
Al-Lisan – największy półwysep na Morzu Martwym, oddzielający jego większą część północną od płytkiej południowej, wykorzystywanej głównie do pozyskiwania soli. W całości położony jest na terytorium Jordanii. Podobnie jak pobliskie Wzgórze Sodomskie zbudowany jest głównie ze wapiennych osadów z soli i gipsu, których wysokość osiąga nawet 180 metrów. Północny cypel półwyspu znany jest jako Przylądek Costigan, natomiast południowy – jako Przylądek Molyneaux. Wąski przesmyk między częściami jeziora został nazwany Przesmykiem Lyncha na cześć amerykańskiego oficera Williama Francisa Lyncha, który badał te obszary w 1845 roku.

Półwysep Arabski – półwysep w Azji Południowo-Zachodniej, położony między Morzem Czerwonym, Morzem Arabskim i Zatoką Perską. Zajmuje powierzchnię 2,78 mln km², jest tym samym największym półwyspem świata.

Półwysep Indochiński – półwysep w Azji Południowo-Wschodniej, oblewany od wschodu wodami Morza Południowochińskiego i Zatoki Tajlandzkiej, a od zachodu – Morza Andamańskiego i Zatoki Bengalskiej. Na południu znajduje się półwysep podrzędny o wydłużonym kształcie – Półwysep Malajski.

Karpas − półwysep o długości ok. 75 km położony w północno-wschodniej części wyspy Cypr i przynależący do Tureckiej Republiki Cypru Północnego. Posiada słabo rozwiniętą linię brzegową, nizinne wybrzeża, w środkowej części wzniesienia do 750 m n.p.m. Głównym miastem jest Dipkarpaz. Na czubku półwyspu znajduje się przylądek Apostolos Andreas wraz z mieszczącym się na nim klasztorem św. Andrzeja Apostoła. W części południowo-zachodniej półwyspu znajduje się zamek Kantara.

Katar – półwysep w Azji, na Półwyspie Arabskim, nad Zatoką Perską. Obejmuje powierzchnię 11 437 km2, jest długi na 160 km, a szeroki do 80 km. Linia brzegowa półwyspu ma długość 700 km. Zajmowany jest przez państwo Katar. Najwyższym wzniesieniem na półwyspie jest Kurajn Abu al-Baul. Większość obszaru półwyspu zajmowana jest przez niską, jałową równinę pokrytą piaskiem.

Półwysep Koreański – półwysep w Azji Wschodniej, wcinający się na 1100 km w Ocean Spokojny. Od północnego wschodu oblewają go wody Morza Japońskiego, które w Korei Południowej nazywa się Morzem Wschodnim, a w Korei Północnej – Morzem Wschodniokoreańskim, a od południowego zachodu – Morza Żółtego. Od Wysp Japońskich półwysep oddziela Cieśnina Koreańska.

Półwysep Malajski (Malakka) – południowa część Półwyspu Indochińskiego, między Morzem Andamańskim a Morzem Południowochińskim. Od Sumatry oddzielony cieśniną Malakka. Długość wynosi ok. 1450 km. Powierzchnia: ok. 190 tys. km².

Synaj – półwysep w kształcie trójkąta, otoczony Morzem Śródziemnym od północy, Zatoką Sueską i kanałem Sueskim od zachodu, Morzem Czerwonym od południa i Zatoką Akaba od wschodu. Półwysep Synaj leży w Azji Zachodniej i jest częścią Egiptu, którego większa część leży w Afryce Północnej. Administracyjnie podzielony jest na dwie prowincje gubernatorskie (muhafazy): Synaj Północny i Synaj Południowy.