BijaćiW
Bijaći

Bijaći – nazwa obszaru historycznego znajdującego się w rejonie Trogiru i Miasta Kaštela, nad Divulje, w kierunku zboczy góry Kozjak, na północ od Trečanicy, na zachód od Trnošćaka.

Krapina (jaskinia)W
Krapina (jaskinia)

Krapina – zbudowana z piaskowca jaskinia znajdująca się na wzgórzu Hušnjak koło miasta Krapina w północnej Chorwacji. Stanowisko archeologiczne okresu środkowego paleolitu. Wewnątrz jaskini wyodrębniono 9 warstw stratygraficznych, pochodzących z okresu interglacjału eemskiego i wczesnej fazy zlodowacenia Würm. Datowane są one metodą rezonansu spinowego oraz uranową na ok. 130 tysięcy lat.

Lokalizacja archeologiczna Ivinj i kościół św. MarcinaW
Lokalizacja archeologiczna Ivinj i kościół św. Marcina

W pobliżu Pirovaca (Chorwacja) położone są wykopaliska archeologiczne Ivinj, na terenie których znajduje się także zbudowany później kościół św. Marcina. Stanowisko to 20 lipca 2012 roku otrzymało status dobra kultury i, na mocy decyzji Ministerstwa Kultury Republiki Chorwacji, zostało objęte ochroną jako pomnik kultury.

Pałac Dioklecjana w SplicieW
Pałac Dioklecjana w Splicie

Pałac Dioklecjana w Spalatum (Split) – rezydencja cesarza Dioklecjana zbudowana na przełomie III i IV wieku jako obronna willa przeznaczona na jego siedzibę po abdykacji.

PulaW
Pula

Pula – miasto w Chorwacji, w żupanii istryjskiej, siedziba miasta Pula. Jest położone na południowym skraju półwyspu Istria nad Morzem Adriatyckim. W 2011 roku liczyło 57 460 mieszkańców.

Twierdza KlisW
Twierdza Klis

Twierdza Klis – forteca położona w miejscowości Klis nieopodal Splitu w Chorwacji. Twierdza istniała już od czasów imperium rzymskiego, strzegąc przełęczy łączącej wybrzeże Adriatyku z wnętrzem kontynentu. Przechodziła kolejno w ręce Chorwatów, Węgrów, Wenecjan, Turków, Francuzów i Austriaków. Przez wieki stanowiła najważniejszą fortecę w rejonie dzisiejszej Chorwacji. Uznawana jest za jeden z cenniejszych zabytków tego kraju.

Vrtare MaleW
Vrtare Male

Vrtare Male – jaskinia krasowa położona w pobliżu Dramalja, nadmorskiej miejscowości w Chorwacji. Jej głębokość jest szacowana na 39 m, jednak jaskinia jest sucha do poziomu 29 m. Jama po raz pierwszy została zbadana w 1966 roku przez grupę speleologów ze stowarzyszenia „Velebit”. W 1995 roku Dragan Pelić zszedł do jaskini i znalazł rzadki okaz dziesięcionogów. Odkrycie to zostało potwierdzone przez chorwackiego speleologa, Branko Jalžića, który dodatkowo skategoryzował wiele ciekawych szczątków kopalnych. Dokonanie Pelića i Jalžića wywołało lawinę wypraw do jaskini, dlatego od 2005 roku Vrtare Male jest chroniona. Jaskinia jest siedliskiem niespotykanych krewetek słodkowodnych, stygobiontów, endemicznych dla dynarskiego krasu. Są one całkowicie białe i nie mają oczu. Vrtare Male jest zarejestrowana w Krajowej Sieci Ekologicznej Chorwacji i włączona do programu Natura 2000. W 2009 roku jaskinia Vrtare Male została ogłoszona geologiczno-paleontologicznym pomnikiem przyrody. Obszar objęty ochroną wynosi około 310 m².