Kryzys migracyjny w EuropieW
Kryzys migracyjny w Europie

Kryzys migracyjny w Europie – toczący się na początku XXI wieku w Europie kryzys spowodowany masowym przybywaniem uchodźców i imigrantów na ten kontynent. Jest to największe tego typu zjawisko od czasów II wojny światowej. Za początek kryzysu uznaje się 2015 rok, ale już wcześniej wzrastała liczba imigrantów i uchodźców przybywających do Europy.

Katastrofa kutra w Cieśninie SycylijskiejW
Katastrofa kutra w Cieśninie Sycylijskiej

Katastrofa na Morzu Śródziemnym z 18 kwietnia 2015 – katastrofa morska, która wydarzyła się w Cieśninie Sycylijskiej. W wyniku zatonięcia kutra, 24 osób poniosło śmierć a 28 osób zostało ocalonych. Za zaginione uznano 700-900 osób.

Dżungla w CalaisW
Dżungla w Calais

Dżungla w Calais – nielegalne obozowisko migrantów, które zlokalizowane było w północno-wschodniej części francuskiego miasta Calais, po południowej stronie Eurotunelu.

Katastrofa kutra u wybrzeży LampedusyW
Katastrofa kutra u wybrzeży Lampedusy

Katastrofa kutra u wybrzeży Lampedusy – katastrofa morska, która wydarzyła się 3 października 2013 w okolicach Lampedusy, u wybrzeży wysp Pelagijskich na Morzu Śródziemnym we Włoszech, w czasie kryzysu migracyjnego w Europie. W wyniku zatonięcia kutra 366 osób poniosło śmierć, a 155 zostało ocalonych. Za zaginionych uznano 20 osób.

Alan KurdiW
Alan Kurdi

Alan Kurdi lub Aylan Kurdî – trzyletni syryjski uchodźca pochodzenia kurdyjskiego, który utonął wraz z matką i bratem przy próbie przepłynięcia morza Śródziemnego z tureckiej wioski Akyarlar do greckiej wyspy Kos podczas kryzysu migracyjnego w Europie. Zdjęcia jego ciała wyrzuconego na plażę obiegły międzynarodowe media, znajdując się na okładkach ponad 70 gazet, wywołując wstrząs światowej opinii publicznej i w wyniku nasilonej krytyki, wpłynęły na politykę migracyjną niektórych państw. Pogrzeb rodziny odbył się 4 września 2015, zgodnie z życzeniem ojca chłopca, Abdullaha Kurdi w ich rodzinnym mieście Kobane, w którym podczas walk z Państwem Islamskim zginęło 16 członków jego rodziny.

Polski Kontyngent Wojskowy na Morzu Śródziemnym (EUNAVFOR)W
Polski Kontyngent Wojskowy na Morzu Śródziemnym (EUNAVFOR)

Polski Kontyngent Wojskowy na Morzu Śródziemnym – wydzielony komponent Marynarki Wojennej, przeznaczony do przeciwdziałania przemytowi i handlowi ludzi w akwenie Morza Śródziemnego w ramach operacji wojskowej Unii Europejskiej w trakcie kryzysu migracyjnego w latach 2018-2020 i zapobiegania łamaniu embarga na dostawy broni do Libii w 2020.

Referendum na Węgrzech w 2016 rokuW
Referendum na Węgrzech w 2016 roku

Referendum na Węgrzech – odbyło się 2 października 2016. Dotyczyło obowiązkowych kwot relokacji imigrantów w Unii Europejskiej.

Tymczasowy płot graniczny na granicy węgiersko-serbskiejW
Tymczasowy płot graniczny na granicy węgiersko-serbskiej

Tymczasowy płot graniczny na granicy węgiersko-serbskiej – wybudowany w 2015 roku w południowej części Węgier na serbskiej granicy, w celu opanowania niezwykle silnego ruchu imigracyjnego. Zaplanowane ogrodzenie o długości 175 km i wysokości 4 m ma zapobiegać nielegalnemu przekraczaniu granicy i zmniejszyć falę dziesiątek tysięcy imigrantów przybywających od strony Bałkanów.

ZaatariW
Zaatari

Zaatari – obóz dla uchodźców w Jordanii, położony 10 kilometrów na wschód od Al-Mafrak, który stopniowo przekształca się w stałą osadę. Został otwarty 28 lipca 2012 r. dla Syryjczyków uciekających przed przemocą podczas trwającej syryjskiej wojny domowej, która wybuchła w marcu 2011 r. Według statystyk UNHCR, na terenie obozu przebywa 78 520 osób, ponad połowa tutejszych mieszkańców to dzieci. W marcu 2013 r. w Zaatari mieszkało ponad 150 tys. osób.