
Althing – zgromadzenie ogólne Islandii, utworzone w 930 roku w Þingvellir, położonym 45 km na wschód od Reykjavíku. Uznawane jest za najstarszy dotychczas istniejący parlament.

Chrystianizacja Islandii – proces wprowadzania chrześcijaństwa na Islandii trwający od przełomu IX i X wieku do XIV wieku.

Domy torfowe na Islandii – charakterystyczne dla Islandii budownictwo z wykorzystaniem bloków torfu jako budulca.

Guðbrandsbiblía – pierwszy przekład Biblii na język islandzki. Tłumaczenie zostało wydane w roku 1584 przez luterańskiego biskupa Hólaru Guðbrandura Þorlákssona.

Inwazja na Islandię – brytyjska operacja pod kryptonimem Fork w 1940 roku w czasie II wojny światowej.

Królestwo Danii i Norwegii – dawny twór polityczny, stanowiący unię realną obejmującą królestwa Danii i Norwegii, w którego skład wchodziły również podległe formalnie Norwegii: Islandia, Grenlandia i Wyspy Owcze.

Królestwo Islandii – była monarchia konstytucyjna, związaną unią personalną z Danią. Państwo to zostało założone 1 grudnia 1918 a zlikwidowane 17 czerwca 1944, kiedy Islandia ogłosiła pełną niepodległość, powołując do życia Republikę Islandii.
Spánverjavígin – ostatnia udokumentowana masakra ludności na terenie Islandii. W 1615 roku miejscowa ludność regionu Vestfirðir wdała się w konflikt i zabiła baskijskich wielorybników, którzy wyruszyli na wyprawę wielorybniczą na terytorium Islandii. Wydarzenie to znane jest również jako Zabójstwo Hiszpanów.