
Sikkim – jeden ze stanów Indii, położony w ich północno-wschodniej części, po Goa najmniejszy pod względem powierzchni. Stolicą stanu jest miasto Gangtok. W XIX wieku brytyjski protektorat, od 1947 roku formalnie niezależna monarchia z własnym królem z dynastii Namgjalów, tytułujących się jako czogjalowie. Od 1975, po plebiscycie, w którym 97% obywateli wypowiedziało się za detronizacją króla i przyłączeniem do Indii, jest integralną częścią tego państwa. Symbolem tego stanu jest kuropatnik.

Pawan Kumar Chamling – indyjski polityk, piąty w historii premier rządu stanowego Sikkimu.

Obecnie nie ma oficjalnej flagi stanu Sikkim w Indiach. Niepodległe Królestwo Sikkim posiadało flagę narodową, dopóki nie stało się częścią Indii w 1975 r. Obecnie Rząd Sikkimu może być reprezentowany przez flagę, która przedstawia herb stanu na białym tle.

Język lepcza – język ludu Lepcza, używany głównie w Sikkimie. Należy do rodziny języków tybeto-birmańskich. Zapisywany jest w alfabecie sylabicznym rong, który, jak się wydaje, jest oryginalnym lokalnym wynalazkiem, prawdopodobnie inspirowanym alfabetem tybetańskim. Niewykluczone są również wpływy chińskie – najstarsze manuskrypty zapisywane były bowiem pionowo.

Lepczowie, Lepcza – grupa etniczna w Azji, jej pierwotną siedzibą są tereny indyjskiego stanu Sikkim, współcześnie Lepczowie zamieszkują także tereny zachodniego Bhutanu i wschodniego Nepalu, a także okolice Dardżylingu w Indiach. W latach 90. XX wieku ich liczebność wynosiła około 70 tys. osób.

Limbu – grupa etniczna we wschodnim Nepalu i Sikkimie, wraz z innymi grupami wchodząca w skład ludu Kiratów. Egzonim Limbu znaczy dosłownie "łucznik". Posługują się językiem limbu z tybeto-birmańskiej rodziny językowej. Ich liczebność ocenia się na około 700 tysięcy.

Namgjal Thondup Palden – dwunasty i ostatni władca (czogjal) Sikkimu.

Nepalczycy – nazwa obywateli państwa Nepal w języku polskim – odpowiednio są nimi każdy Nepalczyk i Nepalka, a także określenie ludności posługującej się językiem nepalskim zamieszkującej, poza Nepalem, Indie i Bhutan, oraz inne kraje, niezależnie od posiadanego obywatelstwa. W indyjskim stanie Sikkim ludność nepalskojęzyczna liczy 339 tys. i stanowi ponad połowę mieszkańców stanu; w Bengalu Zachodnim jest 1023000 osób mówiących po nepalsku, a w Assamie 565000. Nepalskojęzyczna ludność, wyznająca hinduizm, przeważa również na południu Bhutanu i są obywatelami tego kraju.

Rumtek – największy buddyjski kompleks świątynny w Indiach. Znajduje się w częściowo zamkniętym dla turystów regionie – Sikkimie – na północy Indii.