Religia w Stanach ZjednoczonychW
Religia w Stanach Zjednoczonych

Stany Zjednoczone są krajem o wielkim zróżnicowaniu wierzeń i praktyk religijnych. Różnorodność religijna Amerykanów jest wynikiem wielokulturowego pochodzenia imigrantów, niektóre religie natomiast zostały założone już po przybyciu do Stanów Zjednoczonych. W rezultacie Stany Zjednoczone stały się najbardziej religijnie zróżnicowanym krajem świata. Proporcje pomiędzy poszczególnymi religiami nie są trwałe ani stabilne, rozmaite wyznania religijne zarówno rozwijają się, jak i zanikają. Dla większości Amerykanów religia odgrywa ważną rolę w ich życiu i jest to unikalna cecha wśród krajów rozwiniętych.

Andover Newton Theological SchoolW
Andover Newton Theological School

Andover Newton Theological School (ANTS) – wyższa uczelnia w Newton (Massachusetts). Była najstarszym seminarium duchownym założonym w USA. Seminarium było związane z American Baptist Churches USA i Zjednoczonym Kościołem Chrystusa. Było częścią członkiem Boston Theological Institute, największego konsorcjum teologicznego na świecie.

Madonny z wannyW
Madonny z wanny

Madonny z wanny – ołtarze z wanien, popularna ozdoba we włoskich i latynoskich dzielnicach amerykańskich miast. Znana co najmniej od połowy XX wieku, wtedy na dużą skalę wymieniano żeliwne wanny na bardziej nowoczesne prysznice.

MexicayotlW
Mexicayotl

Mexicayotl – ruch dążący do odrodzenia rdzennej religii, filozofii i tradycji starożytnego Meksyku wśród współczesnego meksykańskiego społeczeństwa.

Muhlenberg CollegeW
Muhlenberg College

Muhlenberg College – liberalna wyższa uczelnia w Allentown. Założona została w 1848 roku, związana jest z Kościołem Ewangelicko-Luterańskim w Ameryce. Nazwa pochodzi od Henry'ego Muhlenberga, założyciela pierwszego luterańskiego kościoła w USA.

Pas bezwyznaniowyW
Pas bezwyznaniowy

Pas bezwyznaniowy – potoczne określenie regionu w północno-zachodniej części USA, który charakteryzuje się niskim wskaźnikiem deklarowanej przynależności do któregoś z wyznań religijnych. Nazwa ta została stworzona przez analogię do określenia pas biblijny.

PejotyzmW
Pejotyzm

Pejotyzm – synkretyczna religia kultywowana przez Native American Church, łącząca chrześcijaństwo, tradycyjne indiańskie kulty i sakramentalne spożycie pejotlu. Pejotyzm powstał pod koniec XIX wieku i rozprzestrzenił się wśród Indian Ameryki Północnej, przyczyniając się – jako ruch adaptacji – do odnowy moralnej plemion i powstania więzi panindiańskich. Stanowi najliczniejszy rodzimy ruch religijny wśród Indian Północnoamerykańskich. W 1996 liczbę wiernych szacowano na 250 tys.