
Aksum – miasto w północnej Etiopii, w regionie Tigraj, w odległości ok. 50 km od granicy z Erytreą; 41 tys. mieszkańców, z czego znaczna większość wyznaje chrześcijaństwo i należy do Kościoła etiopskiego. Aksum jest także świętym miastem tego Kościoła. Zostało założone ok. V wieku p.n.e.; było stolicą królestwa Aksum – pierwszego państwa etiopskiego, a także miejscem koronacji cesarzy Etiopii. Ze względu na wartość historyczną, pozostałości starożytnego miasta zostały w 1980 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Auasz Uenz, Awash Wenz – rzeka we wschodniej Afryce płynąca przez środkową Etiopię o długości 1200 km.

Fasil Ghebbi – kompleks zamków w mieście Gonder w Etiopii, które w XVII i XVIII wieku pełniły funkcję rezydencji cesarzy Etiopii. Bywa określany jako „afrykański Camelot”.

Hadar – osada w Etiopii, w południowym krańcu Kotliny Danakilskiej, w regionie administracyjnym Afar. Osada cieszy się światową sławą z powodu znajdującego się w pobliżu stanowiska archeologicznego (paleoantropologicznego) hominidów kopalnych.

Melka Kunture – kompleks stanowisk archeologicznych, położonych w dorzeczu rzeki Auasz ok. 50 km na południe od Addis Abeby w Etiopii. W głębokich warstwach stratygraficznych odkryte zostały szczątki hominidów oraz prehistoryczne narzędzia kamienne.

Omo – jedna z największych rzek w Etiopii. Rozpoczyna bieg na Wyżynie Abisyńskiej w środkowej części kraju a kończy wpadając do jeziora Turkana u zbiegu granic z Kenią i Sudanem. Do jej dopływów należą m.in.: Gibe, Mago i Gojeb.

Tyja – miasto w środkowej Etiopii, w regionie administracyjnym Jedebub Byhierocz, Byhiereseboczynna Hyzbocz. W pobliżu znajduje się stanowisko archeologiczne z 36 kamiennymi stelami, które najprawdopodobniej wyznaczają miejsce nekropoli.

Yeha, Jeha - miejscowość w północnej Etiopii, w regionie Tigraj, usytuowana ok. 25 km od nowoczesnego centrum miasta Adua. Największy obszar archeologiczny z epoki brązu.