PolinezjaW
Polinezja

Polinezja – wschodnia część Oceanii, położona w środkowej części Oceanu Spokojnego, po obu stronach równika i po obu stronach linii zmiany daty. Wyspy Polinezji są pochodzenia wulkanicznego lub koralowego. Klimat wysp jest gorący i wilgotny; porasta je bujna roślinność międzyzwrotnikowa.

Lei (Polinezja)W
Lei (Polinezja)

Lei - hawajska nazwa wieńców i girland sporządzanych z kwiatów i innych materiałów. Odpowiednik na Tahiti i Wyspach Cooka nosi nazwę ei, zaś na Samoa - ula. Pierwotnie lei miały charakter sakralny, były ofiarowywane bogom podczas religijnych obrzędów obejmujących tańce i pieśni. Wręczano je również ważnym osobistościom na znak szacunku. Pozostałością tej tradycji jest rodzaj peleryny z długich girland kwiatowych lei aliʻi, którymi zdobi się pomnik króla Hawajów Kamehamehy I. Zwyczaj robienia i wręczania lei znany jest w całej Polinezji. Obecnie jest zachowywany bardziej na użytek przemysłu turystycznego, kojarzą się przede wszystkim z hawajskim tańcem hula i girlandami lei ʻaʻi, wręczanymi turystom.

OrongoW
Orongo

Orongo - dawne centrum obrzędowe na południowo-zachodnim cyplu Wyspy Wielkanocnej. Kamienne domy zostały odrestaurowane w roku 1974 przez amerykańskiego archeologa Williama Mulloya. Orongo położone jest na krawędzi krateru wulkanu Rano Kau, w pobliżu klifu morskiego o wysokości 250 m. Stanowi część Parku Narodowego Rapa Nui. W przeszłości Orongo stanowiło centrum kultu tangata manu.

Sala y GómezW
Sala y Gómez

Sala y Gómez – niezamieszkana wyspa na Oceanie Spokojnym, należąca do Chile. Jest to najdalej na wschód wysunięta wyspa Polinezji i całej Oceanii. Ze względu na fakt, że wysepka ta nie jest zamieszkana, większość geografów i etnografów uważa, że tytuł ten należy się leżącej najbliżej, a zamieszkanej wyspie Wielkanocnej. Nazwa wyspy pochodzi od nazwisk dwóch pierwszych odkrywców wyspy Salasa i Gómeza.

TikiW
Tiki

Tiki - w kulturach Polinezji rzeźbione posągi kamienne lub drewniane, przedstawiające mitycznego Pierwszego Człowieka. Wiążą się z przedchrześcijańskim kultem przodków. Umieszczane są często przy wejściu do marae.

Wyspy SamoaW
Wyspy Samoa

Wyspy Samoa – grupa 14 wysp wulkanicznych na Oceanie Spokojnym, w Polinezji. Wulkan na wyspie Savaiʻi jest czynny. Główne wyspy to: Savaiʻi, Upolu, Tutuila i wyspy Manuʻa. Archipelag jest podzielony pomiędzy niepodległe państwo Samoa i Samoa Amerykańskie, zależne od Stanów Zjednoczonych.

Wyspy TokelauW
Wyspy Tokelau

Wyspy Tokelau – grupa wysp koralowych na Oceanie Spokojnym, w południowo-zachodniej Polinezji. Obejmuje cztery atole: Nukunonu, Fakaofo, Atafu, Swains Island.