
Byllis - starożytne miasto w Albanii, obwód Fier, okręg Mallakastra - obecnie w ruinie. Najbliższe większe współczesne miasto to Ballsh.

Czameria – albańska nazwa nadmorskiego regionu Epiru, obecnie w większości w greckiej jednostce regionalnej Tesprotia.

Frygana – formacja roślinna niskich krzewów i roślin zielnych występująca na suchych i skalistych siedliskach we wschodniej części obszaru śródziemnomorskiego. Na fizjonomię formacji kluczowy wpływ mają rzadko rosnące, poduchowate krzewinki zwykle o wysokości do 0,3 m. Jest odpowiednikiem garigu kształtującego się w zachodniej części obszaru śródziemnomorskiego w podobnych warunkach. W niektórych ujęciach zbiorowiska te opisywane są zbiorczo pod nazwą garig. Jednak ze względu na odmienną kompozycję florystyczną zbiorowisk garig i frygana są klasyfikowane do innych klas zespołów lub grup rzędów zespołów roślinnych typowych dla odpowiednio zachodniej i wschodniej części basenu śródziemnomorskiego.

Albania jest niewielkim państwem leżącym na Półwyspie Bałkańskim w południowej części Europy. Ten niewielki i słabo rozwinięty gospodarczo kraj cechuje się górzystym krajobrazem i śródziemnomorskim klimatem.

Gryka e Këlcyrës − wąwóz rzeczny na rzece Wjosa w południowej Albanii, w pobliżu miasta Këlcyra. Miejsce bitwy w czasie wojny grecko-włoskiej z lat 1940–1941, znanej jako zdobycie Przesmyku Klisurskiego.

Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy – zespół lasów pierwotnych, położony na terenie Albanii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Hiszpanii, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Ukrainy i Włoch, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Półwysep Bałkański, in. Bałkany – półwysep w południowo-wschodniej części Europy. Jego granice wyznacza od zachodu Morze Adriatyckie i Morze Jońskie, od wschodu Morze Czarne i Morze Marmara, od południowego wschodu Morze Egejskie. Północna granica półwyspu ma charakter umowny. Zgodnie z tradycją przebiega następująco: wzdłuż Dunaju od Morza Czarnego do ujścia Sawy, następnie wzdłuż Sawy do ujścia Kupy, następnie wzdłuż Kupy aż do jej źródła, następnie przekracza pasmo Gorski Kotar przez tzw. Bramę Liburnijską na południe od góry Risnjak i dochodzi do Morza Adriatyckiego w rejonie Rijeki. Oprócz tej najpopularniejszej konwencji były i są proponowane inne linie stanowiące granicę między Półwyspem Bałkańskim a resztą kontynentu, np. linia prosta styczna do brzegów Adriatyku i Morza Czarnego, a także linia łącząca Triest z Odessą.

Prespa − region historyczny współcześnie podzielony między Grecję, Albanię i Macedonię Północną. Nazwę tą noszą dwa jeziora Prespa, które stanowią centralny punkt regionu. Największymi miastami są Ochryda i Resen.

Riwiera Albańska – obszar w południowej Albanii usytuowany wzdłuż wybrzeża Morza Jońskiego, u stóp gór Çika, w obwodzie Wlora. Nie należy mylić tego obszaru z całym wybrzeżem albańskim, które oprócz Riwiery obejmuje także tereny na północy i w centrum kraju. Riwiera rozpościera się na południe od Parku Narodowego Llogara, następnie ciągnie się wzdłuż wybrzeża przez miejscowości Borsh, Himara, Qeparo, Pigeras , kończąc się w Lukovej. W 2012 r. Riwiera Albańska znalazła się wśród najlepszych atrakcji turystycznych według portalu Frommer's.