MierzejaW
Mierzeja

Mierzeja – rodzaj kosy cechujący się tym, że całkowicie lub w znacznym stopniu odcina przybrzeżny fragment morza od reszty akwenu morskiego. Jeśli odcięcie nie jest pełne i istnieje niewielkie połączenie (cieśnina) między zbiornikiem macierzystym a nowo powstałym, taki odcięty fragment morza nazywa się zalewem, natomiast gdy mierzeja oddziela całkowicie fragment morza, taki zbiornik staje się jeziorem przybrzeżnym (limanowym).

Mersey SpitW
Mersey Spit

Mersey Spit – mierzeja na południowym wybrzeżu Wyspy Króla Jerzego, w cieśninie Katsui Strait, oddziela Zatokę Słoni Morskich na zachodzie od Zatoki Trzech Króli na wschodzie. Mierzeja została nazwana w 1937 roku, prawdopodobnie w nawiązaniu do rzeki Mersey w Anglii.

Mierzeja ArabackaW
Mierzeja Arabacka

Mierzeja Arabacka – piaszczysta mierzeja, oddzielająca Sywasz od Morza Azowskiego, będąca częścią Półwyspu Krymskiego.

Mierzeja HelskaW
Mierzeja Helska

Mierzeja Helska, Półwysep Helski, potocznie Hel – piaszczysta kosa długości 35 kilometrów, utworzona przez prąd morski płynący na wschód wzdłuż polskiego brzegu, na znacznym obszarze zalesiona. Cały półwysep stanowi odrębny mezoregion.

Mierzeja KurońskaW
Mierzeja Kurońska

Mierzeja Kurońska to wąski, długi półwysep, w postaci piaszczystego wału, w południowo-wschodniej części wybrzeża Morza Bałtyckiego. Jest ona półwyspem podrzędnym Półwyspu Sambijskiego. Mierzeja oddziela Zalew Kuroński od otwartego Morza Bałtyckiego.Długość: 98 km Szerokość: od 400 metrów w rejonie Lesnoje do 3800 metrów w rejonie przylądka Bulwiko, na północ od Nidy.

Mierzeja ŁebskaW
Mierzeja Łebska

Mierzeja Łebska – wąski przesmyk lądowy o długości około 17 km. i szerokości 1-2 km oddzielający jezioro Łebsko od Bałtyku. Obszar mierzei jest objęty ochroną rezerwatu Mierzeja. Na wschodzie mierzeja przechodzi w Mierzeję Sarbską zaś na zachodzie w Mierzeję Gardnieńską. Cechą charakterystyczną mierzei są wysokie wydmy (m.in. Łącka Góra, Biała Góra i Sowie Góry. Znajdują się tu odsłaniane przez ruchome piaski wydmowe, fragmenty zabudowań dawnej Łeby i Boleńca. Podczas II wojny światowej obszar mierzei stał się niemieckim poligonem rakietowym, zaś w latach 60. obszarem testowania rakiet meteorologicznych przez polskich naukowców.

Mierzeja WiślanaW
Mierzeja Wiślana

Mierzeja Wiślana (313.53) – piaszczysty wał na południowo-wschodnim brzegu Zatoki Gdańskiej, rozciągający się od Gdańska na zachodzie po Lochstedt za Piławą w Federacji Rosyjskiej na północnym wschodzie. Oddziela Zalew Wiślany i Żuławy Wiślane od otwartych wód Zatoki. Mierzeja podzielona jest między terytorium Polski i Federacji Rosyjskiej.

Sandy Hook (mierzeja)W
Sandy Hook (mierzeja)

Sandy Hook to piaszczysta kosa u wybrzeża Atlantyku, około 9700 m długości i od 150 do 1600 m szerokości w granicach township o nazwie Middletown w hrabstwie Monmouth w stanie New Jersey w Stanach Zjednoczonych. Łacha ogranicza od południa dostęp do Zatoki Nowojorskiej. Nazwa wywodzi się z niderlandzkiego "Sant Hoek" co można tłumaczyć jako "piaszczysty cypel" lub "przylądek".

Tuzła (mierzeja)W
Tuzła (mierzeja)

Tuzła – mierzeja stanowiąca część Półwyspu Tamańskiego w Cieśninie Kerczeńskiej, pomiędzy Półwyspem Krymskim a Krajem Krasnodarskim w Rosji.