
Cyrena – starożytne miasto położone w północnej Libii, w prowincji Cyrenajka, ok. 16 km od Morza Śródziemnego na płaskowyżu o wysokości 550 m n.p.m. Niedaleko miasta znajdował się port Apollonia, początkowo również samodzielne miasto, od końca VII wieku p.n.e. traktowane jako port Cyreny. Apollonię z Cyreną łączyła tzw. droga królewska, zbudowana przez legionistów rzymskich ok. 100 n.e., w miejscu której dziś biegnie nowoczesna droga asfaltowa.
Ghirza - starożytne miasto w Trypolitanii, współcześnie stanowisko archeologiczne w Libii. Natrafiono tu na pozostałości pogranicznego osadnictwa wojskowego starożytnego Rzymu z III wieku n.e. Do naszych czasów zachowało się m.in. resztki 38 domów o charakterze warownym, a także dwie nekropole. Grobowce w kształcie kapliczek z kolumnami zdobione są reliefowymi fryzami, przedstawiającymi wizerunki zmarłych i sceny codziennego życia mieszkańców miasta.

Leptis Magna (łac.) – obecnie jedne z najlepiej na świecie zachowanych ruin starożytnego miasta rzymskiego, u libijskich wybrzeży Morza Śródziemnego (Trypolitania). Znajduje się tuż przy dwustutysięcznym mieście Al Chums.

Łuk Septymiusza Sewera – monumentalna brama o czterech wejściach, wystawiona między 206 a 209 rokiem ku czci cesarza Septymiusza Sewera w jego rodzinnym mieście Leptis Magna.

Ptolemaida albo Ptolemais – starożytne miasto położone w Cyrenajce, w północno-wschodniej części Libii, położone w pobliżu wsi Tolmeita.
Sabrata – miasto w północno-zachodniej Libii nad Morzem Śródziemnym w połowie drogi między Trypolisem a granicą z Tunezją. Około 1,3 km od współczesnego miasta położony jest kompleks starożytnych ruin, w 1982 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Tadrart Akakus – obszar pustynny w zachodniej Libii, stanowiący część Sahary. Położony jest w pobliżu miasta Ghat, niedaleko granicy z Algierią.