
Agassiz – lodowcowe jezioro utworzone w plejstocenie przed czołem lądolodu północnoamerykańskiego. Obejmowało 134 tys. km², stanowiąc największy słodkowodny akwen w tych czasach. Nazwane od szwajcarskiego przyrodnika Louisa Agassiza, który jako pierwszy przedstawił hipotezę wielkiego zlodowacenia. Jezioro to wielokrotnie było drenowane i spływało do Atlantyku. Ostatni i największy spływ jeziora miał miejsce ok. 8,4 tys. lat BP we wczesnym Atlantyku (holocen) i wywołał gwałtowne i krótkie oziębienie zwane wydarzeniem 8,2 tys. lat BP.

Bonneville – prehistoryczne słonowodne jezioro pluwialne obejmujące większość Wielkiej Kotliny w Ameryce Północnej. W większości znajdowało się na obszarze dzisiejszego stanu Utah, a mniejsze części na terenie obecnych stanów Idaho i Nevada. Istniało od około 32 tys. lat temu do około 16,8 tys. lat temu, kiedy większość wody wydostała się przez przełęcz Red Rock Pass w Idaho.

Groom Lake – solnisko powstałe z jeziora endoreicznego, leżące w południowej części stanu Nevada w USA. Wyschnięta płaszczyzna wykorzystywana jest jako pas startowy poprzez samoloty latające w militarnym obszarze Strefy Sił Powietrznych Nellis. W pobliżu południowo-zachodniego krańca jeziora zlokalizowana jest słynna baza wojskowa - Strefa 51. Przez jezioro przechodzi pas startowy o długości 9,5 kilometra. Jeden z najdłuższych na świecie. Groom Lake jest także potoczną nazwą bazy.

Jezioro Missoula – prehistoryczne jezioro lodowcowe, które znajdowało się w zachodniej Montanie, jezioro powstało pod koniec epoki lodowcowej i istniało w okresie od 15 tys. do 13 tys. lat temu w plejstocenie. Powierzchnia jeziora wynosiła 7770 km² i zawierało około 2100 km³ wody, co stanowi połowę objętości jeziora Michigan.

Jezioro Lahontan – dawne jezioro endoreiczne położone w rejonie Wielkiej Kotliny w północno-zachodniej części stanu Nevada u podnóża gór Sierra Nevada.

Racetrack Playa – wyschnięte, słone jezioro na terenie Parku Narodowego Dolina Śmierci w hrabstwie Inyo stanu Kalifornia.

Texcoco – jezioro w środkowym Meksyku, położone na wysokości 2239 m n.p.m. Dawniej jedno z pięciu jezior znajdujących się w Dolinie Meksyku (Anáhuac), obecnie zostało osuszone. Jedyną pozostałością po nim są niewielkie słone bagna. Stolica Azteków – Tenochtitlán – była położona na licznych wysepkach, rozsianych po Texcoco, połączonych groblami ze stałym lądem.