Amargosa RiverW
Amargosa River

Amargosa River – rzeka epizodyczna w Stanach Zjednoczonych przepływająca przez południową Nevadę i wschodnią Kalifornię, o długości 298 km. Hydrologiczny początek Amargosa River znajduje się w Hrabstwie Nye w południowej Nevadzie, biegnie przez Pustynię Amargosa na północny zachód od Las Vegas, wpadając do jeziora Badwater w Dolinie Śmierci. Przez większą część roku Amargosa River jest suchym korytem. Wyjątkiem są okresy powodzi błyskawicznych po oberwaniu chmury.

Asa (rzeka)W
Asa (rzeka)

Asa – rzeka w południowym Kazachstanie, płynąca na krótkim odcinku wzdłuż granicy z Kirgistanem. Liczy 253 km, a powierzchnia jej dorzecza wynosi 9210 km². Średni przepływ – 12 m³/s. Reżim mieszany, lodowcowo-śnieżno-deszczowy. Źródła znajdują się na stokach gór Karatau. W górnym biegu nosi nazwę Terys. Rzeka przecina jeziora Bilyköl i Akköl. Ginie w piaskach pustyni Mujun-kum. Rzeka wykorzystywana jest do nawadniania.

Aszczysu (dopływ Ałkamergen)W
Aszczysu (dopływ Ałkamergen)

Aszczysu – rzeka w północnym Kazachstanie, o długości 348 km, powierzchnia zlewni 7420 km² oraz śnieżnym reżimie.

AuaszW
Auasz

Auasz Uenz, Awash Wenz – rzeka we wschodniej Afryce płynąca przez środkową Etiopię o długości 1200 km.

Bajdrag golW
Bajdrag gol

Bajdrag gol – rzeka w środkowej Mongolii. Liczy 295 km a powierzchnia jej dorzecza wynosi 28 277 km². Bierze swój początek na południowych zboczach Changaju. Płynie w kierunku południowym i uchodzi do jeziora Böön Cagaan nuur u podnóży Ałtaju Gobijskiego. Rzeka wykorzystywana do nawadniania.

BaradaW
Barada

Barada – rzeka w Syrii.

Bear RiverW
Bear River

Bear River – rzeka w amerykańskich stanach Utah, Idaho i Wyoming. Uchodzi do Wielkiego Jeziora Słonego, którego jest największym dopływem.

BögenW
Bögen

Bögen – rzeka w południowym Kazachstanie. Długość - 164 km, powierzchnia zlewni - 4680 km². Reżim śnieżny.

BotetiW
Boteti

Boteti – rzeka w północnej Botswanie. Jej długość wynosi ok. 305 km. Początek bierze w bagnach Okawango niedaleko miasta Maun. Początkowo płynie na południowy wschód do jeziora Xau, a następnie skręca na północ i zasila bagna Makarikari.

Buh HeW
Buh He

Buh He – rzeka w środkowych Chinach, w prowincji Qinghai, największy z dopływów jeziora Kuku-nor.

Burła (rzeka)W
Burła (rzeka)

Burła — rzeka w Rosji zauralskiej i w północno-wschodnim Kazachstanie. Długość - 489 km, powierzchnia zlewni - 12,8 tys. km², średni przepływ - 3 m³/s.

CuitoW
Cuito

Cuito – rzeka w południowo-wschodniej Angoli. Źródło rzeki znajduje się na wyżynie Bije, w środkowej części kraju. Cuito płynie w kierunku południowo-wschodnim aż do ujścia, znajdującego się na rzece Okawango, w pobliżu miasta Dirico przy granicy angolsko-namibijskiej.

Czerczen-dariaW
Czerczen-daria

Czerczen-daria – rzeka w północno-zachodnich Chinach. Jej źródła znajdują się w górach Ałtyn-tag, uchodzi do jeziora Taitema Hu (Karaburan). Długość rzeki wynosi ok. 500 km. Wykorzystywana do irygacji.

CzongkeminW
Czongkemin

Czongkemin, – rzeka w północnym Kirgistanie.

CzuW
Czu

Czu – rzeka w północnym Kirgistanie i w południowym Kazachstanie. Jej długość wynosi 1067 km, powierzchnia zlewni 62,5 tys. km², średni przepływ 130 m³/s.

Desaguadero (rzeka w Boliwii)W
Desaguadero (rzeka w Boliwii)

Desaguadero – rzeka w Boliwii o długości 320 km oraz powierzchni dorzecza 35 000 km².

