JurydykaW
Jurydyka

Jurydyka – osada obok miasta królewskiego, rzadziej enklawa na gruntach miejskich, niepodlegająca władzom miejskim i miejskiemu sądownictwu.

Kodeks KoldínaW
Kodeks Koldína

Kodeks Koldína, oficjalnie zwany Prawa miejskie królestwa czeskiego – kodyfikacja miejskiego prawa Czech właściwych.

Najmniejsze miasto PolskiW
Najmniejsze miasto Polski

Najmniejsze miasto Polski – epitet przysługujący miejscowości posiadającej formalny status miasta i mającej najmniejszą liczbę ludności spośród wszystkich miast znajdujących się w obowiązujących granicach państwowych Polski, w konkretnym momencie w czasie. Epitet najmniejszego miasta Polski dana miejscowość może otrzymać tylko jeżeli znane są dane ludnościowe wszystkich jednostek formalnie miejskich według stanu ludności z jednego dnia. Następstwem tego było korzystanie ze starych danych ludnościowych w przełożeniu na obowiązujący stan administracyjny.

Prawa miejskieW
Prawa miejskie

Prawa miejskie – zbiór praw dotyczący mieszkańców miasta, szczególnie istotny w średniowieczu, gdyż wyjmował mieszczan spod jurysdykcji prawa ziemskiego.

Przywilej targowyW
Przywilej targowy

Przywilej targowy również oraz przywileje jarmarczne – w systemie prawnym średniowiecznej Europy Zachodniej prawo królewskie, jasno sprecyzowane pozwolenie (przywilej) dotyczące organizacji i obrotu handlowego w miejscach do tego wyznaczonych w formie targów i jarmarków. Przywilej określał liczbę dni targowych oraz wyznaczał miejsca do prowadzenia handlu. Źródła przywilejów targowych wynikały m.in. z przyjętego prawa magdeburskiego w części dotyczącej zakładania miast i wsi.

WeichbildW
Weichbild

Weichbild magdeburski – pomocniczy spis praw, który razem z Zwierciadłem saskim kształtował całokształt życia prawnego w ramach prawa magdeburskiego, potocznie zwanego magdeburgią lub Saxonem. Prawo to mówiło o obywatelstwie miejskim, o założeniu miasta, o sądach w mieście, o radzie miejskiej, o administracji przestrzennej miasta, o długach i targach itp., dotyczyło więc tylko specyficznych stosunków prawnych panujących w mieście.

WilkierzW
Wilkierz

Wilkierz – uchwała rady miejskiej w dawnej Polsce, w miastach lub wsiach lokowanych na prawie niemieckim. Wilkierze, zwane także statutami miejskimi, rada miejska wydawała samodzielnie lub przy udziale ławy sądowej, albo reprezentacji pospólstwa.

Wójtostwo (historia)W
Wójtostwo (historia)

Wójtostwo – uposażenie ziemskie, początkowo należące do wójta, powstałe w wyniku lokacji osady na prawie niemieckim.

Zwierciadło saskieW
Zwierciadło saskie

Zwierciadło saskie – spis prawa zwyczajowego z terenu Saksonii.