
Mierzeja – rodzaj kosy cechujący się tym, że całkowicie lub w znacznym stopniu odcina przybrzeżny fragment morza od reszty akwenu morskiego. Jeśli odcięcie nie jest pełne i istnieje niewielkie połączenie (cieśnina) między zbiornikiem macierzystym a nowo powstałym, taki odcięty fragment morza nazywa się zalewem, natomiast gdy mierzeja oddziela całkowicie fragment morza, taki zbiornik staje się jeziorem przybrzeżnym (limanowym).

Mersey Spit – mierzeja na południowym wybrzeżu Wyspy Króla Jerzego, w cieśninie Katsui Strait, oddziela Zatokę Słoni Morskich na zachodzie od Zatoki Trzech Króli na wschodzie. Mierzeja została nazwana w 1937 roku, prawdopodobnie w nawiązaniu do rzeki Mersey w Anglii.

Mierzeja Arabacka – piaszczysta mierzeja, oddzielająca Sywasz od Morza Azowskiego, będąca częścią Półwyspu Krymskiego.

Mierzeja Helska, Półwysep Helski, potocznie Hel – piaszczysta kosa długości 35 kilometrów, utworzona przez prąd morski płynący na wschód wzdłuż polskiego brzegu, na znacznym obszarze zalesiona. Cały półwysep stanowi odrębny mezoregion.

Mierzeja Kurońska to wąski, długi półwysep, w postaci piaszczystego wału, w południowo-wschodniej części wybrzeża Morza Bałtyckiego. Jest ona półwyspem podrzędnym Półwyspu Sambijskiego. Mierzeja oddziela Zalew Kuroński od otwartego Morza Bałtyckiego.Długość: 98 km Szerokość: od 400 metrów w rejonie Lesnoje do 3800 metrów w rejonie przylądka Bulwiko, na północ od Nidy.
Mierzeja Łebska – wąski przesmyk lądowy o długości około 17 km. i szerokości 1-2 km oddzielający jezioro Łebsko od Bałtyku. Obszar mierzei jest objęty ochroną rezerwatu Mierzeja. Na wschodzie mierzeja przechodzi w Mierzeję Sarbską zaś na zachodzie w Mierzeję Gardnieńską. Cechą charakterystyczną mierzei są wysokie wydmy (m.in. Łącka Góra, Biała Góra i Sowie Góry. Znajdują się tu odsłaniane przez ruchome piaski wydmowe, fragmenty zabudowań dawnej Łeby i Boleńca. Podczas II wojny światowej obszar mierzei stał się niemieckim poligonem rakietowym, zaś w latach 60. obszarem testowania rakiet meteorologicznych przez polskich naukowców.

Mierzeja Wiślana (313.53) – piaszczysty wał na południowo-wschodnim brzegu Zatoki Gdańskiej, rozciągający się od Gdańska na zachodzie po Lochstedt za Piławą w Federacji Rosyjskiej na północnym wschodzie. Oddziela Zalew Wiślany i Żuławy Wiślane od otwartych wód Zatoki. Mierzeja podzielona jest między terytorium Polski i Federacji Rosyjskiej.

Sandy Hook to piaszczysta kosa u wybrzeża Atlantyku, około 9700 m długości i od 150 do 1600 m szerokości w granicach township o nazwie Middletown w hrabstwie Monmouth w stanie New Jersey w Stanach Zjednoczonych. Łacha ogranicza od południa dostęp do Zatoki Nowojorskiej. Nazwa wywodzi się z niderlandzkiego "Sant Hoek" co można tłumaczyć jako "piaszczysty cypel" lub "przylądek".

Tuzła – mierzeja stanowiąca część Półwyspu Tamańskiego w Cieśninie Kerczeńskiej, pomiędzy Półwyspem Krymskim a Krajem Krasnodarskim w Rosji.