Dulce (rzeka w Argentynie)W
Dulce (rzeka w Argentynie)

Dulce – rzeka w północnej Argentynie, w prowincjach Tucumán, Santiago del Estero i Córdoba. Jej długość wynosi 644 km, a jej dorzecze zajmuje powierzchnię 27 tys. km².

DzawchanW
Dzawchan

Dzawchan – rzeka w zachodniej Mongolii o długości 808 km oraz powierzchni dorzecza 71 100 km².

Emin HeW
Emin He

Emin He – rzeka w północno-zachodnich Chinach (Sinciang) i wschodnim Kazachstanie.

Farah RodW
Farah Rod

Farah Rod, również Farahrud – rzeka w zachodnim Afganistanie, ma źródła w górach Band-e Bajan, płynie przez 563 km do bezodpływowego obszaru solniska Hamun-e Saberi, na granicy Afgańsko-Irańskiej. Nad rzeką położone jest miasto Farah.

GuşgyW
Guşgy

Guşgy – rzeka w północno-zachodnim Afganistanie i południowym Turkmenistanie, lewy dopływ Murgabu.

Hari RodW
Hari Rod

Hari Rod – rzeka w Azji Środkowej w starożytności Arios, płynie przez Afganistan, Iran i Turkmenistan. Jej długość wynosi 1120 km, a powierzchnia dorzecza – 70 tys. km².

Helmand (rzeka)W
Helmand (rzeka)

Helmand – rzeka w Afganistanie i Iranie. Najdłuższa rzeka Afganistanu. Źródła rzeki znajdują się w południowej części Hindukuszu ok. 50 km od Kabulu. Następnie rzeka płynie w kierunku południowo-zachodnim, traci wiele ze swych wód i uchodzi na terenie Iranu do bezodpływowego jeziora Hamun-e Helmand.

Humboldt (rzeka)W
Humboldt (rzeka)

Humboldt – rzeka w Stanach Zjednoczonych, w północnej części stanu Nevada, na terenie Wielkiej Kotliny. Liczy około 480 km długości.

IrgizW
Irgiz

Irgiz – rzeka w zachodnim Kazachstanie, prawy dopływ Turgaju. Długość - 593 km, powierzchnia zlewni - 32 tys. km², średni przepływ - 8 m³/s. Reżim śnieżny z maksimum w kwietniu i minimum od lipca do października. Zamarza na czas od listopada do kwietnia. Grubość lodu pod koniec zimy sięga 1 m. Wody używane do nawadniania i do celów rolniczych.

KarakenggyrW
Karakenggyr

Karakenggyr – okresowa rzeka w Kazachstanie, największy dopływ Sarysu.

Karasuk (rzeka)W
Karasuk (rzeka)

Karasuk – rzeka w azjatyckiej części Rosji, na terenie m.in. obwodu nowosybirskiego.

Kaszka-dariaW
Kaszka-daria

Kaszka-daria – rzeka we wschodnim Uzbekistanie w Azji Centralnej. Długość – 378 km, powierzchnia zlewni – 8780 km², średni roczny przepływ – 24,9 m³/s. Reżim śnieżno-deszczowy z wiosennym maksimum i letnim minimum.

Katta OʻradaryoW
Katta Oʻradaryo

Katta Oʻradaryo – rzeka w południowo-wschodnim Uzbekistanie, w wilajecie kaszkadaryjskim. Jej długość wynosi 113 km, a dorzecze zajmuje powierzchnię 1410 km².

Keriya HeW
Keriya He

Keriya He – rzeka w Regionie Autonomicznym Sinciang-Ujgur w Chińskiej Republice Ludowej. Keriya ma długość 519 km i płynie z pasma górskiego Kunlun na północ, do Kotliny Kaszgarskiej, gdzie ginie w pustyni. Nad rzeką położona jest gmina miejska o tej samej nazwie, stanowiąca stolicę powiatu Keriya. Rzeka stanowi część miejscowego systemu irygacji, a w przeszłości położone nad nią oazay były miejscem postoju karawan. Powierzchnia dorzecza wynosi 7358 km².

Kobdo (rzeka)W
Kobdo (rzeka)

Kobdo – największa rzeka Mongolii Zachodniej.

LaucaW
Lauca

Lauca – rzeka w Chile i Boliwii o długości 250 km oraz średnim przepływie 0,79 m³/s.

Mały UzeńW
Mały Uzeń

Mały Uzeń – rzeka we wschodniej Rosji przeduralskiej i w północno-zachodnim Kazachstanie. Długość – 638 km, powierzchnia zlewni – 18 250 km², przepływ – od 3,4 m³/s do 782 m³/s. Reżim śnieżny.

