Brama piekielnaW
Brama piekielna

Brama piekielna jest to formacja skalna złożona z piaskowców triasowych, jest to pomnik przyrody nieożywionej wpisany do rejestru w 1952. Znajduje się wewnątrz Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego na terenie Gminy Bliżyn na północny wschód od leśnego rezerwatu Dalejów, w odległości ok. 2 km od Piekła Dalejowskiego. Brama Piekielna znajduje się w rejestrze Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody i znajduje na zielonym szlaku turystycznym z Bliżyna do Zagnańska oraz na trasie Szlaku Piekielnego.

Dąb BartekW
Dąb Bartek

Dąb Bartek – jeden z najstarszych w Polsce dębów, od 1954 roku chroniony prawem jako pomnik przyrody, rosnący na terenie leśnictwa Bartków, przy drodze wojewódzkiej nr 750 z Zagnańska do Samsonowa, w województwie świętokrzyskim.

Dąb BiskupW
Dąb Biskup

Dąb Biskup – dąb szypułkowy, pomnik przyrody rosnący w pobliżu wsi Chańcza w województwie świętokrzyskim.

Dąb MnichW
Dąb Mnich

Dąb Mnich – dąb chroniony jako pomnik przyrody, rosnący w lesie blisko drogi z Mnichowa do Mniszka w województwie świętokrzyskim. Wiek Mnicha szacowany jest na 500-700 lat. Na wysokości 1,3 m od podłoża obwód jego wynosi nieco ponad 7 m, zaś przy samej ziemi jest to ponad 10m.

Jaskinia na Czerwonej GórzeW
Jaskinia na Czerwonej Górze

Jaskinia na Czerwonej Górze – jaskinia w Górach Świętokrzyskich. Ma dwa otwory wejściowe położone blisko Chęcin, w urwisku skalnym w północno-wschodnim zboczu Czerwonej Góry, w pobliżu kamieniołomu Zygmuntówka, niedaleko jaskini Raj, na wysokościach 325 i 320 m n.p.m. Długość jaskini wynosi 35 metrów, a jej deniwelacja 5,5 metrów.

Jaskinia Zbójecka (Góry Świętokrzyskie)W
Jaskinia Zbójecka (Góry Świętokrzyskie)

Jaskinia Zbójecka – jaskinia w wąwozie Dule w Górach Świętokrzyskich w okolicach Łagowa. Ma długość 160 m. Otwór znajduje się na wysokości 312 m n.p.m., ma szerokość 3,5 i wysokość 2,7 m. Jaskinia powstała w wapieniach dewońskich w okresie pliocenu. Jest formą krasową, częściowo krasowo-zawaliskową. Forma krasowa rozwinęła się wzdłuż szczelin ciosowych. W skład szaty naciekowej występującej wyłącznie w Sali Naciekowej wchodzą: stalaktyty, stalagmity, kolumny i polewy naciekowe, draperie oraz cienkie naskorupienia powstałe ze stwardniałego mleka wapiennego.

Skałki Piekło DalejowskieW
Skałki Piekło Dalejowskie

Skałki Piekło Dalejowskie – pomnik przyrody nieożywionej znajdujący się na terenie rezerwatu Dalejów, w obrębie Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego. Wpisany do rejestru w 1987. Rezerwat Dalejów oraz skałki znajdują się na zielonym szlaku turystycznym z Bliżyna do Zagnańska oraz na trasie Szlaku Piekielnego. Skałki z białego piaskowca triasowego, rozłożone w kilku grupach na długości około 130 m. Są one różnej wysokości przez co tworzą coś w rodzaju pięter, półek skalnych. Najwyższe dochodzą do 4 metrów wysokości.

Skały w RudzieW
Skały w Rudzie

Skały w Rudzie – grupa skał w miejscowości Ruda w województwie świętokrzyskim, w powiecie starachowickim, w gminie Brody. Wznoszą się na zboczach wzgórza po północnej stronie Jeziora Brodzkiego. Mają status pomnika przyrody i znajdują się na Obszarze Chronionego Krajobrazu Doliny Kamiennej.