Wewnętrzna Macedońska Organizacja RewolucyjnaW
Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna

Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna (WMRO) powstała w 1893 roku. Jej celem było wyzwolenie Bułgarów w Macedonii i Tracji spod panowania tureckiego oraz zbrojne zapewnienie im dominacji etnicznej i religijnej, co poczynając od 1904 roku wywołało analogiczną reakcję żywiołu greckiego. Najwybitniejszym działaczem WMRO był Goce Dełczew . W okresie II wojny światowej sprzymierzona z niemieckimi wojskami okupacyjnymi, brała udział w zwalczaniu partyzantki komunistycznej. Według większości źródeł spoza Republiki Macedonii, do II wojny światowej nie można mówić o programowym oddzielaniu przez WRMO pojęcia etnicznej macedońskości od etnicznej bułgarskości. Aktualnie z etosem tej organizacji sympatyzują główne nurty polityczne Republiki Macedonii, dodając doń pojęcie etnicznej Macedonii, ich zdaniem rozciągającej się na całym obszarze geograficznego regionu Macedonia.

Mara BunewaW
Mara Bunewa

Mara Bunewa maced. Мара Бунева – bułgarska rewolucjonistka z Macedonii, działaczka Wewnętrznej Macedońskiej Organizacji Rewolucyjnej.

Goce DełczewW
Goce Dełczew

Goce Dełczew, bułgarski przywódca ruchu wyzwoleńczego. Ważna postać XIX-wiecznej walki rewolucyjnej w Macedonii i Tracji pod panowaniem tureckim. Należał do grona przywódców Wewnętrznej Macedońskiej Organizacji Rewolucyjnej. Ten paramilitarny związek wykazywał aktywność w okresie tureckiego panowania w Macedonii i Tracji na przełomie XIX i XX wieku. Pierwszy znany statut założycielski tej organizacji pochodzi z roku 1896. Nosiła ona początkowo nazwę Bułgarsko-Macedońskich Komitetów Rewolucyjnych w Adrianopolu (BMKRA). Później szyld grupy zmieniono na Tajną Macedońską Organizację Rewolucyjną w Adrianopolu.

Dame GruewW
Dame Gruew

Dame Gruew – jeden z twórców Wewnętrznej Macedońskiej Organizacji Rewolucyjnej.

Najwyższy Komitet Macedońsko-AdrianopolskiW
Najwyższy Komitet Macedońsko-Adrianopolski

Najwyższy Komitet Macedońsko-Adrianopolski (SMAC),, znany również jako Najwyższy Komitet Macedoński, był bułgarską rewolucyjną organizacją polityczną działającą w Macedonii i Tracji w Imperium Osmańskim, której siedziby i główne struktury znajdowały się w Bułgarii od 1895 do 1905. W Bułgarii bylo bardzo dużo emigrantów z Macedonii, Bułgarii oraz Tracji. Kierowani przez Trayko Kitancheva utworzyli w 1895 „Organizację Macedońsko-Adrianopolską”, na czele której stał „Najwyższy Macedońsko-Adrianopolski Komitet Rewolucyjny”. Jego oficjalna deklaracją była także walką o autonomię Macedonii i Tracji. Oczekiwali wolności, uważali że przyjdzie ona tylko z pomocą armii bułgarskiej. Później skierowali swoje wysiłki na rzecz wciągnięcia kraju w wojnę z Imperium Osmańskim, jak choćby podczas akcji czetów Najwyższego Komitetu Macedońskiego w 1895 i powstania Górnej Dzhumayi w 1902 z reguły większość przywódców miała silniejsze powiązania z rządami. Ostatecznie ich głównym zamysłem była walka o bezpośrednie zjednoczenie z Bułgarią.

Christo TatarczewW
Christo Tatarczew

Christo Tatarczew – jeden z twórców Wewnętrznej Macedońskiej Organizacji Rewolucyjnej.

Donka UszlinowaW
Donka Uszlinowa

Donka Uszlinowa bułg. Донка Ушлинова – podoficer armii bułgarskiej, działaczka Wewnętrznej Macedońskiej Organizacji Rewolucyjnej.

Żeglarze z SalonikW
Żeglarze z Salonik

Żeglarze z Salonik lub Zamachowcy z Salonik – bułgarska grupa anarchistyczna działająca w Imperium Osmańskim w latach 1898–1903. Członkowie grupy pochodzili głównie z Wełs, a większość z nich była młodymi absolwentami bułgarskiego liceum męskiego w Salonikach. Grupę radykalizował bułgarski anarchista Slavi Merdzhanov, którego początkowym celem była stolica Konstantynopol, a następnie Edirne, ale po jego egzekucji przez Turków w 1901 grupa skupiła się na działaniu w Salonikach. Od 28 kwietnia do 1 maja 1903 grupa rozpoczęła serię zamachów w Salonikach. Ich celem było zwrócenie uwagi wielkich mocarstw na osmański ucisk w Macedonii i Tracji. Korzenie grupy sięgają 1898. Grupa powstała w Genewie, a prawie wszyscy jej założyciele pochodzili z Bułgarii. Była ona związana z Wewnętrzną Macedońską Organizacją Rewolucyjną (WMRO, ale miała również bliskie powiązania z Najwyższym Komitetem Macedońsko-Edirneskim. Według powojennej macedońskiej historiografii grupa składała się z etnicznych Macedończyków.