Manas HeW
Manas He

Manas He – rzeka w północno-zachodnich Chinach, w regionie autonomicznym Xinjiang, w Kotlinie Dżungarskiej. Liczy 406 km długości a powierzchnia jej dorzecza wynosi 4056 km². Wypływa z lodowców w masywie Eren Habirga (Tienszan). W górnym biegu płynie głębokimi, wąskimi dolinami wypływając następnie na równinny obszar Kotliny Dżungarskiej. Uchodzi do jeziora Manas Hu, na wschód od miasta Karamay. Rzeka wykorzystywana do nawadniania.

Mojave (rzeka)W
Mojave (rzeka)

Mojave – okresowa rzeka we wschodniej części gór San Bernardino w hrabstwie San Bernardino w Kalifornii. Z reguły płynie pod powierzchnią gruntu, podczas gdy kanały powierzchniowe są przez większość czasu suche, z wyjątkiem źródeł i kilku wąwozów w dolnym biegu rzeki.

Murgab (rzeka)W
Murgab (rzeka)

Murgab – rzeka w Azji Centralnej, płynąca przez terytorium Afganistanu i Turkmenistanu. Jej długość wynosi 978 km, a powierzchnia dorzecza – 46,9 tys. km².

NuraW
Nura

Nura – rzeka w środkowym Kazachstanie. Jej długość wynosi 978 km, powierzchnia zlewni 58,1 tys. km², a powierzchnia dorzecza 60,8 km².

OjyłW
Ojył

Ojył – rzeka w północno-zachodnim Kazachstanie. Długość – 800 km, powierzchnia zlewni – 31,5 tys. km², maksymalny przepływ – 260 m³/s. Reżim śnieżny.

Okawango (rzeka)W
Okawango (rzeka)

Okawango – rzeka w południowo-zachodniej Afryce – Angoli, Namibii i Botswanie o długości 1600 km i dorzeczu ok. 800 tys. km². Jest wyjątkową rzeką, nie uchodzi bowiem do morza, ale kończy swój bieg w kotlinie Kalahari, uchodząc do bagnistego zbiornika Okawango.

OqsuvW
Oqsuv

Oqsuv (Aksu) – rzeka w południowo-wschodnim Uzbekistanie, dopływ Kaszka-darii. Powierzchnia jej dorzecza wynosi 1280 km².

SagyzW
Sagyz

Sagyz – słonowodna rzeka w północno-zachodnim Kazachstanie. Długość – 511 km, powierzchnia zlewni – 19,4 tys. km², średni przepływ – 2 m³/s, szerokość koryta – 3-48 m, głębokość – 0,3-2 m. Reżim śnieżno-deszczowy.

SangzorW
Sangzor

Sangzor (Sanzar) – rzeka w Uzbekistanie, w wilajecie dżyzackim. Jej długość wynosi 198 km, a dorzecze zajmuje powierzchnię 2530 km².

SarysuW
Sarysu

Sarysu – rzeka w środkowym Kazachstanie. Jej długość wynosi do 761 km, powierzchnia zlewni 81,6 tys. km², średni przepływ 7,3 m³/s. Maksimum w kwietniu, w górnym biegu trwa do połowy maja.

Sevier (rzeka)W
Sevier (rzeka)

Sevier – rzeka o długości 616 km, najdłuższa w stanie Utah, której całe dorzecze znajduje się na obszarach tego stanu. Uchodzi do bezodpływowego jeziora Sevier. W swoim górnym biegu rzeka jest nadmiernie wykorzystywana do nawadniania pól uprawnych, na skutek czego jezioro Sevier wysycha.

SochW
Soch

Soch – rzeka w Kirgistanie i Uzbekistanie. Jej długość wynosi 124 km, a dorzecze zajmuje powierzchnię 3510 km².

SyletyW
Sylety

Sylety, Silety – rzeka w północnym Kazachstanie, o długości 407 km, powierzchni zlewni 18,5 tys. km², średnim przepływie 5,8 m³/s oraz reżimie śnieżnym.

SzydertyW
Szyderty

Szyderty, Sarapan, w dolnym biegu Karasu – rzeka w północno-wschodnim Kazachstanie. Jej długość wynosi 506 km, powierzchnia zlewni 15,9 tys. km². Charakteryzuje się reżimem śnieżnym, z maksimum od kwietnia do czerwca.

Tałas (rzeka)W
Tałas (rzeka)

Tałas – rzeka w Kirgistanie i Kazachstanie. Długość - 661 km, powierzchnia zlewni - 52,7 tys. km².

