
Abu Zabi – największy emirat wchodzący w skład Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Leży na Półwyspie Arabskim i na wyspach w Zatoce Perskiej. Obejmuje powierzchnię 67 340 km², co stanowi 86% całego obszaru ZEA. Powierzchnia przeważnie nizinna i pustynna.

Adżman – najmniejszy emirat Zjednoczonych Emiratów Arabskich o powierzchni jedynie 460 kilometrów kwadratowych.

Dubaj – jeden z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie na Półwyspie Arabskim. Dubaj jest najbardziej zaludnionym i drugim co do wielkości emiratem w ZEA po Abu Zabi. Dubaj wyróżnia się spośród innych członków ZEA niskim dochodem z wydobycia ropy naftowej w wysokości 6% PKB. Główne dochody emirat czerpie z Jebel Ali Free Zone oraz coraz więcej z turystyki. Dubaj przyciągnął uwagę świata dzięki nowatorskim i ambitnym projektom budowlanym, imprezom sportowym, konferencjom i rekordom Guinnessa.

Fudżajra – jeden z emiratów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Stolicą jest miasto Fudżajra. Jako jedyny z emiratów nie jest położony nad Zatoką Perską. Również jako jedyny emirat ma trzy różne granice z Omanem. Od zachodu otoczony jest pasmem gór Hadżar, ciągnących się od półwyspu Musandam do granicy z Omanem. Wschodnią część oblewają wody Oceanu Indyjskiego. Emirat Fudżajra jest atrakcyjnym miejscem turystycznym. W szczególności dla osób uprawiających nurkowanie lub snurkowanie.

Herb Szardży – herb emiratu Szardża przedstawia w okręgu w polu srebrnym palmę daktylową, w barwach naturalnych o 9 pierzastych liściach i dwóch owocostanach. Za palmą dwa skrzyżowane drzewce z flagami Zjednoczonych Emiratów Arabskich. U podstawy srebrna wstęga z czarnym napisem w języku arabskim الشارقة i angielskim - Sharjah.

Ras Al-Chajma – jeden z emiratów Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Szardża, Aš-Šāriqa – emirat w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, na Półwyspie Arabskim. Powierzchnia 2590 km². 639 298 mieszkańców (2006), trzeci pod względem wielkości. Stolica Szardża. Tereny wyżynno-nizinne, powierzchnia pustynna. Klimat zwrotnikowy kontynentalny, suchy, z temperaturą 20–40 stopni Celsjusza w ciągu roku i opadami poniżej 80–140 mm rocznie. Brak rzek stałych. Roślinność pustynna i półpustynna. Eksploatacja złóż ropy naftowej z dna Zatoki Perskiej oraz uprawa zbóż, palmy daktylowej i warzyw w oazach. Na wybrzeżu rybołówstwo i połów pereł.

Umm al-Kajwajn lub Umm al-Kuwajn – jeden z emiratów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Stolicą jest miasto Umm al-Kajwajn.