Cmentarz TurzyńskiW
Cmentarz Turzyński

Cmentarz Turzyński – dawny cmentarz komunalny położony na terenie Szczecina. Zajmował teren o powierzchni ponad 7 ha w kwartale ulic: Adama Mickiewicza (Kreckowerstr.), Stanisława Noakowskiego, Jagiellońska.

Cmentarz wojskowy przy ulicy św. Wojciecha w SzczecinieW
Cmentarz wojskowy przy ulicy św. Wojciecha w Szczecinie

Cmentarz wojskowy, obecnie skwer na pl. gen. Władysława Andersa – dawny cmentarz wojskowy położony na terenie Szczecina. Zajmował teren pomiędzy obecnymi ulicami św. Wojciecha, pl. Zwycięstwa i Stanisława Więckowskiego.

Jasne BłoniaW
Jasne Błonia

Plac Jasne Błonia im. Jana Pawła II – szeroki zieleniec, znajdujący się na północ od gmachu szczecińskiego Urzędu Miejskiego, ograniczony ulicami Michała Ogińskiego, Karola Szymanowskiego i Stanisława Moniuszki. Od północnego zachodu przechodzi w Park Kasprowicza.

Park im. Jana Kasprowicza w SzczecinieW
Park im. Jana Kasprowicza w Szczecinie

Park Kasprowicza – największy park miejski Szczecina położony w całości w granicach administracyjnych osiedla Łękno przy zbiegu granic z osiedlem Niebuszewo-Bolinko i północnej części Śródmieścia. Wraz z fragmentem Parku Leśnego Arkońskiego tworzy zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Zespół Parków Kasprowicza-Arkoński” o łącznej powierzchni 96,8 ha. Na północy sąsiaduje z Ogrodem Dendrologicznym im. Stefana Kownasa.

Ogród Botaniczny w SzczecinieW
Ogród Botaniczny w Szczecinie

Ogród Botaniczny – park o pow. 2,5 ha, położony w Szczecinie na osiedlu Łękno w kwartale ulic Jana Kochanowskiego, Słowiańska, Harcerzy, Serbska.

Ogród Dendrologiczny im. Stefana KownasaW
Ogród Dendrologiczny im. Stefana Kownasa

Ogród Dendrologiczny im. Stefana Kownasa – park miejski położony na terenie szczecińskiego osiedla Niebuszewo-Bolinko. Zajmuje teren 15,5 ha pomiędzy ulicami Niemierzyńską, Żupańskiego i Słowackiego.

Ogród Różany w SzczecinieW
Ogród Różany w Szczecinie

Ogród Różany w Szczecinie, „Różanka” – dwuhektarowy ogród założony na Łęknie w 1928 r. z okazji zjazdu ogrodników. W 1935 r. powstała „Ptasia Fontanna” z rzeźbami ptaków autorstwa Kurta Schwerdtfegera. II wojnę światową ogród przetrwał w stanie nienaruszonym i do lat 70. XX wieku był miejscem wypoczynku szczecinian. Z powodu braku pieniędzy na jego utrzymanie zaczął stopniowo popadać w ruinę. W roku 1983 teren został przekazany Archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, zaś w roku 2005 z powrotem trafił w ręce miasta.

Park im. Stefana Żeromskiego w SzczecinieW
Park im. Stefana Żeromskiego w Szczecinie

Park im. Stefana Żeromskiego – drugi pod względem wielkości park miejski w Szczecinie, obejmujący powierzchnię ok. 22 ha.