa na terytorium Chin, przepływa północną część Kotliny Dżungarskiej i uchodzi do jeziora Ulungur Hu lub Jili Hu. Zimą zamarza. Wykorzystywana do nawadniania.

Ułyżyłanszyk, Uły-Żyłanszyk, Dżyłenczyk – rzeka w środkowym Kazachstanie, o długości 277 km, powierzchni zlewni 26,1 tys. km² oraz reżimie śnieżnym.

Wielki Uzeń – rzeka we wschodniej Rosji przeduralskiej i w północno-zachodnim Kazachstanie. Długość – 650 km, powierzchnia zlewni – 15,6 tys. km², przepływ – od 7,3 m³/s do 393 m³/s. Reżim śnieżny.

Wschodni Manycz – rzeka w południowej Rosji przeduralskiej, na granicy Kraju Stawropolskiego i Kałmucji. Długość – 141 km, powierzchnia zlewni – 12,5 tys. km², średni roczny przepływ – 0,75 m³/s. Reżim śniegowy, znaczne wahania przepływu w ciągu roku. Rzeka stanowi część systemu wodnego Manycza.

Zarafszan – rzeka w Tadżykistanie i Uzbekistanie w Azji Środkowej. Długość - 877 km, powierzchnia zlewni - 17,7 tys. km², średni roczny przepływ u ujścia Magianu - 162 m³/s. Reżim śniegowo-lodowcowy z maksimum w lipcu i minimum w styczniu. Trzecia co do wielkości rzeka Azji Środkowej.

Wadi Ziz - rzeka w południowo-wschodnim Maroku i zachodniej Algierii, wypływa w Atlasie Średnim i kieruje się ku algierskiej Saharze. Nad brzegami Wadi Ziz położone jest miasto Ar-Raszidija, a także ksary Arfud i Ar-Risani w obszarze oazy Tafilalt. Dawniej w dolinie Wadi Ziz istniał także ksar Sidżilmasa.