
Akobo – rzeka w Etiopii i Sudanie Południowym o długości 434 km tworząca w części swej długości granice pomiędzy tymi państwami, przy zlewni o powierzchni wynoszącej około 13 200 km². Rzeka swoje źródło ma na Wyżynie Abisyńskiej na zachodzie Etiopii nieopodal miasta Mizan Teferi. Uchodzi do rzeki Pibor nieopodal miasta Akobo, która tworzy z kolei rzekę Sobat.

Bahr al-Arab – rzeka w Sudanie i Sudanie Południowym. Wypływa na wyżynie Azande położonej w środkowej Afryce, zbudowanej ze skał prekambryjskich. Bahr al-Arab to jeden ze źródłowych dopływów rzeki Bahr el Ghazal, długości około 800 kilometrów. W okresach suszy niesie bardzo mało wody.

Bahr el Ghazal – rzeka w zachodniej części Sudanu Południowego. Jego nazwa w tłumaczeniu na język polski to „rzeka gazeli”.

Baro – rzeka we wschodniej Afryce płynąca przez zachodnią Etiopię o długości 306 km. Rzeka ta określa część granicy pomiędzy Etiopią a Sudanem Południowym. Swoje źródła posiada na Wyżynie Abisyńskiej. Płynie przez region Gambela, po czym łączy się z rzeką Pibor, ustanawiając rzekę Sobat.

Nil – najdłuższa rzeka na Ziemi w środkowej i północno-wschodniej Afryce, przecinająca wszystkie strefy klimatyczne kontynentu. Płynie na obydwu półkulach; źródło znajduje się na 2°16′55.92″S, 29°19′52.32″E, a ujście na 31°N. Licząca prawie 3 mln km² powierzchnia dorzecza, na kontynencie afrykańskim ustępuje jedynie dorzeczu rzeki Kongo.

Nil Biały – rzeka w Afryce, jedno z dwóch głównych ramion Nilu, które wraz z Nilem Błękitnym łączy się w okolicach Chartumu.

Pibor – rzeka w Sudanie Południowym tworząca w dolnym biegu część granicy pomiędzy Sudanem Południowym a Etiopią, o długości około 320 km oraz powierzchni dorzecza 10 000 km². Pibor swoje źródło posiada w południowo-wschodniej części Sudanu Południowego. Przepływa przez miasto o tej samej nazwie.

Sobat – rzeka w Sudanie Południowym i Etiopii o długości 354 km i powierzchni dorzecza 225 000 km².