
Kosowo, Republika Kosowa, – terytorium sporne w południowej Europie ze stolicą w Prisztinie i państwo częściowo uznawane na arenie międzynarodowej, które ogłosiło swoją niepodległość 17 lutego 2008 roku.

Kosowo zamieszkuje około 2 000 000 osób:Albańczycy – 1 800 000 (90%) Serbowie i Gorani – 140 000 (7%) Boszniacy – 20 000 (1%) Turcy – 20 000 (1%) Romowie – 20 000 (1%)

Flaga Republiki Kosowa – jeden z symboli Republiki Kosowa.

Herb Republiki Kosowa, po części uznawanej i nieuznawanej międzynarodowo, został formalnie zaprezentowany 17 lutego 2008 w związku z jednostronnym ogłoszeniem niepodległości. Nowy herb ma ten sam wzór co nowa, uchwalona w tym samym dniu, flaga Kosowa, z tym, że jest on umieszczony na zaokrąglonej, trójkątnej tarczy. Herb Kosowa został zaprojektowany przez Muhamera Ibrahimiego

Kosowo jest serbskie – slogan używany w Serbii od 2004 roku, spopularyzowany zwłaszcza po jednostronnym ogłoszeniu przez Kosowo deklaracji niepodległości 17 lutego 2008. Slogan został użyty podczas serii protestów, także przez serbski rząd. Pojawia się na odzieży oraz graffiti, w 2009 roku w wyniku ataku hakerów został umieszczony na witrynach należących do Kosowa. Używany na całym świecie, głównie przez Serbów i Rosjan.

Mit kosowski, kult kosowski – jeden z mitów historycznych tworzących na przestrzeni wieków podstawę serbskiej tożsamości narodowej. Opiera się on na przekształconym przez kulturę ludową oraz literaturę hagiograficzną obrazie bitwy na Kosowym Polu, stoczonej w 1389 przez Serbów i ich sojuszników z Turkami, traktując wymienione starcie jako druzgocącą klęskę, która przesądziła o upadku Serbii Nemaniczów i opanowaniu Bałkanów przez Imperium Osmańskie. W mitycznym ujęciu bitwy szczególne znaczenie mają postacie księcia Lazara Hrebeljanovicia, męczennika zamordowanego przez Turków, twórcy szczególnego przymierza Serbów z Bogiem, zabójcy sułtana tureckiego, mściciela Serbii Miloša Obilicia oraz zdrajcy swojego narodu Vuka Brankovicia. Postacie te mają bardzo luźny związek ze swoimi historycznymi pierwowzorami, lub też ich faktyczne istnienie nie jest udowodnione (Obilić).
Uniwersytet w Prisztinie alb. Universiteti i Prishtinës i - utworzony w listopadzie 1969 roku w Prisztinie, decyzją autonomicznych władz Kosowa.

Misja Tymczasowej Administracji Organizacji Narodów Zjednoczonych w Kosowie – misja ONZ w Kosowie, utworzona na mocy rezolucji S/RES/1244 Rady Bezpieczeństwa z dnia 10 czerwca 1999.