
Kvarner – zatoka położona w północnej części Adriatyku, pomiędzy półwyspem Istria a wybrzeżem północnochorwackim.

Krk – największa wyspa Chorwacji, położona na Morzu Adriatyckim, w zatoce Kvarner, na południowy wschód od Rijeki i połączona ze stałym lądem Krckim Mostem o długości 1430 m.

Lošinj – chorwacka wyspa na Adriatyku, o powierzchni 74,37 km². Liczba mieszkańców w 2001 roku wynosiła 8 134 osób. Najwyższy szczyt to Televrin. Największym miastem wyspy jest Mali Lošinj, którego liczba mieszkańców jest większa, niż łączna liczba mieszkańców wyspy. Bierze się to stąd, że do administracyjnych granic miasta wliczane są pobliskie wysepki, m.in. Ilovik, Susak (200), Unije (85) i inne. Lošinj jest jedenastą co do wielkości wyspą chorwacką. Jego długość wynosi 33 km, natomiast szerokość 0,25 do 4,75 km. Łączna długość linii brzegowej wynosi 121,2 km. Jest połączony z wyspą Cres małym mostem obrotowym, znajdującym się w miejscowości Osor. Na wyspie znajduje się port lotniczy Lošinj.

Pag – wyspa na Morzu Adriatyckim u wybrzeży Dalmacji (Chorwacja). Piąta co do wielkości wyspa Chorwacji, mająca jednak najdłuższą linię brzegową. W środek wyspy wcina się długa i wąska zatoka Paški Zaljev. Ludność liczy ok. 8 tys. mieszkańców (2001). Najwyższy punkt, Sveti Vid, wznosi się 348 m n.p.m. Największe miasto na wyspie również nosi nazwę Pag.

Rab – wyspa położona w Chorwacji, na Morzu Adriatyckim.

Susak – wyspa w grupie Wysp Kvarnerskich w północnej części Morza Adriatyckiego. Jej powierzchnia wynosi 3,772 km² a długość linii brzegowej 16,38 km.

Unije – chorwacka wyspa na Adriatyku, leżąca na zachód od wyspy Lošinj, na północ od wyspy Susak. Jej powierzchnia wynosi 16,88 km² a długość linii brzegowej 38,06 km. Najwyższe wzniesienie na Unije to Kalk. Zamieszkana od czasów starożytnych. Jedyna miejscowość na wyspie nosi tę samą nazwę.