
Cerkiew-mauzoleum „Sweta Nedelja” – prawosławna cerkiew w Bataku wybudowana w 1813, znana przede wszystkim jako miejsce pogromu mieszkańców osady, którzy w czasie powstania kwietniowego w 1876 bezskutecznie szukali w niej schronienia przed osmańskimi baszybuzukami. Po wyzwoleniu Bułgarii w 1878 zamieniona w mauzoleum, zaś w 1955 w muzeum.

Skalne cerkwie w Iwanowie – zespół wykutych w skale monolitycznych kościołów, kaplic i klasztorów położonych w pobliżu wsi Iwanowo, 20 km na południe od miasta Ruse. W 1979 zespół został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Sobór Zaśnięcia Bogurodzicy – prawosławny sobór w Pazardżiku.

Monastyr Rilski, monaster Rilski – bułgarski monaster usytuowany w kotlinie masywu górskiego Riła, około 120 km na południe od Sofii. Jest on ważnym symbolem bułgarskiego oporu przeciwko tureckiemu panowaniu, a także symbolem odrodzenia narodowego w XVIII i XIX wieku.

Cerkiew Trójcy Przenajświętszej – cerkiew prawosławna w Swisztowie.

Cerkiew Narodzenia Pańskiego – cerkiew prawosławna w mieście Szipka, 13 km poniżej przełęczy Szipka. Jest pierwszym w historii pomnikiem przyjaźni rosyjsko-bułgarskiej.

Cerkiew Trzech Świętych Hierarchów – prawosławna cerkiew w Szumenie, w dekanacie szumeńskim metropolii warneńskiej i wielkopresławskiej Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego.

Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej – prawosławna cerkiew w Tyrgowiszte, w jurysdykcji metropolii warneńskiej i wielkopresławskiej Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego.

Sobór Wniebowstąpienia Pańskiego – prawosławny sobór w Wielkim Tyrnowie, w kompleksie rezydencji patriarchów bułgarskich stanowiącej część twierdzy Carewec.