Tesijn golW
Tesijn gol

Tesijn gol – rzeka w północno-zachodniej Mongolii i Rosji (Tuwa). Liczy 568 km a powierzchnia jej dorzecza wynosi 33 358 km². W dolnym biegu średni przepływ wynosi 56 m³/s. Źródła znajdują się w górach Bulnaj. W swoim dolnym biegu płynie przez Kotlinę Uwską i uchodzi do jeziora Uws-nur tworząc zabagnioną deltę. Szerokość koryta dochodzi w niektórych miejscach do 120 m. W lecie rzeka występuje z koryta, natomiast w zimie zamarza.

TokyrauW
Tokyrau

Tokyrau – rzeka we wschodnim Kazachstanie, o śnieżnym reżimie. Jej długość wynosi 298 km, powierzchnia zlewni 21,1 tys. km², średni przepływ w górnym biegu 1,56 m³/s.

TruckeeW
Truckee

Truckee (ang. Truckee River) – rzeka w północnej Kalifornii i północnej Nevadzie (USA) o długości 225 km. Swój bieg rozpoczyna w górach Sierra Nevada, a kończy w jeziorze Pyramid.

Turgaj (rzeka)W
Turgaj (rzeka)

Turgaj – rzeka w północno-zachodnim Kazachstanie. Jej długość wynosi 825 km, powierzchnia zlewni 157 tys. km², średni przepływ w dolnym biegu 8 m³/s.

Uldz golW
Uldz gol

Uldz gol – rzeka w północno-wschodniej Mongolii i Rosji. Liczy 428 km a powierzchnia jej dorzecza wynosi 27,5 tys. km². Źródła znajdują się we wschodniej części ajmaku chentejskiego. Jest to rzeka równinna, średnio zasobna w wodę. Dzieli się na wiele odnóg, między którymi powstały bagna. Grunty w dolinie rzeki są wykorzystywane pod uprawę. Wzdłuż brzegów spotyka się nieduże obszary piasków. Rzeka wpada do bezodpływowego jeziora Barun-Toriej w Rosji.

Ulungur HeW
Ulungur He

Ulungur He – rzeka w północno-zachodnich Chinach (Sinciang) i południowo-zachodniej Mongolii. Liczy ok. 700 km a powierzchnia jej dorzecza wynosi ok. 50 tys. km². Źródła znajdują się w Mongolii, w Ałtaju Mongolskim. W swoim górnym biegu płynie wąską, głęboką doliną w kierunku południowym. W okolicach miejscowości Bürenchajrchan, na przedgórzu Ałtaju Mongolskiego, zmienia swój kierunek i skręca na zachód, gdzie wpływa na terytorium Chin, przepływa północną część Kotliny Dżungarskiej i uchodzi do jeziora Ulungur Hu lub Jili Hu. Zimą zamarza. Wykorzystywana do nawadniania.

UłyżyłanszykW
Ułyżyłanszyk

Ułyżyłanszyk, Uły-Żyłanszyk, Dżyłenczyk – rzeka w środkowym Kazachstanie, o długości 277 km, powierzchni zlewni 26,1 tys. km² oraz reżimie śnieżnym.

Wielki UzeńW
Wielki Uzeń

Wielki Uzeń – rzeka we wschodniej Rosji przeduralskiej i w północno-zachodnim Kazachstanie. Długość – 650 km, powierzchnia zlewni – 15,6 tys. km², przepływ – od 7,3 m³/s do 393 m³/s. Reżim śnieżny.

Wschodni ManyczW
Wschodni Manycz

Wschodni Manycz – rzeka w południowej Rosji przeduralskiej, na granicy Kraju Stawropolskiego i Kałmucji. Długość – 141 km, powierzchnia zlewni – 12,5 tys. km², średni roczny przepływ – 0,75 m³/s. Reżim śniegowy, znaczne wahania przepływu w ciągu roku. Rzeka stanowi część systemu wodnego Manycza.

ZarafszanW
Zarafszan

Zarafszan – rzeka w Tadżykistanie i Uzbekistanie w Azji Środkowej. Długość - 877 km, powierzchnia zlewni - 17,7 tys. km², średni roczny przepływ u ujścia Magianu - 162 m³/s. Reżim śniegowo-lodowcowy z maksimum w lipcu i minimum w styczniu. Trzecia co do wielkości rzeka Azji Środkowej.

Wadi ZizW
Wadi Ziz

Wadi Ziz - rzeka w południowo-wschodnim Maroku i zachodniej Algierii, wypływa w Atlasie Średnim i kieruje się ku algierskiej Saharze. Nad brzegami Wadi Ziz położone jest miasto Ar-Raszidija, a także ksary Arfud i Ar-Risani w obszarze oazy Tafilalt. Dawniej w dolinie Wadi Ziz istniał także ksar Sidżilmasa.