
Krynica-Zdrój – miasto w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Krynica-Zdrój.

Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju – turystyczna wieża widokowa znajdująca się na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena w Krynicy-Zdroju.

Bank Spółdzielczy Muszyna-Krynica Zdrój – bank spółdzielczy z siedzibą w Muszynie w Polsce. Bank zrzeszony jest w Banku Polskiej Spółdzielczości SA.

Sądecki Batalion Obrony Narodowej – pododdział piechoty Wojska Polskiego II RP.

Europejski Festiwal im. Jana Kiepury – coroczny festiwal muzyczny odbywający się w Krynicy-Zdroju, poświęcony pamięci związanego z miastem światowej klasy śpiewaka, Jana Kiepury.

Forum Ekonomiczne w Krynicy – coroczne międzynarodowe spotkanie przedstawicieli kręgów gospodarczych i politycznych regionu Europy Środkowo-Wschodniej odbywające się w Krynicy-Zdroju od 1992 roku w pierwszej połowie września. Pomysłodawcą wydarzenia jest Zygmunt Berdychowski, a organizatorem Fundacja Instytut Studiów Wschodnich.

Herb Krynicy-Zdroju – jeden z symboli miasta Krynica-Zdrój i gminy Krynica-Zdrój w postaci herbu.

Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką – całoroczna kolej gondolowa z Krynicy-Zdroju na Jaworzynę Krynicką w Beskidzie Sądeckim. Funkcjonuje w ramach Stacji Narciarskiej Jaworzyna Krynicka. Kolej wybudował Girak Austria, a jej operatorem jest spółka Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka S.A.

Kolej linowo-terenowa na Górę Parkową – całoroczna kolej linowo-terenowa z Krynicy-Zdroju na Górę Parkową, w Beskidzie Sądeckim. Została wybudowana w 1937, jako pierwsza w Polsce kolej tego typu, przez firmę Von Roll Bern ze Szwajcarii. Operatorem kolei są Polskie Koleje Linowe S.A.

Komisariat Straży Granicznej „Krynica” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-czechosłowackiej w latach 1928–1939.

TSR Jaworzyna Krynicka – telewizyjna stacja retransmisyjna z wieżą o wysokości 40 m, zlokalizowana na szczycie Jaworzyny Krynickiej w pobliżu Krynicy-Zdroju. Odbiór programów emitowanych z tego obiektu jest również możliwy w sąsiednich miejscowościach na Słowacji. Od 22 kwietnia 2013 roku pełni funkcję stacji głównej trzeciego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej.

TSR Krynica „Góra Parkowa” - telewizyjna stacja retransmisyjna z wieżą o wysokości 35 m, zlokalizowana jest w Krynicy-Zdroju na Górze Parkowej. Sygnał emitowany z obiektu dociera również na terytorium Słowacji.